Strona główna Zdrowie Niesmak w ustach – co może oznaczać?

Niesmak w ustach – co może oznaczać?

autor: Anna Jarosz Data publikacji: Data aktualizacji:
Data publikacji: Data aktualizacji:

Niesmak w ustach to przypadłość, z którą nieczęsto zgłaszamy się do lekarza. A szkoda, ponieważ może on świadczyć o dolegliwości, która wymaga specjalistycznego leczenia, a w skrajnych przypadkach nawet zagrażać naszemu życiu. Kiedy należy zgłosić się do lekarza podpowie nam dr Michał Sutkowski, specjalista medycyny rodzinnej i chorób wewnętrznych.

Strona główna Zdrowie Niesmak w ustach – co może oznaczać?

Nieprzyjemny posmak w ustach nie musi występować w parze z brzydkim oddechem. U większości osób pojawia się on sporadycznie i dość szybko ustępuje. Rzadko też niesmak w ustach jest jedynym odczuwanym objawem. Zazwyczaj towarzyszą mu inne dolegliwości, jak odbijanie, zgaga, pieczenie w przełyku czy bóle brzucha.

Gorycz w ustach

  1. Smak goryczy w ustach może być wywołany przez niewłaściwe nawyki żywieniowe, czyli jedzenie nadmiernych ilości słodyczy, tłuszczu, białego ryżu oraz nadużywanie czarnej kawy i herbaty. W takiej sytuacji wystarczy zmienić swoje przyzwyczajenia dietetyczne, aby pozbyć się problemu.
  2. Gorycz w ustach może być objawem refluksu przełykowo-żołądkowego lub kamicy pęcherzyka żółciowego. Może być też objawem żółciowego zapalenia błony żołądka, choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy oraz rzadko występującego zespołu Zollingera-Elisona.

Jak dbać o zdrową mikroflorę jelitową

Lepiej nie zwlekać z wizytą u lekarza. Przy refluksie, jeśli nie ma innych alarmujących objawów, można się skupić na krótkotrwałym leczeniu inhibitorem pompy protonowej. To leki dobrze znane pacjentom, ale ich przewlekłe stosowanie nie jest zalecane.

Na refluks przełykowo-żołądkowy cierpi ponad 40% osób skarżących się na gorzki lub gorzko-kwaśny niesmak w ustach. Samoleczenie można stosować, aby w komforcie dotrwać do wizyty u lekarza i uniknąć zgagi, pieczenia w nadbrzuszu czy bólu brzucha.

Nie można zapominać, co warto tu podkreślić, że podobne objawy mogą występować przy nieprawidłowej pracy układu krążenia, a nawet być jedynym objawem zawału serca.

Dlatego konieczna jest odpowiednia diagnostyka, aby mieć pewność, że ból ma związek z refluksem, a nie z chorobą niedokrwienną serca. Badając pacjenta lekarz zawsze ocenia czy nie ma tzw. objawów alarmujących, czyli np. gwałtownego spadku wagi w krótkim czasie, nienaturalnej bladości skóry, co może świadczyć o chorobie nowotworowej. Zazwyczaj zleca się gastroskopię, aby sprawdzić czy nie ma raka przełyku lub żołądka. Jeżeli badanie potwierdzi obecność refluksu pacjentowi zaleca się aby:

  • wyżej układał poduszkę do snu
  • pił dużo niegazowanej wody mineralnej, która rozcieńczy kwas wydobywający się z żołądka
  • pił lekki napar z rumianku lub kisielek z siemienia lnianego
  • nie nosił uciskających ubrań
  • podczas siedzenia nie nachylał się zbytnio nad stołem czy biurkiem i schylał się z wyprostowanymi plecami
  • zwracał uwagę na dietę, bo u każdego pacjenta inny pokarm może prowokować dyskomfort w postaci zgagi czy pieczenia w przełyku (nasilone objawy refluksu mogą występować po słodyczach, winie, piwie czy soku pomidorowym)

Gdy przyczyną odczuwania goryczy w ustach lub gorzko-kwaśnego posmaku jest kamica pęcherzyka żółciowego lub choroba wątroby (np. niealkoholowe stłuszczenie wątroby, marskość wątroby) należy zająć się leczeniem choroby podstawowej.

Refluks i zgaga – czy są groźne i jak sobie z nimi poradzić?

