Strona główna Medycyna naturalnaZiołolecznictwo Jak wygląda przytulia czepna?

Jak wygląda przytulia czepna?

autor: Magdalena Wojciechowska-Budzisz Data publikacji: Data aktualizacji:
Data publikacji: Data aktualizacji:

Przytulia czepna (Galium aparine) to pospolita roślina zielna, którą można spotkać prawie wszędzie w strefie klimatu umiarkowanego – na łąkach, polach uprawnych, pastwiskach, przydrożach, zaroślach, ale także w ogrodach i parkach. W Polsce występuje pospolicie. Ci, którzy zmagają się z nią jak z uporczywym do wyplenienia chwastem wiedzą doskonale, jak wygląda przytulia czepna. Jednak roślina ta, chociaż powszechnie stosowana w medycynie ludowej, nie zawsze jest doceniana, jeśli chodzi o jej właściwości lecznicze. Jeśli ktoś chciałby bliżej się z nią zapoznać i stosować ziele przytulii w celach leczniczych, dobrze by było, gdyby umiał ją rozpoznać.

Strona główna Medycyna naturalnaZiołolecznictwo Jak wygląda przytulia czepna?

Jak wygląda przytulia czepna?

Przytulia czepna jest niewysoką rośliną, której charakterystyczną cechą są drobne, lancetowate liście, okółkowato otaczające łodygę o zgrubiałych i owłosionych węzłach. Młode pędy mogą się płożyć po ziemi, ale najczęściej wspinają się po innych roślinach, rosnących w pobliżu. Jeśli wykorzystuje możliwość pięcia się po swoich sąsiadach, może osiągnąć wysokość nawet do dwóch metrów. Z okółków liściowych wyrasta po kilka niewielkich kwiatków o białym lub zielonobiałym kolorze, na długich szypułkach. Przytulia czepna kwitnie praktycznie przez całe lato. Z kwiatków następnie tworzą się drobne owoce. Mają one kulisty kształt i pokryte są haczykowatymi szczecinkami. Dzięki ostrym haczykom nasiona mogą przyczepiać się do sierści zwierząt lub ubrań ludzi i w ten sposób są przenoszone nawet na znaczne odległości.

Przytulia czepna – jak wygląda

Przytulia czepna – jak rozpoznać?

Przytulię czepną najłatwiej rozpoznać właśnie po jej zdolności do przyczepiania się (stąd nazwa rośliny). Nawet jeśli chodzimy po łące w poszukiwaniu innych ziół, przytulia często może nam to utrudniać, „czepiając się” naszych nóg i wplątując się w inne rośliny. Jeśli więc „przyplącze” się do nas wiotka, cienka roślina, której długie łodygi pokryte są haczykowatymi szczecinkami możemy być prawie pewni, że to przytulia stanęła nam na drodze.

Uwaga – przytulia!

Z przytulią czepną należy jednak postępować dość ostrożnie. Jeśli złapiemy jej łodygę lub liście, może nas boleśnie poranić swoimi ostrymi zadziorkami, powodując trudno gojące się, drobne ranki i uszkodzenia skóry dłoni. U bardziej wrażliwych osób kontakt z rośliną może czasami skutkować pojawieniem się wysypki na skórze. Przy zbieraniu przytulii niezbędne nam więc będą porządne rękawice. Lepiej też, jeśli ubierzemy się w bluzę z długim rękawem i długie spodnie, aby ochronić skórę przez kontaktem z „czepialskim” zielem.

Przytulia czepna – właściwości

Całe ziele przytulii czepnej stanowi świetne zioło lecznicze o szerokim zastosowaniu. Na co pomaga przytulia czepna? Od wieków stosowana była głównie w stanach silnego wyczerpania organizmu, jako środek poprawiający odporność organizmu, wspierający funkcje układu limfatycznego oraz procesy metaboliczne. Jest surowcem lekarskim, który można wykorzystywać od wczesnej wiosny. Picie naparów z przytulii pobudza przemianę materii, poprawia krążenie krwi i przepływ limfy, a napary użyte zewnętrznie mogą służyć do przemywania ran i trudno gojących się zmian skórnych, ze względu na swoje działanie ściągające i przeciwzapalne.

Źródła:

  1. https://www.centralcoastbiodiversity.org/cleavers-bull-galium-aparine.html
  2. https://totallywilduk.co.uk/2020/04/29/identify-cleavers/
  3. https://magicznyzielnikdziewanny.com/2019/04/12/przytulia-czepna-kuzynka-marzanny-pani-lasow-lepczyca-ostrzyca-przytulina-%F0%9F%8C%BF%F0%9F%8C%BC%F0%9F%8C%BE/#:~:text=Surowiec%20leczniczy%20ziela%20zbiera%20si%C4%99,podczas%20suszenia%20jest%20zjawiskiem%20normalnym
  4. https://www.zdro-vita.pl/blog/przytulia-czepna-wlasciwosci-zdrowotne-i-zastosowanie.html
Czy ten artykuł był pomocny?
TakNie

Podobne artykuły