Zapalenie pęcherza moczowego znacznie utrudnia codzienne funkcjonowanie. Jest nie tylko przykre i bolesne, ale ma również tendencje do nawracania. Na szczęście, jeśli zareagujemy odpowiednio szybko, zazwyczaj nie jest groźne. Często dolegliwości związane z tą uciążliwą infekcją można znacznie złagodzić lub nawet całkowicie się ich pozbyć za pomocą domowych sposobów.
Spis treści
Dlaczego chorujemy na zapalenie pęcherza moczowego?
Zapalenie pęcherza moczowego to przypadłość, z którą zmagają się przede wszystkim kobiety. Powodem jest anatomiczna budowa układu moczowo-płciowego. U kobiet cewka moczowa jest znacznie krótsza niż u panów, w związku z czym droga, jaką bakterie chorobotwórcze muszą przebyć, aby się tam dostać, jest o wiele łatwiejsza.
Jednak nie tylko z tego względu infekcje pęcherza moczowego przytrafiają się częściej paniom. Kobiety są narażone na zapalenie pęcherza również poprzez fizjologiczne wahania hormonalne, które pojawiają się w czasie miesiączki, ciąży oraz menopauzy. Jedną z przyczyn rozwoju infekcji w drogach moczowych może być także współżycie płciowe. I również w tej sytuacji zapalenie pęcherza moczowego przytrafia się tylko kobietom.
Innymi powszechnymi przyczynami, które odpowiadają za infekcje dróg moczowych, są:
- ekspozycja na zimno wynikająca np. z ubioru nieadekwatnego do warunków pogodowych, gdy niewystarczająco chronimy przed zimnem okolice nie tylko dolnych pleców i brzucha, ale również stóp i głowy. Zapalenie pęcherza może wywołać również siadanie na zimnych powierzchniach lub długie pozostawanie w mokrym stroju kąpielowym na plaży lub na basenie
- stres, szczególnie gdy mamy tendencję do nawracających zakażeń dróg moczowych. Wiadomo, że stres poważnie potrafi obniżyć naszą odporność. Jeśli do tego dodamy sprzyjające zapaleniu pęcherza warunki, infekcja gotowa
- choroby współistniejące – z reguły schorzenia przewlekłe, takie jak np.cukrzyca, choroby nerek, kamica nerkowa
- odwodnienie
- nieprzestrzeganie higieny intymnej
- podeszły wiek
- u mężczyzn – powiększenie prostaty
Jak rozpoznać zapalenie pęcherza moczowego?
Typowe objawy zapalenia pęcherza to przede wszystkim zwiększona częstotliwość oddawania moczu, której towarzyszą nieprzyjemne odczucia. Mogą to być: kłucie, ból lub pieczenie w okolicy ujścia cewki moczowej, czasem bolesne palenie i/lub świąd.
Przy zakażeniu może występować ból podbrzusza z uczuciem ciążenia w dół. Powszechne jest również uczucie silnego parcia i nagła potrzeba oddania moczu przy jednocześnie jego skąpej ilości. Może pojawić się również nieprzyjemny zapach moczu. Bywa, że w poważniejszych przypadkach zapalenia pęcherza rozwijają się stan podgorączkowy lub gorączka, a także osłabienie. W takiej sytuacji należy niezwłocznie udać się do lekarza.
Zapalenie pęcherza – domowe sposoby
Już przy pierwszych objawach zapalenia pęcherza warto jak najszybciej sięgnąć po domowe sposoby, za pomocą których możemy dość szybko złagodzić objawy infekcji. Oto co pomoże w leczeniu infekcji dróg moczowych:
Picie dużej ilości płynów
Jest wręcz nieodzowne w przypadku zapalenia pęcherza moczowego. Im więcej pijemy, tym więcej oddajemy moczu, a co za tym idzie, lepiej oczyszczamy organizm i drogi moczowe. Picie płynów umożliwia porządne „przepłukanie” dróg moczowych i mechaniczne wypłukanie z nich bakterii chorobotwórczych.
