Spis treści
Homeopatyczna coffea cruda
Produktem, z którego wytwarza się homeopatyczną coffea cruda jest po prostu doskonale wszystkim znana kawa. Krzew kawowy należy do rodziny marzanowatych. Głównym związkiem odpowiedzialnym za działanie kawy na organizm człowieka jest alkaloid – kofeina, wykorzystywany również w medycynie konwencjonalnej.
Właściwości kawy, w tym głównie kofeiny, są przyczyną dla której znalazła ona swoje zastosowanie także w homeopatii. Jednak z punktu widzenia homeopatii spojrzenie na kawę jest nieco odmienne, jako że homeopatyczna coffea cruda jest użyteczna w sytuacjach odwrotnych, niż ma to miejsce w przypadku konieczności zastosowania leków z kofeiną lub zwykłej potrzeby wypicia filiżanki mocnej, czarnej kawy.
Homeopatyczna coffea cruda – w jakich sytuacjach jest pomocna?
Homeopatyczna coffea cruda wykazuje najsilniejszy wpływ przede wszystkim na układ nerwowy. O ile po tradycyjną, czarną kawę sięgamy w przypadku, gdy chce nam się spać i potrzebujemy pobudzenia i aktywacji naszych zdolności umysłowych, o tyle homeopatyczna coffea cruda będzie przydatna w zgoła odmiennych sytuacjach. A mianowicie:
- nadmierna aktywność umysłowa – co wiąże się z intensywnym pobudzeniem systemu nerwowego, ogromnym napływem myśli i dużą ilością pomysłów
- nadpobudliwość wyobraźni i pamięci
- nadmierna euforia i egzaltacja
- niemożność wyciszenia umysłu i zatrzymania napływu myśli
Wydawałoby się, że duża ilość pomysłów i twórczych idei, pobudzona wyobraźnia i aktywność umysłowa nie są stanami, którymi należałoby się martwić. Wręcz przeciwnie, w obecnych czasach zazwyczaj robimy wszystko, aby jak najdłużej zachować jasność umysłu, szybkość kojarzenia oraz dobrą pamięć i koncentrację.
Homeopatyczna coffea cruda nie ma jednak przytępić klarowności umysłu i zahamować nas pod względem intelektualnym. Przyda się wówczas, gdy – nadmiernie pobudzeni, zbyt zestresowani i zmęczeni pospiesznym trybem życia i koniecznością ciągłego napięcia i koncentracji – rozwiniemy w sobie dolegliwości związane z niemożnością wyciszenia przepracowanego i przeładowanego informacjami układu nerwowego.
Homeopatyczna coffea cruda – komu najbardziej się przyda?
Osoba, u której homeopatyczna coffea może być przydatna, cechuje się silną nerwową nadwrażliwością i nadpobudliwością. Jest wrażliwa na wszystkie bodźce. Ma niezwykle wyostrzone zmysły, ma doskonały wzrok, węch oraz słuch – do tego stopnia, że zbytni hałas może nawet sprawiać jej ból.
Jest to osoba ogólnie wrażliwa, podatna na wpływy innych ludzi, na wrażenia zewnętrzne oraz na sytuacje, w których się znajduje. Bywa łatwowierna i sentymentalna, jest raczej uległa, łagodna i delikatna. Osoba taka może się cechować słabą wolą, niepewnością siebie i nieumiejętnością podejmowania decyzji. Jednocześnie jednak odznacza się niezwykłą łatwością pojmowania, błyskotliwością oraz szybkością postrzegania i kojarzenia. Ma bystry i klarowny umysł, przepełniony pomysłami i ideami.
Umysł wyprzedza ciało i pędzi naprzód; ogromny napływ pomysłów nie pozwala na odpoczynek i relaks. Żywa i aktywna wyobraźnia sprawia, że głowa zawsze przepełniona jest marzeniami i planami na przyszłość. Dobra pamięć i koncentracja funkcjonują do późnych godzin wieczornych, a jasność umysłu zachowana jest nawet w nocy.
W stanie zdrowia jest wesoła, radosna i szczęśliwa, chociaż wysoka pobudliwość sprawia, że może rozwinąć dolegliwości (np. ból, bezsenność) z powodu nadmiernej radości i przyjemnych, lecz nagłych niespodzianek.
Gdy zachoruje i jej równowaga jest zaburzona, zaobserwować można u niej nadmierne podniecenie, zdenerwowanie, poruszenie, a także silną nerwowość i wiele lęków. Chwile wielkiej euforii i ekstazy mogą się przeplatać z płaczem i rozdrażnieniem. Śmiech występuje naprzemiennie ze smutkiem. W jednej chwili pojawia się optymizm i zachwyt, niekiedy egzaltacja, które zaraz ustępują irytacji i zdenerwowaniu. Zmienność nastrojów pojawia się często w przypadku dolegliwości bólowych.
Z czasem nadmierna aktywność umysłowa przeradza się w chorobową nadpobudliwość pamięci i wyobraźni, nieustający pośpiech, gonitwę myśli, nieumiejętność zwolnienia i odpoczynku oraz przestymulowanie układu nerwowego na wszystkich poziomach (ośrodkowy, obwodowy i neuroczuciowy).
