Colocynthis – gdy ból nie daje żyć

Colocynthis jest lekiem homeopatycznym, o którym warto pamiętać, gdy twoje dziecko cierpi na kolki niemowlęce, a ty skręcasz się z bólu, gdy dopada cię skurcz brzucha. Małe kuleczki mogą okazać się niezastąpione, gdy gwałtownie potrzebujesz leku rozkurczowego, a już próbowałaś wszystkiego…
Ból żołądka - refluks i zgaga.

Colocynthis to homeopatyczny produkt leczniczy wytwarzany z miąższu wysuszonych owoców śródziemnomorskiej rośliny pnącej, znaną pod wdzięczną nazwą: Kolokwinta. Pnącze to pochodzi z rodziny Dyniowatych i jest uprawiane lub rośnie dziko w wielu krajach Afryki, Azji oraz południowej Europy.

Najważniejsze zastosowanie leku Colocynthis

Podstawowymi dolegliwościami, w których możemy skorzystać z dobroczynnych właściwości tego leku są:

 • Zaburzenia w obrębie mięśni gładkich przewodu pokarmowego
 • Zaburzenia dotyczące mięśni gładkich układu moczowo-płciowego
 • Dolegliwości w obrębie obwodowego układu nerwowego (nerwobóle)

Oznacza to, że Colocynthis znajdzie swoje zastosowanie przede wszystkim jako skuteczne remedium w różnego rodzaju stanach skurczowych i objawach spastycznych. Mogą się one przejawiać jako następujące stany chorobowe:

 • Bóle brzucha i/lub okolic żołądka – charakteryzujące się silnymi, napadowymi skurczami. Są to dolegliwości o typie kolek; mogą im towarzyszyć nudności, wymioty, oddawanie gazów lub bolesna biegunka z silnym parciem na stolec. Chory odczuwa takie bóle, jakby jego wnętrzności były ściskane między dwoma kamieniami. Najczęściej zgina się wówczas w pół lub przykłada do brzucha gorący termofor, co łagodzi nieco symptomy.
 • Kolki niemowlęce – lek ten jest szczególnie użyteczny w przypadku kolek występujących u niemowląt. Maluch dotknięty taką przypadłością głośno płacze lub krzyczy, a czasem wręcz się złości, ponadto silnie podkurcza nóżki pod siebie, zwijając się jak „pędraczek”, a także odmawia jedzenia lub picia. Objawy te łagodnieją, gdy położymy dziecko na brzuszku lub będziemy nosić go przełożonego przez ramię, co powoduje automatycznie masowanie i ucisk brzuszka. Ulgę przynosi także oddanie gazów.

Colocynthis stanowi nieocenioną pomoc dla rodziców maluchów, cierpiących na kolki, które są typową przypadłością wieku niemowlęcego, a trudno znaleźć na nie skuteczny i bezpieczny lek z zakresu medycyny konwencjonalnej.

 • Kolka wątrobowa – której towarzyszą równie silne i gwałtowne bóle typu skurczowego.
 • Kolka nerkowa – z silnymi bólami skurczowymi mięśniówki gładkiej pęcherza moczowego i dróg moczowych. Występuje najczęściej po lewej stronie, aczkolwiek jej pojawienie się po stronie prawej nerki nie wyklucza zastosowania leku. Częściową ulgę w bólu może przynieść silne zgięcie kończyny, po stronie której pojawiła się kolka.
 • Bolesne miesiączki – zwłaszcza te z bólami o charakterze skurczowych, spastycznym, gwałtownym i ściskającym. Kobieta, cierpiąca na tego typu przypadłość, ma wówczas ochotę skulić się, podciągnąć kolana pod brodę, okryć ciepłym kocem i mocno ucisnąć bolesne miejsce.
 • Nerwobóle – Colocynthis najczęściej bywa zalecany w przypadku nerwobólu nerwu twarzowego oraz rwy kulszowej. Dolegliwości są tutaj niezwykle gwałtowne – ból jest ostry, rwący, wręcz rozdzierający, a chory ma ochotę krzyczeć z bólu. Przy rwie kulszowej odnosi wrażenie, jakby noga była „wkręcona w imadło”. Ataki nadchodzą falami i stają się coraz bardziej intensywne. Poprawę przynosi ucisk i ciepło, więc pacjent leży zwinięty na bolesnym boku, mocno uciskając dotknięte chorobą miejsce.

