Mikroplastik – jak pozbyć się go z domu?

Co prawda w najnowszych doniesieniach WHO uspokaja, że mikroplastik nie jest niebezpieczny dla naszego zdrowia, ale… podkreśla, że konieczne są dalsze badania. Prawda jest taka, że NIE WIEMY jaki długofalowy wpływ na nasz organizm ma codzienne wchłanianie drobinek mikroplastiku. I zdecydowanie rozsądniej postąpimy, ograniczając ilość plastiku zarówno w swoim najbliższym, jak i dalszym otoczeniu.
Jak pozbyć się mikroplastiku z mieszkania?

Jak wynika z badań opublikowanych przez Fernando Pessoa University w Portugalii wskazują, że codziennie wdychamy do 130 drobnych plastikowych cząstek.[1] Są to drobinki o średnicy 0,1 mikrometra do 5 milimetrów. A uwalniane są się ze wszystkich sprzętów domowych, kosmetyków, ubrań i innych przedmiotów codziennego użytku, którymi się otaczamy. Jak piszą w swoim raporcie eksperci z Blueair, szwedzkiej firmy zajmującej się oczyszczaniem powietrza:  „Wraz z powietrzem, mikroplastik dostaje się do płuc, gdzie może wywoływać zmiany w drogach oddechowych. Nasz organizm nie jest w stanie się go pozbyć – mikroplastik jest biologicznie trwały. Część drobinek przenika do układu krwionośnego, co może powodować liczne choroby naczyniowe. Ponadto, w dużych stężeniach mikroplastik może być przyczyną zakażenia i wpływać negatywnie na układ nerwowy i immunologiczny.”

Nie czekajmy, aż znajdą się dowody naukowe potwierdzające te niepokojące tezy. )to co możemy zrobić, żeby już dziś zacząć chronić przed mikroplastikiem organizm całej rodziny

1. Pozbądź się plastikowych butelek z wodą

Korzystaj z wody z kranu (możesz sprawdzić w Urzędzie Miasta w którym mieszkasz, czy kranówka w twoim mieście jest zdatna do picia, czy powinno się ja filtrować). Nie używaj też nigdy ponownie tej samej plastikowej butelki, ani nie pij wody z plastikowej butelki, która stała na słońcu – pod wpływem temperatury, światła czy tarcia plastik ulega defragmentacji. A więc picie z plastikowego bidonu, czy butelki która stała na słońcu i nagrzewała się, znacząco zwiększa ryzyko połknięcia większej ilości mikroplastiku

2. Codziennie wietrz mieszkanie

Stężenie cząsteczek mikroplastiku jest wyższe wewnątrz mieszkań niż na zewnątrz.

3. Im mniej plastikowych mebli i innych elementów wystrojów wnętrz w twoim domu, tym lepiej dla twojego zdrowia

Zamiast kłaść na podłodze płyty winylowe lub z linoleum, postaw na naturalne materiały, takie jak drewno czy płytki ceramiczne.

Ekologiczny dom bez szkodliwego plastiku.

4. Zrób porządki w kuchni

Usuń (oddaj do recyklingu) plastikowe deski do krojenia, słomki, talerze, sitka, sztućce, solniczki itd. Korzystaj też ze szklanych lub metalowych bidonów wielokrotnego użytku do picia wody, ograniczysz tym samym zużycie jednorazowego plastiku.

5. Odkurzaj regularnie mieszkanie

Kurz leżący na podłodze, wbijający się w dywany czy wykładziny (uwaga! Też wybieraj te wełniane czy bawełniane!) jest pełen cząsteczek mikroplastiku. Stosuj odkurzacze z filtrami Hepa, wyłapującymi drobne cząsteczki.

6. Nie kupuj tekstyliów z tworzyw sztucznych 

Zawarte w nich plastikowe włókna podczas prania dostają się do wody, a wraz z nią do środowiska. Zdecydowanie bezpieczniejsze będą ubrania z bawełny, lnu lub innych naturalnych materiałów. Pamiętaj też, że im bardziej „oddychające”, naturalne ubranie, tym więcej tlenu dociera do twojej skóry, mniej się pocisz i lepiej się czujesz.

Pozbądź się plastiku ze swojego otoczenia.

7. Zrezygnuj z plastikowych zabawek

Bezpieczniejsze będą drewniane lub zrobione z kauczuku. Szczególną uwagę zwróć na to z czego są zrobione smoczki czy gryzaczki, które dziecko bierze do buzi.

8. Sprawdzaj skład kosmetyków

Wybieraj te, w których nie ma plastikowych mikrogranulatów – naturalnym granulatem stosowanym np. w pilingach może być sól, cukier, mielony łupiny orzechów czy zmielona kawa.

9. Stosuj oczyszczacze powietrza w domu

Zanim jednak kupisz taki sprzęt, sprawdź czy ma zdolność pochłaniania cząsteczek o wielkości 0,1 um – takiej wielkości są wirusy, bakterie i mikroplastik (takie są oczyszczacze w których stosuje się technologię podwójnej filtracji, HEPASilent). Korzystaj z takiego sprzętu w pomieszczeniach, w których spędzasz większość czasu.

Jeśli nie plastik, to co?

 

Źródło:

1. https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S2468584417300119

09.09.2019
Naukowcy potwierdzają, że na całym świecie około 10 procent wyprodukowanego plastiku trafia do wszechoceanu. A do 2050 roku może się tam znajdować więcej takich odpadów niż ryb! Przy czym aż połowa to produkty jednorazowego użytku. Mówimy STOP!
08.10.2019
Idea ograniczania zużycia plastiku coraz bardziej zyskuje na popularności. Jeśli i tobie leży na sercu ochrona naszej planety, może weźmiesz pod uwagę kilka pomysłów na bardziej ekologiczną pielęgnację?
04.11.2019
Myślisz, że planetę zanieczyszczają głównie jednorazowe butelki i reklamówki? Będziesz więc zapewne zaskoczona faktem, że niektóre ubrania, które masz w szafie w największym stopniu odpowiadają za zanieczyszczenie oceanów plastikiem. Sprawdź, dlaczego warto postawić na minimalizm.
03.05.2019
Choć grono ich wielbicieli stale rośnie, szparagi uznawane za luksusowe, rzadko goszczą na naszych stołach. A szkoda, bo to smaczne i niskokaloryczne warzywo. Ale powodów dla których warto po nie sięgnąć jest znacznie więcej. Choćby to, że wzmacniają organizm kobiet planujących ciążę, dbają o serce i wzrok, pomagają złagodzić objawy kaca, a do tego są uznawane […]
01.12.2018
Zbliża się nieuchronnie zima, a wraz z nią słotne dni, wietrzna pogoda i zimowe chłody. To oznacza zazwyczaj większą zapadalność na infekcje, zwłaszcza u naszych najmłodszych. Jeśli nie uda nam się uchronić malucha przed chorobą, warto się dowiedzieć, jak najlepiej go odżywiać już w czasie istniejącej infekcji, aby wspomóc organizm w walce z patogenami i […]
01.11.2019
Jest jeszcze czas żeby przygotować znakomite lecznicze nalewki z jesiennych owoców, które pomogą nam uporać się z przeziębieniem i innymi infekcjami dróg oddechowych w tym sezonie. Warto dodawać je do ciepłej herbaty na rozgrzewkę, zwłaszcza jesienią i zimą.