Strona główna WellbeingBądź eko Jesień w ogrodzie – jak zadbać o ogród jesienią?

Jesień w ogrodzie – jak zadbać o ogród jesienią?

autor: Wojciech Wardecki Data publikacji: Data aktualizacji:
Data publikacji: Data aktualizacji:

Jesień nieubłaganie wkracza do ogrodów. Krótsze i zimniejsze dni, deszczowa aura. Kolorowe liście na drzewach mieniące się wszystkimi odcieniami czerwieni i złota. Wszystko powoli udaje się na spoczynek. Czy jednak właściciele ogrodów i tarasów mogą powiedzieć to samo? Jak wygląda jesień w ogrodzie, co sadzić i jakie prace ogrodowe przed nami?

Strona główna WellbeingBądź eko Jesień w ogrodzie – jak zadbać o ogród jesienią?

Jesień w ogrodzie drobnymi krokami przygotowuje naturę do snu zimowego. Dla posiadaczy ogrodów, działek i tarasów jest to czas bardzo wytężonej pracy. Trzeba wszystko przygotować do nadejścia następnego sezonu. Naszej pomocy będą potrzebowały nie tylko rośliny, ale i meble, sprzęt ogrodniczy, donice. Nawet jesienią praca w ogrodzie wydaje się nie mieć końca. W ogrodzie jest tej pracy oczywiście więcej, jednak i taras wymaga jesiennej pielęgnacji.

Pierwszy powiew jesieni w ogrodzie i na tarasie

Na początku września, chociaż to jeszcze astronomiczne lato, jesień wkrada się tylną furtką w nasze zielone przestrzenie. Wiele letnich roślin nie jest już w dobrej kondycji. Część jednorocznych roślin już przekwitła i zawiązuje nasiona. Pojawiają się pierwsze spadające liście i owoce. Trawniki już tak szybko nie odrastają. Sprzyjają temu dużo chłodniejsze noce oraz mniejsza liczba słonecznych dni. Jak dobrze przygotować się do nadchodzącej zimy, by wiosną znów móc się cieszyć eksplozją zieleni?

Taras i ogród jesienią – od czego zacząć?

Ze względu na aurę z dnia na dzień rzadziej korzystamy z mebli wystawionych w ogrodach czy na tarasach. To już czas, aby je oczyścić i zabezpieczyć przed deszczami i śniegiem. Meble, które nie mogą zostać w okresie zimowym na dworze, chowamy w odpowiednio przygotowane miejsce. Te, które zostają, zabezpieczamy przed nieodpowiednimi warunkami atmosferycznymi.

Zanim to zrobimy, musimy meble poddać kontroli technicznej. Trzeba zabezpieczyć uszkodzenia mechaniczne, które mogły powstać podczas sezonu letniego, dokręcić poluzowane śruby, co zapobiega wypaczaniu mebli. Do przykrywania mogą nam posłużyć specjalne plandeki odporne na deszcz i śnieg.

Jak pielęgnować zioła z supermarketu?

Konserwacja powierzchni płaskich

Nie ma znaczenia, czy użytkowane podłogi są wykonane z drewna, płytek, kostki brukowej czy deski kompozytowej – koniecznie sprzątamy resztki zwiędłych roślin, liście i pozostałe zanieczyszczenia. Sprawdzamy szczelność spoin między płytkami, naprawiamy uszkodzenia powierzchni drewnianych. Jeśli trzeba, uzupełniamy fugi, malujemy lub olejujemy deski.

Dzięki temu zimą unikniemy uszkodzeń tarasu. Woda bardzo łatwo dostaje się w nawet najmniejszą przestrzeń. Podczas mrozu zaś może doprowadzić do poważniejszych uszkodzeń. Wynika to z faktu, że woda po zamarznięciu powiększa swoją objętość i może rozsadzać szczeliny (a nawet donice).

Jesienne nasadzenia – co sadzić jesienią w ogrodzie?

Jesienne aranżacje absolutnie nie muszą być nudne. Możemy wprowadzić nowe nasadzenia, które do pierwszych mrozów z powodzeniem będą nam zdobić tarasy i ogrody. Usuwamy stare, przekwitłe kwiaty lub te w kiepskiej kondycji. Na ich miejsce sadzimy:

  • wrzosy
  • chryzantemy
  • astry
  • kapusty ozdobne

Jako akcenty dekoracyjne fantastycznie będą służyć dynie ozdobne, które wytrzymują na zewnątrz wiele tygodni. Ich żywotność możemy przedłużyć, stawiając je pod dachem w suchym miejscu.

Na miejsca stałe wysadzamy rośliny wieloletnie, takie jak:

  • tulipany
  • narcyzy
  • lilie
  • szafirki
  • krokusy
  • czosnki
  • przebiśniegi

Jeśli mamy problemy z nornicami, możemy cebulki sadzić w specjalnych koszyczkach. Wszystkie posadzone jesienią cebulki będą cieszyć nasze oczy wczesną wiosną feerią kolorów – żółcią, różem, fioletem, bielą.

Kwiaty cebulowe w doniczkach

Porządki na rabatach i w donicach

Z każdym dniem przybywa roślin, które zdążyły już przekwitnąć. Zbieramy więc nasiona roślin jednorocznych, takich jak: aksamitki, kosmosy, nagietki. Z powodzeniem możemy też wysiać łąki kwietne, które wschodzą wiosną.

