Kalendarz pylenia roślin w Polsce – sprawdź co cię uczula!

Kichasz już od stycznia? Zapewne uczulają cię pyłki leszczyny i olszy. Jeśli masz alergię na trawy, problemy zaczną się po koniec kwietnia... Jeśli wiesz na pyłki jakich roślin jesteś uczulona, szybciej złagodzisz objawy alergii. Sprawdź nasz kalendarz pylenia roślin w Polsce.
Kalendarz pylenia roślin - alergia na pyłki

Są trzy główne źródła pyłków występujących w różnych porach roku:

  • drzewa kwitnące wiosną,
  • trawy i zboża kwitnące wczesnym latem,
  • chwasty kwitnące jesienią.

W naszym klimacie najczęstszą przyczyną kataru siennego są alergeny pyłku traw. Duża liczba gatunków traw sprawia, że sezon pylenia trwa ok. 2-3 miesięcy. Natężenie objawów zależy od długości okresu pylenia (obecności danego rodzaju pyłków w powietrzu), koncentracji pyłków w powietrzu (czy unosi ich się w powietrzu dużo czy mało), a także tego, jak często organizm osoby uczulonej jest wystawiony na działanie alergenów.

Jeżeli co roku objawy kataru siennego pojawiają się w podobnym okresie np. w połowie kwietnia, sprawdź w naszym kalendarzu, jakie w tym okresie jest stężenie alergenów najważniejszych roślin uczulających. W kwietniu groźna dla alergików jest kwitnąca brzoza, topola, jesion, zaczyna pylić dąb, ale nieprzyjemne objawy mogą być też związane z unoszeniem się w powietrzu zarodników grzybów Cladosporium i Alternaria.

Kalendarz pylenia roślin

Kalendarz pylenia roślin w Polsce | Alergie u dzieci i dorosłych | Naturalnie o zdrowiu

Ponieważ okres kwitnienia może się zmieniać w zależności od pogody (w ubiegłym roku rośliny kwitły nawet o kilka tygodni wcześniej niż zwykle) możesz też na bieżąco sprawdzać informacje na stronie www.alergen.info.pl.  Uzyskasz tam stale aktualizowane szczegółowe komunikaty pyłkowe o wszystkich roślinach, które w danym dniu zagrażają alergikom.

Czy wiesz że…

Dolegliwości mogą się też nasilać wraz ze zmianami temperatury i pogody np. alergicy czują się gorzej, gdy jest bardzo ciepło i sucho, a ulgę często przynosi im deszczowa pogoda. Pamiętaj, że rano i wieczorem stężenie pyłków jest w powietrzu największe. Dlatego mieszkanie wietrz w południe albo w nocy, a najlepiej wtedy kiedy pada deszcz lub po deszczu.

Na pyłki uczulone są częściej osoby mieszkające w dużych miastach, a nie na wsi – choć wydawałoby się, że mają częstszą styczność z przyrodą. Wykazano jednak, że spaliny samochodowe, niektóre chemikalia i inne zanieczyszczenia powietrza w wielkich aglomeracjach przemysłowych umożliwiają lub przyspieszają powstanie uczulenia. Jeśli oddychamy dodatkowo powietrzem zanieczyszczonym przez dym papierosowy, zagrożenie alergicznym nieżytem nosa ogromnie wzrasta.

Uwaga! Alergia krzyżowa
Niektórzy alergicy uczuleni na pyłki roślin, mogą mieć również alergię na konkretne owoce i warzywa:

  • przy uczuleniu na pyłek brzozy występują objawy nadwrażliwości na świeże jabłka, brzoskwinie, gruszki, marchew, pomidory, śliwki a skrobanie młodych ziemniaków może wywołać napad kichania.
  • osobom uczulone na pyłki traw może zaszkodzić zjedzenie zielonego groszku, fasoli, soczewicy.
  • przy alergii na pyłki bylicy lepiej jest wykluczyć z menu seler, pietruszkę i szczypiorek,
  • uczuleni na pyłki chwastów – powinni omijać seler i owoce egzotyczne.Przy tego typu alergii dolegliwości zwykle obejmują jamę ustną, gardło, wargi, język i podniebienie, które puchną i zaczynają swędzieć. Alergizujące działanie wymienionych pokarmów zmniejsza gotowanie i mrożenie. Np. świeże jabłko powoduje alergię, a duszone lub pieczone jest tolerowane.

Jak złagodzić objawy alergii na pyłki sprawdź TUTAJ.

08.03.2019
Jesteś uczulona na pyłki i kiedy tylko zaczyna się wiosna, cierpisz na katar sienny? Wypróbuj te naturalne sposoby, które pomogą ci złagodzić objawy alergicznego nieżytu nosa. Dzięki nim możesz przetrwać najtrudniejszy czas bez leków antyhistaminowych lub przyjmować ich znacznie mniej.
27.02.2019
Według irydologów, niemal wszystkie schorzenia, jakie trapią organizm można zobaczyć w tęczówce, gałce ocznej czy źrenicy! Ale także lekarz okulista, czyli specjalista medycyny zdecydowanie konwencjonalnej, podczas rutynowego badania może zauważyć pewne niepokojące objawy, które są ściśle związane z procesami chorobowymi dotyczącymi całego organizmu. Sprawdź, jakie schorzenia można wykryć u okulisty, albo samodzielnie… patrząc sobie uważnie […]
04.02.2019
Jeszcze niedawno maski antysmogowe znaliśmy właściwie jedynie z telewizji i Internetu. Wiedzieliśmy, że noszą je mieszkańcy azjatyckich, głównie chińskich i japońskich miast, jako  zabezpieczenie przed smogiem, czyli dużym zanieczyszczeniem powietrza. Smog w Polsce był marginalizowany. Dzisiaj wiemy o nim wiele więcej. Sprawdź, czym grozi wdychanie smogu.
16.02.2019
Twoje dziecko nie ma apetytu? Kaszle? Ma gorączkę? Słabą odporność? Żaden problem – daj mu syrop, będzie zdrowy. Taki przekaz ma wiele reklam emitowanych w radio, internecie i telewizji skierowanych do rodziców małych dzieci. STOP! UWAGA! Zanim dasz się nabrać na ten lukrowany przekaz, dobrze się zastanów, czy stosując takie porady nie szkodzisz poważnie dziecku. […]
09.07.2018
Była moda na jagody goji, nasiona chia, spirulinę, produkty z drzewa moringa… Wszystkie one mają wspólną cechę –  wyróżniają się wyjątkowo wysoką zawartością substancji odżywczych korzystnie działających na nasz organizm. Okazuje się jednak, że superżywność niekoniecznie trzeba sprowadzać z drugiego końca świata. Możemy znaleźć ją również na naszym podwórku. Warto docenić choćby naszą poczciwą dynię, […]
07.01.2019
Czy przystawianie pijawek, upuszczanie krwi albo głodówki to metody na miarę XXI wieku? Co na to lekarze? O tym, czy możliwe jest połączenie tradycyjnych terapii z  osiągnięciami nowoczesnej medycyny, rozmawiamy z dr. Andreasem Michalsenem, profesorem klinicznej medycyny naturalnej, autorem książki „Leczenie siłami natury” (Wydawnictwo Muza).