Strona główna Zdrowie Sok z pigwy – właściwości, przepis

Sok z pigwy – właściwości, przepis

autor: Maja Nowicka Data publikacji: Data aktualizacji:
Data publikacji: Data aktualizacji:

Sok z pigwy nie tylko świetnie smakuje z herbatą, zwłaszcza w zimowe wieczory, lecz także wspiera nasze zdrowie. Od lat jest tradycyjnym lekarstwem na przeziębienie i niestrawność. To babciny środek na unormowanie poziomu cholesterolu i cukru we krwi. Słynie też ze swych właściwości odmładzających.

Strona główna Zdrowie Sok z pigwy – właściwości, przepis

Pigwa uważana jest za alternatywę cytryny, stąd jej określenie „polska cytryna”. Nazywana jest także „rajskim jabłkiem” lub „złotym jabłkiem”, co z kolei odnosi się do opowieści mitologicznych, w których Parys obdarował Afrodytę właśnie pigwą. To w zasadzie nie powinno dziwić, bo pigwa w starożytności była powszechnie uprawiana w basenie Morza Śródziemnego.

Przyjmuje się, że pigwa pochodzi z Azji Mniejszej, najprawdopodobniej z Kaukazu. Obecnie największe jej uprawy są w Turcji i Chinach. Coraz popularniejsza jest w polskich ogródkach.

Owoce pigwy dojrzewają od września do końca października. Warto je jednak – podobnie jak aronię – zbierać jak najpóźniej. Będą pełne smaku i aromatu. Po zerwaniu trzeba przechowywać je w chłodzie i układać ostrożnie, by nie obijały się o siebie, bo to sprzyja ich psuciu.

Wyrazisty, cierpki, bardzo kwaśny smak pigwy nie każdemu pasuje. Ale już przetwory z pigwy mają sporą rzeszę kulinarnych zwolenników, zwłaszcza wśród tych, którzy cenią sobie produkty o właściwościach prozdrowotnych pigwy.

Na co pomaga sok z pigwy

Sok z pigwy można traktować jako produkt kulinarny, który wzbogaca smak napojów i potraw na słono i słodko. Surową pigwę można dodawać do herbaty zamiast cytryny. To w zasadzie najczęstsze zastosowanie pigwy w naszych domach. Z pigwy można przygotować też dżemy, konfitury, galaretki i soki. Te przetwory świetnie komponują się z daniami mięsnymi, na przykład pieczonym indykiem. Podkręcają też smak serów i wędlin.

Pigwa powinna więc jak najczęściej gościć w naszej kuchni. Ale nie tylko. Warto znaleźć dla niej stałe miejsce także w domowej apteczce. Owoce pigwy zawierają sporo witaminy C – w 100 g jest jej 15 mg. Obfitują także w witaminy z grupy B (B1, B2, B3, B6 i B9), witaminę A, jak również w pierwiastki, takie jak wapń, fosfor, magnez, potas i żelazo.

Sok z pigwy na przeziębienie i grypę

Regularne picie soku z pigwy, na przykład dodawanie go do herbaty każdego dnia, wzmacnia odporność i chroni przed infekcjami. To zasługa m.in. dużej zawartości witaminy C. Warto wykorzystać to w sezonie przeziębień i grypy. A gdy jednak zachorujemy, sok z pigwy złagodzi kaszel. Poza tym pigwa, dzięki zawartości witamin z grupy B, które wpływają na prawidłową pracę układu nerwowego, ma również działanie uspokajające i wyciszające. A – jak wiadomo – spokojny sen sprzyja szybszemu wyzdrowieniu.

Sok z pigwy a układ pokarmowy

Zawarte w pigwie taniny (garbniki) regulują pracę żołądka i jelit, wspomagają funkcjonowanie wątroby, dlatego pigwa polecana jest osobom, które z powodu choroby przewlekłej przyjmują regularnie leki, jak również osobom, które często piją alkohol. Garbniki działają także ściągająco na błony śluzowe, co pomaga skrócić czas biegunki.

