Strona główna ZdrowieLeczenie bóluLeczenie bólu brzucha Homeopatyczny colocynthis

Homeopatyczny colocynthis

autor: Magdalena Wojciechowska-Budzisz Data publikacji: Data aktualizacji:
Data publikacji: Data aktualizacji:

 O homeopatycznym colocynthis warto pamiętać, gdy twoje dziecko cierpi na kolki niemowlęce, a ty skręcasz się z bólu, gdy dopada cię skurcz brzucha. Może okazać się pomocny, gdy gwałtownie potrzebujesz czegoś rozkurczowego, a próbowałaś już wszystkiego…

Homeopatyczny colocynthis wytwarzany jest z miąższu wysuszonych owoców śródziemnomorskiej rośliny pnącej, znanej pod wdzięczną nazwą: Kolokwinta. Pnącze to pochodzi z rodziny dyniowatych i jest uprawiane lub rośnie dziko w wielu krajach Afryki, Azji oraz południowej Europy.

Przy jakich dolegliwościach może pomóc homeopatyczny colocynthis?

Homeopatyczny colocynthis warto rozważyć w sytuacji, gdy rozwiną się u nas:

  • zaburzenia w obrębie mięśni gładkich przewodu pokarmowego
  • zaburzenia dotyczące mięśni gładkich układu moczowo-płciowego
  • dolegliwości w obrębie obwodowego układu nerwowego (nerwobóle)

ponieważ może nas skutecznie wspomóc w różnego rodzaju stanach skurczowych i objawach spastycznych. Mogą się one przejawiać jako następujące dolegliwości:

  • bóle brzucha i/lub okolic żołądka – charakteryzujące się silnymi, napadowymi skurczami. Są to dolegliwości o typie kolek; mogą im towarzyszyć nudności, wymioty, oddawanie gazów lub bolesna biegunka z silnym parciem na stolec. Chory odczuwa takie bóle, jakby jego wnętrzności były ściskane między dwoma kamieniami. Najczęściej zgina się wówczas w pół lub przykłada do brzucha gorący termofor, co łagodzi nieco symptomy.
  • kolki niemowlęce – przy których maluch, dotknięty taką przypadłością, głośno płacze lub krzyczy, a czasem wręcz się złości, ponadto silnie podkurcza nóżki pod siebie, zwijając się jak „pędraczek”, a także odmawia jedzenia lub picia. Objawy te łagodnieją, gdy położymy dziecko na brzuszku lub będziemy nosić go przełożonego przez ramię, co spowoduje automatycznie masowanie i ucisk brzuszka. Ulgę przynosi także oddanie gazów.
  • kolka wątrobowa – której towarzyszą równie silne i gwałtowne bóle typu skurczowego.
  • kolka nerkowa – z silnymi bólami skurczowymi mięśniówki gładkiej pęcherza moczowego i dróg moczowych. Częściową ulgę w bólu może przynieść silne zgięcie kończyny, po stronie po której pojawiła się kolka. Homeopatyczny colocynthis jest najbardziej pomocny w kolce lewostronnej, chociaż może wspomóc nas także, gdy kolka dotyczy prawej strony.
  • bolesne miesiączki – zwłaszcza te z bólami o charakterze skurczowych, spastycznym, gwałtownym i ściskającym. Kobieta, cierpiąca na tego typu przypadłość, ma wówczas ochotę skulić się, podciągnąć kolana pod brodę, okryć ciepłym kocem i mocno ucisnąć bolesne miejsce.
  • nerwobóle – zwłaszcza nerwoból nerwu twarzowego oraz rwa kulszowa. Dolegliwości są tutaj niezwykle gwałtowne – ból jest ostry, rwący, wręcz rozdzierający, a chory ma ochotę krzyczeć z bólu. Przy rwie kulszowej odnosi wrażenie, jakby noga była „wkręcona w imadło”. Ataki nadchodzą falami i stają się coraz bardziej intensywne. Poprawę przynosi ucisk i ciepło, więc osoba taka leży zwinięta na bolesnym boku, mocno uciskając dotknięte chorobą miejsce.

Podobnie jak w przypadku kolki nerkowej, homeopatyczny colocynthis najbardziej się przydaje przy nerwobólach pojawiających się po lewej stronie, chociaż nie stanowi to bezwzględnej reguły.

