Strona główna WellbeingBądź eko Domowe sposoby na zwalczanie ziemiórek

Domowe sposoby na zwalczanie ziemiórek

autor: Portal NoZ Data publikacji: Data aktualizacji:
Data publikacji: Data aktualizacji:

Ziemiórki to szkodniki roślin doniczkowych, które mogą powodować ich choroby, a nawet zamieranie. Skąd biorą się w domu? Jak się ich skutecznie pozbyć?

Strona główna WellbeingBądź eko Domowe sposoby na zwalczanie ziemiórek

Jak rozpoznać ziemiórki?

Ziemiórki to drobne muchówki, które często można zauważyć w pobliżu donic z roślinami. Dorosłe owady przypominają nieco muszki owocówki, są jednak od nich mniejsze. Żyją przez tydzień, a ich jedynym celem jest rozmnażanie. Samice składają jaja w ziemi, a po kilku dniach wykluwają się z nich larwy. Są beznogie, o długości do 7 mm. I to one najbardziej zagrażają naszym roślinom.

Larwy żywią się głównie znajdującą się w ziemi materią organiczną. Jednak gdy w danym miejscu (w tym przypadku w doniczce) larwy występują licznie, cierpią na niedostatek pokarmu, dlatego zaczynają zjadać system korzeniowy, a czasem nawet podstawę łodygi roślin. Nie bez znaczenia jest fakt, że owady są bardzo płodne (jedna samica składa od kilkudziesięciu do kilkuset jaj) i mają krótki cykl życiowy (do czterech tygodni). W ciągu roku występuje więc wiele pokoleń.

Skąd się biorą ziemiórki?

Ziemiórki mogą pojawiać się przez cały sezon, a szczególnie duże straty mogą wyrządzać u osłabionych roślin (co jest częste zimą) oraz u tych, które nadmiernie podlewamy. Skąd się biorą? Ziemiórki najczęściej trafiają do domu z nowymi roślinami. Ich jaja lub larwy znajdują się w podłożu, a kilka dni po zakupie przepoczwarczają się. Możemy tez przynieść je z zakupionym podłożem do roślin.

Jak pozbyć się ziemiórek domowymi sposobami?

Stosowanie naturalnych środków jest bezpieczne, zarówno dla roślin, jak i dla domowników. Warto je przetestować, nie zaszkodzi jednoczesne wykorzystywanie kilku metod.

  • Cynamon na ziemiórki

Cynamon działa na ziemiórki odstraszająco – to metoda zapobiegawcza, ale nie interwencyjna. Ziemię w donicach warto posypywać zmielonym cynamonem, ponieważ owady nie lubią tego zapachu. Przyprawę można dodać także do wody służącej do podlewania roślin. W ten sposób zmniejsza się ryzyko zasiedlenia doniczek przez szkodniki; utrudniamy także nowemu pokoleniu ziemiórek złożenie jaj w ziemi. Dodatkowa korzyść z takiego zastosowania cynamonu to ograniczenie ryzyka rozwoju pleśni w podłożu.

  • Czosnek na ziemiórki

W sprzedaży dostępne są preparaty na choroby i szkodniki roślin na bazie czosnku. Można je także zrobić własnoręcznie. 3–4 rozdrobnione przeciśnięte przez praskę ząbki zalewamy 1–2 szklankami wrzątku. Gdy płyn wystygnie, podlewamy nim rośliny. Można też od razu przygotować wywar na zapas: 3–4 rozdrobnione ząbki czosnku zalewamy letnią wodą i odstawiamy na 1–2 doby. Im dłużej specyfik postoi, tym silniejsze będzie jego działanie. Innym sposobem na ziemiórki jest posypanie powierzchni ziemi w doniczce granulowanym czosnkiem.

  • Soda oczyszczona na ziemiórki

Soda oczyszczona, podobnie jak cynamon, również działa odstraszająco na owady. Jej rola w walce z ziemiórkami jest jednak trochę przeceniona. Można wykorzystać ją do opryskania roślin (roztwór przygotowujemy z 1 łyżeczki sody oczyszczonej, 1 litra wody i startego szarego mydła). Ten środek jest jednak bardziej skuteczny w walce z takimi szkodnikami, jak mszyce, przędziorki, tarczniki i miseczniki. Oprysk nie pomoże pozbyć się dorosłych ziemiórek, może jednak zaszkodzić ich larwom, zakłócając ich proces oddychania. Warto jednak pamiętać, że szare mydło ma pewnie właściwości odkażające, może więc jednocześnie zniszczyć pożyteczne mikroorganizmy żyjące w glebie. Z kolei bez niego roztwór działa słabiej.

Ocet na mszyce, kleszcze i inne szkodniki – jak go wykorzystać?

  • Wymiana ziemi w doniczce

Aby pozbyć się ziemiórek lub przynajmniej ograniczyć ich liczbę, roślinę można przesadzić lub wymienić ziemię w doniczce. Należy przy tym uważać, żeby nie uszkodzić bryły korzeniowej. Przy okazji do podłoża można dodać zmielony węgiel aktywny, który działa odkażająco i ogranicza ryzyko wystąpienia infekcji w uszkodzonych korzeniach.

  • Pułapki na dorosłe ziemiórki

Aby pozbyć się dorosłych, latających owadów, w pobliżu donic można ustawić pułapki. Do naczynia wlewamy 2/3 szklanki wody, 1 łyżeczkę octu i kilka kropel płynu do naczyń. Zapach octu przyciąga ziemiórki, które topią się w pułapce. To tez skuteczny sposób na zwalczanie muszek owocówek. Innym sposobem na szkodniki jest także umieszczanie żółtego lepu na owady w pobliżu roślin.

Czy da się chronić rośliny w domu przed ziemiórkami?

Ryzyko pojawienia się ziemiórek można zmniejszyć, ale nie da się go całkowicie wyeliminować. Przede wszystkim rośliny powinny pochodzić z pewnych źródeł, np. sklepów ogrodniczych czy kwiaciarni, gdzie kwiaty są zadbane,wolne od szkodników i chorób. Czynnikiem, który zmniejsza zagrożenie ziemiórkami, jest prawidłowe podlewanie roślin – nie należy dopuszczać do przelewania. Znaczenie ma także dobór dobrej jakości podłoża – żyznego, ale jednocześnie wystarczająco przepuszczającego, bez tendencji do „zbijania się”.

Jak pielęgnować zioła z supermarketu?

Czy ten artykuł był pomocny?
TakNie

Podobne artykuły