Homeopatyczna coffea cruda – kiedy warto się nią wspomóc?
Homeopatyczna coffea cruda będzie pomocna, jeśli dokucza nam między innymi:
- Bezsenność – zwłaszcza bezsenność wynikająca z nadmiernej aktywności i pobudzenia nerwowego. Pojawia się ona zazwyczaj około północy lub już nad ranem. Charakteryzuje się niemożnością zaśnięcia wskutek ogromnego napływu myśli, nieustającej aktywności umysłowej, a także wskutek silnych, pozytywnych emocji (radość, ekscytacja). A nawet jeśli uda się zasnąć, sen jest zbyt krótki, przerywany, niespokojny i nie daje niezbędnej regeneracji i odpoczynku. Skutkuje to całkowitym niewyspaniem i uczuciem porannego otępienia. Jeśli taki stan trwa zbyt długo i przeradza się w chroniczną bezsenność, w efekcie doprowadza do silnego zmęczenia i wyczerpania organizmu.
- Zbyt silna reakcja na wszelkie bodźce – gdy mamy do czynienia z nadmiernym odbiorem różnych bodźców: wzrokowych, węchowych i słuchowych. Pacjent słyszy najmniejszy szmer, wykazuje nadwrażliwość na każdy hałas, przeszkadzają mu najcichsze dźwięki, każdy odgłos może zakłócać i rozpraszać jego uwagę. Przyczynia się to wtórnie również do rozwoju przewlekłej bezsenności, gdyż osoba taka słyszy nawet odległe dźwięki, które uniemożliwiają jej zaśnięcie, jak również może bardzo łatwo obudzić się pod wpływem najmniejszego hałasu. Jednocześnie cechuje się także wyostrzonym węchem oraz nadwrażliwością na dotyk, co przejawia się nadmiernym odczuwaniem wszelkich bodźców na skórze i nietolerancją dotyku, pocierania, głaskania czy ucisku.
- Nadwrażliwość na ból – nadmierna wrażliwość na rozmaite bodźce wyraża się także poprzez nadwrażliwość na ból. Osoba taka cechuje się zarówno fizyczną, jak i psychiczną nietolerancją bólu. Homeopatyczna coffea może zatem być przydatna w przypadku różnego rodzaju silnych, trudnych do zniesienia dolegliwościach bólowych np. w bólu zęba, bólach głowy, nerwobólach, czy nawet bólach porodowych.
- Dolegliwości ze strony układu krążenia – dotyczy to zwłaszcza nieregularnego rytmu bicia serca. Pacjent skarży się na gwałtowne i nieregularne palpitacje, przyspieszoną akcję serca oraz nagłe skoki ciśnienia krwi. Przestymulowany system nerwowy nie radzi sobie ze zbyt silnym przeciążeniem i reaguje pobudzeniem układu obwodowego.
- Bóle głowy – szczególnie takie, które nasilają się pod wpływem rozmaitych bodźców zewnętrznych, jak np. hałas i ogólnie wszelkie dźwięki, muzyka, zapachy, bodźce wzrokowe, światło, dotyk, ucisk. Przyczyną pojawienia się bólu głowy mogą zaś być nadmierne pozytywne emocje: radość, entuzjazm, ekscytacja. Silne napięcie emocjonalne przeradza się w dolegliwości na płaszczyźnie fizycznej. W trakcie intensywnego bólu chory ma uczucie jakby gwóźdź był wbity w głowę.
Uwaga na nadmiar kawy
Powyższe zaburzenia są najczęściej skutkiem intensywnego i długotrwałego wysiłku umysłowego, który zaburza delikatną równowagę systemu nerwowego i wytrąca nas z naturalnego rytmu dobowego.
Okoliczności, które mogą wywołać tego typu dolegliwości mogą też być związane z silnymi przeżyciami, a w szczególności z pozytywnymi, radosnymi emocjami, z którymi obciążony układ nerwowy nie daje sobie rady. Gwałtowna radość, euforia lub podniecenie somatyzują się w postaci fizycznych objawów.
Nie powinno nas również dziwić, że stan przestymulowania systemu nerwowego może się rozwinąć także wskutek nadmiernego spożycia kawy. Objawy takie można często zaobserwować u osób uzależnionych od tej popularnej używki.
Pamiętajmy jednak, że homeopatyczna coffea cruda nie stanowi antidotum na skutki regularnego nadużywania kawy! Na dłuższą metę nie zniweluje ona szkodliwych efektów sztucznego stymulowania organizmu do nadmiernego wysiłku umysłowego i nienaturalnego pobudzania funkcji układu nerwowego.
Dlatego, zamiast sięgnąć po kolejne pachnące espresso, lepiej po prostu posłuchać swojego organizmu i pozwolić mu odpocząć, wyciszyć się i uspokoić nadwerężone nerwy. Zaś homeopatyczna coffea może być doraźnym wsparciem, aby złagodzić dolegliwości i pomóc powrócić do równowagi.