Leki homeopatyczne na skurcze

Homeopatyczny colocynthis – objawy charakterystyczne

Aby homeopatia okazała się skuteczna, musi być jak najdokładniej dobrana do symptomów chorej osoby. Objawy, przy których homeopatyczny colocynthis może być najbardziej pomocny charakteryzują się następującymi cechami:

  • rodzaj bólu – będzie to ból o charakterze spastycznym, który pojawia się w sposób gwałtowny i nagły oraz demonstruje się napadowym, silnym skurczem. Pacjent będzie opisywał te bóle, jako trudne do zniesienia, jakby „porażenie prądem” lub „ściśnięcie żelazną obręczą”. Co więcej, przypadłość ta ma charakter ataków, pomiędzy którymi również utrzymują się dolegliwości bólowe.
  • złagodzenie dolegliwości pod wpływem zgięcia ciała w pół – to dlatego niemowlęta cierpiące na kolkę podkurczają nóżki, a boleśnie miesiączkująca kobieta zwija się w kłębek pod kocem.
  • poprawa stanu pacjenta pod wpływem silnego ucisku – z tego powodu chory uciska bolesne miejsce (najczęściej są to okolice brzucha, żołądka, macicy) rękoma, a maluch z kolką uspokaja się, gdy mama masuje mu brzuszek lub nosi go, przyciskając do ramienia.
  • poprawa pod wpływem ciepła – dolegliwości spastyczne zmniejszają się nieco, jeśli na bolesne miejsce przyłożymy ciepły termofor lub gdy silnie masujemy je ręką, co zapewnia zarówno ucisk, jak i ciepło.
  • pogorszenie pod wpływem negatywnych emocji – chodzi tu głównie o takie emocje, jak złość, oburzenie lub zdenerwowanie. Jeśli zauważymy, że dolegliwości bólowe o charakterze skurczowym i kolkowym dopadają nas po tym, jak doznamy gwałtownych i nieprzyjemnych przeżyć emocjonalnych, np. po wybuchu gniewu lub po intensywnym wzburzeniu, to warto pomyśleć o homeopatycznym colocynthis, który może okazać się pomocny na naszą przypadłość.

Ogólnie osoba taka w czasie napadu spastycznego bólu jest rozdrażniona, poirytowana i gniewna. Niemowlęta podczas ataku kolki krzyczą, są rozzłoszczone i pobudzone.

Objawem towarzyszącym napadom bólu jest również niechęć do jedzenia i picia, co zapewne wynika z faktu, że najmniejsza ilość pokarmu lub płynu pogarsza dolegliwości i nasila ból.

Ciekawostka: Podczas gwałtownego ataku spastycznego bólu żołądka i/lub brzucha, choremu w obrazie colocynthis, ulgę może przynieść wypicie kawy!

W każdym zatem przypadku, gdy w przebiegu dolegliwości skurczowych pojawia się jeden lub więcej z wyżej wymienionych objawów, możemy pomyśleć o homeopatycznym colocynthis.

Leki homeopatyczne i zioła na niestrawność

Kolokwinta – inne zastosowanie

W tradycyjnym ziołolecznictwie kolokwinta miała szerokie zastosowanie od wieków.

W krajach arabskich używano jej owoców jako środka przeczyszczającego, moczopędnego, ale również w formie okładów zewnętrznych na skórę w przypadku ukąszeń przez owady. W tym celu wysuszone, sproszkowane owoce kolokwinty mieszano z aloesem i sporządzano maść do użytku zewnętrznego.

W Indiach pozyskuje się olej z nasion kolokwinty, który wykorzystywany jest do oświetlenia – stosowany jest w lampach, działających na takiej zasadzie jak lampy naftowe. Zmielone nasiona kolokwinty natomiast mają cel spożywczy – służą między innymi do wypieku chleba.

Ciekawostka: W tradycyjnym lecznictwie w weterynarii sok z rośliny kolokwinty był stosowany jako specyfik do leczenia zmian i chorób skórnych u wielbłądów.

Jeśli jednak chodzi o wykorzystanie kolokwinty w medycynie “ludzkiej”, to zdecydowanie najpowszechniej stosowana jest ona w homeopatii, w której potrafi przynieść pomoc w nagłych stanach skurczowego bólu.

Czy ten artykuł był pomocny?
TakNie

Podobne artykuły