Strona główna ZdrowiePsychologia 10 sposobów na dobry nastrój

10 sposobów na dobry nastrój

autor: Karolina Jurga Data publikacji: Data aktualizacji:
Data publikacji: Data aktualizacji:

Chandra, przygnębienie, zmęczenie, niechęć do działania… Znasz to uczucie? Zastanawiasz się, kiedy w końcu odzyskasz dobry nastrój? Polepsz swoje samopoczucie kilkoma prostymi sposobami. Oto 10 wskazówek, jak poprawić sobie humor!

Strona główna ZdrowiePsychologia 10 sposobów na dobry nastrój

Każdy z nas ma w życiu chwile, gdy dopada go chandra. Czuje się gorzej, bez energii, ma wahania nastroju. Dam ci radę: wypracuj na taki czas uniwersalną listę zachowań na poprawę nastroju. Poniżej przedstawię moją listę sposobów, które prawdopodobnie polepszą ci nastrój i zadziałają na większość twoich smutków bez wychodzenia z domu, bez wielkich przygotowań i bez wydawania pieniędzy. (!) Badacze z Harvard University, Cambridge udowadniają, że skupianie się na „tu i teraz”, czyli danej czynności, danej myśli, danym zapachu, danej rzeczywistości najlepiej wpływa na dobry humor.

1. Rób jedną rzecz na raz

Często powodem obniżonego nastroju jest nawarstwienie się drobnych obowiązków. Myśl o nich wpływa na poziom energii, zniechęca do działania. Znajdź wśród tych zaległości jedną, choćby najdrobniejszą rzecz i wykonaj ją. Myśl o wszystkich naraz może skutecznie przytłoczyć. Pamiętaj tylko jedna rzecz! Chodzi tutaj o poczucie sukcesu i skuteczności. Dowiedz się też, czym jest praktyka uważności, czyli mindfulness.

2. Wyginaj śmiało ciało

Wysprzątaj mieszkanie, potańcz, poćwicz lub w jakikolwiek inny sposób poruszaj się. Specjaliści zgodnie potwierdzają, że ruch pozytywnie wpływa na samopoczucie. Nie od dziś wiemy, że sprzątanie wielu osobom poprawia nastrój. Nie tylko jest to związane z zadowoleniem z efektu czystego pomieszczenia, ale przede wszystkim z powodu ruchu, który wyzwala endorfiny. Są to tak zwane hormony szczęścia!

Jeśli nie masz ochoty na sprzątanie to po prostu potańcz! Z muzyką lub bez oddaj się swobodnemu poruszaniu twojego ciała. Może to być subtelne kołysanie, zmysłowy walc, bardziej szalony dancehall lub cokolwiek innego, co cię poruszy! W końcu każdy ma swoje ulubione piosenki na poprawę humoru. Jeśli lubisz sport, rozłóż matę i poćwicz.

Aktywność fizyczna poprawia nastrój.

3. Pij wodę!

Wiedziałeś, że przynajmniej 1,5 litra wody dziennie wpływa nie tylko na nasze ciało, ale i umysł? Badania opublikowane w Journal of Nutrition dowodzą, że woda łagodzi migreny, poprawia koncentrację uwagi i… przegania chandrę! Pijąc odpowiednią ilość wody każdego dnia, możesz poczuć większe odprężenie, lepszą koncentracje uwagi, więcej chęci do działania i dobry humor!

4. Stosuj aromaterapię

Nie od dziś wiadomo, że aromaterapia pozytywnie oddziałuje na nasz mózg i tym samym prowadzi do zrelaksowania ciała i umysłu. Wykorzystaj olejki eteryczne, świeczki zapachowe, kadzidełko lub inny przekaźnik zapachu, który sprawia ci przyjemność! W przypadku olejków eterycznych możesz użyć specjalnych podgrzewaczy, zrobić inhalacje, wlać kilka kropel do kąpieli lub skropić chusteczkę bawełnianą i położyć w pokoju.

Warto zwracać uwagę na skład olejków eterycznych – najlepiej wybierać te, które mają naturalny skład bez ulepszaczy.

Lawenda, cytrusy, rumianek, cynamon, mięta, rozmaryn, drzewo sandałowe, róża, a nawet majeranek. Te zapachy ukoją, pobudzą, poprawią nastrój. Aromaterapia naprawdę leczy!

