Strona główna Zdrowie Uczulenie czy przeziębienie?

Uczulenie czy przeziębienie?

autor: Marzena Bartoszuk Data publikacji: Data aktualizacji:
Data publikacji: Data aktualizacji:

Alergia to podstępny przeciwnik. Pojawia się bez żadnego ostrzeżenia. Może mieć postać kataru, który nie mija po przysłowiowych siedmiu dniach albo suchego, męczącego kaszlu wieczorami i w nocy. Jak odróżnić te objawy od podobnych, które towarzyszą przeziębieniu? Mamy kilka podpowiedzi!

Strona główna Zdrowie Uczulenie czy przeziębienie?

Alergia czy przeziębienie – jak rozpoznać objawy?

1. Katar przy alergii

Gdy katar zaczyna się nagle, wydzielina jest wodnista, a ty czujesz się ogólnie rozbita, równie dobrze może to być początek alergii, jak i infekcji.

Kiedy jednak po paru godzinach nie pojawia się gorączka czy ból głowy, które zwykle towarzyszą przeziębieniu, a lejący się katar zamienia się w uczucie zatkanego nosa (i tak kilka razy w ciągu dnia), diagnoza coraz bardziej przechyla się na stronę uczulenia.

Sprawa jest właściwie przesądzona, kiedy tym dolegliwościom towarzyszą serie kichnięć, po kilka lub nawet kilkanaście razy dziennie, świąd nosa, a często też podrażnienie spojówek.

To alergia jeśli: raz masz zatkany nos bez żadnej wydzieliny, a za chwilę wodnisty katar, serie kichnięć powtarzają się wielokrotnie w ciągu dnia, a nos swędzi.

Alergia na pyłki – co musisz o niej wiedzieć?

2. Kaszel przy alergii

Zaczynasz kasłać, nie mając wcześniej ani kataru ani innych objawów infekcji. Napady kaszlu, który jest suchy i męczący, pojawiają się najczęściej w nocy, ale kaszel zdarza się również w ciągu dnia (np. po powrocie z wiosennego spaceru).

Dodatkowo masz:

  • uczucie ogólnego rozbicia
  • zmęczenia
  • świszczący oddech
  • czasem duszności

Takie objawy czasem trwają przez cały sezon wiosenno-letni i nie pomaga stosowanie dostępnych w aptece syropów przeciwkaszlowych.

To alergia jeśli: kaszel jest suchy, bez żadnych objawów przeziębienia, napady zdarzają się najczęściej w nocy lub rano.

3. Zaczerwienione oczy od uczulenia

Od paru dni masz zaczerwienione oczy. Wyglądają jak u królika. Łzawią, drażni je ostre światło. Sądzisz, że może to być efekt wielu godzin spędzonych przy komputerze albo rozpoczynającej się infekcji wirusowej? To oczywiście możliwe. Ale równie prawdopodobna, zwłaszcza w maju i czerwcu, gdy pyli mnóstwo roślin, jest alergia.

Dla postawienia prawidłowej diagnozy istotne znaczenie ma to, czy spojówki cię swędzą. Jeśli tak, z dużym prawdopodobieństwem możesz przyjąć, że masz uczulenie. W takim przypadku charakterystyczne jest także to, że problemy powracają regularnie, co rok o tej samej porze.

To alergia jeśli: spojówki są podrażnione i silnie swędzą.

Kalendarz pylenia roślin w Polsce 2023 – co teraz pyli?

Czy ten artykuł był pomocny?
TakNie

Podobne artykuły