Jak zrobić ekologiczny proszek do prania?

Bycie świadomym konsumentem to minimalizowanie swojego negatywnego wpływu na środowisko. Możemy to osiągnąć zużywając mniej energii elektrycznej, wody, ograniczając ilości wytwarzanych odpadów, kolejnym krokiem jest przejście na ekologiczne środki piorące. Sprawdź, jak zrobić ekologiczny proszek do prania.
Jak prać ekologicznie?

Zacznijmy od tego czym są detergenty?

Detergenty są syntetycznymi środkami czyszczącymi nie zawierającymi mydła. Są one składnikami proszków do prania, płynów do mycia naczyń, proszków do czyszczenia wszelkich powierzchni, szamponów i tym podobnych. Skupmy się na detergentach do prania.

Jakie mamy detergenty do prania i co kryje się w ich składzie?

Wśród detergentów do prania możemy wybierać pomiędzy proszkami, płynami, żelami i kapsułkami. Składają się one z:

  1. Substancji wybielających, zawierających eto ksylan nonylofenolu (NPE), w badaniach laboratoryjnych wykazano, że NP. stymuluje wzrost komórek raka piersi. Uznany za substancję toksyczną w Kanadzie.
  2. Związków powierzchniowo czynnych polikarboksylonów, dzięki nim brud zostaje rozbity na drobne cząsteczki a także ułatwiają zwilżanie tkanin. Niestety powodują alergie oraz trwale zalegają w środowisku a także są toksyczne dla organizmów wodnych.
  3. Enzymów: mannanazy- usuwają plamy ze słodyczy, celulazy- zapobiegają blaknięciu kolorów, lipazy – rozkładają tłuszcze, amylazy – rozkładają skrobię oraz proteazy – białka
  4. Substancji zapachowych – oprócz zapachu najczęściej wywołują alergie, migreny, objawy astmatyczne, upośledzają lub zakłócają funkcje hormonów
  5. Wypełniaczy, np. fosforany zmiękczają wodę, ale wywołują eutrofizację wód stojących i wolno płynących. Powoduje to nadmierną produkcję glonów a co za tym idzie gromadzenie się mułów, zatykanie się urządzeń w stacjach uzdatniania wody. Obniża się również zawartość tlenu w wodzie co prowadzi do pomoru ryb.
  6. Konserwantów oraz środków pianotwórczych MEA (monoetanoloamina), mogą one reagować z nitratami tworząc rakotwórcze nitrozo aminy, powodują podrażnienia skóry i oczu.

Większość z tych substancji nie ulega biodegradacji w środowisku co przekłada się na zanieczyszczenie wód.

Jak prać ekologicznie i zrobić własny detergent do prania domowym sposobem?

Jaka jest ekologiczna alternatywa dla chemicznych detergentów? Jak zrobić ekologiczny proszek do prania?

1. Orzechy piorące inaczej kasztany piorące

Rosną w Indiach i Nepalu, są w 100% ekologiczne a do tego dość tanie i wydajne. Zawierają substancję myjącą- saponinę, która ma dodatkowo właściwości bakteriobójcze, przeciwgrzybiczne oraz zmiękczające. Najwięcej saponiny zawierają łupiny i to ich używamy.

Do bawełnianego woreczka wkładamy 6 łupin orzecha, zawiązujemy i wrzucamy do pralki. Cena 1 kg to około 35 zł. Warto zauważyć, że możemy ich używać nie tylko do prania, również do mycia naczyń w zmywarce, kilka łupin wrzucamy do koszyczka na sztućce zamiast tradycyjnych kostek do zmywarki. Wywarem z orzechów możemy sprzątać, myć wszelkie powierzchnie a także podlewać ogród, saponina świetnie zwalcza szkodniki np. mszyce.

Z własnego doświadczenia wiem, że kasztany świetnie radzą sobie z praniem kolorowym, zaś gorzej z białymi rzeczami. Dlatego do tych drugich dobrze jest dodać łyżkę sody oczyszczonej bezpośrednio do bębna przed rozpoczęciem prania.

