Strona główna ZdrowieInfekcje bakteryjne i wirusowe Olejek 4 złodziei – przepis, właściwości i zastosowanie

Olejek 4 złodziei – przepis, właściwości i zastosowanie

autor: Maja Modrzewska Data publikacji: Data aktualizacji:
Data publikacji: Data aktualizacji:

Olejek czterech złodziei to mikstura idealna na zimne dni. Zmniejsza ryzyko infekcji wirusowej, łagodzi objawy przeziębienia, a nawet… relaksuje! Z czego się składa i jak go stosować?

Strona główna ZdrowieInfekcje bakteryjne i wirusowe Olejek 4 złodziei – przepis, właściwości i zastosowanie

Legenda o 4 złodziejach

Jak głosi legenda, gdy w średniowieczu Europę trapiła epidemia dżumy, we Francji czwórka złodziei rabowała domy, nie zarażając się tą groźną chorobą. Wszystko dzięki nacieraniu odkrytych części ciała (m.in. dłoni, okolic nosa i ust) olejkiem o sobie tylko znanej recepturze.

Po schwytaniu złoczyńców zmuszono ich do ujawnienia składu mikstury i w ten sposób stała się ona na setki kolejnych lat skutecznym remedium na wszelkie infekcje wirusowe i bakteryjne (pamiętajmy, że przyczyną dżumy była wysoce zakaźna bakteria Yersinia pestis). Z czego więc składa się olejek 4 złodziei?

Olejek z drzewa herbacianego – kiedy stosować?

Olejek złodziei: skład

Pod tą tajemniczą nazwą – olejek czterech złodziei – kryje się mieszanka kilku (zwykle 5) olejków eterycznych:

  • goździkowego
  • cytrynowego
  • cynamonowego
  • eukaliptusowego
  • rozmarynowego

Do tego podstawowego zestawu dodawane są czasem jeszcze inne aromaty, przez co dostępne są co najmniej 3–4 różne wersje antywirusowego olejku 4 złodziei.

Najczęściej jednak stosowana jest receptura, która najbardziej przypomina tę tradycyjną. I nawet jeśli opisana powyżej historia nie całkiem pokrywa się z faktami sprzed lat (któż może to teraz sprawdzić!), to współczesne badania naukowe potwierdzają wyjątkową skuteczność każdego ze składników olejku czterech złodziei.

Każdy olejek eteryczny z osobna ma działanie antywirusowe. Dodatkowe właściwości są różne i wzajemnie się uzupełniają. To sprawia, że ich połączenie tworzy preparat o wyjątkowo silnym działaniu!

Olejek goździkowy

Otrzymuje się go z pączków kwiatów drzewa goździkowego. Działa antyoksydacyjnie i antyseptycznie, jest naturalnym antybiotykiem, uspokaja i znieczula.

Olejek cytrynowy

By uzyskać olejek cytrynowy, wyciska się skórki owoców. We francuskich szpitalach używany był aż do pierwszej wojny światowej jako środek dezynfekujący i antyseptyczny.

Olejek cynamonowy

Wytwarzany z kory i korzenia cynamonowca. Działa silnie antyseptycznie, wspomaga leczenie ran, zmniejsza gorączkę.

Olejek eukaliptusowy

Destyluje się go z liści oraz końcówek gałązek eukaliptusa. Olejek eukaliptusowy ma działanie bakteriobójcze, przeciwzapalne i oczyszczające oraz wykrztuśne.

Olejek rozmarynowy

Powstaje z liści lub całego ziela rozmarynu. Przywraca równowagę układu nerwowego, ma działanie przeciwbakteryjne i przeciwpasożytnicze. Może być stosowany przy przeziębieniu i zapaleniu oskrzeli [1].

Olejek 4 złodziei – przepis

Jak zrobić olejek 4 złodziei? W buteleczce z ciemnego szkła (najlepiej takiej, która ma już kroplomierz) wymieszaj dokładnie następujące ilości poszczególnych składników olejku – pamiętaj, by kupić olejki eteryczne w 100 proc. naturalne: 

  • 35 kropli olejku cytrynowego
  • 40 kropli olejku goździkowego
  • 20 kropli olejki cynamonowego
  • 15 kropli olejku eukaliptusowego
  • 10 kropli olejku rozmarynowego

Zakręć buteleczkę i przechowuj olejek czterech złodziei w zacienionym miejscu (nie ma słońcu). 

Olejek Ravintsara – najlepszy lek na przeziębienie

Jak stosować olejek 4 złodziei?

Oto kilka terapii wykorzystujących tę recepturę.

Olejek 4 złodziei uwalnia dom od zarazków

Ze względu na wyjątkowo mocne działanie olejek 4 złodziei może być stosowany do codziennej dezynfekcji pomieszczeń w okresie częstych infekcji. Ewentualnie – doraźnie, by pozbyć się zarazków z przyniesionych do domu zakupów.

Olejek 4 złodziei do dezynfekcji: do szklanki wody dodaj 10–12 kropli olejku 4 złodziei i dokładnie wymieszaj. Wlej do butelki z atomizerem i rozpylaj w całym mieszkaniu kilka razy dziennie.

Olejek 4 złodziei wspomaga leczenie przeziębień

Dzięki silnemu działaniu antybakteryjnemu i przeciwwirusowemu inhalacje z olejkiem czterech złodziei mogą być stosowane w czasie infekcji (np. grypy lub przeziębienia). Używa się ich także zapobiegawczo, np. po przemarznięciu czy kontakcie z osobą chorą. Możesz przepłukiwać gardło wodą w dodatkiem olejku (2 krople na pół szklanki wody).

Olejek 4 złodziei do inhalacji: zagotuj 2 litry wody, dodaj 5–10 kropli olejku czterech złodziei, przykryj głowę ręcznikiem i pochyl się nad miską. Wdychaj parę z zawartością olejków eterycznych przez kilka minut. Podczas infekcji powtarzaj codziennie. Jeśli masz skłonność do zapalenia zatok, takie inhalacje rób profilaktycznie 1–2 razy w tygodniu.

Olejek czterech złodziei zmniejsza stres

Ta mikstura relaksuje i wzmacnia ogólną odporność organizmu. Zastosowana na skórę doskonale ją wygładza. Masaż z wykorzystaniem olejku czterech złodziei polecany jest również w czasie przeziębień – łagodzi objawy (np. katar) i przyspiesza powrót do zdrowia.

Olejek 4 złodziei na stres: weź dwie łyżki oleju roślinnego (najprzyjemniejszy jest ten ze słodkich migdałów, ale może być też kokosowy lub z pestek winogron). Olej podgrzej lekko w kąpieli wodnej i dodaj 5–6 kropli olejku 4 złodziei. Masuj całe ciało, zwracając szczególną uwagę na plecy i podeszwy stóp. Po masażu przykryj się ciepłym kocem i odpocznij ok. pół godziny.

Źródło:

  1. Huete, A. (2016). Praktyczny przewodnik po olejkach eterycznych. Kielce: Wydawnictwo Jedność.
Czy ten artykuł był pomocny?
TakNie

Podobne artykuły