Można pić zwykłą, czystą wodę, ale przy zapaleniu pęcherza lepiej wzbogacić ją naturalnymi sokami, bogatymi w witaminę C. Przyda się tu np. sok z żurawiny, aronii, czarnej porzeczki czy dzikiej róży. Witamina C zakwasza drogi moczowe, a środowisko o niskim pH nie sprzyja namnażaniu się bakterii chorobotwórczych.
Warto też sięgnąć po różne produkty naturalne pochodzenia roślinnego, które pomogą jeszcze szybciej uporać się z zakażeniem. Do takich należy między innymi:
Żurawina
Żurawina jest wyjątkowym owocem, który słynie ze swoich zdolności do zapobiegania zakażeniom dróg moczowych i ich leczenia. To głównie zasługa obecności w owocach żurawiny związków, które uniemożliwiają przyleganie bakterii do ścian pęcherza i cewki moczowej. Łatwiej je wówczas wypłukać z dróg moczowych, co pozwala szybciej i skuteczniej pozbyć się przykrych dolegliwości.
Żurawina ma również działanie przeciwbakteryjne. Zawiera proantocyjanidyny, które zapobiegają rozwojowi bakterii Escherichia coli – głównego sprawcy infekcji pęcherza. Nie bez znaczenia jest również fakt, że w żurawinie występuje sporo witaminy C, która zakwasza mocz i dzięki temu tworzy środowisko niekorzystne dla rozwoju i namnażania się szkodliwych mikroorganizmów.
Przy zapaleniu pęcherza można stosować gotowe preparaty z wyciągiem z żurawiny (kapsułki, tabletki). Dobrym pomysłem jest także picie soku żurawinowego rozcieńczonego w wodzie. Tym sposobem nie tylko zapewniamy podaż samej żurawiny, ale również zwiększamy ilość przyjmowanych płynów.
Oprócz żurawiny na pęcherz moczowy dobrze działają także borówka brusznica i mącznica lekarska. Wykazują silne działanie odkażające i przeciwbakteryjne, głównie ze względu na zawartość arbutyny. Związek ten jest szczególnie skuteczny w zwalczaniu pałeczek bakterii Escherichia coli.
Zioła o działaniu moczopędnym
Zwiększenie ilości wydalanego moczu powoduje, że łatwiej i szybciej możemy pozbyć się szkodliwych mikrobów z dróg moczowych. Ponadto wiele ziół, oprócz działania moczopędnego, ma również właściwości przeciwzapalne i przeciwbakteryjne, co także ułatwia pozbycie się infekcji pęcherza moczowego. Co istotne, pijąc herbatki o działaniu moczopędnym, jednocześnie zwiększamy ilość przyjmowanych płynów.
Do surowców, które wykazują najsilniejsze działanie moczopędne, należą:
- liść pokrzywy lekarskiej
- liść brzozy
- ziele mniszka lekarskiego
- kłącze perzu
- ziele skrzypu polnego
- ziele nawłoci
Wpływają one korzystnie na układ moczowy, łagodząc objawy zapalenia pęcherza moczowego i przyspieszając powrót do zdrowia. Ważne jest, że zioła te, pomimo że zwiększają objętość oddawanego moczu, jednocześnie nie powodują zaburzeń elektrolitowych, jak to może mieć miejsce w przypadku chemicznych leków moczopędnych.
W zapaleniu pęcherza dobrze jest także pić wywary sporządzone z korzenia pietruszki i selera oraz napary z szałwii oraz majeranku. Nie tylko mają działanie moczopędne, lecz również oczyszczają organizm od środka i sprawiają, że zakażenie dróg moczowych mija szybciej i przebiega łagodniej.
Ciepłe nasiadówki ziołowe
Naturalne napary ziołowe można wykorzystać również do przygotowania ciepłej nasiadówki. Nic nie działa tak kojąco na pęcherz moczowy jak ciepło!
Ciepłą nasiadówkę możemy sporządzić z naparów kwiatu rumianku i nagietka – działają przeciwzapalnie, łagodząco i antyseptycznie. Z innych ziół zalecanych do leczenia schorzeń w obrębie układu moczowego warto wykorzystać jeszcze pokrzywę i szałwię. W połączeniu z ciepłą wodą zmniejszą ból brzucha i ukoją objawy związane ze stanem zapalnym.
