Strona główna WellbeingBądź eko Uprość swoje życie – wskazówki dotyczące wprowadzania minimalizmu

Uprość swoje życie – wskazówki dotyczące wprowadzania minimalizmu

autor: Anna Kańciurzewska Data publikacji: Data aktualizacji:
Data publikacji: Data aktualizacji:

Minimalizm stał się nowym sposobem na życie. W czasach dobrobytu przesyt i nadmiar nie są gwarantem szczęścia. Minimaliści wierzą, że znaleźć je można w prostocie. Jak wygląda minimalistyczne życie i dlaczego warto takie wieść?

Strona główna WellbeingBądź eko Uprość swoje życie – wskazówki dotyczące wprowadzania minimalizmu

Czym jest minimalizm?

Minimalizm to wybieranie tylko tego, co nam służy i co jest nam potrzebne. Zarówno w sferze rzeczy materialnych, jak i mentalnych. Minimalista to osoba, która wyrwała się ze szponów konsumpcjonizmu oraz bezrefleksyjnego gromadzenia niepotrzebnych rzeczy i doświadczeń. To osoba, która kwestionuje z góry narzucone potrzeby („kup nową kurtkę, by wyglądać modnie”) i styl życia („musisz jeździć na wakacje dwa razy w roku”). Sama określa, czego potrzebuje i co jest dla niej ważne. Żyje na własnych zasadach.

Autorka najpopularniejszego polskiego bloga o minimalizmie, Katarzyna Kędzierska, podkreśla, że minimalizm nigdy nie powinien być celem samym w sobie, a jedynie narzędziem do prostszego życia [1]. To nie tylko uporządkowanie przestrzeni i wyrzucenie zbędnych rzeczy. Dla każdego życie w prostocie oznacza co innego, dlatego nie ma uniwersalnych, z góry wytyczonych zasad narzucających to, czego minimalista musi się pozbyć. To, co dla jednej osoby jest zbędne, dla innej może być ważne i potrzebne. Liczy się świadome wybieranie tego, co jest dla nas nieodzowne. Aby tego dokonać, potrzebna jest autorefleksja i duża samoświadomość.

Czy bycie minimalistą oznacza rezygnację z dóbr materialnych?

Wiele osób twierdzi, że podstawą minimalizmu jest zredukowanie posiadanych materialnych rzeczy do absolutnego minimum. Na forach ogłaszane są wyzwania typu „codziennie wyrzucaj 10 rzeczy” lub „33 ubrania w twojej szafie”.Bierze w nich udział wiele osób z całego świata. Jednak nie każdy dzięki nim osiąga spokój i szczęście.

Minimalizm nie polega na pozbyciu się wszystkich swoich rzeczy. Jak mówią najbardziej znani minimaliści, Joshua Millburn i Ryan Nicodemus, „gdyby tak było, wówczas każdy mógłby wynająć kontener, wyrzucić rupiecie i natychmiast poczuć wieczną błogość. Można jednak rzucić wszystko i nadal czuć się nieszczęśliwym” [2].

Minimalizm w dużym stopniu polega na upraszczaniu, redukowaniu, ograniczaniu, odpuszczaniu, ale zasady i zakres tych działań każdy określa sam. Wbrew ogólnemu przekonaniu można być minimalistą, posiadając dużą kolekcję książek lub wiele kwiatów. Liczy się tylko świadomość, że każda posiadana rzecz jest nam potrzebna i dla nas ważna. Osoba, która kieruje się zasadami minimalizmu, posiada tylko to, czego potrzebuje w danym momencie życia.

Sprawdź także: https://naturalnieozdrowiu.pl/rzeczozmeczenie-gdy-nadmiar-rzeczy-nas-przytlacza/

Minimalizm – dlaczego warto prowadzić minimalistyczne życie?

Życie według zasad minimalizmu nie gwarantuje szczęśliwego życia, ale w dużym stopniu pomaga w uzyskaniu spokoju i spełnienia. Minimalizm jest jedną z dróg do poznania swoich wartości, potrzeb i życiowych zasad. A, jak wiadomo, to czynniki potrzebne do osiągnięcia szczęścia. Właśnie dlatego wielu minimalistów mówi, że po wdrożeniu tej filozofii ich życie stało się pełniejsze. Nieskupianie się na rzeczach materialnych pozwoliło im dostrzec inne wartości w życiu.

Wprowadzenie zasad minimalizmu pozwala również wnieść więcej lekkości w swoją codzienność. Mniej rzeczy, mniej obowiązków, mniej sprzątania, mniej zajęć. To wszystko powoduje, że mamy więcej czasu na to, co naprawdę jest dla nas ważne.

