Często czujemy, że nasze oczy pieką, swędzą, są podrażnione i zaczerwienione, lecz nie wynika to z żadnego stanu chorobowego, lecz jest po prostu efektem przemęczenia, pracy przy komputerze, czytania, długotrwałej nauki, zarwanej nocy lub innych czynników, które na co dzień powodują, że mamy zmęczone oczy i nadwyrężony wzrok.
Spis treści
Domowe sposoby na zmęczone oczy
Gdy nasze oczy są przemęczone warto zastosować proste domowe sposoby na zmęczone oczy, tanie i łatwo dostępne, które łagodzą uciążliwe dolegliwości i pozwalają szybciej zregenerować obciążone oczy.
Okłady na oczy
Jednym z najlepszych domowych sposobów są okłady na zmęczone oczy. Możemy wykorzystać do nich między innymi poniższe produkty.
1. Świetlik lekarski i rumianek na oczy
Okłady z rumianku na oczy i okłady na oczy ze świetliku działają:
- przeciwzapalnie
- łagodząco
- przeciwbólowo
Należy sporządzić wywar z tych ziół, nasączyć nim jałowe kompresy i przykładać na podrażnione oczy. Świetlik lekarski i rumianek można ze sobą łączyć w jednym naparze.
W zależności od tego, czy ulgę przynosi nam ciepło czy zimno, okłady ze świetliku i rumianku na oczy mogą być ciepłe, zaraz po przygotowaniu lub zimne, włożone uprzednio na krótką chwilę do lodówki.
2. Herbata na oczy
Ma podobne zastosowanie jak świetlik i rumianek na oczy. Świeżo zaparzone, schłodzone torebeczki przykładamy na oczy na czas około kwadransa.
Najlepsza jest herbata czarna lub zielona herbata na oczy – obie działają kojąco, zmniejszają opuchliznę, obrzęki oraz stan zapalny.
3. Zielony ogórek na oczy
Schłodzone plasterki świeżego ogórka przykładamy na powieki. Okłady z ogórka na oczy pomogą:
- zmniejszyć obrzęk i zaczerwienienie
- złagodzą podrażnienie powiek
- zregenerują i rozjaśnią skórę wokół oczu
4. Ziemniaki na oczy
Zimny, surowy ziemniak należy pokroić w cienkie plasterki i położyć na powieki. Okłady z ziemniaków na oczy spowodują złagodzenie stanu zapalnego powiek, pomogą zlikwidować cienie wokół oczu i przyniosą ulgę obrzękniętym powiekom.
5. Kostki lodu na oczy
Jeśli czujemy, że zimny okład przynosi wyraźne złagodzenie dolegliwości, można położyć kostki lodu na oczy. Należy jednak pamiętać, że nie powinno się przykładać lodowatych kostek bezpośrednio na skórę, lecz należy owinąć je w czysty gazik i obłożyć nimi oczy.
Zimno obkurczy naczynia krwionośne, zlikwiduje obrzęki, złagodzi stan zapalny.
Sól fizjologiczna do oczu
Sól fizjologiczna do oczu to produkt wszechstronny. Możemy go zastosować, aby nawilżyć suche i zmęczone oczy, ale również gdy oko jest podrażnione, ponieważ dostało się do niego jakieś ciało obce lub zaprószyliśmy oczy piaskiem, kurzem, czy brudem. W takiej sytuacji należy jak najprędzej przemyć oko płynem.
Zazwyczaj dokładne i delikatne przepłukanie oka roztworem soli fizjologicznej wystarczy, aby usunąć ciało obce lub oczyścić oko z zanieczyszczeń mechanicznych.
Sól fizjologiczna do oczu jest dostępna w aptekach w postaci jałowych, jednorazowych pojemniczków lub dużej butelki płynu.
Odczyn soli fizjologicznej jest taki sam jak fizjologiczne pH płynu łzowego, więc nie podrażnia ona oka i może być bezpiecznie i często stosowana. Można ją stosować, gdy cierpimy na zespół suchego oka, celem nawilżenia i złagodzenia objawów suchości.
Pamiętajmy, żeby za każdym razem, gdy wykonujemy czynności związane z oczami, szczególnie zadbać o higienę:
- umyć ręce
- stosować jałowe gaziki do przecierania oczu
- stosować świeżą porcję soli fizjologicznej do ich przepłukiwania
- nie wolno dotykać powierzchni oka palcami ani trzeć oka, aby nie podrażnić go jeszcze bardziej
Jeśli rano, po nocy, dokuczają nam sklejone powieki, co zwykle bywa skutkiem ropnej, lepkiej wydzieliny. Należy ją delikatnie usunąć za pomocą gazika nasączonego solą fizjologiczną lub specjalnym płynem do przemywania oczu. Bardzo ważne jest, aby pamiętać o właściwym kierunku przemywania. Zawsze trzeba przemywać oko w kierunku od zewnętrznego do wewnętrznego kącika, nigdy odwrotnie.
