Źródła literatury ajurwedyjskiej gwarantują, że ssanie oleju jest bezpieczne, jednak medycyna tradycyjna nie ma jasnego stanowiska w tej kwestii. Czy ssanie oleju może zaszkodzić? Przedstawiamy prawdopodobne skutki uboczne, które może wywołać płukanie ust olejem. Podpowiadamy także, co zrobić, by ich uniknąć.
Spis treści
Płukanie ust olejem – przeciwwskazania
Wyróżnia się kilka podstawowych przeciwwskazań do płukania ust olejem. Mają one bardzo ogólny charakter, można więc na dobrą sprawę uznać, że większość metod, zarówno naturalnych, jak i tradycyjnych, ma bardzo podobne przeciwwskazania.
Przeciwwskazania do ssania oleju:
- alergia na jakichkolwiek ze składników stosowanego oleju
- wiek poniżej 5. roku życia
- nudności lub wymioty po zastosowaniu tej metody
- specyficzne choroby, w których należy wykluczyć wszelkiego rodzaju tłuszcze z diety
Czy ssanie oleju może zaszkodzić?
Obecnie nie ma zbyt wielu rzetelnych źródeł, które mogłyby jasno wskazać skutki uboczne, które wywołuje ssanie oleju. Jednak na początku stosowania tej metody może pojawić się ból szczęki lub ból głowy spowodowany ruchem ssania oleju lub też procesem oczyszczania. Połknięcie oleju może spowodować ból lub rozstrój żołądka oraz biegunkę [1]. Warto mieć na uwadze, że ssanie oleju może wywoływać skutki uboczne, ale nie musi. Wykazana poniżej lista jest zbiorem różnego rodzaju skutków, które odnotowano po zastosowaniu metody ssania oleju.
Jakie mogą być skutki uboczne ssania oleju?
- uczucie suchości w ustach
- nadmierne pragnienie
- zmęczenie
- specyficzny posmaku w ustach
- ból głowy
- ból żołądka
- biegunka
Jakie są specyficzne skutki uboczne ssania oleju?
Pomimo braku statystycznych danych dotyczących skutków ubocznych ssania oleju w internecie można znaleźć informację o kilku specyficznych powikłaniach, które prawdopodobnie nastąpiły na skutek płukania ust olejem. Jednak zależności te nie są bezpośrednie, w dodatku odnotowano naprawdę nieliczne przypadki poniższych specyficznych skutków ubocznych. Oto kilka z nich:
Lipidowe zapalenie płuc
Lipidowe zapalenie płuc najczęściej spowodowane jest wdychaniem substancji oleistych. Niekiedy można spotkać się z informacją, że ssanie oleju może powodować właśnie taki skutek uboczny. Jak to mogłoby się wydarzyć? Ssanie oleju może powodować przedostawanie się substancji oleistych do dróg oddechowych i płuc. Ponieważ olej ten zawiera różnego rodzaju zanieczyszczenia z jamy ustnej, dostanie się drobinek do dróg oddechowych może przyczynić się do powstania lipidowego zapalenia płuc. Jednak badania naukowe wykazują bardzo słaby związek płukania ust olejem z lipidowym zapaleniem płuc. Przypadki te były najprawdopodobniej spowodowane nieprawidłowym sposobem wykonywania tej czynności lub mogły mieć na to wpływ również inne czynniki [2].
Rozstrój żołądka i nudności
Ssanie oleju może powodować rozstrój żołądka i biegunkę. Płukanie ust gęstym płynem o specyficznym smaku może wywołać również mdłości. W szczególności taki efekt powodują olej kokosowy lub olej sezamowy. Dlaczego? Ssanie oleju kokosowego może być nieprzyjemne ze względu na specyficzną konsystencję tego produktu. Olej sezamowy ma z kolei bardzo ostry i specyficzny smak, podobnie jak oliwa z oliwek. Najprzyjemniejszy w smaku jest olej słonecznikowy, z tego względu bardzo często zaleca się właśnie ten olej.
