Strona główna ZdrowieZdrowe odżywianiePrzyprawyImbir - właściwości, działanie i zastosowanie Jak rośnie imbir

Jak rośnie imbir

autor: Portal NoZ Data publikacji: Data aktualizacji:
Data publikacji: Data aktualizacji:

Lubimy go za intensywny smak i aromat oraz lecznicze właściwości. Jak rośnie imbir w ciepłym klimacie? Czy możliwe jest uprawianie go w domu?

Większość korzeni imbiru, które trafiają na nasze stoły, pochodzi z południowych Chin, Indii, Indonezji czy Afryki Zachodniej. Plantacje imbiru są bardzo popularne w Chinach, które są największym jego producentem na rynku światowym. W uprawach komercyjnych imbir zwykle sadzi się w podwójnych rzędach w odległości co 30 cm. Korzenie imbiru transportuje się do innych krajów drogą morską i lotniczą.

Jak rośnie imbir?

Imbir to roślina wieloletnia, która rośnie na wysokość ponad 1 metra. Kiełkując, wypuszcza pędy przypominające bambus. Zielone łodygi imbiru stopniowo rozprzestrzeniają się na powierzchni ziemi, aby ostatecznie utworzyć gęstą kępę. Liście imbiru są ciemnozielone, lancetowate, a kłosowate kwiatostany są żółtofioletowe. Obecnie uprawia się ponad 100 gatunków imbiru, niektóre z nich są ozdobne. Roślina ta nie występuje już w stanie dzikim.

Jadalny imbir lekarski – zastosowanie

Świeży imbir (Zingiber officinale) ma grube, brodawkowate, rozgałęzione kłącza z cienką, brązową lub złocistą skórką. Łatwo się ściera, dlatego należy obchodzić się z imbirem ostrożnie, aby uniknąć uszkodzeń, które mogą prowadzić do zepsucia.

Wnętrze jest jasnożółte z korzennym i zbliżonym do cytrynowego zapachem. Młode kłącza imbiru są soczyste i mięsiste o łagodnym smaku, ale w miarę dojrzewania stają się ostre, bardziej włókniste i suche.

Charakterystyczny zapach i smak kłącza imbiru pochodzi z lotnych olejków. Kłącza imbiru mające mniej niż 6 miesięcy jada się na surowo, marynowane lub kandyzowane. Starsze zaś, po wysuszeniu i zmieleniu, są wykorzystywane jako przyprawa.

Uprawa imbiru

Imbir jest rośliną ciepłolubną. Zbyt surowy klimat hamuje wzrost imbiru roślina nie toleruje przymrozków, wtedy obumiera. W temperaturze poniżej 12 st. C liście imbiru żółkną, kurczą się, opadają. Roślina przechodzi w stan uśpienia do czasu, aż będzie cieplej. Zimą trudno zapewnić roślinie temperaturę powyżej 10 st. C, dlatego w naszej strefie klimatycznej możemy uprawiać imbir jedynie w warunkach domowych.

Czy warto uprawiać imbir w domu?

Jeśli jesteś miłośniczką tej przyprawy, spróbuj samodzielnie uprawiać imbir. Dla osobistej satysfakcji, ale także z innych powodów: w trakcie pandemii koronawirusa gwałtownie wzrósł popyt na imbir. Producenci mają problem z jego dostarczeniem, co wpływa też na wyższą cenę kłącza imbiru. Doniczkowa uprawa imbiru nie jest skomplikowana.

Jak sadzić imbir?

Imbir lekarski kupisz w punkcie ze zdrową żywnością, sklepie spożywczym lub ogrodniczym. Kłącze imbiru powinno być zdrowe i jędrne, bez uszkodzeń. Należy je pociąć na 2–3-centymetrowe kawałki – na każdym z nich powinno być oczko, z którego wyrośnie pęd.

Pozostaw kłącze na 2 dni, by na przeciętej powierzchni wytworzyła się ochronna warstwa. Każdy kawałek imbiru wkładamy do ziemi oczkiem do góry i przykrywamy 2-centymetrową warstwą ziemi. Domowa uprawa imbiru wymaga żyznej, bogatej, przypominającej próchnicę gleby.

Jak pielęgnować imbir

Aby zapewnić roślinie odpowiednie warunki do rozwoju, należy ją regularnie podlewać. Imbir nie znosi ani mokrego, ani przesuszonego podłoża. Rośnie najlepiej w temperaturze powyżej 21 st. C, ale nie toleruje ostrego słońca.

Źródło:

Mahr, S. (2022). Ginger, Zingiber officinale. Pobrane zhttps://hort.extension.wisc.edu/articles/ginger-zingiber-officinale/

Czy ten artykuł był pomocny?
TakNie

Podobne artykuły