Strona główna Medycyna naturalnaZiołolecznictwo Przytulia czepna – szkodliwość i zwalczanie

Przytulia czepna – szkodliwość i zwalczanie

autor: Portal NoZ Data publikacji: Data aktualizacji:
Data publikacji: Data aktualizacji:

Miłośnikom ziołolecznictwa kojarzy się z oczyszczaniem organizmu i ze zwalczaniem żylaków. Rolnikom, ogrodnikom i osobom zajmującym się uprawą warzyw na myśl o niej jeżą się włosy na karkach. Przytulia czepna występuje powszechnie. Jest odporna na niskie temperatury, przyciąga mszyce, kradnie innym roślinom substancje odżywcze z ziemi i utrudnia im dostęp do światła. Co więcej, błyskawicznie się rozmnaża. Oto lista dowodów na szkodliwość przytulii czepnej dla sąsiadujących z nią roślin.

Strona główna Medycyna naturalnaZiołolecznictwo Przytulia czepna – szkodliwość i zwalczanie

Przytulia czepna – szkodliwość   

Ma wiele dobroczynnych właściwości dla organizmu człowieka. Jeżeli jednak zostanie zjedzona przez zwierzęta gospodarskie lub dzikie, może doprowadzić u nich do wielu dolegliwości. Dlatego wyprowadzanie bydła na zanieczyszczone przytulią pastwiska to prosta droga do krowich problemów z układem pokarmowym.

Przytulia czepna wykazuje szkodliwość także w przypadku drobiu. Jeżeli do paszy dostanie się partia ziarna zanieczyszczonego jej nasionami, może to spowodować poważne konsekwencje zdrowotne u karmionych nią kurcząt. Nic dziwnego, że w środowisku rolniczym raczej nie znajdziesz miłośników tej rośliny.

Zwalczanie przytulii w pszenicy i zbożu

Czy wiesz, że wystarczą dwie sadzonki przytulii na metr kwadratowy uprawy zboża, aby plon pszenicy nie nadawał się do przetworzenia na mąkę? Zwalczanie przytulii w pszenicy i zbożu polega głównie na stosowaniu różnego rodzaju środków chemicznych zwanych herbicydami. Skutecznie zatrzymują wzrost i rozwój korzeni rośliny, jednocześnie nie wpływając negatywnie na pozostałe uprawy. Im wcześniej zacznie się ten proces, tym lepiej, ponieważ dojrzała roślina może wpływać niekorzystnie na rozwój swoich sąsiadów z pola.

Czym i kiedy najlepiej zwalczać przytulię czepną?

Zabiegi odchwaszczające najlepiej przeprowadzać wczesną wiosną, ponieważ przytulia rośnie wraz z roślinami ozimymi. Charakterystyczne włoski umożliwiają przytulii „wczepianie się” w wyrastające rośliny. Dzięki temu zyskuje ona lepszy dostęp do słońca. Siewki przytulii czepnej wykazują odporność na szkodliwe warunki atmosferyczne i temperaturę. Potrafią wykiełkować, kiedy na dworze jest od 2 do 5 stopni Celsjusza. Przytulia jest też bardzo żywotna. Jedna roślina może wytworzyć nawet do 400 nasion, które są w stanie przeżyć podróż przez układ pokarmowy zwierzęcia, a potem wykiełkować z jego odchodów.

Czy ten artykuł był pomocny?
TakNie

Podobne artykuły