Połknięcie oleju, którym płukane były usta, może powodować ból żołądka ze względu na zawartość bakterii, które zostały wypłukane przez olej z powierzchni języka i z okolic jamy ustnej [3]. Z powodu problemów żołądkowych wielu lekarzy zaleca ssać olej z pewną dozą ostrożności, by drobinki oleju nie dostały się do żołądka.
Zatrucie metalami ciężkimi
Artykuł ten porusza wszystkie możliwe skutki uboczne wywołane ssaniem oleju, dlatego nie można pominąć zarzutu dotyczącego możliwości zatrucia się metalami ciężkimi w przypadku ssania oleju. Niektóre źródła podają, że preparaty ajurwedyjskie mogą zawierać metale ciężkie. Mowa tutaj o preparatach stworzonych specjalnie do płukania jamy ustnej. Przypuszcza się, że niektóre mieszanki ziołowe mogą zawierać śladowe ilości metali ciężkich. Jednak w przypadku stosowania oleju ten zarzut raczej nie znajduje swojego uzasadnienia. Istnieje także wiele badań potwierdzających skuteczność metody płukania ust olejem i jego dobroczynnego działania na nasze zdrowie, a także dobrego wpływu na zdrowie jamy ustnej [4].
Zaprzestanie dbania o zdrowie jamy ustnej
Ssanie oleju powinno przyczynić się do polepszenia sprężystości dziąseł, a także zmniejszenia prawdopodobieństwa wystąpienia próchnicy czy paradontozy. Jednak wielu dentystów obawia się, że wprowadzenie ssania oleju do codziennego życia może zmniejszyć dbałość o higienę jamy ustnej. Z tego względu dentyści zwracają uwagę, że ssanie oleju nigdy nie może zastąpić tradycyjnego szczotkowania i nitkowania zębów.
Jak uniknąć skutków ubocznych?
Generalnie uznaje się, że metoda ssania oleju jest bezpieczna. Odnotowano jedynie nieliczne przypadki skutków ubocznych. Jednak warto je mieć na uwadze, by rozpoczynając przygodę ze ssaniem oleju, od samego początku zadbać o to, by ssanie oleju odbywało się w prawidłowy sposób.
Co zrobić, by ssanie oleju nie zaszkodziło?
Istnieją pewne sposoby na uniknięcie skutków ubocznych ssania oleju.
- Stosujmy sprawdzony olej, a także dbajmy o jego prawidłowe przechowywanie.
- Płuczmy usta delikatnie, nie wykonując przy tym szybkich i drastycznych ruchów.
- Nie połykajmy oleju.
- Wypluwajmy olej w momencie, gdy robi się wodnisty lub gdy jego ssanie wywołuje dyskomfort.
- Po zabiegu wypłuczmy usta ciepłą wodą i dokładnie umyjmy zęby.
- W razie niepewności warto udać się na konsultacje ajurwedyjskie, by upewnić się, że zabieg ten jest prawidłowo wykonywany.
Źródła:
- Fife, B. (2013). Płukanie ust olejem. Detoksykacja i uzdrawianie ciała poprzez usta. Białystok: Vital Gwarancja Zdrowia.
- Kuroyama, M., Kagawa, H., Kitada, S., Maekura, R., Mori, M., Hirano, H. (2015). Exogenous lipoid pneumonia caused by repeated sesame oil pulling: a report of two cases. BMC Pulmonary Medicine, 15, 135. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26518258/.
- Boatwright, Ch. (2014). Oil pulling: Ancient answer or old-school hoax? Pobrane z https://podcasts.ufhealth.org/oil-pulling-ancient-answer-or-old-school-hoax/.
- Singh, A., Purohit, B. (2011). Tooth brushing, oil pulling and tissue regeneration: A review of holistic approaches to oral health. Journal of Ayurveda and Integrative Medicine, 2(2), 64–68. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3131773/.