Strona główna Zdrowie Antimonium crudum – lek homeopatyczny dla obżartuchów

Antimonium crudum – lek homeopatyczny dla obżartuchów

autor: Magdalena Wojciechowska-Budzisz Data publikacji: Data aktualizacji:
Data publikacji: Data aktualizacji:

Nie możesz powstrzymać się od ciągłego sięgania po jakieś przekąski i smakołyki? Twój apetyt rośnie w miarę jedzenia? Cierpisz z powodu różnych zaburzeń trawiennych, a jednak nie przestajesz jeść? Problem narasta? Przeczytaj – może homeopatyczny lek Antimonium crudum pomoże ci w powrocie do równowagi.

Strona główna Zdrowie Antimonium crudum – lek homeopatyczny dla obżartuchów
Antimonium crudum – lek homeopatyczny dla obżartuchów. Homeopatia na niestrawność.

Antimonium crudum

Antimonium crudum jest lekiem homeopatycznym pochodzenia mineralnego. Substancją źródłową, z której się go wytwarza, jest trójsiarczek antymonu. Związek ten w stanie naturalnym występuje w antymonicie. Antymonit jest minerałem o ołowianoszarej barwie, przypominającej nieco srebro. Jest rudą o najbogatszej zawartości antymonu.

W homeopatii wykorzystuje się trójsiarczek antymonu do produkcji leku, który znalazł zastosowanie przede wszystkim w zaburzeniach żołądkowo-jelitowych oraz w problemach związanych ze skórą i jej przydatkami.

Leki homeopatyczne i zioła na niestrawność

Antimonium crudum – jakie są wskazania do podania leku?

Możemy je z grubsza podzielić na te dotyczące przewodu pokarmowego oraz dolegliwości skórne. Antimonium crudum jest zalecany głównie w takich sytuacjach, jak:

1. Problemy trawienne

Obejmujące ogólnie rozmaite zaburzenia dyspeptyczne, takie jak:

 • ból żołądka
 • bóle brzucha
 • wzdęcia
 • bolesne rozdęcie brzucha
 • kruczenie i przelewanie się w jelitach
 • odbijanie

Dolegliwości te są zazwyczaj wynikiem nadmiernego przejedzenia się.

Zespół jelita wrażliwego – jak leczyć?

2. Biegunki

W szczególności biegunki występujące latem. Mogą one pojawić się po przejedzeniu się, po ekspozycji na gorąco (długie przebywanie na słońcu) lub po spożyciu nadmiernej ilości kwaśnych produktów, np. owoców, soków owocowych, wina. Biegunka jest tu zazwyczaj wodnista i zawiera resztki niestrawionego pożywienia.

3. Nadmierny apetyt

Który najczęściej cechuje osoby potrzebujące tego leku Antimonium crudum. Jego efektem mogą być nie tylko zaburzenia trawienia spowodowane zbyt dużą ilością jedzenia, lecz również nadwaga, otyłość, a nawet bulimia.

4. Wymioty

Lek homeopatyczny Antimonium crudum jest wskazany głównie wtedy, gdy wymioty pojawiają się po spożyciu zbyt dużej ilości pokarmu. Przejadanie się powoduje podrażnienie żołądka i może wtedy dojść do nagłych wymiotów, nawet bez uprzednich nudności. Chory wymiotuje gwałtownie, a treść pokarmowa jest ścięta i kwaśna.

5. Bóle głowy

Wywołane problemami żołądkowymi i trawiennymi. Mają one ewidentny związek z przejedzeniem się oraz zaburzeniami dyspeptycznymi. Określa się je jako tzw. bóle głowy „od żołądka”. Co ciekawe, podczas bólu głowy następuje utrata lub zmniejszenie się apetytu.

Akupunktura na ból głowy

6. Zmiany skórne

Które w obrazie Antimonium crudum zwykle wiążą się ze zmienionym wyglądem skóry. Skóra jest pogrubiała, stwardniała, zrogowaciała i pękająca. Może być sucha i szorstka, a pęknięcia bywają dotkliwie bolesne. Antimonium crudum ma zastosowanie między innymi w takich przypadłościach, jak:

 • liszajec
 • wyprysk
 • zmiany sączące
 • grudki i strupki na skórze
 • pęknięcia w kącikach ust
 • sączące strupki na skórze głowy

7. Modzele i nagniotki

Lek bywa także użyteczny w przypadku nagniotków i modzeli na stopach. Są one bolesne i często trudne do usunięcia, mogą sprawiać dyskomfort przy chodzeniu. Mogą być efektem chodzenia w butach na wysokich obcasach, w za ciasnym obuwiu lub gdy buty mają bardzo cienką podeszwę i nasza stopa jest narażona na silny ucisk i ciągłe urażanie w czasie stania lub chodzenia. Antimonium crudum bywa także pomocny w przypadku pęknięć zrogowaciałej skóry podeszew oraz nadmiernie stwardniałej skóry na stopach.

Wrastający paznokieć – skuteczne sposoby

8. Problemy z paznokciami

W obrazie tego leku paznokcie są twarde, rozdwajające się, pękające i pogrubiałe. Mogą być nieco pociemniałe, a nawet zdeformowane. Możliwe są również bolesne pęknięcia skóry w okolicy przypaznokciowej.

