Kalendarz pylenia roślin w Polsce – sprawdź co cię uczula!

Kichasz już od stycznia? Zapewne uczulają cię pyłki leszczyny i olszy. Jeśli masz alergię na trawy, problemy zaczną się po koniec kwietnia... Jeśli wiesz na pyłki jakich roślin jesteś uczulona, szybciej złagodzisz objawy alergii. Sprawdź nasz kalendarz pylenia roślin w Polsce.
Kalendarz pylenia roślin - alergia na pyłki

Są trzy główne źródła pyłków występujących w różnych porach roku:

  • drzewa kwitnące wiosną,
  • trawy i zboża kwitnące wczesnym latem,
  • chwasty kwitnące jesienią.

W naszym klimacie najczęstszą przyczyną kataru siennego są alergeny pyłku traw. Duża liczba gatunków traw sprawia, że sezon pylenia trwa ok. 2-3 miesięcy. Natężenie objawów zależy od długości okresu pylenia (obecności danego rodzaju pyłków w powietrzu), koncentracji pyłków w powietrzu (czy unosi ich się w powietrzu dużo czy mało), a także tego, jak często organizm osoby uczulonej jest wystawiony na działanie alergenów.

Jeżeli co roku objawy kataru siennego pojawiają się w podobnym okresie np. w połowie kwietnia, sprawdź w naszym kalendarzu, jakie w tym okresie jest stężenie alergenów najważniejszych roślin uczulających. W kwietniu groźna dla alergików jest kwitnąca brzoza, topola, jesion, zaczyna pylić dąb, ale nieprzyjemne objawy mogą być też związane z unoszeniem się w powietrzu zarodników grzybów Cladosporium i Alternaria.

Kalendarz pylenia roślin

Kalendarz pylenia roślin w Polsce | Alergie u dzieci i dorosłych | Naturalnie o zdrowiu

Ponieważ okres kwitnienia może się zmieniać w zależności od pogody (w ubiegłym roku rośliny kwitły nawet o kilka tygodni wcześniej niż zwykle) możesz też na bieżąco sprawdzać informacje na stronie www.alergen.info.pl.  Uzyskasz tam stale aktualizowane szczegółowe komunikaty pyłkowe o wszystkich roślinach, które w danym dniu zagrażają alergikom.

Czy wiesz że…

Dolegliwości mogą się też nasilać wraz ze zmianami temperatury i pogody np. alergicy czują się gorzej, gdy jest bardzo ciepło i sucho, a ulgę często przynosi im deszczowa pogoda. Pamiętaj, że rano i wieczorem stężenie pyłków jest w powietrzu największe. Dlatego mieszkanie wietrz w południe albo w nocy, a najlepiej wtedy kiedy pada deszcz lub po deszczu.

Na pyłki uczulone są częściej osoby mieszkające w dużych miastach, a nie na wsi – choć wydawałoby się, że mają częstszą styczność z przyrodą. Wykazano jednak, że spaliny samochodowe, niektóre chemikalia i inne zanieczyszczenia powietrza w wielkich aglomeracjach przemysłowych umożliwiają lub przyspieszają powstanie uczulenia. Jeśli oddychamy dodatkowo powietrzem zanieczyszczonym przez dym papierosowy, zagrożenie alergicznym nieżytem nosa ogromnie wzrasta.

Uwaga! Alergia krzyżowa
Niektórzy alergicy uczuleni na pyłki roślin, mogą mieć również alergię na konkretne owoce i warzywa:

  • przy uczuleniu na pyłek brzozy występują objawy nadwrażliwości na świeże jabłka, brzoskwinie, gruszki, marchew, pomidory, śliwki a skrobanie młodych ziemniaków może wywołać napad kichania.
  • osobom uczulone na pyłki traw może zaszkodzić zjedzenie zielonego groszku, fasoli, soczewicy.
  • przy alergii na pyłki bylicy lepiej jest wykluczyć z menu seler, pietruszkę i szczypiorek,
  • uczuleni na pyłki chwastów – powinni omijać seler i owoce egzotyczne.Przy tego typu alergii dolegliwości zwykle obejmują jamę ustną, gardło, wargi, język i podniebienie, które puchną i zaczynają swędzieć. Alergizujące działanie wymienionych pokarmów zmniejsza gotowanie i mrożenie. Np. świeże jabłko powoduje alergię, a duszone lub pieczone jest tolerowane.

Jak złagodzić objawy alergii na pyłki sprawdź TUTAJ.

08.03.2019
Jesteś uczulona na pyłki i kiedy tylko zaczyna się wiosna, cierpisz na katar sienny? Wypróbuj te naturalne sposoby, które pomogą ci złagodzić objawy alergicznego nieżytu nosa. Dzięki nim możesz przetrwać najtrudniejszy czas bez leków antyhistaminowych lub przyjmować ich znacznie mniej.
31.05.2019
Wiele osób nie wyobraża sobie domu bez zwierząt. Tymczasem coraz częściej okazuje się, że ktoś z domowników reaguje na ich obecność alergią. Co zrobić w takiej sytuacji? Czy alergia na sierść wiąże się z rezygnacją z posiadania pupila? O odpowiedź poprosiliśmy dr Małgorzatę Kizer, pediatrę, alergologa i homeopatę, która w swojej praktyce medycznej łączy różne metody […]
27.02.2019
Według irydologów, niemal wszystkie schorzenia, jakie trapią organizm można zobaczyć w tęczówce, gałce ocznej czy źrenicy! Ale także lekarz okulista, czyli specjalista medycyny zdecydowanie konwencjonalnej, podczas rutynowego badania może zauważyć pewne niepokojące objawy, które są ściśle związane z procesami chorobowymi dotyczącymi całego organizmu. Sprawdź, jakie schorzenia można wykryć u okulisty, albo samodzielnie… patrząc sobie uważnie […]
02.03.2019
Nawet nie wiesz, ile zalet kryją w sobie świeże zioła. Pachnące, zielone i zawsze pod ręką. Bezcenne dla podniebienia i dla zdrowia. Nie dość, że poprawiają smak każdego najprostszego nawet dania i wspomagają trawienie, uspokajają, mogą też zwalczać bakterie, wirusy, a nawet walczyć z nowotworami. Posadź zioła na parapecie, naprawdę warto.
11.08.2018
Coraz częściej w internecie można przeczytać opinie, że stosowanie dezodorantów i antyperspirantów zwiększa ryzyko reakcji alergicznych a nawet przyczynia się do powstania niektórych nowotworów (zwłaszcza raka piersi). Ile w tym prawdy? Czy warto sięgać po naturalne dezodoranty i jakie są najlepsze? Pytamy eksperta, doktora nauk biologicznych Natalię Kułach z Mydlarni u Franciszka.
17.10.2018
Bierzesz prysznic, kładziesz się do łóżka i zamykasz oczy… Przez czterdzieści minut przewracasz się z boku na bok, liczysz barany, ale sen nie nadchodzi. Inny scenariusz – zasypiasz od razu, a po trzech godzinach się budzisz. Jesteś niewyspana, oczy ci się kleją, ale choć mijają minuty, a później godziny, nie możesz zasnąć.