Kwaśny posmak w ustach

  1. Odczuwanie kwaśnego posmaku w ustach najczęściej towarzyszy chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy. Często występuje razem ze zgagą, odbijaniem się i pieczeniem w przełyku. Schorzenie może mieć związek z zapaleniem śluzówki żołądka, nieżytem żołądkowo-jelitowym.
  2. Kwaśny posmak w ustach może być objawem poważnego zakażenia Helicobacterpylori, czyli bakterii, która w większości przypadków odpowiada za późniejszy rozwój choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy.
  3. Dieta także może wpływać na występowanie nieprzyjemnego, kwaśnego posmaku w ustach. Zwykle pojawia się on u osób, które przejadają się słodyczami.

U osób skarżących się na kwaśny posmak w ustach wykonuje się test na obecność bakterii Helicobacterpylori. Jeżeli wynik jest pozytywny, wdraża się leczenie. Podobnie z pozostałymi schorzeniami. Wyleczenie ich uwalnia chorego od przykrych doznań.

Ważne też, aby podczas terapii pacjent był:

  • na diecie lekkostrawnej
  • pił napar z rumianku i kisielek z siemienia lnianego
  • pił napar z porostu islandzkiego, który niweluje niestrawność i stany zapalne w obrębie żołądka

Chorym zaleca się też okresowe stosowanie inhibitorów pompy proton owej oraz H2 blokery, które hamują wydzielanie soku żołądkowego.

Posmak pleśni w ustach

  1. Najczęściej ma związek z problemami laryngologicznymi, a dokładniej z zapaleniem migdałków lub zapaleniem zatok. Posmak pleśni pojawia się,gdy bakterie znajdujące się w drogach oddechowych rozkładają białka. Zapalenie migdałków może mieć formę schorzenia przewlekłego, które wymaga leczenia farmakologicznego, ale czasem także operacyjnego.
  2. Inną przyczyną posmaku pleśni mogą być resztki pokarmowe rozkładające się w kryptach migdałków.
  3. Kolejną będzie niewłaściwa higiena jamy ustnej i wynikająca z jej braku bardzo zaawansowana próchnica. Osoby z chorymi zębami (od 6 do 8) mogą też odczuwać posmak ropy.
  4. Podobnie będzie w przypadku zapalenia zatok. Spływająca po ścianie gardła wydzielina ma pleśniowo-ropny posmak. Dodatkowym objawem schorzenia jest też nieprzyjemny zapach z ust. Nieprzyjemne odczucia nasilają się, gdy rozwinie się paradontoza.

Czy zapach ciała może świadczyć o chorobie? Dziwny zapach

Podstawowym działaniem medycznym jest usunięcie przyczyny dolegliwości, czyli wyleczenie chorych migdałków, zatok czy zębów. Leczenie nie zawsze wymaga podania antybiotyku. Często stosuje się leki rozrzedzające wydzielinę, gromadząca się w zatokach. Pomocne bywają także leki wyprodukowane na bazie pelargonii afrykańskiej, która ma silne właściwości przeciwbakteryjne. Wskazane są też oczyszczające irygacje zatok.

Pacjent powinien:

  • płukać usta płynem stomatologicznym lub ziołami antyseptycznymi (mięta, pietruszka zwyczajna, sosna zwyczajna)
  • żuć świeżą miętę lub ssać cukierki miętowe, rozgryzać ziarno kawy lub żuć miętową gumę do żucia, które do chwili wyleczenia będą neutralizowały pleśniowo-słodkawy posmak w ustach

Wybierz najlepszy probiotyk dla siebie

Posmak ropy w ustach – co może oznaczać?

Pojawienie się ropnego posmaku w ustach może towarzyszyć infekcjom bakteryjnym, które rozwinęły się w gardle lub w zatokach. Odczuwanie ropnego posmaku w ustach może występować także przy anginie oraz zapaleniu oskrzeli i płuc. Wszystkie te choroby muszą być leczone antybiotykami.

Kolejną przyczyną są choroby zębów (głównie próchnica) i dziąseł, które czasem są następstwem nieprzestrzegania higieny przez osoby noszące protezy i aparaty ortodontyczne. Najpoważniejszym stanem jest ropień okołozębowy, który wymaga długiego i uciążliwego leczenia. Nieleczony ropień zęba może prowadzić do niebezpiecznej infekcji kości szczęki i innych tkanek. Źle usuwana płytka nazębna może dawać posmak ropy, zwłaszcza wtedy, gdy niestarannie czyścimy przestrzenie międzyzębowe.

Ropna wydzielina w gardle może świadczyć o rzeżączkowym zapaleniu gardła. Przy takiej infekcji ropa pojawia się zaś w okolicach migdałków oraz na tylnej ścianie gardła. Podobne objawy będą miały osoby zakażone kiłą, opryszczką czy Streptococcus agalactiae.