Choroby oczu – jak je rozpoznać?
Krople do oczu – jakie wybrać?
Przy podrażnionych, zaczerwienionych i piekących oczach można zastosować także krople do oczu dostępne w aptekach bez recepty. Najczęściej zawierają one:
- wyciąg ze świetlika lekarskiego
- wyciąg z chabra bławatka
- wyciąg z rumianku
Rośliny te mają działanie przeciwzapalne, przeciwobrzękowe i przeciwbakteryjne oraz łagodzące objawy podrażnienia spojówek.
Preparaty te skutecznie koją dolegliwości związane z przemęczeniem wzroku, nadmiernym łzawieniem, bolesnością i przekrwieniem oczu.
Dobre efekty terapeutyczne przynosi zastosowanie homeopatycznych kropli do oczu. Są one skuteczne w wielu przypadłościach, dotyczących oczu. Zawierają szereg naturalnych składników, wskazanych w stanach zapalnych na różnym tle oraz w podrażnieniu oka, zarówno mechanicznym, jak i alergicznym lub infekcyjnym.
Homeopatyczne krople do oczu są pomocne zwłaszcza w sytuacjach, gdy zmęczenie i podrażnienie oczu spowodowane jest:
- promieniowaniem ekranów telewizyjnych i komputerowych
- przebywaniem w zadymionym pomieszczeniu
- zbyt długim czytaniem
- przesuszonym powietrzem
- sztucznym oświetleniem
- kąpielą w basenie
- innymi możliwymi czynnikami
Homeopatia w chorobach oczu – jak ją stosować?
Czym się kierować przy wyborze kropli do oczu?
Przy wyborze odpowiednich kropli do oczu należy zwrócić uwagę na to, aby były one wolne od środków konserwujących, które mogą powodować dodatkowe podrażnienie oka.
Ważne jest również opakowanie – najwygodniejsze w użyciu są krople do oczu zapakowane w jednorazowe pojemniczki, ponieważ zużywamy ich zawartość na raz i mamy pewność, że roztwór wkraplany do oka jest zawsze jałowy.
Natomiast osoby noszące szkła kontaktowe powinny zapytać, czy dane krople do oczu mogą być bezpiecznie stosowane pomimo obecności soczewki kontaktowej w oku.
Uwaga! Osoby ze skłonnościami do alergii muszą zawsze dopytać o skład kropli do oczu. Niektóre osoby wykazują nadwrażliwość lub alergię np. na rumianek. Zatem preparaty, które zawierają wyciąg z tej rośliny, będą oczywiście przeciwwskazane u osób na nią uczulonych.
Zmęczone oczy – jak temu zapobiec?
Jeśli przemęczenie oczu jest przypadłością nawracającą i zmagasz się z nim permanentnie, zadbaj o zdrowszy tryb życia:
- Śpij więcej – opuchniętym powiekom i cieniom pod oczami zapobiegnie właściwa ilość snu. Pamiętaj, że zdrowe oczy, to oczy wyspane i wypoczęte. W ciągu dnia pozwalaj oczom częściej odpoczywać, zamykając je na krótką chwilę co jakiś czas.
- Ćwicz oczy – przesuwaj wzrok w różne punkty, skupiając go na przedmiotach o różnych stopniu oddalenia. Stosuj takie zabiegi zwłaszcza podczas długotrwałej pracy przy komputerze lub wtedy, gdy przez dłuższy czas skupiasz wzrok w jednym punkcie.
- Przed snem właściwie oczyść oczy – niezbędny jest dokładny demakijaż i zastosowanie odpowiednich, delikatnych, sprawdzonych kosmetyków.
- Uważaj co jesz – zdrowe oczy zapewni nam odpowiednia dieta na dobry wzrok, bogata w witaminy i biopierwiastki.
- Pij dużo wody – nawilży ona wszystkie tkanki w twoim organizmie, w tym również oczy. Właściwe nawodnienie zapobiegnie przesuszeniu i podrażnieniu oka.
- Nie lekceważ stanów zapalnych oczu – regularnie kontroluj wzrok i badaj oczy u okulisty.