Wykonujemy ostatnie jesienne nawożenie trawnika i cięcia sanitarne krzewów. Usuwamy stare, chore lub połamane gałązki. Zabezpieczamy przed mrozem rośliny nieodporne na mróz, np. róże. Wysokie trawy lub rozłożyste krzewy związujemy, aby śnieg ich nie połamał. To samo możemy zrobić z hortensjami bukietowymi i ogrodowymi.

Pierwsze przymrozki

Przed pierwszymi przymrozkami do domów zabieramy rośliny wieloletnie, ale nieodporne na niskie temperatury. Są to m.in.:

  • datury
  • oleandry
  • fuksje
  • pelargonie
  • bambusy rosnące w nieocieplonych donicach

Po pierwszych przymrozkach, gdy zauważymy, że rośliny się „ścięły”, wykopujemy:

  • dalie
  • kanny
  • begonie
  • mieczyki
  • lilie orientalne

Zapewniamy im w okresie zimowym suche i chłodne pomieszczenie.

Jesienny ogród i domek na wsi. Jak zadbać o ogród jesienią, by dobrze przygotować go do zimy?

Co zrobić, gdy doniczki, donice i skrzynki nie są mrozoodporne?

W okolicy września do domów wstawiamy z powrotem wszystkie rośliny typowo domowe, które w okresie letnim stały na dworze. Dzięki temu zdążą z powrotem się zaaklimatyzować i przygotować do zimy w warunkach domowych.

Październik i listopad to czas zabezpieczania donic. Wszystkie plastikowe skrzynki, donice, które nie są mrozoodporne, powinno się chować, aby nie uległy zniszczeniu i mogły nam służyć w kolejnym sezonie.

Wieloletnie kwiaty, krzewy czy byliny w nieocieplonych donicach ustawiamy w jak najbardziej osłoniętym miejscu. Wierzch donic możemy zabezpieczyć choinkowymi gałązkami. Donice stawiamy na styropianie lub na deseczkach, dzięki czemu odseparujemy je od zimnego podłoża. Do zabezpieczenia pędów używamy białej agrowłókniny.

Jesienne prace w ogródku

Jak tylko uda nam się uporać z zabezpieczeniem mebli, roślin, donic, ostatnim koszeniem trawnika, możemy zabrać się za wygrabianie liści i za ostatnie generalne porządki. Pomału możemy zbliżać się do półmetka naszych prac. Sprzątamy wszystkie węże ogrodowe, wylewając z nich wodę. Wydmuchujemy też wodę ze zraszaczy i linii nawadniających. Zabezpieczamy krany z wodą znajdujące się na zewnątrz.

Robimy przegląd techniczny narzędzi ogrodowych. Oczyszczamy je z resztek roślinnych, smarujemy sekatory, nożyce ogrodowe, co uchroni je przed rdzą. Czyścimy kosiarkę, zwłaszcza kosz na trawę. Usuwamy wszystkie zanieczyszczenia z noża tnącego i spodu urządzenia.

Co z mieszkańcami ogrodów i tarasów?

Ogród i taras to nie tylko rośliny. To także nasi mniejsi bracia, którzy stale są wokół nas, a jesienią i zimą wymagają szczególnej opieki. Pomyślmy więc odpowiednio wcześniej o domkach dla owadów. Dzięki temu wiele pożytecznych owadów przetrwa zimę.

Kolejny krok to karmnik dla ptaków. Bez tego nie może się obyć żaden ogród przyjazny zwierzętom. Oczywiście obowiązkowa jest wtedy regularność, jedzenia nigdy nie może zabraknąć.

Zdarza się, że nasze ogrody odwiedzają jeże. Jeśli to możliwe, przygotujmy dla nich domek, w którym mogą się schronić, lub pozostawmy kupkę liści, w której zapadną w sen zimowy.

Adam Wajrak: jak dokarmiać ptaki zimą?

Jesienne porady Ulubionego ogrodnika

  • Na miejsca stałe możemy jesienią przesadzać sadzonki roślin dwuletnich, takich jak malwy, naparstnice, bratki, stokrotki.
  • W okresie jesiennej suszy podlewamy rośliny zimozielone, zwłaszcza te rosnące w donicach.
  • Ostatnie koszenie trawy nie powinno być niższe niż 5 cm – pozwoli to trawie lepiej przetrwać okres zimowy.
  • Najpóźniej pod koniec września dzielimy karpy większych bylin w celu ich rozmnożenia. W innym przypadku nie zdążą się dobrze ukorzenić.

Ostatnie zbiory

Jesień to nie tylko czas wytężonej pracy w ogrodzie. Jest to czas zbiorów plonów, jakie wydała natura. Owoce, warzywa, grzyby – to nimi możemy się cieszyć w sezonie jesiennym. Warto poświęcić odrobinę czasu na zrobienie domowych przetworów, którymi będziemy się delektować zimą. Jesienne nalewki z owoców i ziół, konfitury, marynowane grzyby, kompoty – wszystko, co wynagrodzi nam trudy pracy w ogrodach i na tarasach.

Balkon na wiosnę – jakimi kwiatami go udekorować?

Czy ten artykuł był pomocny?
TakNie

Podobne artykuły