Spis treści
Czym jest homeopatyczne cuprum metallicum?
Homeopatyczne cuprum metallicum pochodzi ze świata mineralnego. Produktem wyjściowym do jego produkcji jest strącona miedź metaliczna. Stanowi ona dość plastyczny metal o czerwonej barwie, nierozpuszczalny w wodzie ani w alkoholu. Miedź jest ważnym pierwiastkiem, który ma zastosowanie nie tylko w przemyśle, rolnictwie i lecznictwie, ale stanowi również niezwykle istotny mikroelement w ludzkim organizmie. Bez niej wiele systemów w naszym ciele nie mogłoby prawidłowo funkcjonować.
Jej zastosowanie w homeopatii sięga czasów Hahnemanna, który jako pierwszy odkrył i opisał homeopatyczne cuprum metallicum.
Homeopatyczne cuprum metallicum może nam się przydać w przypadku dolegliwości, rozwijających się w takich układach, jak:
- układ mięśniowy – obejmujący zarówno mięśnie gładkie, jak i poprzecznie prążkowane
- przewód pokarmowy
- układ oddechowy
- system nerwowy
Kiedy możemy się wspomóc homeopatycznym cuprum metallicum?
Jest ono pomocne przede wszystkim w sytuacjach, w których mamy do czynienia z szeroko pojętym skurczem, a więc:
- Skurcze mięśni poprzecznie prążkowanych – które mogą pojawiać się w przebiegu niektórych stanów chorobowych, jak np. spazmofilia (tężyczka utajona). Mogą też być objawem zaburzeń krążenia żylnego (żylaki) czy niedoboru pewnych składników mineralnych, głównie magnezu i potasu. Objawiają się w postaci intensywnego, spastycznego bólu o nagłym początku i końcu. Bolesne skurcze mogą pojawić się po nadmiernym wysiłku fizycznym i przetrenowaniu, ale także wskutek długotrwałego przebywania w jednej pozycji, np. przy siedzeniu z założonymi nogami. Skurcze mięśniowe dotyczą najczęściej mięśni nóg (głównie łydek), lecz mogą również objawiać się na twarzy (tiki) lub dłoniach (przykurcze palców).
- Skurcze mięśni gładkich – w tym przypadku stany skurczowe mogą dotyczyć przewodu pokarmowego oraz układu oddechowego. Stany spastyczne w obrębie układu oddechowego mogą obejmować gardło, krtań, głośnię, oskrzela. W przewodzie pokarmowym będą to silne bóle kurczowe żołądka i/lub jelit, którym towarzyszyć mogą takie dolegliwości, jak nudności, wymioty, biegunka.
- Napięcie układu nerwowego – szczególnie u osób nadmiernie nerwowych, spiętych i żyjących w ciągłym napięciu. Objawiać się to może gwałtownymi napadami złości i zmiennością nastrojów. Zupełnie tak, jakby system nerwowy również znajdował się w stanie „skurczu”. W jednej chwili pojawia się nagłe napięcie, stres, wybuch złości, po czym równie szybko „skurcz” ustępuje, osoba taka się rozluźnia i wchodzi w stan odwrotny do poprzedniego.
Homeopatyczna ignatia amara
W jakich dolegliwościach pomoże nam homeopatyczne cuprum metallicum?
Homeopatyczne cuprum metallicum przyda się w przypadku takich dolegliwości jak:
- Nocne skurcze kończyn dolnych – częsta dolegliwość występująca zwłaszcza u starszych osób. Najczęściej ogranicza się do łydek, ale może obejmować również stopy. Ból i gwałtowny spazm wybudza ze snu i nie pozwala zasnąć. Z objawem tym możemy spotkać się także u dzieci. Jest on zwykle związany z bólami wzrostowymi. Niekiedy na tego typu symptomy skarży się także dorastająca młodzież.
- Zakwasy mięśniowe – spowodowane przeciążeniem mięśni, np. wskutek wysiłku lub pracy fizycznej. Często wiążą się one z pojawieniem się dotkliwych skurczów mięśni poprzecznie prążkowanych.
