Strona główna WellbeingBądź eko Balkon na wiosnę – jakimi kwiatami go udekorować?

Balkon na wiosnę – jakimi kwiatami go udekorować?

autor: Wojciech Wardecki Data publikacji: Data aktualizacji:
Data publikacji: Data aktualizacji:

Wiosenny balkon – na to czekamy całą zimę. Wiosna nadchodzi wielkimi krokami. Po długim okresie, w którym gościła tylko szarość, jesteśmy mocno stęsknieni za kolorem i zapachem. Już najwyższy czas, aby wprowadzić wiosenne kwiaty na balkon i do naszego życia. Przez okres zimowy mieliśmy czas na zaplanowanie nasadzeń oraz ewentualne wyhodowanie własnej rozsady. Jeśli nie mamy własnych roślin, centra ogrodnicze czekają z wiosennymi roślinami do sadzenia na balkonie i w ogrodzie. Sprawdź, jak udekorować balkon na wiosnę.

Strona główna WellbeingBądź eko Balkon na wiosnę – jakimi kwiatami go udekorować?

Wiosenne kwiaty na balkonie – zacznij sadzić już w marcu

Już na początku roku zaczynamy się zastanawiać, co posadzić na balkonie, aby przywołać wiosnę. Mam dobrą wiadomość! Już na koniec marca z powodzeniem można rozpocząć pierwsze nasadzenia! Oczywiście wybór roślin nie może być przypadkowy. Wszystkie kwiaty muszą być odporne na chłody.

Początkowo sadzimy:

  • bratki
  • stokrotki
  • prymule
  • niezapominajki

Właśnie one z wielką gracją wprowadzą nas w wiosenny świat. Rośliny te wytrzymują niskie temperatury. Powiem więcej! Nawet minimalne przymrozki im nie zaszkodzą.

Jeśli jednak w prognozie pogody zapowiadany jest spadek temperatury poniżej zera, możesz je zabezpieczyć, przykrywając je białą agrowłókniną lub chowając do domu na noc.

Jak stworzyć ogródek na balkonie?

1. Prymulka, czyli pierwiosnek

Prymulka, zwana pierwiosnkiem, to pierwszy zwiastun wiosny w ogrodach. Idealnie nadaje się, by wprowadzić kolor na nasze balkony. Pierwiosnki liczą około 500 gatunków, jednak niespełna 3-4 uprawiane są w donicach. W marcu bez większych kłopotów można je kupić w sklepach ogrodniczych.

Prymulki wyróżniają się bardzo szeroką paletą barw. Można spotkać odmiany białe, najbardziej popularne żółte, ale również takie z kwiatami o wszystkich odcieniach czerwieni czy różu. Istnieją również odmiany z kwiatami dwubarwnymi. Mogą się różnić także wielkością.

Wszystkie prymule mają jednak podobne wymagania, dlatego z powodzeniem możemy je sadzić razem, tworząc wielobarwne lub jednokolorowe plamy kolorystyczne.

Prymulka w domu czy ogrodzie?

Generalnie prymula jest kwiatem ogrodowym, jednak ze względu na swoją urodę jest często uprawiana w doniczkach na okiennych parapetach. Pamiętać jednak trzeba, że jest to roślina niebezpieczna dla alergików. Kontakt z nią może powodować alergie skórne.

  • Najbardziej popularna odmiana pierwiosnka to Primula malacoides, tzw. ślimakowata. Charakteryzuje się ona kwiatami rosnącymi piętrowo i bardzo długim kwitnieniem. Jest to roślina jednoroczna w nasadzeniach do ogrodu czy na balkonach. W warunkach domowych będzie byliną.
  • Pierwiosnek Primula obconica – kubkowaty rośnie do wysokości 25 cm. Jego kwiaty zebrane są w baldachy o wielkości do 8 cm. Mogą one kwitnąć cały rok. Jest to odmiana najbardziej uczulająca, nawet bez kontaktu ze skórą.
  • Pierwiosnek Primula Vulgaris – bezłodygowy. Jego charakterystyczną cechą jest właśnie brak łodygi. Rośnie do wysokości około 10 cm i jest najbardziej rozpowszechnioną odmianą ogrodową.

Pielęgnacja prymulki

Pierwiosnki, jak każde kwiaty, wymagają naszej opieki. Żeby długo kwitły, nawet do maja musimy zapewnić im stałą wilgotność podłoża. Przesuszona bryła korzeniowa sprawi, że roślina szybko przekwitnie. Jako kwiaty wczesnowiosenne prymule najlepiej tolerują niską temperaturę i ulegają łatwo poparzeniom słonecznym.

