Strona główna Zdrowie Wizyta w przychodni i szpitalu w czasie pandemii – czy jest bezpieczna?

Wizyta w przychodni i szpitalu w czasie pandemii – czy jest bezpieczna?

autor: Dorota Mirska Data publikacji: Data aktualizacji:
Data publikacji: Data aktualizacji:

Jak wynika z obserwacji lekarzy, od chwili gdy ogłoszono stan pandemii koronawirusa, unikamy wizyt u lekarzy. Nie robimy też zleconych badań, ponieważ boimy się zakażenia. Czy słusznie uważa się, że wizyta w przychodni czy szpitalu w czasie pandemii jest niebezpieczna? Odpowiada dr Piotr Głodek, ginekolog-położnik z Kliniki INVICTA.

Strona główna Zdrowie Wizyta w przychodni i szpitalu w czasie pandemii – czy jest bezpieczna?

Boisz się iść na badania krwi do przychodni, bo a nuż zarazisz się tam koronawirusem od innych pacjentów? Szpital? Tylko nie to! Tam, w takiej masie chorych, na pewno jest mnóstwo osób z COVID-19. To nie jest dobre podejście. Wizyta w przychodni i szpitalu w czasie pandemii wcale nie jest obarczona większym ryzykiem niż wizyta w sklepie.

Nie rezygnuj z wizyt kontrolnych, wzywaj pogotowie, gdy to konieczne

Oczywiście, nie ma sensu biegać do przychodni po receptę czy z niewielką infekcją, skoro bez problemu można zdobyć dokument czy informacje dotyczące terapii on-line. Ale jeśli leczysz się przewlekłe np. na cukrzycę, masz nadciśnienie czy inny problem ze zdrowiem, który wymaga regularnych wizyt u lekarza – nie rezygnuj z nich.

Podobnie jeśli czujesz, że twoje zdrowie lub życie jest poważnie zagrożone. Np. masz objawy ataku serca, wstrząsu anafilaktycznego (silna postać alergii)… Także nie obawiaj się zadzwonić po pogotowie i trafić do szpitala.

Ryzyko, że zarazisz się koronawirusem w szpitalu jest o wiele mniejsze niż to, że stracisz życie, ponieważ nie otrzymasz na czas specjalistycznej pomocy.

Koronawirus a choroby współistniejące

Wizyta w przychodni w czasie pandemii: jakie środki ostrożności musisz zachować?

Możesz korzystać z pomocy medycznej bez lęku o zarażenie się COVID-19. Pod warunkiem, że zadbasz odpowiednio o swoje bezpieczeństwo i zachowasz odpowiednie środki ostrożności. Jakie? Mówi dr Piotr Głodek, ginekolog-położnik z Kliniki INVICTA.

1. Przed wykonaniem badań zadzwoń do swojej przychodni rejonowej. Otrzymasz szczegółowe wskazówki dotyczące wizyty oraz przebiegu badania.

Jednym z elementów przeciwdziałania zakażeniom koronawirusem w placówkach medycznych, jest ograniczenie liczby osób przebywających w poczekalni i w częściach wspólnych. W przypadku wielu przychodni, w tym naszych Klinik INVICTA, każde badanie i wizyta wymagają umówienia się na konkretną datę i godzinę. Najlepiej zrobić to telefonicznie.

Podczas rozmowy konsultant przeprowadza krótką ankietę na temat stanu zdrowia, samopoczucia, ewentualnie czynników ryzyka infekcji koronawirusem. Jeśli istnieją niepokojące objawy, pacjent jest kierowany do odpowiednich instytucji. Jeśli nie, zapraszamy go do placówki.

Okazuje się, że w wielu przypadkach pacjent wcale nie musi zjawiać się osobiście w przychodni. Wystarczy, że przeprowadzi rozmowę ze specjalistą przez telefon lub inne kanały komunikacji.  Recepty często są „wydawane” on-line. Wystarczy znać podane przez placówkę medyczną numer i hasło, by odebrać zalecone przez lekarza leki w aptece.

Wizyta lekarska online w czasie pandemii koronawirusa. Młoda pacjentka konsultuje się z lekarzem w trakcie e-wizyty.

Jeśli jednak podczas rozmowy lekarz uzna, że obejrzenie i zbadanie pacjenta jest konieczne, należy iść na umówioną wizytę.