2. Ocet zamiast płynu do płukania

5 łyżek octu spirytusowego rozpuść w ½ szklanki wody i wlej bezpośrednio do bębna na pranie. Zapobiega on elektryzowaniu się tkanin oraz blaknięciu kolorów pranych rzeczy. Chcąc poprawić zapach, należy dodać naturalne olejki do szufladki na płyn, w proporcji 8 kropli na dwie łyżki wody. Wybór olejku zależy od własnych preferencji.

Jak zrobić domowy proszek do prania?

3. Zrób własny, ekologiczny proszek do prania

Wystarczy, że łyżkę suszonych ziół lawendy zalejesz wrzątkiem, po zaparzeniu przecedź, dodaj jeszcze 2 łyżki wiórek z szarego, startego mydła i gotowe.

Innym przykładem może być proszek do prania na bazie boraksu. 20 dkg szarego mydła w wiórkach mieszasz z 1,5 szklanki sody oczyszczonej oraz 1,5 szklanki boraksu, dodaj jeszcze 15 kropli ulubionego olejku eterycznego i gotowe.

Dlaczego warto prać ekologicznie?

Po pierwsze dbamy o swoje zdrowie, nie od dziś wiadomo, że chemiczne substancje zawarte w proszkach powodują nowotwory, alergie i podrażniają nam skórę.

Po drugie chronimy środowisko naturalne, ścieki po proszkach do prania czy wybielaczach, degradują wody powierzchniowe oraz prowadzą do pomoru ryb, zaś te po naturalnych detergentach możemy zużyć np. do podlewania ogrodu bez przepuszczania ich przez filtry mechaniczne i biologiczne.

Niebagatelny jest koszt, bilans zdecydowanie na plus wychodzi po stronie środków ekologicznych, już dziś spróbuj sam, a zobaczysz, że warto zmieniać swoje nawyki.

Sprawdź, jak zrobić naturalny dezodorant domowym sposobem.

16.01.2019
Niepozorna, szara kostka, właściwie bez zapachu. Przed laty powszechna w każdym domu, potem jako symbol „szarej, smutnej rzeczywistości PRL” zapomniana i nieobecna w sklepach. Jej miejsce w łazienkach i na półkach drogerii zajęły kolorowe mydełka kuszące wymyślnymi nazwami, efektownymi opakowaniami i zapachami.  I chociaż wydawało się, że szare mydło podzieli los wielu produktów z minionej epoki […]
12.12.2018
Będziemy coraz częściej chorować na alergie kontaktowe. Szkodzą nam wszechobecne toksyczne składniki kosmetyków. Taka informacja obiegła polski i europejski Internet. Czy naprawdę można ufać już tylko produktom własnej roboty?
18.12.2018
Liczba uczuleń na zapachy i konserwanty w kosmetykach rośnie. Prawdopodobnie dlatego, że stosujemy coraz więcej preparatów, w których one występują. Czy jest jakaś sensowna droga wyjścia z tego problemu.
07.12.2018
Ziołolecznictwo jest najstarszą metodą leczniczą. Początkowo na całym świecie ta najwcześniejsza forma leczenia za pomocą ziół była związana zawsze z szamanizmem i magią, a zielarzom przypisywano nadprzyrodzone moce. Ludzie bali się ich wiedzy i tego, że za pomocą roślin i tajemniczych wywarów mogą nie tylko uzdrowić, lecz również spowodować niedomagania, a nawet śmierć.
19.06.2018
Mindfulness to praktyka uważności, która uczy nas być „tu i teraz”. Pomaga zwalczać stresy i odnaleźć spokój w naszym zwariowanym, zabieganym świecie. Jej tajniki przybliża nam Maga Korbel, jedna z najdłużej praktykujących nauczycielek mindfulness w Polsce.
17.07.2018
Idziesz do apteki, prosisz o jakieś probiotyki i przyjmujesz je licząc na to, że ci pomogą? Możesz się srodze rozczarować! Probiotyk probiotykowi nierówny. Dowiedz się jak znaleźć dobry, skuteczny preparat probiotyczny.