Strona główna Zdrowie Homeopatyczny aconitum napellus

Homeopatyczny aconitum napellus

autor: Magdalena Wojciechowska-Budzisz Data publikacji: Data aktualizacji:
Data publikacji: Data aktualizacji:

Czy twoje dziecko ma skłonności do wysokich i nagłych gorączek? A może sama jesteś podatna na gwałtowne ataki paniki, a nagły lęk przyprawia cię o palpitacje i duszności? Jeśli tak, to pomocny w takich dolegliwościach może się okazać homeopatyczny aconitum napellus.

Strona główna Zdrowie Homeopatyczny aconitum napellus

Roślina aconitum napellus to po polsku tojad mocny – gatunek kwitnącej rośliny z rodziny jaskrowatych (Ranunculaceae).  Znalazł on zastosowanie w zasadzie tylko w homeopatii. Do wytwarzania homeopatycznego aconitum napellus wykorzystuje się całą roślinę tojadu. Homeopatyczny aconitum został przebadany i opisany już w samych początkach homeopatii w Europie.

Jest bardzo pomocny szczególnie w stanach nagłych, ostrych i szybko postępujących, które cechują się zawsze gwałtownym i intensywnym przebiegiem.

Homeopatyczny phosphorus

W jakich sytuacjach może nas wspomóc homeopatyczny aconitum napellus?

Warto o nim pamiętać przede wszystkim w przypadku dolegliwości, które objawiają się poprzez:

  • ostre i nagłe stany gorączkowe,
  • zaburzenia ze strony układu krążenia,
  • objawy neurologiczne,
  • zaburzenia zachowania.

Uszczegóławiając, homeopatyczny aconitum napellus przydaje się najbardziej w następujących stanach:

  • Wszystkie ostre stany gorączkowe – przy czym mówimy tu o sytuacjach, w których gorączka pojawia się nagle, raptownie i szybko osiąga wysoki lub bardzo wysoki poziom (39–40°C). Może to być gorączka zwiastująca jakąkolwiek infekcję, zarówno o podłożu bakteryjnym, jak i wirusowym. Dlatego homeopatyczny aconitum jest pomocny np. przy grypie, anginie, mononukleozie, zapaleniu krtani, zapaleniu gardła i innych schorzeniach o nagłym i gwałtownym przebiegu oraz ostrych objawach. Chory jest rozpalony, pobudzony, pojawia się wyraźne przekrwienie twarzy, a gorączka szybko narasta.
  • Udar słoneczny – homeopatyczny aconitum może także być przydatny w przypadku gorączki termicznej, gdy jest ona wynikiem przegrzania się na słońcu. Wówczas temperatura ciała osiąga znaczną wysokość, a symptomy są intensywne i szybko postępują. Skóra u chorego jest gorąca, sucha, zaczerwieniona i rozpalona, pojawia się silne pragnienie, możliwy jest niepokój i pobudzenie, a także silna nadwrażliwość na dotyk.
  • Kaszel – zwłaszcza kaszel typu krztuścowego, który zazwyczaj jest intensywny, suchy, ochrypły i szczekający. Pojawia się często nocą. Bywa efektem silnego przemarznięcia lub przewiania na zimnie. Często towarzyszy nagłemu zapaleniu krtani (zwłaszcza u dzieci) lub zapaleniu gardła. Gardło jest czerwone, suche, spuchnięte i bardzo bolesne. Może wystąpić wysoka gorączka.
  • Wzrost ciśnienia tętniczego – a ściślej mowa tu o nagłym skoku ciśnienia tętniczego, gdy gwałtowny skok ciśnienia spowodowany został najczęściej czynnikami zewnętrznymi, jak np. przestrach, szok lub bardzo silny stres. Objawy, które towarzyszą takiemu stanowi, to zazwyczaj przyspieszone bicie serca (tachykardia), napięty i szybki puls, zaczerwienie twarzy oraz silny niepokój. Może również wystąpić intensywny ból głowy o charakterze przekrwiennym.
  • Napady duszności – które również związane są z wpływem takich czynników jak szok, przestrach, ale także bardzo silne zimno zewnętrzne. Dusznościom towarzyszy intensywny lęk przed śmiercią (konkretnie przed uduszeniem się), pobudzenie, panika, przyspieszone tętno oraz uczucie ucisku w klatce piersiowej.
  • Nerwobóle – zwłaszcza w przypadku nagłego nerwobólu nerwu trójdzielnego, lecz również w nerwobólach o innej lokalizacji. Nerwobóle pojawiają się zazwyczaj po ekspozycji na bardzo silne zimno, po przewianiu lodowatym powietrzem lub narażeniu na suchy, zimny wiatr. Ból ma charakter palący, kłujący lub rwący i towarzyszą mu drętwienia, mrowienie i/lub cierpnięcie na obszarze objętym dolegliwością. Ponadto chory nie toleruje najmniejszego dotyku bolesnego miejsca.
  • Napady paniki – w których ujawnia się ogromna nadwrażliwość systemu nerwowego oraz układu krążenia u pacjenta. Atak paniki może być spowodowany okolicznościami zewnętrznymi, których dana osoba się lęka. Może to być np. przebywanie w tłumie lub bardzo zatłoczonym pomieszczeniu czy środku transportu, w małych pomieszczeniach (klaustrofobia) lub wręcz przeciwnie – bardzo rozległych przestrzeniach (agorafobia). Panika może nas dopaść również w ciemności, tunelu, windzie czy samolocie.