Podobnie jak w przypadku kolki nerkowej, nerwobóle pojawiają się tutaj również głównie po lewej stronie. Jest to dominująca tendencja u pacjentów potrzebujących leku Colocynthis, chociaż nie stanowi ona bezwzględnej reguły.

Modalności leki Colocynthis

Leki homeopatyczne mogą przynieść choremu szybką ulgę w cierpieniu. Podane jak najszybciej od momentu wystąpienia pierwszych objawów, działają szybko i nierzadko spektakularnie. Aby jednak uzyskać należyty efekt terapeutyczny, lek musi być dobrze dobrany do objawów chorej osoby.

W przypadku Colocynthis istnieją również pewne specjalne uwarunkowania, które determinują wybór tego właśnie leku, w wyżej wymienionych wskazaniach. Należą do nich:

 • Rodzaj bólu – Colocynthis pomoże na ból o charakterze spastycznym, który pojawia się w sposób gwałtowny i nagły oraz demonstruje się napadowym, silnym skurczem. Pacjent będzie opisywał te bóle, jako trudne do zniesienia, jakby „porażenie prądem” lub „ściśnięcie żelazną obręczą”. Co więcej, przypadłość ta ma charakter ataków, pomiędzy którymi również utrzymują się dolegliwości bólowe.

Najważniejszymi czynnikami, które mogą przynieść choremu pewną ulgę są:

 • Złagodzenie dolegliwości pod wpływem zgięcia ciała w pół – to dlatego niemowlęta cierpiące na kolkę podkurczają nóżki, a boleśnie miesiączkująca kobieta zwija się w kłębek pod kocem.
 • Poprawa stanu pacjenta pod wpływem silnego ucisku – z tego powodu chory uciska bolesne miejsce (najczęściej są to okolice brzucha, żołądka, macicy) rękoma, a maluch z kolką uspokaja się, gdy mama masuje mu brzuszek lub nosi go, przyciskając do ramienia.
 • Poprawa pod wpływem ciepła – dolegliwości spastyczne zmniejszają się nieco, jeśli na bolesne miejsce przyłożymy ciepły termofor lub gdy silnie masujemy je ręką, co zapewnia zarówno ucisk, jak i ciepło.
 • Pogorszenie pod wpływem negatywnych emocji – jest to ciekawa modalność, charakterystyczna dla leku Colocynthis. Chodzi tu głównie o takie emocje, jak złość, oburzenie lub zdenerwowanie. Jeśli zauważymy, że dolegliwości bólowe o charakterze skurczowym i kolkowym dopadają nas po tym, jak doznamy gwałtownych i nieprzyjemnych przeżyć emocjonalnych, np. po wybuchu gniewu lub po intensywnym wzburzeniu, to Colocynthis może okazać się bardzo pomocnym i szybko działającym lekiem na naszą przypadłość.

Wizyta u homeopaty - jak wygląda i na co się przygotować?

Interesujące jest również to, że pacjent w czasie napadu spastycznego bólu także jest rozdrażniony, poirytowany i gniewny. Niemowlęta podczas ataku kolki krzyczą, są rozzłoszczone i pobudzone.

Objawem towarzyszącym napadom bólu jest również niechęć do jedzenia i picia, co zapewne wynika z faktu, że najmniejsza ilość pokarmu lub płynu pogarsza istotnie dolegliwości i nasila ból.

Ciekawostka: Podczas gwałtownego ataku spastycznego bólu żołądka i/lub brzucha, choremu potrzebującemu leku Colocynthis, ulgę może przynieść wypicie kawy!

W każdym zatem przypadku, gdy w przebiegu dolegliwości skurczowych pojawia się jeden lub więcej z wyżej wymienionych objawów, możemy pomyśleć o podaniu cierpiącej osobie leku Colocynthis.

Sprawdź, jak akupunktura pomaga w leczeniu bólu.

