Strona główna Medycyna naturalnaZiołolecznictwo Jak wygląda przytulia czepna?

Jak wygląda przytulia czepna?

autor: Magdalena Wojciechowska-Budzisz Data publikacji: Data aktualizacji:
Data publikacji: Data aktualizacji:

Przytulia czepna (Galium aparine) to pospolita roślina zielna, którą można spotkać prawie wszędzie w strefie klimatu umiarkowanego – na łąkach, polach uprawnych, pastwiskach, przydrożach, zaroślach, ale także w ogrodach i parkach. W Polsce występuje pospolicie. Ci, którzy zmagają się z nią jak z uporczywym do wyplenienia chwastem wiedzą doskonale, jak wygląda przytulia czepna. Jednak roślina ta, chociaż powszechnie stosowana w medycynie ludowej, nie zawsze jest doceniana, jeśli chodzi o jej właściwości lecznicze. Jeśli ktoś chciałby bliżej się z nią zapoznać i stosować ziele przytulii w celach leczniczych, dobrze by było, gdyby umiał ją rozpoznać.

Strona główna Medycyna naturalnaZiołolecznictwo Jak wygląda przytulia czepna?
przytulia czepna - jak rozpoznać

Jak wygląda przytulia czepna?

Przytulia czepna jest niewysoką rośliną, której charakterystyczną cechą są drobne, lancetowate liście, okółkowato otaczające łodygę o zgrubiałych i owłosionych węzłach. Młode pędy mogą się płożyć po ziemi, ale najczęściej wspinają się po innych roślinach, rosnących w pobliżu. Jeśli wykorzystuje możliwość pięcia się po swoich sąsiadach, może osiągnąć wysokość nawet do dwóch metrów. Z okółków liściowych wyrasta po kilka niewielkich kwiatków o białym lub zielonobiałym kolorze, na długich szypułkach. Przytulia czepna kwitnie praktycznie przez całe lato. Z kwiatków następnie tworzą się drobne owoce. Mają one kulisty kształt i pokryte są haczykowatymi szczecinkami. Dzięki ostrym haczykom nasiona mogą przyczepiać się do sierści zwierząt lub ubrań ludzi i w ten sposób są przenoszone nawet na znaczne odległości.

Przytulia czepna – jak wygląda

Przytulia czepna – jak rozpoznać?

Przytulię czepną najłatwiej rozpoznać właśnie po jej zdolności do przyczepiania się (stąd nazwa rośliny). Nawet jeśli chodzimy po łące w poszukiwaniu innych ziół, przytulia często może nam to utrudniać, „czepiając się” naszych nóg i wplątując się w inne rośliny. Jeśli więc „przyplącze” się do nas wiotka, cienka roślina, której długie łodygi pokryte są haczykowatymi szczecinkami możemy być prawie pewni, że to przytulia stanęła nam na drodze.

Uwaga – przytulia!

Z przytulią czepną należy jednak postępować dość ostrożnie. Jeśli złapiemy jej łodygę lub liście, może nas boleśnie poranić swoimi ostrymi zadziorkami, powodując trudno gojące się, drobne ranki i uszkodzenia skóry dłoni. U bardziej wrażliwych osób kontakt z rośliną może czasami skutkować pojawieniem się wysypki na skórze. Przy zbieraniu przytulii niezbędne nam więc będą porządne rękawice. Lepiej też, jeśli ubierzemy się w bluzę z długim rękawem i długie spodnie, aby ochronić skórę przez kontaktem z „czepialskim” zielem.

Przytulia czepna – właściwości

Całe ziele przytulii czepnej stanowi świetne zioło lecznicze o szerokim zastosowaniu. Na co pomaga przytulia czepna? Od wieków stosowana była głównie w stanach silnego wyczerpania organizmu, jako środek poprawiający odporność organizmu, wspierający funkcje układu limfatycznego oraz procesy metaboliczne. Jest surowcem lekarskim, który można wykorzystywać od wczesnej wiosny. Picie naparów z przytulii pobudza przemianę materii, poprawia krążenie krwi i przepływ limfy, a napary użyte zewnętrznie mogą służyć do przemywania ran i trudno gojących się zmian skórnych, ze względu na swoje działanie ściągające i przeciwzapalne.

Źródła:

  1. https://www.centralcoastbiodiversity.org/cleavers-bull-galium-aparine.html
  2. https://totallywilduk.co.uk/2020/04/29/identify-cleavers/
  3. https://magicznyzielnikdziewanny.com/2019/04/12/przytulia-czepna-kuzynka-marzanny-pani-lasow-lepczyca-ostrzyca-przytulina-%F0%9F%8C%BF%F0%9F%8C%BC%F0%9F%8C%BE/#:~:text=Surowiec%20leczniczy%20ziela%20zbiera%20si%C4%99,podczas%20suszenia%20jest%20zjawiskiem%20normalnym
  4. https://www.zdro-vita.pl/blog/przytulia-czepna-wlasciwosci-zdrowotne-i-zastosowanie.html

Podobne artykuły