Strona główna ZdrowieZdrowe odżywianiePrzyprawyImbir - właściwości, działanie i zastosowanie Ile imbiru dziennie jeść? Czy napar z imbirem można pić codziennie?

Ile imbiru dziennie jeść? Czy napar z imbirem można pić codziennie?

autor: Magdalena Wojciechowska-Budzisz Data publikacji: Data aktualizacji:
Data publikacji: Data aktualizacji:

Korzeń imbiru od wieków znany jest ze swych cennych składników, które zapewniają mu liczne właściwości zdrowotne. Doceniła go starożytna medycyna chińska, ajurwedyjska i wiele innych. Stosowanie imbiru do dziś nie straciło na swej popularności. Właściwości korzenia imbiru są wykorzystywane zarówno w lecznictwie, jak i w kuchni. Chętnie sięgamy zarówno po świeży korzeń imbiru, jak i po sproszkowany imbir. Można go zastosować na szereg rozmaitych sposobów. Czy jednak możemy spożywać imbir bez umiaru? Czy jest jakaś określona ilość imbiru dziennie, która jest bezpieczną dawką i której nie powinniśmy przekraczać?

Strona główna ZdrowieZdrowe odżywianiePrzyprawyImbir - właściwości, działanie i zastosowanie Ile imbiru dziennie jeść? Czy napar z imbirem można pić codziennie?

Czy można pić codziennie napar imbirowy?

Jak we wszystkim, również i w przypadku imbiru, powinno się zachować równowagę. Zawsze warto jest brać pod uwagę termikę danego produktu spożywczego, ponieważ wpływa ona bezpośrednio na termikę naszego organizmu – ogrzewa nas lub wychładza. Imbir działa na nas rozgrzewająco. Świeży korzeń imbiru ma termikę ciepłą, natomiast sproszkowany imbir cechuje się termiką gorącą. Dlatego przy stosowaniu imbiru trzeba uwzględnić to, czy jesteśmy z natury marznący czy raczej jest nam zawsze ciepło, porę roku oraz nasze uwarunkowania zdrowotne. Można spożywać imbir codziennie, jeśli jest nam często zimno, mamy problemy z krążeniem krwi, często zapadamy na infekcje. Właściwości rozgrzewające imbiru przydadzą nam się bardziej w okresie jesienno-zimowym niż w lecie. Wówczas możemy w pełni docenić pozytywny wpływ imbiru na nasze zdrowie i samopoczucie.

Jak najlepiej spożywać imbir?

Surowy imbir najlepiej zastosować w postaci plasterków dodanych do gorącej herbaty z cytryną i miodem. W tej kompozycji imbir pomaga na lepsze krążenie krwi i przyjemnie rozgrzewa nas od środka. Plasterki świeżego korzenia imbiru można też po prostu zalać wrzątkiem. Kiedy najlepiej pić imbir? Gorąca herbata z imbirem ma wszechstronne zastosowanie. Przydaje się w przypadku przeziębienia, ale też zapalenia stawów, na bóle migrenowe, w chorobie lokomocyjnej, czy na poranne mdłości, np. u kobiet w ciąży.

Świeży imbir, drobno pokrojony można też dodawać do marynat oraz wszelkich dań mięsnych, warzywnych, rybnych oraz sałatek. Pamiętajmy, że dodatek imbiru sprawi, że potrawa nabierze charakteru ogrzewającego. Jest to ważne zwłaszcza wtedy, gdy z przyczyn zdrowotnych nie powinniśmy za bardzo się wychładzać, a mamy ochotę np. na sałatkę.

Sproszkowanego imbiru można dodawać np. do kawy, zup, potraw warzywnych i mięsnych, sosów. Na rynku dostępny jest także imbir marynowany oraz imbir kandyzowany.

Imbir dawkowanie

Ile imbiru dziennie możemy spożywać? Za maksymalną dzienną dawkę imbiru uważa się ilość od 4 – 5 gramów. Optymalnie natomiast zaleca się dawkę około 1 grama imbiru dziennie. Również kobiety w ciąży nie powinny przekraczać dawki 1 grama imbiru dziennie.

Aby łatwiej było wyobrazić sobie tę ilość, podaję przykłady użycia imbiru, w których jego zawartość wynosi 1 gram:

  • 1 kapsułka o zawartości 1 grama wyciągu z imbiru
  • 1 łyżeczka świeżego, startego kłącza imbiru
  • 4 filiżanki napoju imbirowego, sporządzonego poprzez zalanie wrzątkiem pół łyżeczki startego korzenia imbiru i parzenie 5 – 10 minut

Imbir przeciwwskazania

Zbyt duża ilość imbiru dziennie może podrażnić żołądek, a w przypadku osób z dolegliwościami związanymi z gorącem (np. kobiety podczas menopauzy cierpiące na uderzenia gorąca) może negatywnie wpłynąć na ich samopoczucie i nasilić dolegliwości. Kłącze imbiru nie jest też zalecane u osób z chorobą wrzodową żołądka i/lub dwunastnicy oraz cierpiących na refluks przełyku. Spożywanie imbiru w ilości powyżej 6 gram dziennie może wywołać dolegliwości żołądkowo-jelitowe, takie jak zgaga, refluks, a nawet biegunka.

Imbir stosowany w zbyt dużej ilości może również wejść w interakcję z lekami, szczególnie tymi na nadciśnienie, na cukrzycę oraz rozrzedzających krew.

Czy korzeń imbiru można jeść na surowo?

Plasterki świeżego korzenia imbiru przydają się szczególnie w takich sytuacjach, jak nudności u kobiet w ciąży, a także w chorobie lokomocyjnej. Ostry smak imbiru zapobiega mdłościom i innym dolegliwościom ze strony układu pokarmowego. Składniki imbiru zapewniają mu takie właściwości lecznicze, dzięki którym surowiec ten dobrze radzi sobie z problemami trawiennymi, pobudza apetyt, działa przeciwzapalnie, rozkurczowo, pobudzając wydzielanie soku żołądkowego i żółci.

Pamiętajmy jednak, że kłącze imbiru jest dość silnie działającym produktem i nie należy z nim przesadzać. Dużo nie zawsze oznacza zdrowo. Ilość imbiru dziennie musi być dostosowana do naszych indywidualnych potrzeb.

Źródła:

  1. https://www.welbi.pl/ile-imbiru-dziennie-mozna-spozyc-co-warto-wiedziec/
  2. https://examine.com/supplements/ginger/
  3. https://connect.uclahealth.org/2022/03/14/why-you-should-consider-adding-ginger-to-your-diet/#:~:text=Ginger%20is%20safe%20to%20eat,as%20reflux%2C%20heartburn%20and%20diarrhea
  4. https://www.medicinenet.com/what_happens_if_you_eat_ginger_every_day/article.htm
Czy ten artykuł był pomocny?
TakNie

Podobne artykuły