2. Przed wizytą w przychodni załóż maseczkę, zdezynfekuj ręce i załóż jednorazowe rękawiczki.

Rekomendujemy pacjentom założenie maseczki ochronnej, dezynfekcję rąk i założenie jednorazowych rękawiczek. To wystarczy, by zapewnić sobie i innym odpowiednią ochronę.

Pamiętaj, aby po wyjściu z kliniki wyrzucić do kosza rękawiczki i zdezynfekować ręce. W domu zdejmij maseczkę, umyj starannie ręce ciepłą wodą z mydłem, zmień wierzchnie ubranie na czyste.

Maseczki antywirusowe – jak je prawidłowo założyć i jak zdjąć?

Ważne! Mycie i dezynfekcja rąk to jeden z ważniejszych elementów profilaktyki zakażeń koronawirusem. Dbajmy o to za każdym razem, kiedy możemy.

3. Personel medyczny dysponuje odpowiednimi środkami ochrony.

Przestrzenie w placówkach medycznych, klamki i blaty są regularnie dezynfekowane. W naszej klinice na korytarzach pracują także specjalne odkażacze powietrza z filtrami HEPA i jonizacją powietrza. Stosuje się też specjalne lampy ultrafioletowe do dezynfekcji, które są uruchamiane po wyjściu każdego z pacjentów i „czyszczą” powietrze z zarazków.

Punkty pobrań są wyposażone w niezbędne środki higieniczne tak, by zapewnić osobom przychodzącym na badania bezpieczeństwo. Także personel medyczny jest odpowiednio chroniony dzięki przyłbicom, maseczkom, rękawiczkom, fartuchom itp. oraz dzięki częstej dezynfekcji.

Po początkowych zawirowaniach i brakach w środkach ochrony osobistej dla lekarzy, służba zdrowia zaczyna funkcjonować coraz lepiej. Większość szpitali i przychodni dysponuje już wszystkimi odpowiednimi zabezpieczeniami. Dzisiaj wizyty w placówce medycznej z pewnością nie należy się obawiać.

Kliniki i przychodnie są często dużo bezpieczniejszym miejscem niż sklep, w którym na co dzień robimy zakupy. A w razie wątpliwości warto zadzwonić do miejsca gdzie się udajemy i dopytać dokładnie o szczegóły procedur, jakie są przestrzegane w danej placówce.

Dodatkowo opłata za ochronę

Niektóre przychodnie lub gabinety np. prywatne stomatologiczne biorą dodatkową opłatę za ochronny strój zarówno dla lekarza (który po przyjęciu każdego z pacjentów jest oczywiście wymieniany na nowy) jak i dla pacjenta – jednorazowy fartuch i czepek ochronny. Warto dopytać o te dodatkowe koszty przed wizytą – zazwyczaj jest to ok. 30 zł.

Wizyta w przychodni w czasie pandemii koronawirusa. Lekarz w maseczce ochronnej przyjmuje pacjentkę w swoim gabinecie.

Wizyta u ginekologa w czasie epidemii – czy wymaga specjalnych przygotowań?

Badanie ginekologiczne i USG są wykonywane, podobnie jak pobranie krwi, przez odpowiednio zabezpieczonych lekarzy i personel. Pacjentka jest proszona o przyjście na wizytę w maseczce, a na miejscu dostaje dodatkowe instrukcje od pracowników kliniki w kwestii dezynfekcji.

Zachęcamy przede wszystkim kobiety w ciąży, by nie odkładały wizyt kontrolnych i umawiały się na badania prenatalne. To ważny element zadbania o zdrowie ich samych i dziecka, a zachowując środki ostrożności możemy zapewnić im opiekę w bezpiecznych warunkach.

Aktualne informacje o COVID-19 znajdziesz tutaj:

  1. https://www.gov.pl/web/koronawirus
  2. https://pacjent.gov.pl/
  3. https://www.gov.pl/web/zdrowie
  4. https://twitter.com/MZ_GOV_PL
  5. https://github.com/CSSEGISandData/COVID-19
  6. https://www.who.int/emergencies/diseases/novel-coronavirus-2019
  7. https://www.ecdc.europa.eu/en/covid-19
  8. https://www.fda.gov/emergency-preparedness-and-response/counterterrorism-and-emerging-threats/coronavirus-disease-2019-covid-19
  9. https://www.pap.pl/szczepionka-covid-19
  10. https://pl.wikipedia.org/wiki/COVID-19

Położna Izabela Dembińska: poród i połóg w czasie pandemii koronawirusa

Czy ten artykuł był pomocny?
TakNie

Podobne artykuły