Strona główna WellbeingBądź eko Co zrobić z lawendy? 6 inspiracji DIY

Co zrobić z lawendy? 6 inspiracji DIY

autor: Julia Jarosz Data publikacji: Data aktualizacji:
Data publikacji: Data aktualizacji:

Lawenda to roślina z rodziny miętowych. Wyróżnia ją piękny kolor i niesamowicie intensywny ziołowy zapach. Historia lawendy sięga czasów starożytności – wówczas uważano ją za świętość. Powszechnie uznaje się, że pochodzi z okolic Morza Śródziemnego, Bliskiego Wschodu i Indii [1]. Jak wykorzystać lawendę w domu i kuchni? Co zrobić z lawendy? Oto 6 propozycji DIY.

Strona główna WellbeingBądź eko Co zrobić z lawendy? 6 inspiracji DIY

1. Jak zrobić syrop z lawendy?

Syrop z lawendy to idealny dodatek do herbat, wody, kawy, a także pysznych deserów. Latem można dodać go do wody gazowanej, by powstała orzeźwiająca lemoniada. Zimą warto zachwycać się jej aromatem, dodając kilka kropel do kawy typu latte. Syrop z lawendy to świetny sposób na urozmaicenie smaku domowych wypieków. Świetnie sprawdzi się jako dodatek do roztopionej białej czekolady lub jako mikstura, którą można skropić domowy biszkopt.

Przepis na syrop z lawendy

Składniki:

  • szklanka wody
  • 3 łyżki suszonej lawendy
  • ¾ szklanki cukru organicznego (na przykład trzcinowego czy daktylowego) lub tradycyjnego
  • opcjonalnie kilka kropel soku z cytryny

Sposób przygotowania: Do garnuszka wlewamy wodę, lawendę i zagotowujemy. Gdy woda zacznie wrzeć, wsypujemy cukier i kilka kropel cytryny. Całość cały czas mieszamy. Gdy cukier się rozpuści, zmniejszamy ogień na bardzo mały i podgrzewamy jeszcze przez około 10 minut. Następnie odstawiamy garnuszek na około 15–20 minut i odcedzamy liście lawendy. Syrop można przechowywać w lodówce nawet do kilku tygodni.

Lawenda w ogrodzie – jak ją uprawiać i pielęgnować?

2. Jak zrobić hydrolat lawendowy?

Lawenda wąskolistna ma nie tylko cudowny zapach i smak, posiada także wiele właściwości – w szczególności uspokajających i kojących. Badania opublikowane przez Brytyjskie Stowarzyszenie Pielęgniarek Krytycznych wykazało, że właściwości olejku lawendowego istotnie wpływają na poprawę jakości snu na oddziałach intensywnej terapii [2].

Doskonałym zamiennikiem olejku jest hydrolat. Dlaczego? Przede wszystkim można go wykonać samodzielnie w domu. Na dodatek jest on mniej skondensowany – czyli bezpieczny dla osób czułych na zapachy. Hydrolat to nic innego jak woda kwiatowa, którą można uzyskać z odpowiednich roślin za pomocą destylacji parą wodną.

Lawendowy hydrolat wykorzystuje się na przykład do codziennej pielęgnacji skóry twarzy. Łagodzi podrażnienia i regeneruje skórę, jest również doskonały dla cery trądzikowej. Co ważne, sprawdzi się również jako odświeżacz do wnętrz, można nim także delikatnie skropić poduszkę i kołdrę tuż przed snem.

Przepis na hydrolat z lawendy

Składniki:

  • szklanka wody destylowanej lub filtrowanej
  • duża garść suszonej lawendy
  • lód

Do przygotowania hydrolatu z lawendy potrzebujemy garnka i dwóch miseczek, w tym jednej odpornej na temperaturę.

Sposób przygotowania: do sporego garnka wkładamy do góry dnem miseczkę (tę żaroodporną). Dookoła miseczki wsypujemy suszoną lawendę, następnie dolewamy wodę, tak by nie zakryła miseczki. Na odwróconej misce ustawiamy drugą miseczkę – tym razem dnem do dołu. Odwracamy pokrywkę od garnka i przykrywamy nią garnek, na pokrywkę kładziemy woreczek z lodem.

Tutaj należy pamiętać, by pokrywka od garnka nie dotykała miseczki. Najbezpieczniej będzie, jeśli zachowamy między nimi około 3-centymetrową przerwę. Skroplona para będzie mogła bez przeszkód spływać do górnej miseczki. ’

Garnek ustawiamy na bardzo małym ogniu i gotujemy około 40–50 minut. I w ten sposób powstaje hydrolat. Za każdym razem gdy lód stopnieje, warto wymienić go na nowy. Po tym czasie czekamy, aż lawendowy hydrolat przestygnie, a gotowy produkt przelewamy do naczynia – najlepiej do ciemnej, szklanej buteleczki.

3. Jak zrobić nalewkę z lawendy?

Nalewka z lawendy to z pewnością coś, co zachwyci niejednego smakosza. Pomijając walory smakowe, nalewki świetnie sprawdzają się jako eliksir rozgrzewający lub wieczorny umilacz.

