Strona główna Zdrowie Homeopatyczne antimonium crudum

Homeopatyczne antimonium crudum

autor: Magdalena Wojciechowska-Budzisz Data publikacji: Data aktualizacji:
Data publikacji: Data aktualizacji:

Nie możesz powstrzymać się od ciągłego sięgania po jakieś przekąski i smakołyki? Twój apetyt rośnie w miarę jedzenia? Cierpisz z powodu różnych zaburzeń trawiennych, a jednak nie przestajesz jeść? Jeśli problem narasta, przeczytaj o homeopatycznym antimonium crudum. Być może przyda ci się w powrocie do równowagi.

Strona główna Zdrowie Homeopatyczne antimonium crudum

Czym jest homeopatyczne antimonium crudum?

Homeopatyczne antimonium crudum pochodzi ze świata mineralnego. Substancją, z której się je wytwarza jest trójsiarczek antymonu. Związek ten w stanie naturalnym występuje w antymonicie. Antymonit jest minerałem o ołowianoszarej barwie, przypominającej nieco srebro. Jest rudą o najbogatszej zawartości antymonu.

W homeopatii wykorzystuje się trójsiarczek antymonu do produkcji homeopatycznego antimonium crudum, które przydaje się przede wszystkim w zaburzeniach żołądkowo-jelitowych oraz w problemach związanych ze skórą i jej przydatkami.

Homeopatia i zioła na niestrawność

W jakich dolegliwościach homeopatyczne antimonium crudum może nas wspomóc?

Możemy je z grubsza podzielić na te dotyczące przewodu pokarmowego oraz dolegliwości skórne. Homeopatyczne antimonium crudum pomocne jest głównie w takich sytuacjach, jak:

1. Problemy trawienne

Obejmujące ogólnie rozmaite zaburzenia dyspeptyczne, takie jak:

  • ból żołądka
  • bóle brzucha
  • wzdęcia
  • bolesne rozdęcie brzucha
  • kruczenie i przelewanie się w jelitach
  • odbijanie

Dolegliwości te są zazwyczaj wynikiem nadmiernego przejedzenia się.

Zespół jelita wrażliwego – jak leczyć?

2. Biegunki

W szczególności biegunki występujące latem. Mogą one pojawić się po przejedzeniu się, po ekspozycji na gorąco (długie przebywanie na słońcu) lub po spożyciu nadmiernej ilości kwaśnych produktów, np. owoców, soków owocowych, wina. Biegunka jest tu zazwyczaj wodnista i zawiera resztki niestrawionego pożywienia.

3. Nadmierny apetyt

Którego efektem mogą być nie tylko zaburzenia trawienia spowodowane zbyt dużą ilością jedzenia, lecz również nadwaga, otyłość, a nawet bulimia.

4. Wymioty

Głównie wtedy, gdy wymioty pojawiają się po spożyciu zbyt dużej ilości pokarmu. Przejadanie się powoduje podrażnienie żołądka i może wtedy dojść do nagłych wymiotów, nawet bez uprzednich nudności. Chory wymiotuje gwałtownie, a treść pokarmowa jest ścięta i kwaśna.

5. Bóle głowy

Wywołane problemami żołądkowymi i trawiennymi. Mają one ewidentny związek z przejedzeniem się oraz zaburzeniami dyspeptycznymi. Określa się je jako tzw. bóle głowy „od żołądka”. Co ciekawe, podczas bólu głowy następuje utrata lub zmniejszenie się apetytu.

Akupunktura na ból głowy

6. Zmiany skórne

Które wiążą się tu zwykle ze zmienionym wyglądem skóry. Skóra jest pogrubiała, stwardniała, zrogowaciała i pękająca. Może być sucha i szorstka, a pęknięcia bywają dotkliwie bolesne. Zmiany takie rozwijają się między innymi w takich przypadłościach, jak:

  • liszajec
  • wyprysk
  • zmiany sączące
  • grudki i strupki na skórze
  • pęknięcia w kącikach ust
  • sączące strupki na skórze głowy

7. Modzele i nagniotki

Występują na stopach – są bolesne i często trudne do usunięcia, mogą sprawiać dyskomfort przy chodzeniu. Mogą być efektem chodzenia w butach na wysokich obcasach, w za ciasnym obuwiu lub gdy buty mają bardzo cienką podeszwę i nasza stopa jest narażona na silny ucisk i ciągłe urażanie w czasie stania lub chodzenia. Homeopatyczne antimonium crudum bywa także pomocne w przypadku pęknięć zrogowaciałej skóry podeszew oraz nadmiernie stwardniałej skóry na stopach.

Wrastający paznokieć – skuteczne sposoby

8. Problemy z paznokciami

Jeśli paznokcie są twarde, rozdwajające się, pękające i pogrubiałe. Mogą być nieco pociemniałe, a nawet zdeformowane. Możliwe są również bolesne pęknięcia skóry w okolicy przypaznokciowej.

