Strona główna Bądź eko Mikroplastik – jak pozbyć się go z domu?
Strona główna Bądź eko Mikroplastik – jak pozbyć się go z domu?

Mikroplastik – jak pozbyć się go z domu?

autor: Dorota Mirska-Królikowska

Co prawda w najnowszych doniesieniach WHO uspokaja, że mikroplastik nie jest niebezpieczny dla naszego zdrowia, ale… podkreśla, że konieczne są dalsze badania. Prawda jest taka, że NIE WIEMY jaki długofalowy wpływ na nasz organizm ma codzienne wchłanianie drobinek mikroplastiku. I zdecydowanie rozsądniej postąpimy, ograniczając ilość plastiku zarówno w swoim najbliższym, jak i dalszym otoczeniu.

Jak wynika z badań opublikowanych przez Fernando Pessoa University w Portugalii wskazują, że codziennie wdychamy do 130 drobnych plastikowych cząstek.[1] Są to drobinki o średnicy 0,1 mikrometra do 5 milimetrów. A uwalniane są się ze wszystkich sprzętów domowych, kosmetyków, ubrań i innych przedmiotów codziennego użytku, którymi się otaczamy. Jak piszą w swoim raporcie eksperci z Blueair, szwedzkiej firmy zajmującej się oczyszczaniem powietrza:  „Wraz z powietrzem, mikroplastik dostaje się do płuc, gdzie może wywoływać zmiany w drogach oddechowych. Nasz organizm nie jest w stanie się go pozbyć – mikroplastik jest biologicznie trwały. Część drobinek przenika do układu krwionośnego, co może powodować liczne choroby naczyniowe. Ponadto, w dużych stężeniach mikroplastik może być przyczyną zakażenia i wpływać negatywnie na układ nerwowy i immunologiczny.”

Nie czekajmy, aż znajdą się dowody naukowe potwierdzające te niepokojące tezy. )to co możemy zrobić, żeby już dziś zacząć chronić przed mikroplastikiem organizm całej rodziny

1. Pozbądź się plastikowych butelek z wodą

Korzystaj z wody z kranu (możesz sprawdzić w Urzędzie Miasta w którym mieszkasz, czy kranówka w twoim mieście jest zdatna do picia, czy powinno się ja filtrować). Nie używaj też nigdy ponownie tej samej plastikowej butelki, ani nie pij wody z plastikowej butelki, która stała na słońcu – pod wpływem temperatury, światła czy tarcia plastik ulega defragmentacji. A więc picie z plastikowego bidonu, czy butelki która stała na słońcu i nagrzewała się, znacząco zwiększa ryzyko połknięcia większej ilości mikroplastiku

2. Codziennie wietrz mieszkanie

Stężenie cząsteczek mikroplastiku jest wyższe wewnątrz mieszkań niż na zewnątrz.

3. Im mniej plastikowych mebli i innych elementów wystrojów wnętrz w twoim domu, tym lepiej dla twojego zdrowia

Zamiast kłaść na podłodze płyty winylowe lub z linoleum, postaw na naturalne materiały, takie jak drewno czy płytki ceramiczne.

Ekologiczny dom bez szkodliwego plastiku.

4. Zrób porządki w kuchni

Usuń (oddaj do recyklingu) plastikowe deski do krojenia, słomki, talerze, sitka, sztućce, solniczki itd. Korzystaj też ze szklanych lub metalowych bidonów wielokrotnego użytku do picia wody, ograniczysz tym samym zużycie jednorazowego plastiku.

5. Odkurzaj regularnie mieszkanie

Kurz leżący na podłodze, wbijający się w dywany czy wykładziny (uwaga! Też wybieraj te wełniane czy bawełniane!) jest pełen cząsteczek mikroplastiku. Stosuj odkurzacze z filtrami Hepa, wyłapującymi drobne cząsteczki.

6. Nie kupuj tekstyliów z tworzyw sztucznych 

Zawarte w nich plastikowe włókna podczas prania dostają się do wody, a wraz z nią do środowiska. Zdecydowanie bezpieczniejsze będą ubrania z bawełny, lnu lub innych naturalnych materiałów. Pamiętaj też, że im bardziej „oddychające”, naturalne ubranie, tym więcej tlenu dociera do twojej skóry, mniej się pocisz i lepiej się czujesz.

Pozbądź się plastiku ze swojego otoczenia.

7. Zrezygnuj z plastikowych zabawek

Bezpieczniejsze będą drewniane lub zrobione z kauczuku. Szczególną uwagę zwróć na to z czego są zrobione smoczki czy gryzaczki, które dziecko bierze do buzi.

8. Sprawdzaj skład kosmetyków

Wybieraj te, w których nie ma plastikowych mikrogranulatów – naturalnym granulatem stosowanym np. w pilingach może być sól, cukier, mielony łupiny orzechów czy zmielona kawa.

9. Stosuj oczyszczacze powietrza w domu

Zanim jednak kupisz taki sprzęt, sprawdź czy ma zdolność pochłaniania cząsteczek o wielkości 0,1 um – takiej wielkości są wirusy, bakterie i mikroplastik (takie są oczyszczacze w których stosuje się technologię podwójnej filtracji, HEPASilent). Korzystaj z takiego sprzętu w pomieszczeniach, w których spędzasz większość czasu.

Jeśli nie plastik, to co?

Źródło:

1. https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S2468584417300119

Powiązane artykuły