Metaliczny posmak w ustach

  1. Bardzo często ma związek z niewłaściwą higieną jamy ustnej. Jeżeli niestarannie szczotkujemy zęby, nie używamy nici dentystycznej i płynów do płukania ust możemy czuć posmak metalu. Istotne znaczenie ma też nie tylko stan zębów, ale i przyzębia.
  2. Fizjologiczną przyczyną metalicznego posmaku w ustach jest ciążą. Nie wiadomo dlaczego tak się dzieje, ale doświadcza tego wiele pacjentek na początku ciąży. Przypuszcza się, że powodem może być upośledzenie kubków.
  3. Kolejnym powodem, który będzie dawał posmak metalu w ustach są infekcje górnych dróg oddechowych. To także jeden z objawów infekcji koronawirusem, o czym warto pamiętać w dobie pandemii.
  4. Metaliczny posmak w ustach pojawia się także przy grzybicach jamy ustnej.
  5. Na smak odczuwany w ustach wpływ mają także zażywane leki. Metaliczny posmak mogą prowokować niektóre antybiotyki (tetracykliny), leki przeciwhistaminowe, przeciwnadciśnieniowe, przeciwcukrzycowe.
  6. Posmak metalu w ustach będzie występował także przy zatruciach chromem oraz przy zaawansowanej i niewyrównanej cukrzycy.

Poszukując przyczyn odczuwania metalicznego posmaku w ustach trzeba dobrze zdiagnozować pacjenta, leczyć choroby podstawowe i zachęcać do stosowania środków (guma do żucia, listki świeżej mięty, ziarna kawy), które złagodzą przykre doznania.

Słodko-kwaśny posmak w ustach

Bywa określany przez pacjentów jako posmak krwi w ustach. Tak mogą się objawiać choroby nerek np. mocznica. Podstawowe znaczenie ma szybka i dokładna diagnostyka, ponieważ mocznica, ale i inne choroby nerek, długo nie dają żadnych objawów. Przy chorobach nerek słodko-kwaśnemu posmakowi w ustach towarzyszy wysokie ciśnienie tętnicze i zaburzenia ze strony układu moczowego.

Słony posmak w ustach

  1. Smak soli w ustach bardzo często ma związek z naszą dietą. Zwykle pozostaje w ustach po zjedzeniu pikantnych i mocno słonych potraw.
  2. Ale przyczyną może być także odwodnienie organizmu. Zwykle odwodnieniu towarzyszy suchość w jamie ustnej, suchość skóry, skąpomocz, obniżenie ciśnienia tętniczego, splątanie. Gdy wystąpią takie objawy to znak, że odwodnienie jest znaczne i zagraża bezpieczeństwu pacjenta. Warto dodać, że odczuwanie pragnienia to pierwszy dowód, że niedostatecznie nawadniamy organizm. Ma to ogromne znaczenie dla starszych osób, które często nie odczuwają pragnienia.
  3. Słony smak w ustach to także problem palaczy tytoniu.
  4. Posmak soli może pojawić u osób chorujących na tarczycę. Ale nie jest on wywołany przez samą chorobę, ale przez leki stosowane do jej leczenia.
  5. Zdarza się, że smak soli w ustach odczuwają osoby cierpiące z powodu schizofrenii, padaczki, migreny, depresji, mające niedobory cynku.
  6. Smak soli może towarzyszyć także wspomnianej wcześniej mocznicy lub niewydolności nerek. Objaw może wystąpić także u osób mających refluks przełykowo-żołądkowy.

Niesmak w ustach świadczący o zaburzeniach może wystąpić w każdym wieku i mieć bardzo różnorodne przyczyny. Jednak żadnych z nich nie należy lekceważyć. Nawet jeśli wydaje się nam, że to nieistotny problem, warto sprawdzić czy popełniamy błędy dietetyczne czy też wymagamy specjalistycznego leczenia. Wachlarz schorzeń, które może sygnalizować niesmak w ustach jest bardzo szeroki. Dlatego lepiej sprawdzić, co się za nim kryje. Na szczególną uwagę zasługuje gorzko-kwaśny posmak w ustach, ponieważ za nim mogą się skrywać poważne problemy kardiologiczne, których nie rozwiąże tabletka na zgagę.

Halitoza – jak zwalczyć nieprzyjemny zapach z ust?

Źródła:

  1. https://www.mp.pl/pacjent/gastrologia/lista/60229,gorycz-w-ustach
  2. https://www.mp.pl/pacjent/zapytajlekarza/lista/show.html?id=97899
Czy ten artykuł był pomocny?
TakNie

Podobne artykuły