9. Brodawki

Gdy brodawki mają charakterystyczny wygląd – są twarde i nadmiernie rogowaciejące. Zlokalizowane są z reguły na dłoniach i palcach rąk, ale często także na podeszwach stóp. Bywają bolesne.

Naturalne sposoby na brodawki

Homeopatyczne antimonium crudum – cechy charakterystyczne

U osoby, u której homeopatyczne antimonium crudum może okazać się pomocne, pojawiają się charakterystyczne objawy, takie jak:

1. Charakterystyczny wygląd języka

Zwraca się na to uwagę szczególnie w przypadku dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego. Język jest tu pokryty grubą warstwą białego nalotu, określanego jako „kożuch na języku”, „mleczny język” lub „kredowy język”.

2. Odbijania o posmaku spożytych pokarmów

Którym często towarzyszy odczucie przepełnienia w żołądku, silnego przejedzenia, a także nudności, które mogą poprzedzać wymioty.

3. Pogorszenie po przejedzeniu się

Przejedzenie się jest tutaj najczęściej czynnikiem etiologicznym, co oznacza, że stanowi główną przyczynę zaburzeń u tych osób. Większości objawów towarzyszą tu zaburzenia ze strony układu pokarmowego. Żołądek i okolice splotu słonecznego są najbardziej wrażliwym punktem organizmu i głównie tam kumulują się wszelkie dolegliwości. Emocje również mogą być odczuwane w splocie słonecznym.

4. Pogorszenie pod wpływem ciepła

Chodzi tu o ciepło, które rozchodzi się w sposób promieniujący, czyli ciepło słońca, grzejnika, ogniska lub kominka. Po ekspozycji na taki rodzaj ciepła mogą rozwinąć się dolegliwości. Może pojawić się np. ból głowy, kaszel oraz wszelkiego rodzaju przypadłości pokarmowe. Z natury jednak osoba taka jest wrażliwa na zimno, zatem ciepło w postaci np. ciepłych okładów lub kąpieli, może złagodzić jej dolegliwości.

5. Pogorszenie pod wpływem spożycia kwaśnych pokarmów

Osoba ta nie toleruje kwaśnego pożywienia i źle się po nim czuje, aczkolwiek często odczuwa ochotę właśnie na coś kwaśnego. Lubi np. produkty konserwowe, z dodatkiem octu, pomimo że jej szkodzą.

Zmiany na języku: kropki, bruzdy, żółty nalot, popękany język…

Komu najbardziej się przyda homeopatyczne antimonium crudum?

Osoby te są zazwyczaj przewrażliwione, ławo ulegające irytacji i rozdrażnieniu, czemu może towarzyszyć posępny nastrój, skłonność do dąsów i zaniepokojenie. Nie lubią, jak się im przeszkadza, i wolą być pozostawione w spokoju. Mogą mieć tendencje do zmiennych nastrojów i rozkapryszenia, w szczególności jeśli dotyczy to dzieci. Dorośli mogą być przygnębieni, nadmiernie sentymentalni, skryci i zamknięci w sobie. Co ciekawe, nie przeszkadza im ten stan.

Lubią być same ze sobą, nie lubią zaś, jak ktoś się im narzuca, zakłóca ich spokój, mówi do nich, a nawet jak tylko na nie patrzy. Bywają uczuciowe i wrażliwe na nastrojowe otoczenie, lubują się w romantycznej muzyce przy świecach lub w świetle księżyca. Emocje oddziałują na nie, skupiając się w okolicy splotu słonecznego. Jest to najbardziej wrażliwe miejsce w ich ciele,  zarówno pod względem emocjonalnym, jak i fizycznym.

Wrażliwość żołądka może wynikać z faktu, że różnym objawom chorobowym nad wyraz często towarzyszą zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego. Przejadanie się jest głównym źródłem ich problemów zdrowotnych. Osoby takie cechują się nadmiernym apetytem, a niekiedy wręcz żarłocznością. Dlatego homeopatyczne antimonium crudum często jest przydatne w przypadku otyłych dzieci oraz dorosłych lubiących dużo zjeść i mających przez to skłonności do zaburzeń trawiennych.

Zarówno dzieci, jak i dorośli nie znają umiarkowania w jedzeniu. Pomimo że przejadanie się powoduje u nich dolegliwości, nie powstrzymuje ich to od jedzenia. A nawet im więcej jedzą, tym bardziej są głodni i ich apetyt narasta.

Pamiętajmy jednak, że otyłość, ogromny apetyt i posępny nastrój nie są objawami wystarczającymi do tego, aby homeopatyczne antimonium crudum było pomocne w tych dolegliwościach. Jeśli chodzi o przewlekłe problemy zdrowotne, w każdym przypadku potrzebna jest indywidualna konsultacja homeopatyczna. 

Homeopatyczna pulsatilla

Czy ten artykuł był pomocny?
TakNie

Podobne artykuły