Kalendarz pylenia roślin w Polsce – sprawdź co cię uczula!

Kichasz już od stycznia? Zapewne uczulają cię pyłki leszczyny i olszy. Jeśli masz alergię na trawy, problemy zaczną się po koniec kwietnia... Jeśli wiesz na pyłki jakich roślin jesteś uczulona, szybciej złagodzisz objawy alergii. Sprawdź nasz kalendarz pylenia roślin w Polsce.
Kalendarz pylenia roślin - alergia na pyłki

Są trzy główne źródła pyłków występujących w różnych porach roku:

  • drzewa kwitnące wiosną,
  • trawy i zboża kwitnące wczesnym latem,
  • chwasty kwitnące jesienią.

W naszym klimacie najczęstszą przyczyną kataru siennego są alergeny pyłku traw. Duża liczba gatunków traw sprawia, że sezon pylenia trwa ok. 2-3 miesięcy. Natężenie objawów zależy od długości okresu pylenia (obecności danego rodzaju pyłków w powietrzu), koncentracji pyłków w powietrzu (czy unosi ich się w powietrzu dużo czy mało), a także tego, jak często organizm osoby uczulonej jest wystawiony na działanie alergenów.

Jeżeli co roku objawy kataru siennego pojawiają się w podobnym okresie np. w połowie kwietnia, sprawdź w naszym kalendarzu, jakie w tym okresie jest stężenie alergenów najważniejszych roślin uczulających. W kwietniu groźna dla alergików jest kwitnąca brzoza, topola, jesion, zaczyna pylić dąb, ale nieprzyjemne objawy mogą być też związane z unoszeniem się w powietrzu zarodników grzybów Cladosporium i Alternaria.

Kalendarz pylenia roślin

Kalendarz pylenia roślin w Polsce | Alergie u dzieci i dorosłych | Naturalnie o zdrowiu

Ponieważ okres kwitnienia może się zmieniać w zależności od pogody (w ubiegłym roku rośliny kwitły nawet o kilka tygodni wcześniej niż zwykle) możesz też na bieżąco sprawdzać informacje na stronie www.alergen.info.pl.  Uzyskasz tam stale aktualizowane szczegółowe komunikaty pyłkowe o wszystkich roślinach, które w danym dniu zagrażają alergikom.

Czy wiesz że…

Dolegliwości mogą się też nasilać wraz ze zmianami temperatury i pogody np. alergicy czują się gorzej, gdy jest bardzo ciepło i sucho, a ulgę często przynosi im deszczowa pogoda. Pamiętaj, że rano i wieczorem stężenie pyłków jest w powietrzu największe. Dlatego mieszkanie wietrz w południe albo w nocy, a najlepiej wtedy kiedy pada deszcz lub po deszczu.

Na pyłki uczulone są częściej osoby mieszkające w dużych miastach, a nie na wsi – choć wydawałoby się, że mają częstszą styczność z przyrodą. Wykazano jednak, że spaliny samochodowe, niektóre chemikalia i inne zanieczyszczenia powietrza w wielkich aglomeracjach przemysłowych umożliwiają lub przyspieszają powstanie uczulenia. Jeśli oddychamy dodatkowo powietrzem zanieczyszczonym przez dym papierosowy, zagrożenie alergicznym nieżytem nosa ogromnie wzrasta.

Uwaga! Alergia krzyżowa
Niektórzy alergicy uczuleni na pyłki roślin, mogą mieć również alergię na konkretne owoce i warzywa:

  • przy uczuleniu na pyłek brzozy występują objawy nadwrażliwości na świeże jabłka, brzoskwinie, gruszki, marchew, pomidory, śliwki a skrobanie młodych ziemniaków może wywołać napad kichania.
  • osobom uczulone na pyłki traw może zaszkodzić zjedzenie zielonego groszku, fasoli, soczewicy.
  • przy alergii na pyłki bylicy lepiej jest wykluczyć z menu seler, pietruszkę i szczypiorek,
  • uczuleni na pyłki chwastów – powinni omijać seler i owoce egzotyczne.Przy tego typu alergii dolegliwości zwykle obejmują jamę ustną, gardło, wargi, język i podniebienie, które puchną i zaczynają swędzieć. Alergizujące działanie wymienionych pokarmów zmniejsza gotowanie i mrożenie. Np. świeże jabłko powoduje alergię, a duszone lub pieczone jest tolerowane.

Jak złagodzić objawy alergii na pyłki sprawdź TUTAJ.

16.08.2019
Jeśli cierpisz na nawracającą opryszczkę, gdy dokuczają ci bóle reumatyczne, a ogólnie nie znosisz zimna i wilgoci i najchętniej zamieszkałbyś w gorących krajach, bo tam czujesz się najlepiej i na nic nie chorujesz, spróbuj zaprzyjaźnić się z lekiem Rhus toxicodendron, który może okazać się najlepszym remedium na twoje dolegliwości.
12.08.2019
Lato w tym roku nas rozpieszcza! Wyczekane słoneczne dni wprawiają w lepszy nastrój. Nie zapominajcie jednak, że należy zrobić wszystko, by uniknąć poparzeń słonecznych oraz udarów. Jak chronić się przed negatywnymi skutkami przebywania na słońcu? Jakie kosmetyki wybrać i na co zwracać uwagę? Okazuje się, że nie wszystkie zapewniają nam bezpieczną ochronę. Wzięłam ten temat […]
05.07.2019
Ból stawów to problem, na który narzeka wiele osób. Problem ten często nasila się podczas gwałtownych zmian pogody. Warto zatem wiedzieć, jakie naturalne metody skutecznie pozwolą złagodzić dolegliwości stawowe oraz ustrzec się ich na przyszłość.
02.03.2018
Przeziębienie jest dolegliwością, która zarówno u pacjenta z Europy, jak i z Chin wygląda dokładnie tak samo. Medycyna zachodnia diagnozuje tę dolegliwość jako „przeziębienie”, a medycyna chińska nieco poetycko jako „atak zimnego wiatru”.
23.05.2019
Gdy w ogrodzie zaczynają pojawiać się pierwsze nowalijki, kolorowo robi się także na naszych stołach. Najbardziej popularny jest wówczas klasyczny wiosenny twarożek z rzodkiewką i szczypiorkiem,  jajecznica ze szczypiorkiem, szparagi i botwinka. Ale nowalijki świetnie sprawdzają się także w innych kompozycjach, które dbają o urodę, pomagają utrzymać w ryzach cholesterol, cukier, schudnąć oraz oczyścić organizm […]
23.02.2019
Choć nie widzimy ich gołym okiem, na naszej skórze żyją miliony mikroorganizmów. Mikrobiom, który tworzą, ma wpływ na nasze zdrowie. Dlatego warto troszczyć się o to, by dominowały w nim organizmy nam przyjazne, które będą skutecznie wpierać organizm w obronie przed patogenami. Konsultacja: lek.med. Monika Rogala, dermatolog.