Aromaterapia w ciąży – czy jest bezpieczna?

Aromaterapia poprawia nastrój.

5. Śmiej się

„Co mówi kabel do kabla? Bądźmy w kontakcie!”. 🙂 „Jak nazywają się dwa takie same drzewa – klony”. 🙂 Poczytaj kawały, dowcipy, obejrzyj śmieszne filmiki. Na pewno znajdziesz takie, które cię rozśmieszą. Spontaniczny śmiech natychmiast zmienia nastój! Wypróbuj też terapię śmiechem – sprawdź czym jest joga śmiechu.

6. Bądź dla siebie uprzejmą

Usiądź wygodnie, weź kartkę do ręki i wypisz jak najwięcej potrafisz wyrazów związanych z uprzejmością. Zastanawiasz się, po co to robić? Jak pokazują badania sama styczność ze słowami określającymi jakieś cechy wpływają na nasze zachowanie i podejmowane decyzje.

Dzieje się to poza naszą świadomością, czyli zupełnie nie zdajemy sobie z tego sprawy. Zatem sam kontakt z treściami związanymi ze szczęściem i zadowoleniem będzie miał na ciebie pozytywny wpływ, bo sprawi, że zaczniesz postrzegać świat bardziej w kategorii okazji i szans niż przeszkód i trudności.

Medytacja wdzięczności – na czym polega tłumaczy Małgosia Mostowska

Sposoby na dobry nastrój.

7. Śpiewaj

Śpiew nie tylko reguluje oddech, normalizuje pracę serca, wpływa na układ odpornościowy, ale także jest naturalnym antidotum na depresję! Profesor Graham Welch z Institute of Education (University Collage London) dowiódł, że w trakcie śpiewu u pieśniarzy stwierdzono zwiększone wydzielanie endorfin, a także istotnie wyższy poziom oksytocyny odpowiedzialnej za budowanie więzi i poczucie bliskości z drugim człowiekiem.

8. Módl się i medytuj

„Przyjdźcie do Mnie wszyscy, którzy utrudzeni i obciążeni jesteście, a Ja was pokrzepię” (Mt 11,28). Słowa, które zawsze dodają mi otuchy!

Jeśli jesteś osobą wierzącą – wychowaną w tradycji chrześcijańskiej, muzułmańskiej, buddyjskiej, hinduistycznej, czy jakiejkolwiek innej – to wiesz, że modlitwa ma uzdrawiającą moc.

Jeśli wiara nie jest ci bliska, poświęć czas na medytację. Zdziwisz się, kiedy niespodziewanie zaleje cię pokój i radość w sercu.

Medytacja dla początkujących – jak medytować opowiada Agnieszka Maciąg

9. Wyloguj się z Internetu

Wiesz doskonale, że zdrowa żywność, bogata w witaminy i minerały dodaje energii i polepsza nastrój. Czy wiesz też, że to jakimi technologiami się karmisz istotnie pływa na twój stan psychiczny? Badania przeprowadzone przez GlobalWebIndex w 34 krajach pokazują, że w Internecie spędzamy średnio 6,5 godziny dziennie (!).

Zrób sobie przerwę od śledzenia mediów społecznościowych, bo mogą wpływać na obniżenie nastroju przez mechanizm porównywania swojego życia z innymi. Dam ci radę: podchodź do nowych technologii z umiarem. Wiesz, że marchew i brokuły są zdrowe, ale nie będziesz ich jeść przez cały dzień, tak i nowymi technologiami karm się z odpowiednio.​

Jak poprawić sobie humor? Oglądanie komedii w domu.

10. Obejrzyj komedię

Kiedy myślę, o połączeniu „gorsze samopoczucie + komedia” pojawia mi się przed oczami postać Bridget Jones… i to już wywołuje uśmiech na mojej twarzy. Komedie pomagają nam się zrelaksować. Jest to działanie na tu i teraz. A Ty? Masz ulubione filmy na poprawę humoru?

Zajrzyj do artykułu Czy optymizmu można się nauczyć. Znajdziesz w nim szereg podpowiedzi jak wypracować długotrwałe zadowolenie z życia! Zadbaj o siebie i zbuduj w sobie optymistyczny fundament!

Czy ten artykuł był pomocny?
TakNie

Podobne artykuły