9. Brodawki

Antimonium crudum jest zalecane na brodawki o charakterystycznym wyglądzie. Są one twarde i nadmiernie rogowaciejące. Zlokalizowane są z reguły na dłoniach i palcach rąk, ale często także na podeszwach stóp. Bywają bolesne.

Naturalne sposoby na brodawki

Antimonium crudum – charakterystyczne objawy towarzyszące

Aby jednak lek homeopatyczny Antimonium crudum mógł być skutecznie zalecony u pacjenta, w obrazie dolegliwości u danej osoby powinny być obecne charakterystyczne objawy, które występują również w obrazie tego leku.

1. Charakterystyczny wygląd języka

Zwraca się na to uwagę szczególnie w przypadku dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego. Język jest tu pokryty grubą warstwą białego nalotu, określanego jako „kożuch na języku”, „mleczny język” lub „kredowy język”.

2. Odbijania o posmaku spożytych pokarmów

Którym często towarzyszy odczucie przepełnienia w żołądku, silnego przejedzenia, a także nudności, które mogą poprzedzać wymioty.

3. Pogorszenie po przejedzeniu się

W przypadku osób potrzebujących Antimonium crudum przejedzenie się jest czynnikiem etiologicznym, co oznacza, że stanowi główną przyczynę zaburzeń u osoby wrażliwej na działanie tego leku. Większości objawów towarzyszą tu zaburzenia ze strony układu pokarmowego. Żołądek i okolice splotu słonecznego są najbardziej wrażliwym punktem organizmu i głównie tam kumulują się wszelkie dolegliwości. Emocje również mogą być odczuwane w splocie słonecznym.

4. Pogorszenie pod wpływem ciepła

Chodzi tu o ciepło, które rozchodzi się w sposób promieniujący, czyli ciepło słońca, grzejnika, ogniska lub kominka. Po ekspozycji na taki rodzaj ciepła osoba wrażliwa na lek Antimonium crudum może rozwinąć dolegliwości. Może pojawić się np. ból głowy, kaszel oraz – jak zawsze w obrazie tego leku – wszelkie przypadłości pokarmowe. Z natury jednak osoba taka jest wrażliwa na zimno i ciepło w postaci np. ciepłych okładów lub kąpieli, co może przynieść jej złagodzenie dolegliwości.

5. Pogorszenie pod wpływem spożycia kwaśnych pokarmów

Osoba ta nie toleruje kwaśnego pożywienia i źle się po nim czuje, aczkolwiek często odczuwa ochotę właśnie na coś kwaśnego. Lubi np. produkty konserwowe, z dodatkiem octu, pomimo że jej szkodzą.

10 zmian na języku, których nie wolno zlekceważyć

Kto potrzebuje Antimonium crudum?

Osoby podatne na działanie tego leku są zazwyczaj przewrażliwione, ławo ulegające irytacji i rozdrażnieniu, czemu może towarzyszyć posępny nastrój, skłonność do dąsów i zaniepokojenie. Nie lubią, jak się im przeszkadza, i wolą być pozostawione w spokoju. Mogą mieć tendencje do zmiennych nastrojów i rozkapryszenia, w szczególności jeśli dotyczy to dzieci. Dorośli mogą być przygnębieni, nadmiernie sentymentalni, skryci i zamknięci w sobie. Co ciekawe, nie przeszkadza im ten stan.

Lubią być same ze sobą, nie lubią zaś, jak ktoś się im narzuca, zakłóca ich spokój, mówi do nich, a nawet jak tylko na nie patrzy. Bywają uczuciowe i wrażliwe na nastrojowe otoczenie, lubują się w romantycznej muzyce przy świecach lub w świetle księżyca. Emocje oddziałują na nie, skupiając się w okolicy splotu słonecznego. Jest to najbardziej wrażliwe miejsce w ich ciele,  zarówno pod względem emocjonalnym, jak i fizycznym.

Wrażliwość żołądka może wynikać z faktu, że różnym objawom chorobowym nad wyraz często towarzyszą zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego. Przejadanie się jest głównym źródłem problemów zdrowotnych. Osoby dobrze reagujące na ten lek cechują się nadmiernym apetytem, a niekiedy wręcz żarłocznością. Dlatego Antimonium crudum często jest wskazany w przypadku otyłych dzieci oraz dorosłych lubiących dużo zjeść i mających przez to skłonność do zaburzeń trawiennych.

Zarówno dzieci, jak i dorośli nie znają umiarkowania w jedzeniu. Pomimo że przejadanie się powoduje u nich dolegliwości, nie powstrzymuje ich to od jedzenia. A nawet im więcej jedzą, tym bardziej są głodni i ich apetyt narasta. Czasem Antimonium crudum nazywane jest wprost „lekiem obżarstwa”.

Pamiętajmy jednak, że otyłość, ogromny apetyt i posępny nastrój nie są objawami wystarczającymi do przepisania leku. Jeśli chodzi o przewlekłe problemy zdrowotne, w każdym przypadku potrzebna jest indywidualna konsultacja homeopatyczna, aby lek został prawidłowo dobrany, a leczenie monitorowane.

Pulsatilla – na co pomaga?

Podobne artykuły