Warto pamiętać! W czasie infekcji należy bezwzględnie zadbać o ciepły ubiór, a w szczególności chronić okolice dolnych pleców i nerek. Warto nawet nosić wełniany ocieplacz, szczelnie otulający plecy i chroniący przed wpływem zimna i wiatru.
Jak przygotować nasiadówkę ziołową? Około 100 g wybranego surowca ziołowego zalewamy 1 litrem wody i doprowadzamy do wrzenia. Następnie gotujemy zioła na małym ogniu przez około 10 minut w celu uzyskania odwaru. Płyn lekko przestudzamy i przecedzamy przez gazę lub sitko. Następnie przelewamy go do dużej miski i uzupełniamy ciepłą wodą do pożądanej objętości. Woda do nasiadówki powinna mieć temperaturę od 36 do 40 stopni, nie może nas parzyć.
Nasiadówkę przy zapaleniu pęcherza moczowego najlepiej przeprowadzić w dużej misce, w której możemy usiąść, zanurzając całe pośladki i biodra. Nie zanurzamy tułowia ani nóg. Cały zabieg powinien trwać około 15 minut. W tym czasie dobrze jest zabezpieczyć resztę ciała przez zmarznięciem, np. okrywając nogi kocem i pozostawiając górną część ciała w ubraniu.
Uwaga! Nasiadówki są bezpiecznym i skutecznym sposobem wspomagania terapii układu moczowego, jednak nie są zalecane dla kobiet w ciąży.
Ciepły termofor
To kolejny z domowych sposobów na złagodzenie objawów infekcji pęcherza moczowego. Tu również wykorzystujemy ciepło, jakie oferuje nam okład z termoforu. Trzeba jednak pamiętać, że po silnym rozgrzaniu okolicy pęcherza moczowego nie wolno go potem wychłodzić. Dlatego po termofor lepiej sięgnąć wieczorem, gdy nie musimy już nigdzie wychodzić z domu albo kiedy leżymy w łóżku pod ciepłą kołdrą i wychłodzenie nam nie grozi.
Soda oczyszczona lub cytrynian potasu
Przy pierwszych symptomach zapalenia pęcherza można rozważyć zastosowanie roztworu sody oczyszczonej. Należy rozpuścić jedną łyżeczkę sody w wodzie (pół szklanki) i wypijać taką miksturę 3–4 razy dziennie. Podobnie stosuje się cytrynian potasu. Oba związki przynoszą ulgę w bólu i zmniejszają uczucie pieczenia w czasie infekcji.
Homeopatia na zapalenie pęcherza
Homeopatia przynosi dobre efekty i sporą ulgę u osób cierpiących na infekcje dróg moczowych. Ważne jest, aby skorzystać z niej jak najszybciej, czyli już od momentu pojawienia się pierwszych niepokojących objawów, które mogą skończyć się zapaleniem pęcherza.
Jak tylko poczujemy pierwsze symptomy, czyli jeśli pojawi się częste oddawanie moczu, pieczenie lub kłucie w okolicy cewki moczowej, wzmożone parcie i ból po oddaniu moczu, warto sięgnąć po homeopatyczne cantharis vesicatoria. Przy oddawaniu dużej ilości moczu oraz bólu promieniującym do pleców pomocna może się natomiast okazać homeopatyczna sarsaparilla.
Gdy ból jest ewidentnie kłujący i piekący, a okolice cewki moczowej są obrzęknięte, przyda się homeopatyczny apis mellifica. Jeśli zaś zapalenie pęcherza rozwinęło się po współżyciu seksualnym, można rozważyć homeopatyczną staphysagrię.
Zasadniczo homeopatia powinna być indywidualnie dobrana do objawów chorobowych u każdego pacjenta. A nawracające i uporczywe zapalenia pęcherza moczowego są wskazaniem do szczegółowej i wnikliwej konsultacji homeopatycznej.
Jak postępować w przypadku zapalenia pęcherza moczowego?