Homeopatyczny colocynthis – gdy ból nie daje żyć

Objawy, które wówczas się pojawiają, to: palpitacje serca, zaczerwienienie twarzy, zawroty głowy, drętwienia po jednej stronie ciała, silne poty, drżenie, duszności, omdlenie, a nade wszystko dominujący lęk przed śmiercią. Ataki paniki są nagłe i bardzo gwałtowne, pacjent odczuwa je jako wewnętrzne „trzęsienie ziemi”.

  • Skutki szoku – bywa, że wskutek szoku, gwałtownego stresu lub nagłego przestrachu rozwija się u danej osoby stan silnego pobudzenia, nerwowości i lęku, z często towarzyszącym wzrostem ciśnienia tętniczego, tachykardią, niepokojem, a nawet wysoką gorączką. Homeopatyczny aconitum napellus pomoże uspokoić taką osobę, złagodzić objawy ze strony układu nerwowego i sercowo-naczyniowego i ułatwić powrót do równowagi emocjonalnej.

Homeopatyczny cocculus indicus

Homeopatyczny aconitum napellus – cechy charakterystyczne 

W sytuacjach, w których homeopatyczny aconitum może przyjść nam z pomocą, pojawiają się charakterystyczne odczucia i objawy. Do najważniejszych z nich należą:

  • Nagłe pojawienie się i duża intensywność objawów – symptomy są tu gwałtowne, szybko narastające, a stan pacjenta raptownie się pogarsza. Równie szybko objawy mogą ustąpić.
  • Uogólniona nadwrażliwość układu nerwowego – wyrażająca się jako pobudzenie, niepokój, nerwowość oraz dominujący lęk przed śmiercią, który rośnie w miarę nasilania się intensywności objawów. Syndromy te pojawiają się podczas wszystkich nagłych stanów. Często są rezultatem zaniepokojenia pacjenta powagą sytuacji i intensywnymi symptomami chorobowymi. Może wystąpić także nadwrażliwość na światło i dotyk.
  • Sucha skóra – w przebiegu gorączki charakterystyczne jest, że skóra – oprócz tego, że jest silnie rozgrzana i czerwona – pozostaje sucha; pacjent się nie poci.
  • Silne pragnienie – obserwowane w stanach zapalnych i gorączkowych. Chory ma ochotę na picie dużych ilości zimnej wody.
  • Objawy przekrwienne – nagłym stanom chorobowym towarzyszy przekrwienie i zaczerwienienie twarzy, głowy, ale też gardła, które przyjmuje wówczas jasnoczerwone zabarwienie.
  • Nagłe bóle – o charakterze palącym i rwącym, trudne do zniesienia dla chorego, często z odczuciem mrowienia i drętwienia.
  • Pogorszenie nocą – wiele nagłych stanów chorobowych ma tutaj swój początek w nocy, np. gorączka zaczynająca się po północy, zapalenie krtani z atakami kaszlu w środku nocy itp.

Homeopatyczna belladonna

W jakich okolicznościach może nam się przydać homeopatyczny aconitum napellus?

Okoliczności, prowadzące do rozwoju nagłych objawów u pacjenta, u którego homeopatyczny aconitum jest pomocny, to:

  • Ekspozycja na zimno – a dokładnie nagła zmiana temperatury, skutkująca gwałtownym wychłodzeniem się organizmu. Dzieje się tak np. po wyjściu na zimny, suchy wiatr lub wdychaniu lodowatego powietrza. Następnie w tym samym dniu pojawia się np. wysoka gorączka lub nerwoból. Objawy chorobowe mogą także rozwinąć się np. po zbyt szybkim zanurzeniu się w bardzo zimnej wodzie (skok do morza) albo raptownym ochłodzeniu ciała przy wejściu do silnie klimatyzowanego pomieszczenia lub pojazdu. Mogą wystąpić również po zjedzeniu lodów lub wypiciu lodowatego płynu w upalny dzień (wówczas kończy się to często biegunką i gwałtownymi, skurczowymi bólami brzucha).
  • Przestrach, szok – co może spowodować rozwój zespołu objawów ze strony układu nerwowego i krążeniowego i wywołać wyżej opisane stany. Czynniki, które mogą być przyczyną nagłego przestraszenia się, są rozmaite. Może to być poważna sytuacja, jak np. wypadek lub wszelkie inne okoliczności powodujące odczucie stanu nagłego zagrożenia życia, ale też nagła utrata kogoś bliskiego lub bardzo złe wiadomości. Może to być również gwałtowny przestrach, np. u dziecka, które oglądało straszną bajkę w telewizji, lub też efekt bardzo silnego wychłodzenia (ogólny stres i szok dla organizmu).

Stany chorobowe, w których homeopatyczny aconitum napellus jest przydatny, przytrafiają się często osobom o silnej konstytucji, na co dzień zdrowym, pełnym energii i witalności. Mówi się o nich, że w zasadzie nie chorują, lecz jak już choroba je „dopadnie”, to rozkłada je całkowicie. Osoby chorowite, słabe i wątłego zdrowia zazwyczaj nie rozwijają tak gwałtownych stanów, ponieważ mają zbyt mało energii życiowej, aby poradzić sobie z intensywnymi, nagłymi i wyczerpującymi objawami.

Z tego też powodu homeopatyczny aconitum napellus przydaje się bardzo często u dzieci, które ze swej natury są pełne wigoru, energiczne i mają sporo sił witalnych, co umożliwia im rozwinięcie wysokiej gorączki i szybkie zwalczenie infekcji. Choroby u dzieci szybko i nagle się pojawiają i równie szybko ustępują. Taka jest również dynamika działania homeopatycznego aconitum. Pamiętajmy więc o nim w stanach ostrych, w których okazuje się być bardzo pomocny.

Homeopatia dla seniorów

Czy ten artykuł był pomocny?
TakNie

Podobne artykuły