Spis treści
Jak pozbyć się naszych domowych przyzwyczajeń?
W sklepach mamy mnóstwo chemicznych detergentów do wyczyszczenia praktycznie wszystkiego, o przeróżnych zapachach, wygodnych w użyciu, wystarczy tylko po nie sięgnąć. Jednak po generalnym sprzątaniu w domu zostaje cała masa plastikowych odpadów.
Bo przecież nie wystarczy tylko umyć podłogę, często ją też nabłyszczamy, dezynfekujemy, lakierujemy, powietrze odświeżamy sprayem, do przetykania rur używamy „kreta”, do dezynfekcji WC „domestosa”, a do mycia okien płynu do szyb. Do tego płyn do mycia naczyń, proszek do prania, mleczko do czyszczenia itd. Po co nam w domu tyle chemii spuszczanej z wodą do kanalizacji i wdychanej przez domowników?
Jak być eko, czyli raport o ekożyciu
Niebezpieczne środki chemiczne
Powszechnie używane środki czystości to ogromna ilość substancji toksycznych. Wymienię tylko kilka z nich:
- Benzeny, ftalany, formaldehydy – występują w odświeżaczu powietrza i mają silne działanie rakotwórcze
- Sztuczne zapachy – są pochodną ropy naftowej i powodują silne alergie
- Związki chloru – występują w wielu płynach do czyszczenia toalet – szkodzą naszemu układowi oddechowemu
- Wodorotlenek sodu – zawierają go preparaty do przetykania rur, wodorotlenek powoduje poparzenia i rany.
Używanie agresywnych, chemicznych środków czystości skutkuje zaostrzeniem objawów astmatycznych i alergicznych, a w dłuższej perspektywie może prowadzić do powstania nowotworów. Dodatkowo, gdy substancje te przedostają się wraz ze ściekami do środowiska naturalnego, stają się szkodliwe dla zwierząt i roślin. Kumulują się w glebie, powodując między innymi zakwaszenie wody.
Szkodliwe substancje w kosmetykach – na które uważać?
Czy można żyć czysto bez chemicznych środków do sprzątania?
Można! Zdradzę Wam kilka moich trików. Może nawet niektóre znacie, ale ich nie stosujecie, bo wydaje Wam się, że specjalistyczny środek będzie lepszy. Nie, nie będzie! Do tego oprócz negatywnych skutków dla zdrowia i środowiska dochodzi ekonomia – domowe, ekologiczne środki czystości, które wam zaproponuję, są dużo tańsze!
Zacznę od wymienienia wszystkich preparatów, które wchodzą w skład moich mikstur. Warto się w nie zaopatrzyć. Nie musicie kupować kwasku cytrynowego czy sody oczyszczonej w miniopakowaniach w markecie. Z łatwością kupicie wszystkie składniki w dużych rozmiarach w internetowych sklepach eko.
Porządki w szafie – daj ubraniom drugie życie
Ekologiczne środki czystości – podstawowe składniki
- Ocet spirytusowy – ma działanie odkamieniające, dezynfekujące, usuwa pleśń. Stanowi bazę do stworzenia wielu domowych środków czystości.
- Soda oczyszczona – ma właściwości wybielające, czyszczące, pochłaniające brzydkie zapachy.
- Kwasek cytrynowy – Wybiela, odkaża, świetnie działa w połączeniu z octem.
- Sok z cytryny – Również wybiela i myje. Świetnie wyczyści nam naczynia ze stali szlachetnej, dobrze też radzi sobie z tłuszczem.
- Sól – ma właściwości ścierne, świetnie też dezynfekuje.
- Mydło w płynie – przygotowane na bazie płatków mydlanych lub resztek mydeł. Łyżkę płatków mydlanych lub resztek z mydeł zalać szklanką wrzącej wody, mieszać w zakręconym słoiczku do rozpuszczenia, na koniec dodać łyżkę oliwy z oliwek.
- Olejki eteryczne – np. olejek eukaliptusowy, olejek lawendowy, olejek z drzewa herbacianego – mają właściwości antybakteryjne i przeciwgrzybicze. Dodawane do wszystkich domowych mikstur neutralizują zapach octu, nadając im piękny aromat.
- Spirytus rektyfikowany lub denaturat – dezynfekuje, świetnie sprawdza się w miksturze do mycia okien i luster.
Jak prawidłowo segregować śmieci? Gdzie wyrzucić płytę CD, zatłuszczony papier, a gdzie paragon?
Jak zrobić ekologiczne środki czystości?
Myślicie, że wykonanie samemu środków czystości to karkołomne zadanie dla cierpliwych? Nieprawda! Zrobienie jednego z poniższych specyfików zajmuje mi średnio 2 minuty.
Oto przepisy na sprawdzone domowe środki do sprzątania.
Wskazówka: Ekologiczne środki czystości najlepiej robić bezpośrednio przed użyciem i nie przechowywać zbyt długo, maksymalnie do dwóch miesięcy. Choć początkowo może to wydawać się uciążliwe, po jakimś czasie wchodzi w nawyk. Składniki odmierzam już na oko, zamieszam i gotowe.
