Strona główna ZdrowieChoroby przewlekłeCukrzyca Objawy cukrzycy – jak rozpoznać cukrzycę typu 2?

Objawy cukrzycy – jak rozpoznać cukrzycę typu 2?

autor: Marzena Bartoszuk Data publikacji: Data aktualizacji:
Data publikacji: Data aktualizacji:

Jak rozpoznać cukrzycę typu 2? Gdyby to było takie proste, to nie byłoby ponad miliona Polaków, którzy chorują, ale jeszcze o tym nie wiedzą. Cukrzyca typu 2, nazywana czasem cichym zabójcą, może rozwijać się przez całe lata niezauważona. Niestety w tym czasie czyni w organizmie prawdziwe spustoszenie. Podpowiadamy, jakie objawy cukrzycy typu 2 powinny wzbudzić niepokój i skłonić do wizyty u lekarza diabetologa.

Strona główna ZdrowieChoroby przewlekłeCukrzyca Objawy cukrzycy – jak rozpoznać cukrzycę typu 2?

Cukrzyca w liczbach

Ze statystyk wynika, że w Polsce na cukrzycę choruje ponad 3 miliony osób (leczy się z tego powodu nieco ponad 2 mln). W znacznej części jest to cukrzyca typu 2. Na cukrzycę typu 1 choruje ok. 200 tys. głównie młodych  pacjentów.

Niestety, średnia zachorowalność Polaków nie odbiega od danych europejskich, w dodatku, podobnie jak na Zachodzie, stale rośnie. Eksperci szacują, że za 10-15 lat co dziesiąty nasz rodak znajdzie się w gronie diabetyków.

Na domiar złego, średnio co drugi pacjent, u którego choroba została właśnie zdiagnozowana, ma już zmiany, które świadczą o jej powikłaniach. A to znaczy, że przez wiele lat (zwykle 8-10) skutecznie ignorował objawy cukrzycy i symptomy, które wysyłał mu organizm.

Chyba nie trzeba dłużej przekonywać nikogo, że warto znać objawy cukrzycy, by w porę je zauważyć i podjąć leczenie.

Hipoglikemia i hiperglikemia – objawy i pierwsza pomoc

Objawy cukrzycy typu 1

Cukrzyca typu 1 dotyczy głównie dzieci i młodzieży (sprawdź: dziecko z cukrzycą w szkole i przedszkolu), wyjątkowo rzadko zaczyna się dopiero po 30. roku życia. Jej rozpoznanie jest łatwiejsze, ponieważ jej symptomy bywają tak gwałtowne, że nie sposób ich zignorować. Rozwijają się w ciągu zaledwie kilku tygodni, prowadząc do gwałtownego pogorszenia stanu zdrowia, czasem nawet utraty przytomności (śpiączka cukrzycowa).

Objawy cukrzycy typu 1 to:

  • ogromne pragnienie (zarówno w dzień jak i w nocy – młody człowiek czasem wypija od kilku do kilkunastu litrów na dobę)
  • wielomocz
  • szybkie chudnięcie
  • nadmierna senność
  • zmęczenie

Zioła na cukrzycę – po jakie warto sięgnąć?

Objawy cukrzycy typu 2

Objawy cukrzycy typu 2 są łatwe do zauważenia – to ich plus. Ale niestety bardzo niejednoznaczne do interpretacji – to duży minus.

Pojedyncze symptomy trudno uznać za symptom choroby – chyba, że nie chcą zniknąć przez kilka tygodni lub uparcie powracają. Jednak jeśli zaobserwujemy 2-3 z nich, to już może być sygnał, że warto wykonać profilaktycznie proste badanie, czyli sprawdzić poziom glukozy we krwi na czczo.

Objawy cukrzycy typu 2, na które warto zwrócić uwagę:

  • zmęczenie
  • nadmierna senność (często po posiłkach, zauważalna szczególnie po zjedzeniu czegoś słodkiego)
  • nawracające infekcje (grypa, przeziębienie częściej niż 3-4 razy w roku – u osób dorosłych)
  • większe niż zwykle pragnienie, uczucie suchości w ustach i częste oddawanie moczu (picie i wstawanie do toalety także w nocy)
  • chudnięcie, mimo niezmienionej diety
  • nawracające infekcje grzybicze (zapalenia pochwy, grzybica stóp)
  • problemy ze wzrokiem, np. nieostre widzenie
  • obniżenie libido (u mężczyzn problemy z erekcją)
  • ropne zmiany na skórze (np. czyraki)
  • drobne rany, które nie chcą się długo goić (otarcia na stopach, skaleczenia, pęknięcia skóry)
  • mrowienie stóp
  • zmiana wrażliwości na wysoką temperaturę (co sprzyja poparzeniom np. w zbyt gorącej kąpieli)
  • suchość i swędzenie skóry

Cukrzyca typu 2 zwykle dotyczy osób starszych, dlatego wyżej wymienione objawy cukrzycy typu 2 bywają bagatelizowane i odbierane jako naturalny proces starzenia się organizmu (zwłaszcza utrata libido czy problemy ze wzrokiem).

Oczywiście mogą one równie dobrze świadczyć także o innych problemach zdrowotnych (np. chudnięcie bywa objawem nadczynności tarczycy czy nowotworu, nawracające infekcje problemów z odpornością itp.), jednak tym bardziej nie należy ich lekceważyć, tylko opowiedzieć o nich lekarzowi rodzinnemu podczas najbliższej wizyty.

