Ser bryndza to produkt regionalny z Podhala, do którego produkcji trzeba posiadać stosowne certyfikaty. Nie wszyscy lubią jej specyficzny zapach i smak. Bryndza zajmuje jednak ważne miejsce w kuchni regionalnej i stanowi składnik wielu potraw. Do jej wyrobu potrzeba jest specjalna zaprawa. Dowiedz się, co to takiego i jak należy ją stosować.
Portal NoZ

Portal NoZ
-
-
Owoc granatu zyskuje coraz większą popularność wśród Polaków. Jest bogaty w substancje antynowotworowe i przeciwzapalne, które odgrywają ważną rolę w profilaktyce wielu chorób. Zawarte w nim antyoksydanty przyczyniają się do neutralizacji wolnych rodników, zanim te dokonają spustoszeń w organizmie, uszkadzając struktury komórkowe. Najsilniejsze właściwości prozdrowotne ma granat dojrzały. Jest to jednak owoc egzotyczny, którego stan nie zawsze łatwo ocenić. Jak sprawdzić, czy granat jest dojrzały?
-
Wczesną jesienią trudno odmówić sobie wycieczki na łono natury i zebrania dorodnych borowików czy podgrzybków. Nadmiar znalezionych darów lasu najłatwiej zamrozić. Jak to zrobić prawidłowo, aby nie straciły smaku i tekstury? Wreszcie – jak wykorzystać mrożone grzyby, aby na talerzu oddać ich pełny aromat? Poniżej odpowiadamy na te pytania.
-
Lubimy go za intensywny smak i aromat oraz lecznicze właściwości. Jak rośnie imbir w ciepłym klimacie? Czy możliwe jest uprawianie go w domu?
-
Domowa maseczka z kurkumy cieszy się popularnością wśród osób, które stawiają na świadomą i naturalną pielęgnację. Pomaga rozwiązać wiele problemów ze skórą. Stanowi m.in. nieocenione wsparcie w walce z przebarwieniami i trądzikiem. Jak zrobić maseczkę z kurkumy? Jej przygotowanie jest bardzo proste i tanie.
-
Nałóg nikotynowy ma zgubne konsekwencje dla zdrowia – po latach mogą pojawić się skutki uboczne, nawet tak groźne, jak rak krtani, gardła czy płuc. Jedną z metod ułatwiających rzucenie palenia jest akupunktura. Czy rzeczywiście może pomóc w walce z nałogiem?
-
Ser bryndza cieszy się sporą popularnością wśród Polaków. Co ciekawe, wytwarza się go nie tylko u nas na Podhalu, ale też w Czechach, Rumunii, Austrii i Ukrainie. Bryndzę można przygotować samodzielnie w domu. Nie jest to trudne, trzeba tylko zaopatrzyć się w odpowiednie składniki. Skorzystaj z naszych wskazówek, jak zrobić bryndzę.
-
Przytulia czepna (Galium aparine) jest znana ze swojego dobroczynnego wpływu na układ krwionośny. Wzmacnia ścianki żył i tętnic, wspiera pracę serca i pomaga wyregulować jego właściwy rytm. Osoby zmagające się z problemem żylaków chętnie korzystają z ziołowej terapii, próbując załagodzić objawy towarzyszące tej przypadłości. Czy wiesz, jak przygotować przytulię, aby móc przeprowadzić domową kurację?
-
Miłośnikom ziołolecznictwa kojarzy się z oczyszczaniem organizmu i ze zwalczaniem żylaków. Rolnikom, ogrodnikom i osobom zajmującym się uprawą warzyw na myśl o niej jeżą się włosy na karkach. Przytulia czepna występuje powszechnie. Jest odporna na niskie temperatury, przyciąga mszyce, kradnie innym roślinom substancje odżywcze z ziemi i utrudnia im dostęp do światła. Co więcej, błyskawicznie się rozmnaża. Oto lista dowodów na szkodliwość przytulii czepnej dla sąsiadujących z nią roślin.
-
Wielbiciele roślin doniczkowych znają prawdopodobnie kilka odmian żyworódek. Wszystkie pochodzą z gatunku Kalanchoe i rodziny gruboszowatych, naturalnie występujących w Afryce czy Azji. Najpopularniejsza jest u nas Kalanchoe blossfeldiana – o bardzo efektownych kwiatach. Warto jednak wiedzieć, że istnieją takie odmiany, jak np. żyworódka pierzasta, które nie tylko pięknie kwitną, ale również mają właściwości lecznicze.
- 1
- 2