Strona główna WellbeingBądź eko Porządki w szafie – daj ubraniom drugie życie

Porządki w szafie – daj ubraniom drugie życie

autor: Małgorzata Bartkiewicz Data publikacji: Data aktualizacji:
Data publikacji: Data aktualizacji:

Twoja garderoba pęka w szwach? Namawiamy cię, abyś w końcu zrobiła porządki w szafie! Oczywiście w duchu ekologii!

Strona główna WellbeingBądź eko Porządki w szafie – daj ubraniom drugie życie

Moda i trendy zmieniają się szybciej niż zużywają się nasze ubrania, co często doprowadza do sytuacji, że mamy ciuchy, których w ogóle nie założyliśmy lub ubraliśmy je tylko raz.

Czy naprawdę potrzebujemy aż tylu ubrań?

Czy wiesz, że do wyprodukowania jednego bawełnianego T=shirtu potrzeba 2700 litrów wody. Do tego dochodzą jeszcze barwniki i chemikalia, którymi nadawany jest kolor, około 3 kg na 1 kg bawełny. Para dżinsów to już 14 000 litrów wody.

Według raportu amerykańskiej Agencji Ochrony Środowiska (EPA) na 15 mln ton odpadów tekstylnych odzyskuje się ich tylko 15%. Na całym świecie ponad 60% ubrań można ponownie wykorzystać, a kolejne 35% można przetworzyć.

Mówi się, że nadmiar w garderobie zabiera nam energię życiową i jest w tym dużo prawdy. Często, gdy mamy za duży wybór, nie wiemy co wybrać. Do tego dochodzą wypchane półki, na których trudno utrzymać porządek.

Uzależnienie od zakupów odzieżowych jest takim samym nałogiem jak każda inna mania. I nie myślę tylko o nowych ubraniach, od lumpeksów również można się uzależnić.

Wiele ubrań trzymamy w szafie z powodów sentymentalnych, bo przywołują wspomnienia, bądź były prezentem, często świetnie leżały na nas w młodości lub gdy mieliśmy parę kilo mniej, teraz przekładamy je tylko z miejsca na miejsce.

Zatem jak pozbyć się nadmiaru ubrań i co robić by do takiej sytuacji nie dopuszczać?

Minimalizm w szafie – dlaczego warto mieć mniej, niż więcej?

Minimalizm w szafie - jak zrobić porządki w ubraniach? Gdzie oddać ciuchy, których już nie nosimy? Kobieta przegląda swetry, w których rzadko chodzi.

Porządki w szafie – gdzie oddać nienoszone ubrania?

Zasada główna: jeżeli czegoś nie ubrałaś przez ostatni rok – pozbądź się tej rzeczy. Wcale nie musisz jej wyrzucać. Sprzedaj lub oddaj ją komuś innemu. Gdzie i komu? Oto nasze propozycje:

1. Zanieś do instytucji charytatywnych (PCK, Caritas)

Te organizacje za Ciebie przekażą odzież potrzebującym.

2. Oddaj za darmo przez internet

Dzięki tej opcji można się szybko pozbyć dużych ilości ubrań. Masz przecież dostęp do osób z całej Polski a nawet świata, jednak najlepiej znaleźć, kogoś kto obierze bezpośrednio bez potrzeby wysyłki.

3. Wystaw ubrania przy śmietniku lub przed domem

To coraz bardziej popularny sposób na podzielenie się nadmiarem swoich rzeczy. Sprawdźcie jak szybko potrafią znikać takie torby z ubraniami, z mojego doświadczenia – już w 15 minut. Gdyby jednak nie zniknęły po kilku dniach, zabierz je z powrotem by nie przyczyniać się do zaśmiecania okolicy i pozbądź się ich w inny sposób.

4. Wymień się ubraniami

Bardzo popularna forma na świecie szczególnie w Stanach Zjednoczonych, w ten sposób pozbywamy się ubrań, butów, książek, mebli, a nawet żywności. Pomocne są w tym nawet portale internetowe takie jak: Swap.com, SwapStyle.com.