Owoce pigwy, zwłaszcza te nie w pełni dojrzałe, jeszcze zielone, zawierają sporo pektyn. Usprawniają one oczyszczanie organizmu, usuwanie toksyn oraz metali ciężkich. Do tego ograniczają wchłanianie glukozy w jelicie cienkim, co jest korzystne dla cukrzyków. Zresztą cukrzycy docenią jeszcze jedną właściwość owoców pigwy. Otóż mają one niski indeks glikemiczny (IG 35).

Z kolei rodzice niejadków powinni przemycać sok z pigwy w napojach swoich dzieci. Pobudza on bowiem apetyt.

Sok z pigwy jako przeciwutleniacz

Pigwa obfituje w witaminę C oraz polifenole, które są silnymi przeciwutleniaczami. Oznacza to, że regularne spożywanie soku z pigwy sprzyja zwalczaniu wolnych rodników. Wolne rodniki uszkadzają komórki organizmu, są odpowiedzialne za procesy starzenia się oraz za rozwój chorób, w tym nowotworów. Naukowcy zaobserwowali, że podczas produkcji soku ze skórki pigwy wydziela się spora ilość ekstraktu fenolowego mającego właściwości antyoksydacyjne.

Sok z pigwy – przeciwwskazania

Pigwa jest bezpiecznym owocem w zasadzie dla każdego, jedynie z wyjątkiem osób, które mają nadwrażliwe jelita. Natomiast sok, który zawiera dużą ilość cukru, nie służy cukrzykom.

Trzeba też pamiętać, by przed przygotowaniem soku usunąć z pigwy gniazda nasienne. Pestki pigwy – jak wielu innych owoców – zawierają amigdalinę, która w przewodzie pokarmowym może przekształcić się w toksyczny cyjanowodór. Ale spokojnie, niewielka ilość nam nie zaszkodzi.

Jak zrobić sok z pigwy na zimę? Przepis

Owoce, z których zamierzamy przygotować sok, nie muszą być idealnie gładkie. Jeśli bierzemy je z własnej uprawy bądź kupujemy na bazarku, mogą mieć spękania od strony szypułki, a nawet na całym owocu. To dość częste i zwykle świadczy o tym, że w okresie wegetacji panowała zmienna pogoda – susza przeplatała się z intensywnymi opadami. Do przetwarzania nie nadają się jedynie owoce, w których rozpoczął się proces gnilny.

Najprostsza metoda uzyskania soku z pigwy to skorzystanie z wyciskarki (zwłaszcza wolnoobrotowej, która sprawia, że więcej pulpy trafia do soku, więc jest on gęstszy i bardziej esencjonalny) lub sokowirówki. Wrzucamy do nich owoce bez gniazd nasiennych i pestek. Uzyskany sok dosładzamy i doprawiamy (np. anyżem, cynamonem) według swoich upodobań. Dobrym pomysłem jest wrzucenie do wyciskarki razem z pigwami kawałka imbiru.

Można też zrobić domowy syrop z pigwy. Potrzebujemy owoców i cukru w proporcji jeden do jednego (czyli na przykład na kilogram pigwy trzeba wziąć kilogram cukru). Jest też inna metoda doboru proporcji – trzy czwarte słoika niech zajmuje rozdrobniona pigwa, a resztę zasypujemy cukrem, by słoik był pełny.

Owoce trzeba umyć i usunąć z nich gniazda nasienne, pokroić w kostkę albo zetrzeć na tarce o dużych oczkach. Umieścić je w słoju i zasypać cukrem. Słoik przykrywamy lnianą ściereczką i odstawiamy na dwa, trzy dni w ciepłe, lecz ciemne miejsce. Kilka razy dziennie poruszamy słoikiem, by cukier rozpuszczał się w powstającym soku. Gotowy syrop można przechowywać w lodówce przez kilka tygodni. Jeśli zależy nam na dłuższym przechowywaniu, aby na przykład móc dodawać go przez całą zimę do herbaty, syrop trzeba poddać pasteryzacji.

Czy ten artykuł był pomocny?
TakNie

Podobne artykuły