Spis treści
Zielony koktajl z natki
Dla przyszłej mamy, chorych zmagających się z anemią, a także rekonwalescentów.
Składniki na 2 porcje:
- pęczek natki pietruszki
- średnie jabłko
- szklanka świeżo wyciskanego soku z pomarańczy
- szklanka letniej przegotowanej wody
- łyżka miodu gryczanego
Zmiksować składniki, dodać łyżeczkę miodu i dobrze wymieszać, pić bezpośrednio po przygotowaniu.
Zielony koktajl warto wypijać przynajmniej dwa razy dziennie, rano na II śniadanie i po południu na podwieczorek.
To idealne uzupełnienie diety przyszłej mamy. Warto go pijać, w okresie przygotowania do ciąży i w pierwszych jej miesiącach. Napój wzbogaca menu w kwas foliowy (natka to jedno z najbogatszych jego źródeł 100 g natki ma 170 µg kwasu foliowego). Ten zaś jest niezbędny do rozwoju układu nerwowego dziecka, zapobiega wadom rozwojowym cewy nerwowej płodu.
Zielony koktajl wzbogaca także menu w żelazo oraz witaminę C. Ta zaś poprawia przyswajanie żelaza (niehemowego) pochodzącego z zielonych liści. Taki napój warto polecić także osobom cierpiącym na niedokrwistość, np. pacjentom w onkologicznym oraz rekonwalescentom.
Lekko kwaśny zielony koktajl z dodatkiem jabłkiem poprawia apetyt, wzmacnia organizm, a także wspomaga trawienie. Pobudza perystaltykę (ruchy jelit) działa lekko rozwalniająco, zapobiegając zaparciom.
Zielony koktajl z awokado
Dla seniorów, nadciśnieniowców oraz tych, którzy mają kłopoty z sercem.
Składniki na 2 porcje:
- pół awokado
- pomarańcza
- kiwi
- sok z cytryny
- garść rukoli, roszponki średnie jabłko
- 1,5 szklanki letniej przegotowanej wody
Awokado (najlepiej dojrzałe o miękkim miąższu) przekroić na pół, usunąć pestkę, miąższ wyjąć łyżeczką. Zmiksować z obraną pomarańczą i obranym ze skórki kiwi. Dodać opłukaną i osuszoną zieleninę. Doprawić sokiem z cytryny.
Warto pić przynajmniej raz dziennie po szklance koktajlu z awokado na kolację.
To napój doskonały dla serca. Zawiera potas (i to w dużej ilości), który pomaga obniżyć ciśnienie tętnicze krwi. Ma też sporo zdrowych jednonienasyconych kwasów tłuszczowych, które pomagają obniżyć poziom cholesterolu i trójglicerydów we krwi, a przez to zapobiegają chorobom serca i układu krążenia. Zielony shake z awokado ma też sporo kwasu foliowego, który pomaga utrzymać w ryzach poziom homocysteiny. Gdy jest za wysoki, ryzyko zawałów i udarów niedokrwiennych rośnie.
Zielony koktajl ze szpinakiem i miętą
Dla dbających o zdrowie i intensywnie trenujących.
Składniki na 2 porcje:
- 2 garści świeżych listków szpinaku
- ½ dojrzałego, słodkiego mango
- pół szklanki świeżych liści mięty
- szklanka świeżo wyciskanego soku jabłkowego
- szklanka letniej przegotowanej wody
Szpinak opłukać i osuszyć, włożyć do pojemnika blendera razem z mango i listkami mięty. Wlać sok jabłkowy i wodę mineralną. Miksować, w razie potrzeby dodać więcej soku lub wody. Do szklanki dodać 1-2 kostki lodu.
Szpinakowe zielone smoothie warto wypijać przed intensywnym treningiem, bo wzmacnia organizm i dodaje sił przed ćwiczeniami.
Jest pełen składników odżywczych, bo zawiera azotany, magnez, cynk i żelazo, ważne dla pracujących mięśni. Szpinak to także źródło witaminy K, który pomaga sportowcom utrzymać zdrowe kości.
Mango zawiera dużo antyoksydantów (takich jak: katechiny, antocyjany, kwercetynę, mangiferin, kwas benzoesowy), które wymiatających szkodliwe wolne rodniki z organizmu, co opóźnia starzenie się organizmu i zmniejsza ryzyko chorób przewlekłych w tym cukrzycy czy nowotworów.
Zielony koktajl z jarmużem
Składniki:
- 2 garści jarmużu (ok. 40 g)
- 3 plastry świeżego ananasa (ok. 200 g)
- 1,5 szklanki letniej przegotowanej wody
- sok z połowy limonki
- łyżeczka siemienia lnianego
Z liści jarmużu usnąć twarde łodygi. Liście włożyć do pudełka i przechowywać w zamrażarce (tracą goryczkę i łatwiej je blendować). Zamrożone liście przełożyć do kielicha blendera, dodać pokrojony w kostkę ananas, wodę i sok z limonki. Zblendować składniki. Przelać do szklanki, posypać siemieniem lnianym.
Koktajl z jarmużem to doskonały pomysł na przekąskę na diecie odchudzającej. Jarmuż ma niewiele kalorii, za to sporo błonnika, który reguluje perystaltykę (ruchy) jelit, daje uczucie sytości i wspomaga odchudzanie. Podobnie działa ananas, który zawiera bromelainę, rozkładającą białko i ułatwiającą trawienie.
Zielony koktajl z bananem
Składniki:
- mały banan (ok. 120 g)
- pęczek natki pietruszki (ok. 40 g)
- 1,5 szklanki letniej przegotowanej wody
- sok z połowy cytryny
Banan obrać i pokroić w plasterki. Zblendować z natką i wodą. Dodać sok z cytryny.
Banan to jedno z najbogatszych źródeł potasu. Reguluje on gospodarkę wodno-elektrolitową w organizmie, bierze udział w przemianach białek i węglowodanów oraz zapobiega zaparciom.
Zielony koktajl z selerem naciowym
Składniki:
- 2 gałązki selera naciowego (ok. 100 g)
- małe kwaśne jabłko (ok. 100 g)
- 1,5 szklanki letniej przegotowanej wody
- sok z połowy cytryny
Jabłko umyć, usunąć gniazdo nasienne, nie obierać ze skóry, pokroić w kostkę. Seler umyć i pokroić w kawałki. Zblendować składniki, dodać sok z cytryny.
Seler naciowy ma zaledwie 13 kcal w 100 g, sporo błonnika i potasu. Niczym miotła oczyszcza jelita z toksyn, wspomagając trawienie, zwłaszcza tłuszczów. Przyspiesza metabolizm, ułatwiając odchudzanie.
Zielony koktajl na noc
Składniki:
- szklanka maślanki naturalnej lub kefiru (ok. 240 g)
- 4 łyżki posiekanych świeżych ziół (natki, koperku i bazylii) (ok. 25 g)
- szczypta soli i pieprzu ziołowego
Zmiksuj składniki. Koktajl wypij tuż po przygotowaniu.
Ziołowy koktajl na bazie świeżych ziół z dodatkiem maślanki lub kefiru (to doskonały lekkostrawny napój na upalne wieczory. Nie obciąża żołądka, daje uczucie sytości, ułatwia trawienie i zapobiega nadmiernej fermentacji w jelitach. Dzięki temu jest pomocny w walce wzdęciami.