Ekologiczny płyn do mycia szyb
Składniki:
- 1 szklanka octu spirytusowego
- 1 szklanka spirytusu rektyfikowanego lub denaturatu
- 3 szklanki wody
- 10 kropli olejku eterycznego
Do butelki ze spryskiwaczem wlewam wszystkie składniki, butelkę zakręcam, mocno wstrząsam i gotowe. Spryskuję nim szyby, lustra, powierzchnie szklane i przecieram bawełnianą szmatką. Zapach octu bardzo szybko wietrzeje, po użyciu tej mieszanki nie ma smug.
Nie mogę tu nie wspomnieć o używaniu do mycia szyb, czy innych powierzchni cienkiej, chłonnej, bawełnianej szmatki lub po prostu pieluchy tetrowej zamiast jednorazowych ręczników papierowych.
Ekologiczny płyn do mycia podłóg
Składniki:
- 1 szklanka octu
- 5 litrów ciepłej wody
- olejek eteryczny
Zmieszaj wszystkie składniki w wiadrze i możesz myć podłogę.
Kosmetyki nie testowane na zwierzętach – gdzie ich szukać?
Naturalny środek do czyszczenia WC
Składniki:
- 2 szklanki octu spirytusowego
- 12 kropli olejku (ja dodaję z drzewa herbacianego)
- soda oczyszczona
Ocet i olejek wymieszać w butelce ze spryskiwaczem. Spryskaj ścianki toalety przygotowaną mieszanką. Następnie posyp sodą i znowu spryskaj – pojawi się piana. Kiedy przestanie się pienić wyczyść szczotką i gotowe.
Jak pozbyć się mikrocząsteczek plastiku z domu?
Uniwersalne mleczko do czyszczenia
Składniki:
- 100 g sody oczyszczonej
- 50 ml mydła w płynie (tego na bazie płatków mydlanych)
- 10 kropel olejku eterycznego
Wymieszać wszystkie składniki i przechowywać w zamkniętym pojemniku. Idealnie nadaje się do czyszczenia, wanny, zlewu, umywalki, kuchenki.
Łazienkową glazurę czyszczę samą sodą oczyszczoną lub samym octem, który przelewam do butelki ze spryskiwaczem, sodę zaś daję na szmatkę.
Ekologiczny płyn do mycia naczyń
Składniki:
- 1,5 szklanki wody
- 1 szklanka soli drobnoziarnistej
- sok z trzech cytryn
- 1 szklanka octu spirytusowego
Wymieszaj dokładnie składniki, następnie gotuj w garnku przez 10 minut, cały czas mieszając. Płyn powinien się zagęścić.
Domowe środki czystości DIY z olejkiem eukaliptusowym
Ekologiczny płyn do płukania tkanin
Swojego czasu zmagałam się z uporczywym swędzeniem skóry. Dermatolog doradził mi, abym zmieniła proszek i płyn do prania. Od tamtej pory piorę w orzechach piorących (o orzechach więcej piszę w artykule Jak zrobić ekologiczny proszek do prania), płuczę w własnoręcznie wykonanym płynie do płukania. O swędzeniu już dawno zapomniałam, a oprócz mojego zdrowia skorzystało środowisko naturalne.
Składniki:
- ½ szklanki octu
- 1,5 łyżeczki sody oczyszczonej
- 3 duże łyżki kwasku cytrynowego
- 100 ml ciepłej wody
Mieszamy wszystkie składniki i gotowy płyn wlewamy do odpowiedniej przegrody w pralce. Te proporcje wystarczą na jedno pranie.
Ekologiczny spray do odświeżania powietrza
Składniki:
- 1 szklanka wody
- kombinacja olejków eterycznych: cytrynowego, sosnowego i eukaliptusowego
Wszystko wlać do butelki ze spryskiwaczem. Przed użyciem wstrząsnąć.
Ekoznaki – co oznaczają symbole na produktach ekologicznych?
Kilka domowych trików, o których warto wiedzieć
Oto kilka moich sprawdzonych patentów:
- Do usuwania brzydkiego zapachu z butów – kroję cytrynę na plasterki, rozkładam w bucie, pozostawiam na 24 h
- Do nabłyszczania butów – używam skórki z pomarańczy (wewnętrznej strony)
- Aby usunąć wilgoć z butów – wsypuję ryż do buta i pozostawiam w nim na 24 h
- Jak pozbyć się brzydkiego zapachu z lodówki? Pozostawiam na noc w lodówce 3 łyżeczki sody w otwartym naczyniu, np.na talerzyku.
- Aby pozbyć się pestycydów z warzyw o owoców, moczę je przez 1 h w wodzie z sodą oczyszczoną (na 1 litr wody 1 łyżka sody), po takim moczeniu koniecznie należy owoce i warzywa wypłukać pod bieżącą wodą.
Jak myć owoce i warzywa – aby pozbyć się z nich chemii i pestycydów?
Ważne są nasze świadome, codzienne wybory, wierzę w małe kroki, bo właśnie małymi krokami zmienia się świat. Każdy z nas zastępując gotowy środek czystości, tym wykonanym samemu, dokonuje właśnie taki mały krok do zmiany świata na lepszy. Kto spróbuje, przekona się również o ich skuteczności. Pamiętajmy, że jesteśmy częścią środowiska naturalnego, podejmijmy więc walkę o dobrostan ludzi oraz naszej wspaniałej planety.
Jak zrobić kompostownik domowy?