Inne zastosowanie Kolokwinty

W tradycyjnym ziołolecznictwie kolokwinta miała szerokie zastosowanie od wieków.

W krajach arabskich używano jej owoców jako środka przeczyszczającego, moczopędnego, ale również w formie okładów zewnętrznych na skórę w przypadku ukąszeń przez owady. W tym celu wysuszone, sproszkowane owoce kolokwinty mieszano z aloesem i sporządzano maść do użytku zewnętrznego.

W Indiach pozyskuje się olej z nasion kolokwinty, który wykorzystywany jest do oświetlenia – stosowany jest w lampach, działających na takiej zasadzie jak lampy naftowe. Zmielone nasiona natomiast mają cel spożywczy – służą między innymi do wypieku chleba.

Ciekawostka: W tradycyjnym lecznictwie w weterynarii sok z rośliny kolokwinty był stosowany jako specyfik do leczenia zmian i chorób skórnych u wielbłądówJ.

Jeśli jednak chodzi o wykorzystanie kolokwinty w medycynie “ludzkiej”, to zdecydowanie najpowszechniej stosowana jest w homeopatii, w której znalazła swoje miejsce jako nieoceniony lek rozkurczowy i przeciwbólowy.

Colocynthis okazuje się być bardzo użytecznym lekiem w wielu nagłych stanach, gdy chory natychmiast potrzebuje szybkiej i radykalnej pomocy, ponieważ dolegliwości chorobowe są tak gwałtowne i nasilone, że trudno je wytrzymać.

22.11.2019
Gdy czujesz się „niewyraźnie”, coś cię bierze i na nic nie masz siły, oznacza to zazwyczaj początek infekcji. Najlepiej od razu jej zaradzić. Przeczytaj, jaki lek może pomóc szybciej uporać się z osłabieniem i nie pozwolić na rozwój zapalenia.
02.11.2019
Któż z nas chociaż raz nie doświadczył przykrego uczucie drapania, swędzenia czy pieczenia w gardle, co nieuchronnie oznacza początek przeziębienia lub zwiastuje problemy z bolesną przypadłością gardłową. Aby nie dać się pokonać chorobie i zdusić ją już w zarodku, warto od razu zastosować naturalne sposoby na dolegliwości gardła.
26.12.2019
Zatrucie pokarmowe to przypadłość, która może nas dopaść w każdej chwili – uprzykrza zwykły dzień, psuje wymarzony urlop, wpływa negatywnie na nasze samopoczucie. U dzieci i osób starszych bywa groźne w skutkach. Dowiedz się, jak najlepiej postępować, aby szybko uporać się z przykrą dolegliwością.
26.09.2019
Przeglądy samochodu wykonujemy regularnie, ale o apteczce samochodowej często zapominamy. Leży gdzieś w kącie bagażnika czasami nawet przez kilka lat. Zanim więc wyjedziesz w trasę, sprawdź czy znajduje się w niej wszystko co powinno ani czy plastry lub bandaże nie są przeterminowane. Pamiętaj, że od dobrze skompletowanej zawartości apteczki może zależeć czyjeś życie! Konsultacja: lek. med. […]
22.01.2020
Polskie społeczeństwo się starzeje. W ciągu 25 lat liczba starszych osób w naszym kraju wzrośnie czterokrotnie. To oznacza, że większość z nas stanie przed koniecznością pomocy wiekowemu członkowi rodziny. Jakie wyzwania się z tym wiążą? Konsultacja: mgr Dorota Pytka, pielęgniarka i wykładowca w Zakładzie Pielęgniarstwa Klinicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
02.10.2018
Dieta lekkostrawna przyda się od czasu do czasu każdemu z nas. Szczególnie zaś polecana jest osobom, uskarżającym się na zgagę, niestrawność, zaparcia oraz cierpiącym na choroby jelit i problemy żołądkowe. Jak ją skomponować, aby dostarczać organizmowi substancji odżywczych, a jednocześnie odciążyć układ pokarmowy i zmniejszyć lub nawet zlikwidować odczuwane dolegliwości, radzi dietetyk Kamila Lipowicz z […]