Jak zrobić ekologiczny proszek do prania?

Bycie świadomym konsumentem to minimalizowanie swojego negatywnego wpływu na środowisko. Możemy to osiągnąć zużywając mniej energii elektrycznej, wody, ograniczając ilości wytwarzanych odpadów, kolejnym krokiem jest przejście na ekologiczne środki piorące. Sprawdź, jak zrobić ekologiczny proszek do prania.
Jak prać ekologicznie?

Zacznijmy od tego czym są detergenty?

Detergenty są syntetycznymi środkami czyszczącymi nie zawierającymi mydła. Są one składnikami proszków do prania, płynów do mycia naczyń, proszków do czyszczenia wszelkich powierzchni, szamponów i tym podobnych. Skupmy się na detergentach do prania.

Jakie mamy detergenty do prania i co kryje się w ich składzie?

Wśród detergentów do prania możemy wybierać pomiędzy proszkami, płynami, żelami i kapsułkami. Składają się one z:

  1. Substancji wybielających, zawierających eto ksylan nonylofenolu (NPE), w badaniach laboratoryjnych wykazano, że NP. stymuluje wzrost komórek raka piersi. Uznany za substancję toksyczną w Kanadzie.
  2. Związków powierzchniowo czynnych polikarboksylonów, dzięki nim brud zostaje rozbity na drobne cząsteczki a także ułatwiają zwilżanie tkanin. Niestety powodują alergie oraz trwale zalegają w środowisku a także są toksyczne dla organizmów wodnych.
  3. Enzymów: mannanazy- usuwają plamy ze słodyczy, celulazy- zapobiegają blaknięciu kolorów, lipazy – rozkładają tłuszcze, amylazy – rozkładają skrobię oraz proteazy – białka
  4. Substancji zapachowych – oprócz zapachu najczęściej wywołują alergie, migreny, objawy astmatyczne, upośledzają lub zakłócają funkcje hormonów
  5. Wypełniaczy, np. fosforany zmiękczają wodę, ale wywołują eutrofizację wód stojących i wolno płynących. Powoduje to nadmierną produkcję glonów a co za tym idzie gromadzenie się mułów, zatykanie się urządzeń w stacjach uzdatniania wody. Obniża się również zawartość tlenu w wodzie co prowadzi do pomoru ryb.
  6. Konserwantów oraz środków pianotwórczych MEA (monoetanoloamina), mogą one reagować z nitratami tworząc rakotwórcze nitrozo aminy, powodują podrażnienia skóry i oczu.

Większość z tych substancji nie ulega biodegradacji w środowisku co przekłada się na zanieczyszczenie wód.

Jak prać ekologicznie i zrobić własny detergent do prania domowym sposobem?

Jaka jest ekologiczna alternatywa dla chemicznych detergentów? Jak zrobić ekologiczny proszek do prania?

1. Orzechy piorące inaczej kasztany piorące

Rosną w Indiach i Nepalu, są w 100% ekologiczne a do tego dość tanie i wydajne. Zawierają substancję myjącą- saponinę, która ma dodatkowo właściwości bakteriobójcze, przeciwgrzybiczne oraz zmiękczające. Najwięcej saponiny zawierają łupiny i to ich używamy.

Do bawełnianego woreczka wkładamy 6 łupin orzecha, zawiązujemy i wrzucamy do pralki. Cena 1 kg to około 35 zł. Warto zauważyć, że możemy ich używać nie tylko do prania, również do mycia naczyń w zmywarce, kilka łupin wrzucamy do koszyczka na sztućce zamiast tradycyjnych kostek do zmywarki. Wywarem z orzechów możemy sprzątać, myć wszelkie powierzchnie a także podlewać ogród, saponina świetnie zwalcza szkodniki np. mszyce.

Z własnego doświadczenia wiem, że kasztany świetnie radzą sobie z praniem kolorowym, zaś gorzej z białymi rzeczami. Dlatego do tych drugich dobrze jest dodać łyżkę sody oczyszczonej bezpośrednio do bębna przed rozpoczęciem prania.