Opisane powyżej domowe sposoby na zapalenie pęcherza będą o wiele skuteczniejsze, jeśli przy ich zastosowaniu wdrożymy dodatkowo odpowiednie postępowanie – dietetyczne oraz higieniczne.
Dieta w zapaleniu pęcherza moczowego
Oprócz tego, że powinno się w czasie zakażenia układu moczowego pić dużo płynów – wody, naparów ziołowych oraz soków bogatych w witaminę C – warto włączyć do jadłospisu również pewne produkty, które mają działanie moczopędne i wpływają korzystnie na nerki i drogi moczowe. To między innymi: korzeń pietruszki, korzeń selera, fasola adzuki, produkty rozgrzewające – imbir, czosnek, rozmaryn, cebula, a także koper włoski (fenkuł), orzechy włoskie, winogrona oraz kasza jęczmienna, kasza gryczana i płatki owsiane.
Unikać natomiast należy kawy, herbaty i alkoholu, nadmiaru mięsa i potraw tłustych i ciężkostrawnych. Niewskazane są słodycze i cukier w każdej postaci, ponieważ nasila rozwój stanów zapalnych w organizmie i może spowalniać leczenie.
Odpowiednia higiena
W czasie zapalenia pęcherza szczególnie ważna jest właściwa higiena osobista, szczególnie miejsc intymnych. Powinno się zawsze korzystać z czystego ręcznika, często zmieniać pościel, dbać o czystą, wygodną i przewiewną bieliznę wykonaną z naturalnych materiałów. Bielizna nie powinna być ciasna ani podrażniająca.
Jeśli infekcja dróg moczowych przytrafi się w czasie miesiączki, niewskazane jest używanie tamponów. Najlepiej stosować wtedy podpaski wykonane z naturalnych, organicznych włókien, nieperfumowane, pozbawione plastiku i chemicznych dodatków.
Przy zakażeniu układu moczowego lepiej kąpać się pod prysznicem, niż przesiadywać w wannie. Ważna jest również wyjątkowa dbałość o higienę narządów intymnych przed stosunkiem płciowym i po nim. Warto ograniczyć współżycie lub nawet powstrzymać się od seksu podczas infekcji. Dolegliwości odczuwane w tym czasie często pozbawiają nas przyjemności seksualnej, a poza tym istnieje zawsze ryzyko, że stan zapalny się pogłębi lub dojdzie do zarażenia partnera.
Bardzo istotne jest również to, aby nie wstrzymywać oddawania moczu. Nawet jeśli biegamy do toalety kilkanaście razy dziennie, lepsze to, niż powstrzymywanie się na siłę. W zalegającym moczu podczas stanu zapalnego szybko rozwijają się i namnażają patogenne bakterie, co może utrudniać powrót do zdrowia i nasilać symptomy chorobowe.
Kiedy udać się do lekarza z zapaleniem pęcherza?
W początkowej fazie często udaje się rozprawić z zapaleniem pęcherza moczowego za pomocą domowych sposobów. Gdy jednak mamy do czynienia z infekcjami dróg moczowych, które uporczywie nawracają i/lub nie poddają się leczeniu domowemu, należy koniecznie udać się do lekarza. Konsultacji lekarskiej wymagają również cierpiące na zapalenie pęcherza kobiety w ciąży oraz dzieci i mężczyźni.
Jeśli zapaleniu pęcherza towarzyszy gorączka, silne osłabienie, intensywny ból dolnej części pleców, nudności i/lub wymioty oraz ogólne bardzo złe samopoczucie, wizyta u lekarza jest wtedy koniecznością.
Zobacz także: Seks a zapalenie pęcherza. Jak zapobiegać infekcji? Jak ją leczyć?
Źródła:
- Wojciechowska-Budzisz, M. (2023). Jak leczyć zapalenie pęcherza moczowego? Pobrane z: LINK
- Wojciechowska-Budzisz, M. (2023). Domowe przetwory z żurawiny. Pobrane z: LINK
- Spirulina.pl. (2022). Domowe sposoby na zapalenie pęcherza moczowego. Pobrane z: LINK
- Better Health. (b.d.). Cystitis. Pobrane 25 stycznia 2024. Pobrane z: LINK