Strona główna ZdrowieLeczenie bólu Homeopatia na zimowe urazy

Homeopatia na zimowe urazy

autor: Dorota Mirska Data publikacji: Data aktualizacji:
Data publikacji: Data aktualizacji:

Śnieg, lód, śliskie buty, zimą bardzo łatwo o upadek na chodniku. Podczas ferii zimowych niewielkie stłuczki na nartach, sankach czy łyżwach to codzienność. Warto więc zapoznać się ze sposobami, dzięki którym nadwerężone tkanki szybciej się zagoją i lepiej poradzimy sobie z potencjalnymi zimowymi urazami.

Strona główna ZdrowieLeczenie bólu Homeopatia na zimowe urazy

Homeopatia na urazy

1. Homeopatyczna arnika górska

Zmniejsza wysięki, krwawienie, działa przeciwzapalnie, chroni naczynia krwionośne. Homeopatyczna arnika jest skuteczna przy każdym urazie. Pomoże przy wszelkiego rodzaju uderzeniach, siniakach, krwiakach, obrzękach, zranieniach itp. Dobrze jest mieć ją ze sobą w kieszeni kurtki czy spodni narciarskich, ponieważ najlepiej zadziała, jeśli zostanie podana jak najszybciej po urazie.

Ale uwaga! Po zastosowaniu arniki ból może szybko minąć. Możesz więc następnego dnia łatwo zapomnieć urazie i z nową energią pobiec na stok. Niestety, szybko dojdzie wówczas do przeciążenia osłabionych tkanek i uraz może się pogłębić. Lepiej daj organizmowi czas na to, by naprawił uszkodzenia.

W przypadku stłuczeń warto na obolałe miejsce przykładać co kilka godzin na 10–20 minut zimny okład. Można też wcierać w nie żel z arniką – przenika przez skórę w miejscu urazu, obkurcza drobne naczynia krwionośne, działa przeciwzapalnie.

Natomiast jeśli ból jest bardzo silny, a krwiak niepokojąco duży – koniecznie trzeba udać się do lekarza.

Podczas pierwszych dni uprawiania zimowych sportów, kiedy mięśnie nie są jeszcze przyzwyczajone do dużego wysiłku, homeopatyczna arnika może nam pomóc przystosować się do zwiększonego obciążenia fizycznego.

Po powrocie ze stoku dobrze jest też wziąć ciepłą kąpiel, która zadziała rozluźniająco. Pomocny będzie także olejek lawendowy, warto wlać kilka kropli do wanny.

Jak złagodzić ból po urazie i stłuczeniu?

2. Homeopatyczna bryonia alba

Szybko hamuje wysięki i łagodzi odczyny związane z urazami stawów. Homeopatyczna bryonia przyda się nam, jeżeli po urazie pojawia się duży obrzęk, zasinienie, a ból narasta przy każdym ruchu, natomiast ustępuje w całkowitym spoczynku.

3. Homeopatyczny hypericum perforatum

Homeopatyczny hypericum potrafi złagodzić ból po upadku na kość ogonową (częsty uraz w przypadku snowboardzistów).

4. Homeopatyczna ruta graveolens

Homeopatyczna ruta może wspomóc regenerację uszkodzonych ścięgien. Jest więc pomocna zwłaszcza wtedy, gdy doszło do skręcenia stawu, np. kolanowego lub przy nadwerężeniu np. ścięgna Achillesa.

5. Homeopatyczny rhus toxicodendron

Homeopatyczny rhus toxicodendron warto mieć pod ręką przy tego typu urazach, przy których pojawia się silny ból, zmniejszający się pod wpływem ciepła i delikatnego ruchu, a nasilający się w zimnie i po ponownym długotrwałym wysiłku.

Uwaga! Nie wolno lekceważyć skręceń. Jeśli zastosowane metody nie pomagają, a ból zamiast się zmniejszać, staje się silniejszy – koniecznie należy iść do lekarza.

6. Homeopatyczna calendula

To wyciąg z nagietka lekarskiego, pomaga przy otarciach skóry i zranieniach. Warto stosować homeopatyczną calendulę razem z arniką. Dzięki temu tkanka szybciej i lepiej się zagoi oraz pozostawi mniejszą bliznę. Zranienie powinno się także przemyć wodą z mydłem lub zdezynfekować np. za pomocą Octeniseptu.

7. Homeopatyczne natrium sulfuricum

O homeopatycznym natrium sulfuricum warto pamiętać np. po niewielkim uderzeniu w głowę, zwłaszcza jeśli ból utrzymuje się lub powraca jeszcze przez jakiś czas. Jeśli do urazu doszło w pobliżu oka, lepszym wyborem będzie homeopatyczne symphytum.

Uwaga! Po każdym, a zwłaszcza silnym uderzeniu w głowę, należy uważnie obserwować osobę poszkodowaną. Jeśli choć na chwilę straciła przytomność, jest rozkojarzona, nie wie, gdzie się znajduje, istnieje podejrzenie, że doszło do wstrząśnienia mózgu. Koniecznie trzeba wówczas wezwać pogotowie – tel. 999. Przyda się wtedy również homeopatyczna arnika.

Co na przemarznięcie?

Jeśli podczas spaceru albo na stoku wiał porywisty, lodowaty wiatr, który spowodował tzw. przemarznięcie do szpiku kości, w takim przypadku pomoże homeopatyczne aconitum. Natomiast gdy padał śnieg, który przemoczył ubranie lub przemokły nam buty – lepiej wybrać homeopatyczną dulcamarę.

W przypadku lekkiego odmrożenia palców, gdy opuszki są zdrętwiałe albo przeciwnie, nadmiernie wrażliwe na dotyk (pieką), wspomoże nas hypericum.

Homeopatia dla sportowców

Czy ten artykuł był pomocny?
TakNie

Podobne artykuły