Regularne obcinanie uschniętych pędów i kwiatostanów to sposób na przedłużenie żywotności rośliny. W sezonie nawozimy kwiaty tylko raz nawozem azotowym. Prymule traktujemy jako rośliny jednoroczne, ponieważ ich sezonowanie jest nieopłacalne. Jednak jeśli zdecydujemy się na ich rozmnażanie, możemy to zrobić poprzez podział lub wysianie nasion.

Zioła na balkonie – jakie posadzić?

Zbliżenie na kolorowe prymulki (pierwiosnki). Jakie kwiaty wiosenne wybrać na balkon?

Prymulki. Fot. Wojciech Wardecki

2. Bratki

Bez bratków nie ma wiosny, każdy to wie. Skrzynki, z których aż wylewają się kolorowe bratki, to z pewnością znak, że wiosna jest w pełni. Fiołki ogrodowe to rośliny dwuletnie. W pierwszym roku wysiewamy je, aby w następnym roku wysadzać na miejsce stałe.

W sklepach ogrodniczych kupujemy już wyrośnięte, kwitnące rośliny, które sadzimy w stałym miejscu i traktujemy jako kwiaty sezonowe. Wśród bratków znajdziemy odmiany wielkokwiatowe o wzniosłym pokroju, odmiany o drobnych kwiatach i rozłożyste. Oczywiście istnieje też bardzo duża różnorodność kolorystyczna.

Kilka odmian, długie kwitnienie

Odmiany wczesne bratków – hiemalis – zaczynają kwitnąć w kwietniu. Oczywiście można je kupić już w marcu w sklepach ogrodniczych. Charakteryzują się drobnymi kolorowymi kwiatkami, które bardzo obficie kwitną. Królowa niebios czy cytrynek to najbardziej rozpowszechnione wczesnowiosenne odmiany.

W późniejszym okresie kwitną bratki z grupy wielkokwiatowej. Średnica kwiatów dochodzi nawet do 12 cm. Odmiany te dostępne są w wielu kolorach. Najbardziej rozpoznawalnym znakiem jest charakterystyczne oczko na środku kwiatu. Kwitną one w dobrych warunkach nawet do czerwca. Kiedy kończy się ich okres kwitnienia, można przesadzić je do ogrodu i liczyć na to, że same się rozsieją. Jeśli nie mamy ogrodu, niestety – pozostaje nam kompostownik.

Jak dbać o bratki na balkonie?

Bratki, podobnie jak prymule, najlepiej się czują w niższych temperaturach. Lekko zacienione miejsce przedłuża ich kwitnienie, jednak doprowadza do tego, że roślina może zbyt mocno „wybujać” w górę. Jeśli balkon jest mocno nasłoneczniony, nie można dopuścić do ich przesuszenia.

Bratki wymagają żyznej i przepuszczalnej gleby. Dzięki temu nie trzeba ich nawozić, ewentualnie przy sadzeniu jednorazowo można użyć nawozu granulowanego wymieszanego z ziemią.

Aby zapewnić długie kwitnienie, regularnie należy usuwać przekwitnięte kwiaty, aby nie doszło do zawiązywania się torebek nasiennych. Doniczki, w których rosną bratki, muszą mieć otwory. Dzięki temu roślina nie będzie stać w wodzie – a to może grozić gniciem.

Przekwitające bratki to oznaka, że pora zacząć wymieniać je na rośliny wiosenno-letnie, które będą ozdobą aż do jesieni.

Ogródek warzywny na balkonie: 7 warzyw, które możesz hodować w domu

3. Kwiaty cebulowe na balkonie

Żonkile, tulipany, szafirki, hiacynty – te kwiaty to niekwestionowane królowe wiosny. Powszechnie uważa się kwiaty cebulowe za typowo ogrodowe. Jednak w donicach na balkonie będą niepowtarzalną ozdobą. Aby zakwitły wiosną, musimy je sadzić późną jesienią. W związku z tym, że mają one podobne wymagania, można tworzyć z nich kolorowe kompozycje.

Kupując cebule tulipanów czy żonkili, warto zwrócić uwagę na wysokość rośliny, jaka z nich wyrośnie. Wtedy jest łatwiej stworzyć niezapomnianą kompozycję. Rośliny cebulowe po przekwitnięciu zostawiamy w donicach czy skrzynkach. Pomoże to wzmocnić cebule i stworzyć nowe cebulki. Oczywiście można dosadzać inne rośliny w późniejszym okresie, na przykład aksamitki.

Jeżeli zabezpieczymy donice na okres zimowy, cebulki mogą w nich zostać. Trzeba jednak pamiętać, że z roku na rok będą kwitnąć coraz słabiej. Ja polecam sadzenie co roku nowych cebulek.

4. Stokrotka

Nie zapominajcie o tej roślinie, kiedy będziecie szykować listę zakupów w ogrodniczym. Stokrotka jest odporna na niskie temperatury i bardzo ładnie wygląda w kompozycjach jednogatunkowych, ale także w połączeniu z niezapominajkami i bratkami. W centrach ogrodniczych są dostępne stokrotki w kolorze białym, jasnoróżowym i ciemnoróżowym. Różnią się także wielkością. Kwiaty mogą być pełne i z charakterystycznym żółtym koszyczkiem.