2. Ocet zamiast płynu do płukania

5 łyżek octu spirytusowego rozpuść w ½ szklanki wody i wlej bezpośrednio do bębna na pranie. Zapobiega on elektryzowaniu się tkanin oraz blaknięciu kolorów pranych rzeczy. Chcąc poprawić zapach, należy dodać naturalne olejki do szufladki na płyn, w proporcji 8 kropli na dwie łyżki wody. Wybór olejku zależy od własnych preferencji.

Jak zrobić domowy proszek do prania?

3. Zrób własny, ekologiczny proszek do prania

Wystarczy, że łyżkę suszonych ziół lawendy zalejesz wrzątkiem, po zaparzeniu przecedź, dodaj jeszcze 2 łyżki wiórek z szarego, startego mydła i gotowe.

Innym przykładem może być proszek do prania na bazie boraksu. 20 dkg szarego mydła w wiórkach mieszasz z 1,5 szklanki sody oczyszczonej oraz 1,5 szklanki boraksu, dodaj jeszcze 15 kropli ulubionego olejku eterycznego i gotowe.

Dlaczego warto prać ekologicznie?

Po pierwsze dbamy o swoje zdrowie, nie od dziś wiadomo, że chemiczne substancje zawarte w proszkach powodują nowotwory, alergie i podrażniają nam skórę.

Po drugie chronimy środowisko naturalne, ścieki po proszkach do prania czy wybielaczach, degradują wody powierzchniowe oraz prowadzą do pomoru ryb, zaś te po naturalnych detergentach możemy zużyć np. do podlewania ogrodu bez przepuszczania ich przez filtry mechaniczne i biologiczne.

Niebagatelny jest koszt, bilans zdecydowanie na plus wychodzi po stronie środków ekologicznych, już dziś spróbuj sam, a zobaczysz, że warto zmieniać swoje nawyki.

Sprawdź, jak zrobić naturalny dezodorant domowym sposobem.

19.04.2019
Europejczycy, w tym my Polacy, zużywamy ogromne ilości wody. Średnio na jedną minutę z otwartego kranu wypływa nam 9 litrów wody, są też takie z których jest to 12-14 litrów. Tymczasem zasoby wody pitnej na naszej planecie są coraz mniejsze. Oszczędzanie jej jest więc koniecznością. Sprawdź, jak oszczędzać wodę w domu.
03.06.2019
Efekt: zdrowsza skóra i lepsze samopoczucie, a może nawet zmiana sposobu pielęgnacji na dłużej. Wchodzisz w to?
30.05.2019
Już od początku czerwca w wielu ogródkach zaczynają kwitnąć piękne pomarańczowe nagietki. Wystarczy szklanka ich płatków, by zrobić doskonały domowy kosmetyk – olejek nagietkowy!
29.11.2018
Dzisiejsze określenie „medycyna” zawęża się często do studiów tylko nad człowiekiem, funkcjonowaniem ludzkiego organizmu, chorobami i próbami przywrócenia zdrowia chorym ludziom. W starożytnych Chinach medycyna opierała się na systemach filozoficznych, które nie tylko próbowały znaleźć skuteczne remedia na ludzkie dolegliwości, lecz przede wszystkim dążyły do zrozumienia zjawisk, jakie kierują makrokosmosem (wszechświat) i mikrokosmosem (człowiek) oraz […]
16.01.2019
Niepozorna, szara kostka, właściwie bez zapachu. Przed laty powszechna w każdym domu, potem jako symbol „szarej, smutnej rzeczywistości PRL” zapomniana i nieobecna w sklepach. Jej miejsce w łazienkach i na półkach drogerii zajęły kolorowe mydełka kuszące wymyślnymi nazwami, efektownymi opakowaniami i zapachami.  I chociaż wydawało się, że szare mydło podzieli los wielu produktów z minionej epoki […]
16.03.2019
Po którą sięgnąć: butelkowaną czy kranówkę? Wysokozmineralizowaną czy źródlaną? Podpowiadamy, która woda jest najzdrowsza i najbezpieczniejsza.