- Tiki twarzy – objawiające się bolesnymi napadami kurczu mięśni twarzy. Homeopatyczne cuprum metallicum bywa przydatne także w przypadku gwałtownych, mimowolnych drgnięć powiek.
- Czkawka – ten powszechny objaw to także efekt skurczu. Są to bowiem mimowolne, rytmicznie powtarzające się skurcze przepony i mięśni oddechowych, przebiegające z charakterystycznym dla czkawki odgłosem.
- Skurczowe bóle brzucha – określane często mianem kolki jelitowej. Zazwyczaj towarzyszy jej ostry, napadowy ból. Pojawić się też mogą takie dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego, jak np. nudności i wymioty ze spastycznymi bólami brzucha czy biegunka z ostrym, przeszywającym bólem.
- Kolka niemowlęca – typowa dolegliwość o podłożu spastycznym. Charakterystyczny jest tu nagły początek i koniec objawów skurczowych, przy czym ból jest bardzo intensywny. Niemowlę zanosi się płaczem, wręcz siniejąc na twarzy i wykrzywiając się żałośnie z powodu silnego bólu.
- Napadowy kaszel – szczególnie jeśli jest to kaszel w przebiegu krztuśca lub przypominający krztusiec.
- Duszności – wywołane skurczem oskrzeli lub krtani, często w przebiegu zapalenia krtani lub podczas ataku astmy.
- Skurcze i bóle skurczowe w obrębie miednicy – co może być związane np. z bolesnym miesiączkowaniem. Co ciekawe, homeopatyczne cuprum metallicum okazuje się przydatne u kobiet, które cierpią z powodu gwałtownych, spastycznych bólów menstruacyjnych, będących wynikiem założenia domacicznej wkładki zawierającej miedź. Prawdopodobnie wynika to z nadmiernej wrażliwości niektórych pań na obecność tego pierwiastka.
- Nadmierne napięcie nerwowe – z odczuciem, jakby umysł był „skurczony”. Osoba taka jest powściągliwa, raczej milcząca, nie okazuje emocji, zachowuje się z rezerwą, jest mało elastyczna. Jednocześnie bywa impulsywna i miewa bardzo gwałtowne napady złości. Działa tak, jakby nagłe uwolnienie napięcia umysłowego i emocjonalnego („skurcz”) powodowało wybuch agresji i złego humoru, po czym uspokaja się i wraca do stanu zwykłej rezerwy („rozkurcz”).
Homeopatia na menopauzę i okres przekwitania
Homeopatyczne cuprum metallicum – cechy charakterystyczne
W przypadku osób, u których homeopatyczne cuprum metallicum jest pomocne, rozwijają się charakterystyczne symptomy i odczucia, do których należą:
- spastyczny charakter bólu – który zawsze jest intensywny i gwałtowny, przy czym równie nagle się pojawia, jak ustępuje. Silny i skurczowy rodzaj bólu determinuje inne objawy, pojawiające się u chorego, opisane poniżej;
- bladość twarzy – możliwe jest również zasinienie twarzy i warg, podkrążone oczy lub bolesny grymas, a nawet wykrzywienie rysów twarzy z powodu bólu;
- silne osłabienie – pojawiające się po ataku spastycznego bólu;
- poprawa po wypiciu zimnej wody – po wypiciu nawet niewielkiej ilości zimnej wody niektóre objawy u chorego wyraźnie łagodnieją. Dochodzi wtedy np. do uspokojenia się czkawki, ustąpienia kaszlu, złagodzenia nudności czy wymiotów;
- pogorszenie po stłumieniu miesiączki – dotyczy to pogorszenia stanu ogólnego i samopoczucia u pań, które już straciły miesiączkę po menopauzie lub też stłumiły ją innymi metodami (np. lekami antykoncepcyjnymi).
U niektórych osób objawy chorobowe mogą się rozwinąć również na skutek złości (zwłaszcza stłumionej, która nie znalazła upustu), zdenerwowania czy nadmiernego pobudzenia emocjonalnego.
Warto pamiętać o homeopatycznym cuprum metallicum, zwłaszcza w tak nagłych i dokuczliwych przypadłościach, jak silny skurcz mięśni, kolka, skurczowy ból brzucha czy napad kaszlu lub duszności.
Homeopatia dla zestresowanych