5. Kompozycje kwiatowe na balkonie

Zachęcam do tworzenia kompozycji i łączenia ze sobą wielu roślin w jednej donicy. Tu mogę wam polecić posadzenie w jednej donicy np. 2 lub 3 kolorów niezapominajki – niebieskiej, białej i różowej. Tak stworzona kompozycja wygląda zachwycająco i jest ozdobą balkonu i tarasu.

Jeśli nie lubicie wielu kolorów i chcecie stworzyć spokojniejsze kompozycje, możecie posadzić razem fioletowe bratki i niebieskie niezapominajki lub dobrać rośliny jednego koloru, ale w różnych odcieniach. Jeśli jesteście fanami wielokolorowych kompozycji, nie ograniczajcie się. Sadźcie, co Wam się podoba, pamiętając o zasadzie, aby z przodu sadzić niższe rośliny, o pokroju zwisającym, a z tyłu wyższe, o pokroju wyprostowanym.

Kompozycje kwiatowe na wiosennym balkonie - bratki i niezapominajki w jednej donicy.

Kompozycje kwiatowe: bratki i niezapominajki. Fot. Wojciech Wardecki

Domki dla owadów jako ozdoba wiosennego balkonu

Kwiaty to niejedyna ozdoba naszych balkonów. Warto pomyśleć o owadach i postawić dla nich domek. Hotel dla owadów to nie tylko schronienie dla małych braci, ale i dobry krok w stronę ekologicznego myślenia. To właśnie dzięki nim nasze kwiaty zawiązują nasiona. Domek dla owadów jest też bardzo ładną ozdobą.

Owadzie hotele mogą być schronieniem dla wielu gatunków owadów zapylających. To także miejsce, w którym owady składają jaja. Tym sposobem stwarzamy im możliwość rozwoju kolejnych pokoleń.

Uwaga! Z takich domków mogą korzystać także osy, które mogą stanowić zagrożenie dla osób uczulonych (wstrząs anafilaktyczny po użądleniu osy). Jednak jeśli nie mamy alergii, warto skorzystać z tej opcji, która daje nam niepowtarzalną możliwość obserwacji owadów na żywo.

Czy warto inwestować w balkon na wiosnę?

Pytanie czysto retoryczne – oczywiście, że tak. Kolorowe kwiaty wiosenne na balkonie nastrajają nas optymistycznie, podnoszą poziom endorfin w naszym organizmie. Dzięki nim czujemy się lepiej. Czy może być coś milszego niż pierwsza wiosenna kawa na balkonie wśród kwiatów?

Rośliny dają namiastkę kontaktu z naturą. Jeśli nie mamy ogrodu czy ogródka działkowego, to właśnie balkon daje nam możliwość realizacji pasji ogrodniczej. Poza tak oczywistymi powodami warto wspomnieć także o podniesieniu estetyki miejsca, w którym mieszkamy. Bo przecież uwagę zwracają balkony ukwiecone, a nie te puste i szare.

Ekologiczny ogród – jak go założyć?

Balkon na wiosnę tonie w kolorach

Choć może się wydawać, że lista roślin nie jest spektakularna, warto pamiętać, że ilość dostępnych kolorów to rekompensuje. Jeśli na swoim balkonie czy tarasie macie duże skrzynie, w których już rosną kwiaty, wyżej wymienione rośliny mogą stanowić uzupełnienie istniejących kompozycji.

Możecie także posadzić kwiaty w skrzynkach na balustradzie, doniczkach stojących czy wiszących. Kompozycje posadzone w koszach wiklinowych z wylewającymi się roślinami to dekoracja, która będzie Wam towarzyszyć przez kilkanaście najbliższych tygodni, aż do nadejścia symbolicznego 15. maja… Ale o tym, co posadzić latem na balkonie, dowiecie się z kolejnego artykułu, poświęconego aranżacji balkonów.

Co warto wiedzieć o wiosennych kwiatach?

  • Bratki i pierwiosnki są roślinami leczniczymi.
  • Bratki wykorzystuje się w leczeniu trądziku. Ma on też działanie przeciwwirusowe oraz wspomaga procesy walki z nadwagą.
  • Kwiaty bratka są jadalne, można je dodawać do sałatek.
  • Odmiana prymuli – pierwiosnek lekarski – stosowana jest w leczeniu zapalenia gardła i oskrzeli.
  • Młode liście prymuli bogate są w witaminę C, dodaje się je do sałatek. W medycynie ludowej stosowano ją w leczeniu bezsenności.
Czy ten artykuł był pomocny?
TakNie

Podobne artykuły