Strona główna Medycyna naturalnaZiołolecznictwo Przytulia czepna na żylaki – jak stosować?

Przytulia czepna na żylaki – jak stosować?

autor: Portal NoZ Data publikacji: Data aktualizacji:
Data publikacji: Data aktualizacji:

Przytulia czepna (Galium aparine) jest znana ze swojego dobroczynnego wpływu na układ krwionośny. Wzmacnia ścianki żył i tętnic, wspiera pracę serca i pomaga wyregulować jego właściwy rytm. Osoby zmagające się z problemem żylaków chętnie korzystają z ziołowej terapii, próbując załagodzić objawy towarzyszące tej przypadłości. Czy wiesz, jak przygotować przytulię, aby móc przeprowadzić domową kurację?

Strona główna Medycyna naturalnaZiołolecznictwo Przytulia czepna na żylaki – jak stosować?

Na co pomaga przytulia czepna?

Stosowanie przytulii czepnej na żylaki nie wyczerpuje potencjału leczniczego tej rośliny. Warto wiedzieć, że pomaga ona również w przypadku:

  • ran i skaleczeń – działa antyseptycznie
  • obrzęków i zastojów moczu – działa moczopędnie, stymulując pracę nerek, dzięki czemu pomaga pozbyć się nadmiaru wody z organizmu
  • problemów z układem krwionośnym – zapobiega powstawaniu złogów miażdżycowych, wspiera pracę całego układu krwionośnego
  • zmniejsza napięcie mięśni gładkich – ciepłe okłady z ręczników nasączonych odwarem z przytulii czepnej mogą pomóc w sytuacjach bólu mięśni np. po wysiłku fizycznym

Przytulia czepna na żylaki – jak stosować?

Jak stosować przytulię czepną na żylaki? Aby złagodzić objawy towarzyszące tej dolegliwości, możesz przyjmować zioło zewnętrznie lub wewnętrznie. Regularne zażywanie ziołowych tabletek lub picie naparu wzmocni naczynia krwionośne i pomoże zapobiegać ich deformacjom.

Aby sporządzić napar, należy zalać 2 łyżeczki ziela 200 ml wrzątku i pozostawić do zaparzenia pod przykryciem na pół godziny. Tak przygotowaną przytulię należy pić 3 razy dziennie.

Jeżeli chcesz ulżyć zmęczonym nogom, możesz dodać ziele przytulii do kąpieli w proporcji 1 litr wrzątku na 50 g ziela. Po zaparzeniu i wystudzeniu dolej mieszankę do wanny z wodą – warto ją przedtem odcedzić.

Przytulia czepna na żylaki – opinie

Z roku na rok stosowanie przytulii czepnej na żylaki cieszy się coraz większym powodzeniem, a opinie na temat jej dobroczynnych właściwości dorównują popularnemu kasztanowcowi. Tym, co zdecydowanie wyróżnia ją na tle innych roślin, jest jej powszechne występowanie w przyrodzie – nawet miejskiej. Czyni to z niej dobry surowiec do samodzielnych prób zielarskich.

Czy ten artykuł był pomocny?
TakNie

Podobne artykuły