W Polsce to zjawisko jest stosunkowo nowe, dopiero zyskuje zwolenników. Można zorganizować taką wymianę rzeczy na własnym osiedlu, wystarczy się porozumieć z sąsiadami bądź znajomymi. Sukces murowany, a przy tym dobra zabawa.

Ekologia w branży fashion: moda cyrkularna, slow fashion, pre-loved, sharing i recycling ubrań

5. Sprzedaj na portalu aukcyjnym lub ogłoszeniowym

W Polsce jest to najpopularniejsza forma pozbywania się używanych ubrań. Zdecydowanym plusem korzystania z portali vintage jest dostęp do wielu użytkowników i niskich cen. Za symboliczną złotówkę, można ustrzelić niejedną perełkę. Trzeba jednak poświęcić trochę czasu na sfotografowanie rzeczy, sporządzenie opisu, wycenę, obsługę ogłoszenia i wysyłkę towaru.

6. GIVEBOX

Są to pudła z rzeczami do wymiany. Fenomenem jest to co robimy z takimi pudłami, otóż stawiamy je w przestrzeni miejskiej. Zatem GIVBOX to miejsce służące wymianie ubrań, książek i innych przedmiotów w dobrym stanie , mogących przydać się komuś innemu.

Pierwszy taki GIVBOX powstał w Berlinie ponad 10 lat temu, obecnie popularne w krajach Europy Zachodniej oraz Ameryce. W Polsce na razie funkcjonują regały na książki otwarte na ciągłą wymianę, jednak zainteresowanie wymianą ubrań jest całkiem spore.

Pionierem w tych działaniach jest Poznań , gdzie na poznańskim Łazarzu postawiono pierwszą szafę i skrzynię służące jako GIVEBOXy np. https://www.facebook.com/giveboxpoznan.

Misją tego miejsca jest dawanie rzeczom drugiego życia poprzez udostępnianie ich za darmo. Jest też wymiar prospołeczny przedsięwzięcia, poprzez zaangażowanie się mieszkańców okolicznych do wspólnego dbania o kondycję miejsca. Miejmy nadzieję, że powstanie więcej takich Po – Dzielni, gdzie wszystko co zostawiasz i zabierasz jest za darmo.

Jadłodzielnia – gdzie zostawić jedzenie, którego nie zjemy?

Porządki w szafie - gdzie powinny trafić nienoszone ubrania?

Recykling ubrań – o czym musisz pamiętać?

Oddając zbędne ubrania pamiętaj o kilku zasadach:

  1. Ubrania powinny być czyste.
  2. W myśl mody cyrkularnej ubrania powinny nadawać się do użytku, bez dziur i nadmiernego zużycia.
  3. Jeżeli mają plamy, których nie da się sprać wrzuć do kontenerów na odzież, których zawartość zostanie przerobiona na czyściwo przemysłowe

Te które są naprawdę zniszczone, lub poplamione tak, że nie da się ich doprać możesz jeszcze:

  1. Pociąć na kawałki i wypełnić nimi poduszki lub maskotki
  2. Pociąć na dowolne figury geometryczne i uszyć z nich kapę na łóżko
  3. Pociąć na mniejsze kawałki i używać jako szmatek do czyszczenia
  4. Pociąć na paski i zrobić z nich torbę
  5. Z ażurowych materiałów zrobić woreczki na jedzenie

Dobrą opcją, gdy chcemy uniknąć kupowania ubrań na jedną imprezę jest Biblioteka ubrań – internetowa wypożyczalnia ubrań. 

Podchodź bardziej świadomie do swojej szafy, szukaj ubrań, w których naprawdę dobrze się czujesz oraz takich, które są Ci niezbędne.

Rozpocznij długotrwały, lecz nieustający proces oczyszczania swojej przestrzeni ze zbyt dużej ilości ubrań oraz niepotrzebnych rzeczy, będziesz wówczas w zgodzie ze sobą i środowiskiem.

Stop hodowli zwierząt na futra – kampania Viva! Otwarte klatki

Czy ten artykuł był pomocny?
TakNie

Podobne artykuły