Strona główna Zdrowie Jak przetrwać upały w wielkim mieście?

Jak przetrwać upały w wielkim mieście?

autor: Barbara Nahorny Data publikacji: Data aktualizacji:
Data publikacji: Data aktualizacji:

Kiedy upały na zewnątrz przekraczają 30 a nawet 35 stopni Celsjusza zaleca się, aby starsze, osłabione osoby oraz małe dzieci nie wychodziły z domu. Co jednak zrobić, gdy przebywanie w nim jest równie męczące, jak na dworze?  Podpowiadamy, jak przetrwać upały w mieście!

Strona główna Zdrowie Jak przetrwać upały w wielkim mieście?

Zainteresowanie klimatyzacją w Polsce rośnie

Z szacunków firmy Open Finance opartych o dane GUS wynika, że zainteresowanie zakupem klimatyzatorów w naszym kraju w ciągu ostatnich kilku lat znacząco rośnie (sprawdź: jak klimatyzacja wpływa na nasze zdrowie). Podczas, gdy w 2012 roku było ich jedynie 48 tysięcy, to w 2015 roku liczba ta przekroczyła już 134 tysiące.

Przy założeniu, że w kolejnych latach tempo ich zakupu będzie podobne, można szacować, że w 2018 roku w naszych mieszkaniach i domach będzie działało już ponad 190 tysięcy urządzeń (aktualnych danych za 2018 rok jeszcze nie ma).

Te liczby robią wrażenie, jednak w praktyce oznaczają, że tylko nieco ponad jeden procent gospodarstw domowych w naszym kraju nie odczuwa w upały dyskomfortu. Zdecydowana większość podejmuje różne próby przetrwania i… czeka na ochłodzenie.

Bieganie w upale – jak to robić bezpiecznie?

Jak przetrwać upały w mieście?

Jak przetrwać upały w wielkim mieście? Co więcej, jak przetrwać je we własnym domu? Oto 11 sprawdzonych sposobów!

1. Zasłoń okna

To przez szyby w oknach nasze mieszkania najbardziej się nagrzewają. Najskuteczniejszą ochroną przed słońcem i wysoką temperaturą są rolety, okiennice zewnętrzne i markizy, które zatrzymują ciepło zanim dostanie się ono do mieszkania i w ten sposób chronią je przed przegrzaniem. W zależności od modelu i materiału z jakiego są wykonane pozwalają obniżyć temperaturę wnętrza od 7 do 10 stopni. To różnica, która z pewnością będzie odczuwalna.

Nie są to rozwiązania tanie, ale tańsze niż montaż klimatyzacji, a poza tym późniejsza eksploatacja już nic nie kosztuje. Zasłonięcie szyb od wewnątrz materiałowymi roletkami lub żaluzjami jest zdecydowanie mniej skuteczne, ale także częściowo ogranicza bezpośrednie operowanie słońca i nagrzewanie się mieszkania.

Pomocne są także tradycyjne zasłony, najlepiej dość grube i ciemne, które nie dopuszczają promieni słonecznych do wnętrza naszego mieszkania.

2. Nie otwieraj okien w ciągu dnia

Wietrz mieszkanie tylko wieczorem i w nocy, kiedy temperatura na dworze jest nieco niższa. Zostaw otwarte okna i drzwi balkonowe na całą noc jeśli nie zapowiada się na burzę. Rano, zanim temperatura zacznie się podnosić zamknij okna i szczelnie je zasłoń.

3. Kup wiatrak lub wentylator

A najlepiej jedno i drugie. Nie są to drogie urządzenia, a wprowadzają powietrze w ruch, poprawiają jego cyrkulację, dają przyjemny wiaterek, dzięki któremu łatwiej się oddycha i ma poczucie doraźnej ochłody.

4. Pij dużo wody

Najlepiej małymi łykami w ciągu całego dnia. W ten sposób nie dopuścisz do odwodnienia organizmu.

Ile wody dziennie pić latem? Co pić w upały?

5. Unikaj czynności, które podnoszą temperaturę w mieszkaniu

I dodatkowo są męczące. Postaraj się nie gotować, nie robić prania, ani generalnego sprzątania.

6. Jedz małe porcje

Wybieraj lekkie posiłki o letniej temperaturze. Orzeźwienie przyniosą także schłodzone owoce np. kawałki arbuza.

7. Unikaj alkoholu i mocnej kawy

Obydwie te używki mają działanie moczopędne, mogą więc prowadzić do odwodnienia organizmu.

8. Zanurzaj ręce w zimnej wodzie

I ochładzaj nimi twarz. Czasową ulgę przyniesie także kąpiel w letniej wodzie lub moczenie nóg w misce z chłodną wodą. Podczas upałów warto powtarzać te czynności kilkakrotnie w ciągu dnia.

9. Załóż ubranie z przewiewnej tkaniny

A jeśli nawet na nie jest za gorąco, rozbierz się do bielizny lub do naga.

10. Śpij tylko pod poszewką

W upały najbardziej sprawdzą się naturalne tkaniny, takie jak len i bawełna, pozwalają bowiem skórze oddychać i wchłaniają pot.

11. Wypełnij termofor zimną wodą i przykładaj na krótko do różnych części ciała

Można go także wykorzystać do schłodzenia materaca przed snem. Doraźny, ale skuteczny, sposób na ochłodzenie rozgrzanego ciała.

6 przepisów na domowe lody naturalne

Czy ten artykuł był pomocny?
TakNie

Podobne artykuły