Zalety minimalizmu

Minimalizm ma wiele zalet i każdy odkrywa je dla siebie. Postrzeganie minimalizmu bardzo się różni, ale zalety dla każdego są podobne. Wprowadzenie minimalizmu do swojego życia:

  • pomaga ustalać priorytety
  • zwiększa świadomość konsumencką
  • upraszcza wybór
  • daje poczucie spokoju i harmonii
  • ułatwia zrozumienie swoich prawdziwych potrzeb
  • oszczędza czas i pieniądze
  • zwiększa poczucie wolności i niezależności
  • rozwija autorefleksję i samoświadomość
  • ułatwia utrzymanie porządku

Jak wprowadzić minimalizm do swojego życia?

Poniższe zasady są wskazówkami, które pomagają wprowadzić minimalizm w swoje życie. Ich kolejność ma znaczenie i warto wziąć ją pod uwagę. Trudno nam będzie zrobić porządek czy zweryfikować znajomości, jeśli nie poznamy najpierw swoich priorytetów. Z kolei priorytetów nie ustalimy, jeśli nie wiemy, co jest dla nas tak naprawdę istotne.

  1. Zastanów się, co jest dla ciebie ważne

Każdy z nas ma inne wartości w życiu. Dla jednych ważna jest rodzina, dla innych priorytetem jest praca. Nie ma gorszych i lepszych wartości. Jeżeli coś sprawia, że twoje życie nabiera sensu, to idź za tym. Ludzie stworzeni są do różnych ról i różnorodnych działań. Nie sugeruj się tym, co mówią lub jak żyją znajomi. Ustalenie swoich wartości i wzięcie pod lupę przekonań, którymi się w życiu kierujemy, to pierwszy krok na drodze do minimalizmu.

  1. Ustal swoje priorytety

Kolejnym krokiem jest ustalenie priorytetów. Nigdy nie będziemy w stanie zrobić wszystkiego, na czym nam zależy. To krótka droga do przepracowania i wypalenia. Dlatego warto ustalić priorytety w każdym obszarze życia: finansach, relacjach, pracy zawodowej itp. Dzięki temu będziesz mógł/mogła odrzucić wszystko to, co nie jest dla ciebie ważne. To ważny krok w upraszczaniu swojego życia.

  1. Określ własne zasady minimalizmu

Tak jak wspomniano w pierwszej części artykułu, nie ma jasnych zasad minimalizmu. Każdy musi ustalić własne zasady. Zastanów się i odpowiedz sobie na poniższe pytania:

  • Czym dla mnie jest proste życie?
  • Jakimi przedmiotami chcę się otaczać?
  • W jaki sposób mogę pozbyć się zbędnych przedmiotów?
  • Ile ubrań potrzebuję, by czuć się komfortowo?
  • Jak chcę spędzać wolny czas?
  • Z czego chcę zrezygnować w życiu?
  • Jak mogę wprowadzić minimalizm?

Odpowiedzi na te pytania pomogą obrać kierunek i zakres wprowadzania minimalizmu do codzienności. 

  1. Pozbądź się nadmiaru rzeczy

Wielu z nas żyje w dużym chaosie. Konsumpcjonizm skłania nas do ciągłego kupowania i w efekcie jesteśmy przytłoczeni nadmiarem przedmiotów, a to bardzo obciąża naszą psychikę. Zdajemy sobie z tego sprawę dopiero wtedy, kiedy się ich pozbywamy – czujemy wtedy lekkość, wolność i harmonię. Oddaj więc, sprzedaj lub wyrzuć wszystko to, co nie jest potrzebne i tylko gromadzi kurz. Wpuścisz tym samym do swojej przestrzeni więcej światła.

Zrobienie porządku w domu i wyrzucenie niepotrzebnych rzeczy to jedno z głównych zaleceń minimalistów. Warto pozbyć się zbędnych przedmiotów. Niepotrzebne rzeczy zabierają nam wolną przestrzeń. Marie Kondo, guru sprzątania, radzi, by porządki robić kategoriami: książki, przybory kuchenne, ubrania, dokumenty itd. [3]. To dobry pomysł, jeśli dopiero rozpoczynasz swoją przygodę z pozbywaniem się rzeczy.

