Strona główna Medycyna naturalnaZiołolecznictwo Przytulia czepna – kiedy zbierać?

Przytulia czepna – kiedy zbierać?

autor: Portal NoZ Data publikacji: Data aktualizacji:
Data publikacji: Data aktualizacji:

Przytulia czepna (Galium aparine) to roślina, którą można znaleźć na polach i łąkach całego kraju. Ze względu na małe wymagania dotyczące bytowania bywa uznawana za chwast. Z kolei medycyna ludowa chętnie wykorzystuje ją jako środek wspierający pracę układu moczowego, co wpływa na lepsze oczyszczanie organizmu z toksyn. Sprawdź, kiedy najlepiej zbierać przytulię, by zachować jak najwięcej jej właściwości.

Strona główna Medycyna naturalnaZiołolecznictwo Przytulia czepna – kiedy zbierać?

Gdzie szukać ziela przytulii czepnej?

Gdzie rośnie przytulia czepna? W zasadzie wszędzie: można ją spotkać na dzikich łąkach, w polu, ogrodzie, a nawet w mniej zadbanym zakątku miejskiego parku. Szukając jej, możesz kierować się zapachem świeżego siana – to jej cecha charakterystyczna. Jeżeli chcesz wykorzystać zebrane rośliny do celów spożywczych, wybieraj stanowiska znajdujące się z dala od dróg i potencjalnych źródeł zanieczyszczeń powietrza. W poszukiwaniu najlepszego surowca warto udać się za miasto na wiejskie łąki lub pola.

Kiedy zbierać przytulię?

Samodzielne zbieranie i suszenie ziół daje nam pewność, że pozyskany w ten sposób surowiec zostanie w całości przygotowany tak, jak tego chcemy. W przypadku roślin leczniczych niejednokrotnie duże znaczenie odgrywa nie tylko miesiąc, w którym będziemy je zbierać, ale także pora dnia czy temperatura powietrza. Kiedy zatem najlepiej zbierać przytulię czepną? Polecamy robić to w okresie od maja do sierpnia.

Na co uważać, zbierając przytulię czepną?

Występując na łąkach, wśród bujnej roślinności, przytulia wytworzyła specyficzny system, ułatwiający jej przetrwanie i zdobycie jak najlepszego dostępu do światła. Jej łodygi i liście są pokryte malutkimi haczykami, przy pomocy których czepia się ona innych roślin, wspierając się na nich. Jak więc zbierać przytulię czepną? Najlepiej założyć ubrania z długim rękawem i nogawkami, a także grubsze rękawice ochronne. Ukłucia tej rośliny nie są trujące, jednak mogą być nieprzyjemne i bolesne.

Czy ten artykuł był pomocny?
TakNie

Podobne artykuły