Magda Patryas: Co robić, gdy ból podczas miesiączki jest tak silny, że nie da się normalnie funkcjonować?
Lek. med. Alina Małmyszko-Czapkowicz: Objawy towarzyszące menstruacji są kwestią indywidualną – są osoby, które mają bardzo silne dolegliwości, ale także takie, które w ogóle ich nie znają. Nasilenie objawów zazwyczaj nie świadczy o chorobie, choć oczywiście warto powiedzieć o nich lekarzowi i wybrać się na badania, na które nas skieruje.
Kobiety, które ciężko przechodzą miesiączkę, z największym bólem zmagają się zazwyczaj w jej pierwszym dniu. Przyczyną jest niedokrwienie ścianek macicy, która pozbywając się tzw. krwi miesięcznej kurczy się zbyt często i zbyt mocno. Zazwyczaj jest to związane z nadmierną produkcją prostaglandyn – hormonów odpowiedzialnych za wywoływanie skurczów.
Nie ma jednego homeopatycznego sposobu na tzw. ból miesiączkowy, bo homeopatię dostosowuje się indywidualnie do rodzaju bólu i innych objawów towarzyszących. Na przykład, jeśli ból jest skurczowy i bardzo silny, a kobiecie ulgę przynosi leżenie z podkurczonymi nogami, pomoc może przynieść homeopatyczny colocynthis i magnesia phosphorica. Gdy jednak złagodzenie dolegliwości następuje w leżeniu płasko na plecach – lepsza będzie homeopatyczna dioscorea villosa.
Homeopatię dobiera się również do nasilenia bólu i do typu krwawienia. Na przykład w sytuacji, gdy silny ból jest proporcjonalny do krwawienia (czyli gdy towarzyszy mu duży wypływ krwi) pomoże nam homeopatyczna actaea racemosa. Natomiast kiedy ból pojawia się przed miesiączką lub na samym jej początku, gdy krwawienie jest niewielkie, a znika niemal natychmiast po pojawieniu się silnego wycieku, warto rozważyć homeopatyczną lachesis mutus.
– Niektóre kobiety nie odczuwają w czasie okresu silnego bólu, jednak miesiączka powoduje u nich inne dolegliwości – osłabienie, omdlenia, nudności, wymioty…
– Rzeczywiście zdarza się czasem, że ból, który się pojawia podczas menstruacji, nie jest zbyt silny, ale osłabienie albo uczucie wyczerpania jest tak dolegliwe, że dochodzi nawet do omdleń. W takich sytuacjach można się wspomóc homeopatycznym veratrum album.
Jeśli zaś podczas miesiączki dodatkowo pojawia się nadwrażliwość emocjonalna – niektóre kobiety tak reagują na ból – przydać się może lachesis mutus lub homeopatyczna chamomilla vulgaris. Warto też pamiętać, że na przykład, jeśli pojawia się ostry ból, a dodatkowo skłonność do omdleń, pomyślmy równocześnie o homeopatycznym veratrum album i colocynthis lub dioscorea.
– Czy problemom podczas miesiączki można jakoś zapobiegać? Na przykład stosując w trakcie menstruacji i przed nią specjalną dietę?
– Dieta nie ma związku z dolegliwościami towarzyszącymi miesiączce, nie ma też specjalnego wpływu na efekty leczenia. Warto jednak pamiętać o tym, by podczas miesiączki dużo pić.
– Wiele kobiet skarży się na zbyt obfite albo zbyt długo trwające miesiączki. Czy homeopatia może pomóc także przy takich problemach?
– Jak najbardziej. Jeśli miesiączki są zbyt obfite, w krwi miesięcznej pojawiają się skrzepy, menstruacja trwa długo, a ból, który się podczas niej pojawia jest przeszywający i promieniuje od krzyża do kości łonowej – pomoże nam homeopatyczna sabina. Natomiast przy miesiączce, która jest tak obfita, że przypomina krwotok, z pewnością przyda się homeopatyczna arnika oraz phosphorus.
Trzeba również pamiętać o tym, że gdy miesiączki są bardzo obfite, u kobiety wzrasta ryzyko anemii. Wiele kobiet po menstruacji odczuwa silne osłabienie, którego przyczyną jest utrata dużej ilości krwi. Żeby zapobiec zarówno takiemu osłabieniu, jak i anemii suplementuje się żelazo, kwas foliowy, witaminę C. Dobrym uzupełnieniem takiej kuracji będzie również homeopatyczna china rubra.
Zaburzenia miesiączkowania – jakie mogą być przyczyny wg medycyny chińskiej?