  1. Przyjrzyj się swojej garderobie

Sprzątanie powinno dotyczyć również naszej szafy. Jest ona często pełna zbędnych rzeczy. Nadmiar ubrań powoduje przytłoczenie każdego ranka, kiedy próbujesz skompletować garderobę. Warto stworzyć kapsułową szafę, która będzie bazą naszych stylizacji. Dobrze sprawdzą się również jasne kolory ubrań. Dzięki temu łatwiej będzie dopasować poszczególne elementy garderoby.

W szafie nie powinno być miejsca na rzeczy, których nie nosisz. Zabiera to przestrzeń i wprowadza chaos do twojej codzienności. Jeżeli masz wyrzuty sumienia, bo pozbywasz się drogiej torebki, to oddaj ją bliskiej osobie.

  1. Posprzątaj telefon i komputer

Porządki nie powinny ograniczyć się tylko do rzeczy materialnych. Również w cyfrowym świecie często masz bałagan. Niepotrzebne aplikacje, nieużywane pliki, duplikaty dokumentów, podobne zdjęcia… Warto w ten obszar wprowadzić minimalizm. To wszystko zaśmieca nie tylko przestrzeń dyskową, ale i twój umysł.

  1. Zweryfikuj swoje zajęcia

Minimalistyczny styl życia to nie tylko porządki i pozbywanie się kolejnej pary spodni. To również świadome rezygnowanie z zajęć i czynności, które nie są w twoim życiu istotne. Zastanów się, w jaki sposób spędzasz popołudnia lub weekendy. Następnie odnieś to do swoich wartości i priorytetów. Czy widzisz rozbieżność? Jeśli tak, na nowo zweryfikuj swoje działania i zrezygnuj z zajęć, które nie odzwierciedlają twoich prawdziwych potrzeb.

  1. Przyjrzyj się relacjom

Podobnie jak zajęcia, również relacje mogą wymagać weryfikacji. Pielęgnowanie związków wymaga zaangażowania czasu i energii. Często pozostajemy w nich z wygody, przyzwyczajenia lub z poczucia osamotnienia. Tracimy tym samym swoją życiową werwę.

W minimalizmie nie ma miejsca na przypadkowe znajomości. Upraszczanie życia dotyczy również tego aspektu. Dzięki ograniczeniu znajomości, które są dla ciebie toksyczne, zyskasz czas na pielęgnowanie relacji naprawdę dla ciebie ważnych.

  1. Ogranicz kupowanie

Po przejściu wszystkich poprzednich kroków jest czas na ograniczenie kupowania. To bardzo ważne, by znów nie powrócić do niewłaściwych nawyków. Bardzo łatwo można ponownie zagracić mieszkanie. Znajdź najlepszą dla siebie motywację, by wprowadzić minimalizm. Zaoszczędzone pieniądze możesz wydać na podróże lub rzeczy dla ciebie ważne. Dzięki temu poczujesz większe zalety życia w minimalizmie. Ten styl życia pozwoli ci realizować przyjemności, na które do tej pory nie było czasu i przestrzeni.

Zmień postrzeganie minimalizmu

Minimalistyczne życie może wydawać się pełne wyrzeczeń i restrykcji. Dla niektórych zasady minimalizmu wiążą się tylko z redukcją zbędnych przedmiotów. Kojarzą się tym samym z ograniczaniem, odmawianiem sobie przyjemności i z ubogim życiem. Temat minimalizmu jest często poruszany w kontekście ascetycznych wnętrz i jednokolorowej szafy. To jednak duża generalizacja i uproszczenie. Minimalizm może obejmować całe nasze życie: relacje, pracę, hobby, i nie wiązać się z brakiem czegokolwiek. Może być naszą drogą do bardziej jakościowego życia.

Minimalizm to filozofia życia, która pozwala żyć na własnych warunkach. Nasz stan posiadania nie jest skorelowany z poczuciem szczęścia i spokoju. Nadmiar rzeczy często ciągnie za sobą nadmiar obowiązków i spraw do załatwienia. Wprowadza to więcej chaosu do naszego życia. Mieć mniej w tym przypadku oznacza więcej.

 Źródła:

  1. Kędzierska, K. (2020). Chcieć mniej. Minimalizm w praktyce. Kraków: Wydawnictwo Znak.
  2. Millburn, J., Nicodemus, R., (2021). Kochaj ludzi, używaj rzeczy. Odwrotnie to nie działa. Łódź: Wydawnictwo Galaktyka.
  3. Kondo, M. (2015). Magia sprzątania. Japońska sztuka porządkowania i organizacji. Warszawa: Wydawnictwo Muza.
Czy ten artykuł był pomocny?
TakNie

Podobne artykuły