Składniki:

  • 1 litr wódki
  • 200 gramów miodu naturalnego
  • pół cytryny
  • dwie mandarynki
  • pomarańcza
  • 6 łyżek suszonej lawendy
  • kilka goździków
  • 2–3 owoce anyżu
  • opcjonalnie laska cynamonu

Sposób przygotowania: mandarynki, pomarańczę i cytrynę myjemy w wodzie. Wszystkie cytrusy pozbawiamy skórki i kroimy w plastry. Do butelki lub słoika wlewamy wódkę, lawendę, owoce i dodajemy przyprawy: goździki, anyż, opcjonalnie cynamon. Całość słodzimy miodem według uznania, starannie mieszamy całość, aż miód się rozpuści. Następnie zakręcamy i odstawiamy na minimum 2 tygodnie w ciemne miejsce.

Przepis na ciasteczka lawendowe i nie tylko

4. Jak zrobić herbatę z lawendy?

Napar z samej lawendy nie jest trudny do przygotowania. Pół łyżeczki suszonej lawendy (warto zwrócić uwagę na gatunek lawendy, który zaparzamy) wsypujemy do filiżanki i zalewamy gorącą wodą (ale nie wrzątkiem), około 96–97 stopni. Czas parzenia pod przykryciem powinien wynosić od 3 do 8 minut.

Suszoną lawendę można mieszać również z innymi ziołami, tworząc niesamowite herbaciane kompozycje. Warto mieć na uwadze sposób, w jaki tworzy się ziołowe połączenia. Lawenda bowiem może nie pasować zapachem i smakiem do wszystkich ziół z naszej kuchni.

Z czym łączyć lawendę, by stworzyć lawendową herbatę?

Zobacz także: Miód lawendowy

5. Woreczek z lawendą na mole

Lawenda to przyjaciel nie tylko w kuchni. Świetnie się sprawdza w całym domu. Mole często nawiedzają szafy ubraniowe, ale również nasze półki, piwnice i spiżarki. Lawenda to rozwiązanie, które świetnie się sprawdzi zarówno w pierwszym, jak i w drugim przypadku. Pomijając działanie odstraszające mole, woreczek z lawendą ma piękny, świeży i niezwykle delikatny zapach, który będzie wciąż obecny w pomieszczeniu.

Jak zrobić domowy woreczek z lawendą na mole?

Wystarczy wykorzystać lniany woreczek lub wykonać go samemu. Z tkaniny należy wyciąć dwa prostokąty wielkości połowy dłoni każdy. Następnie należy zszyć trzy boki, a czwarty (krótki) pozostawić otwarty. Do woreczka wsypujemy suszoną lawendę, na koniec woreczek na mole wystarczy związać sznureczkiem.

Oczywiście można pokusić się o szalone i pomysłowe woreczki – w kształcie serca czy woreczka na herbatę, który można zawiesić w dowolnym miejscu. Raz na jakiś czas należy ręką rozgnieść woreczek. Wówczas uwolni się aromat kwiatów. Co ciekawe – bardzo wolno wietrzeje. Jeden woreczek starczy nam na kilka lat, pod warunkiem że co jakiś czas będziemy go ugniatać.

Rośliny odstraszające komary, muchy, meszki i mole

6. Sól do kąpieli z lawendą

Domowa sól do kąpieli sprawi, że wieczór w wannie będzie niezwykle relaksujący i odprężający. Lawenda działa kojąco i uspokajająco, dlatego dobrze sprawdzi się jako rytuał przygotowujący do snu. Sól do kąpieli z lawendą to też idealny sposób na prezent typu hand made dla najbliższych.

Składniki:

  • pół szklanki soli himalajskiej
  • pół szklanki soli morskiej gruboziarnistej
  • 10 łyżek suszonej lawendy
  • 5 łyżek suszonych płatków róży
  • opcjonalnie można dodać szczyptę sody oczyszczonej

Sposób przygotowania: wszystkie składniki wystarczy ze sobą połączyć i przetrzymywać w zamkniętym suchym miejscu. Wystarczy dodać odrobinę soli do gorącej kąpieli.

Jak suszyć lawendę?

Pojawia się też pytanie – jak suszyć lawendę? Czy można to zrobić samodzielnie w domu? Oczywiście.

Sposób na suszenie lawendy: kiść zerwanej lawendy wraz z łodygami (około 15 sztuk) łączymy sznureczkiem lub gumką. Następnie wieszamy w chłodnym i suchym miejscu, z dala od światła słonecznego. Ważna jest cyrkulacja powietrza – suszenie lawendy wymaga przewiewnego miejsca. Warto co kilka dni sprawdzać, czy kwiaty lawendy nie zapleśniały. Długość suszenia zależy od gatunku, pory roku i miejsca, w którym ją pozostawiamy.

Bibliografia:

  1. Higuera, V. (2019). What are the possible benefits of lavender? The must-know facts about the therapeutic plant. Pobrane z https://www.everydayhealth.com/diet/what-are-possible-benefits-lavender-must-know-facts-about-therapeutic-plant/
  2. Karadag, E., Samancioglu, S., Ozden, D., Bakir, E. (2015). Effects of aromatherapy on sleep quality and anxiety of patients. Nursing in Critical Care, 22(2), 105–112. Pobrane z https://onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1111/nicc.12198
Czy ten artykuł był pomocny?
TakNie

Podobne artykuły