Szczególną czujność powinny zachować osoby, których bliscy (rodzice, rodzeństwo) są lub byli diabetykami.

Cukrzyca ciążowa – co powinnaś o niej wiedzieć?

Objawy cukrzycy typu 2. Słodziki i kostki cukru na drewnianej łyżce na niebieskim tle. Na łyżce ułożony napis z klocków Diabetes.

Objawy cukrzycy – okiem lekarzy różnych specjalności

Czasem, podczas kontrolnej wizyty u dentysty czy okulisty może okazać się, że specjalista dostrzeże objawy zbyt wysokiego poziomu cukru we krwi. Jak to możliwe? Cukrzyca typu 2 to choroba całego organizmu i jej symptomy (a zwłaszcza niestety już powikłania) mogą pojawić się w wielu narządach. To właśnie dlatego lekarze innych niż diabetolog specjalności, jeśli oczywiście zachowają odpowiednią czujność, także mogą pomóc w zdiagnozowaniu tej choroby.

1. Zmiany w jamie ustnej – wizyta u stomatologa

Okazuje się, że zmiany na ustach i choroby jamy ustnej (np. zapalenia dziąseł) u diabetyków występują znacznie częściej, a także trudniej jest je wyleczyć. Próchnica natomiast zwykle postępuje szybciej niż u zdrowych pacjentów. Inne zmiany w jamie ustnej, które mogą wskazywać na cukrzycę typu 2 to:

  • częste grzybicze zakażenia w kącikach ust
  • sucha śluzówka jamy ustnej
  • paradontoza

2. Pogorszenie się wzroku – wizyta u okulisty

Zdarza się, że jednym z początkowych symptomów cukrzycy typu 2 jest pogorszenie się widzenia (np. niewyraźny lub podwójny obraz). Pierwsze kroki kierujemy wtedy do okulisty, który może podczas badania zauważyć np.:

  • uszkodzone przez nadmiar cukru naczynka krwionośne na dnie oka
  • osłabienie śródbłonka rogówki
  • cukrzycowy obrzęk plamki żółtej
  • zmiany w kącie przesączania (co w przyszłości może doprowadzić do choroby oczu, jaką jest np. jaskra)
  • wylew krwi do ciała szklistego
  • odwarstwienie siatkówki

Mogą też występować wahania akomodacji i zaburzenia widzenia barw (przede wszystkim żółtej i niebieskiej). U pacjentów z cukrzycą szybciej rozwija się także zaćma i częściej zdarza się jęczmień.

Choroby, które widać w oczach

3. Objawy cukrzycy na skórze – wizyta u dermatologa

Jednym z pierwszych zauważalnych objawów cukrzycy typu 2 mogą być problemy ze skórą np. świąd zlokalizowany na dłoniach, stopach oraz w okolicy odbytu. Powodem zwykle są zakażenia drożdżakowe lub bakteryjne, na które sucha i delikatna skóra diabetyka jest szczególnie narażona.

Dermatolog może także zauważyć nadwrażliwość na dotyk np. niewielkie ukłucie – spowodowane jest to zmianami naczyniowymi w obrębie skóry (tzw. angiopatia cukrzycowa).

4. Problemy z układem krążenia – wizyta u kardiologa

Osoby chorujące na cukrzycę często mają również problemy z sercem i układem krążenia. Ta choroba uszkadza bowiem naczynia krwionośne, a wahania poziomu cukru we krwi (zarówno hipoglikemia, jak i hiperglikemia) sprzyjają pojawieniu się schorzeń, takich jak:

  • miażdżyca
  • zaburzenia rytmu serca
  • zaburzenia przewodnictwa
  • niewydolność serca

Dlatego osoba, która nie wie, że ma cukrzycę, a trafi do kardiologa, skarżąc się na nadciśnienie, nierówny puls czy męczenie się przy najmniejszym wysiłku, oprócz skierowania na oznaczenie poziomu cholesterolu, często dostaje również zalecenie zbadania poziomu cukru we krwi. I co gorsza okazuje się, że to właśnie cukrzyca jest jedną z przyczyn tych dolegliwości.

Badania na cukrzycę typu 2

Najbardziej podstawowe badanie, czyli oznaczenie poziomu glukozy we krwi na czczo trzeba robić raz na rok, jeśli w rodzinie mamy diabetyków (pozostałe osoby co 3 lata). Ilość cukru powyżej 99 mg/dl powinna nas skłonić do pogłębionej diagnostyki, czyli m.in.:

  • badania moczu (o cukrzycy może świadczyć obecność w nim glukozy)
  • wykonania doustnego testu obciążenia glukozą (sprawdza się jej ilość na czczo oraz po 1 i 2 godz. po wypiciu roztworu z 75 g glukozy)

Jeśli i te wyniki będą nieprawidłowe, konieczne są dalsze badania w celu diagnostyki cukrzycy, m.in. oznaczenie poziomu hemoglobiny glikowanej (HbA1c), dzięki któremu można sprawdzić średnią wartość glikemii w ciągu ostatnich trzech miesięcy.

Leki na cukrzycę – tabletki czy zastrzyki z insuliną?

Czy ten artykuł był pomocny?
TakNie

Podobne artykuły