Strona główna ZdrowiePsychologiaSeks Seks w ciąży – czy jest bezpieczny?

Seks w ciąży – czy jest bezpieczny?

autor: Katarzyna Koper Data publikacji: Data aktualizacji:
Data publikacji: Data aktualizacji:

Kochać się, czy lepiej zachować wstrzemięźliwość seksualną aż do porodu? To dylemat wielu przyszłych rodziców. – Seks w ciąży przebiegającej bez komplikacji jest dozwolony, a nawet wskazany – uważa dr Małgorzata Nowicka, ginekolożka i położniczka, a także endokrynolożka i specjalistka medycyny estetycznej. Przyjmuje pacjentki w warszawskiej klinice Medifem.

Strona główna ZdrowiePsychologiaSeks Seks w ciąży – czy jest bezpieczny?

Przyszli rodzice w czasie ciąży często rezygnują z intymnych zbliżeń w obawie, że mogą się one przyczynić do poronienia, uszkodzenia płodu lub sprowokować przedwczesny poród. Niektórzy czują się skrępowani na samą myśl o tym, że rozwijający się płód miałby być świadkiem intymnej sytuacji.

– Narząd wzroku wykształca się w drugim trymestrze ciąży, ale dziecko ma zamknięte powieki. Istnieje możliwość dostrzeżenia co najwyżej źródła światła, ale niczego więcej. Zamknięta szyjka macicy i błony owodniowe skutecznie oddzielają dziecko od pochwy. Dlatego nie obawiajmy się, że maluch będzie w stanie „podejrzeć” rodziców – tłumaczy ginekolożka dr Małgorzata Nowicka.

Czy można się kochać w ciąży? Czy są przeciwwskazania do uprawiania seksu w ciąży?

Czy można się kochać w ciąży? W przypadku prawidłowo rozwijającej się ciąży nie ma przeciwwskazań do współżycia przez cały czas jej trwania. Pani doktor przyznaje, że pytanie o tę kwestę bardzo często pada z ust przyszłych rodziców, szczególnie tych, którzy „są w ciąży” po raz pierwszy.

– Przeciwwskazań do współżycia w czasie ciąży jest naprawdę niewiele. To krwawienia i plamienia, których przyczynę trzeba zawsze wyjaśnić, ryzyko przedwczesnego porodu związane ze skurczami czy skróceniem szyjki macicy oraz łożysko przodujące – wymienia lekarka.

Wizyty kontrolne w czasie ciąży są częste właśnie dlatego, by monitorować te zagrożenia i na bieżąco dostosowywać do nich zalecenia. Jeśli podczas badania lekarz dostrzeże zagrożenie, poinformuje pacjentkę, że nie powinna współżyć. Jeśli o tym nie wspomina, to znaczy, że współżycie nie niesie ze sobą zagrożenia. W przypadku wątpliwości zawsze warto o to dopytać.

– W podejściu do seksu w ciąży warto kierować się zasadą, że szczęśliwi rodzice to szczęśliwe dziecko – wyjaśnia ekspertka. – Ciąża nie jest chorobą, więc nie ma powodu, by pozbawiać się w czasie jej trwania prawa do zbliżeń, które są przecież bardzo silnym elementem więziotwórczym. W tym momencie szczególnie warto zadbać o relację, która za kilka miesięcy lub tygodni się zmieni. Nie chodzi o to, że po porodzie będzie gorsza, ale z pewnością będzie inna. Dlatego warto wykorzystać okazję i pocieszyć się możliwością spędzenia czasu tylko we dwoje. Dziecko wniesie w życie pary z pewnością mnóstwo radości, ale także wiele nowych obowiązków. Nie tylko połóg, ale także niewyspanie i zmęczenie w pierwszych tygodniach po porodzie mogą sprawić, że młodzi rodzice na pewien czas zapomną o seksie.

Ćwiczenia w ciąży – jakie są bezpieczne?

Seks w ciąży – czy to bezpieczne?

Wokół seksu w ciąży narosło wiele mitów. Niektórzy uważają, że jest szczególnie niebezpieczny na początku ciąży, bo grozi poronieniem, oraz na końcu, bo grozi przedwczesnym porodem. Okazuje się jednak, że te obiegowe opinie są nieprawdziwe.

 – Jeśli nie pojawiają się niepokojące objawy, takie jak krwawienie lub plamienie po stosunku w ciąży, ból podczas stosunku w ciąży, ból brzucha czy przedwczesne bolesne skurcze po stosunku w ciąży, albo lekarz podczas wizyty nie zaleci rezygnacji ze współżycia, jest ono jak najbardziej dozwolone – tłumaczy dr Nowicka.

Zbudowane z tkanki mięśniowej ścianki macicy są dla płodu jak kokon, który powiększa się wraz z dzieckiem, ciasno je otulając. Dlatego seks nie przeszkadza w implantacji zarodka i nie wpływa negatywnie na dalszy rozwój płodu. Macicę od pochwy oddziela szyjka, która w prawidłowej ciąży powinna być zamknięta. Maluch jest też otoczony workiem owodniowym i zanurzony w płynie owodniowym, który zapewnia mu bezpieczne środowisko i amortyzuje wszelkie wstrząsy związane z ruchami matki. Nie obawiajmy się więc, że stosunek w ciąży spowoduje dyskomfort u maleństwa. Wręcz przeciwnie, zawieszone w wodach płodowych, będzie miało okazję się pokołysać, co będzie dla niego przyjemnym doznaniem.

Jaką pozycję seksualną wybrać? – W tej kwestii nie ma ograniczeń – mówi lekarka. Jedynie w ostatnich tygodniach ciąży, kiedy brzuch przyszłej mamy jest już naprawdę duży, znacznie wygodniejsze niż pozycja klasyczna będą na przykład pozycje „na boku”.

Skurcze porodowe i skurcze przepowiadające – co musisz o nich wiedzieć?

Seks w ciąży a ryzyko przedwczesnego porodu

Seks jest jedną z ludowych recept na wywołanie porodu, gdy jest już po terminie. Chodzi o obecne w nasieniu prostaglandyny, które działają rozluźniająco na szyjkę macicy. Czy to znaczy, że mogą też wywołać poród przedwczesny i w związku z tym trzeba używać prezerwatywy? – Nie ma takiej potrzeby – uspokaja ginekolożka.

Stężenie prostaglandyn w nasieniu jest zbyt małe, by mogło sprowokować przedwczesny poród, oczywiście jeśli stan szyjki macicy jest adekwatny do wieku ciąży. – Jeśli podczas badania okaże się, że szyjka macicy skraca się zbyt wcześnie, lekarz zaleci pacjentce powstrzymanie się od współżycia – wyjaśnia dr Nowicka.

Seks w ciąży a infekcje intymne

Zakażenia w czasie ciąży mogą rzeczywiście zagrozić jej przebiegowi, ale jeśli się przydarzą, na szczęście można je leczyć. – W czasie ciąży włącza się mechanizm naturalnej immunosupresji, przeciwdziałający traktowaniu płodu przez organizm matki jak obce białko. To może nasilić skłonność do infekcji intymnej – tłumaczy dr Nowicka. Nie jest to jednak powód, by rezygnować z seksu w ciąży. Jeśli pojawią się upławy lub inne dolegliwości świadczące o zakażeniu, takie jak świąd czy pieczenie, trzeba jak najszybciej zgłosić się do ginekologa.

Warto też unikać łączenia stosunków oralnych lub analnych z waginalnymi, bo wówczas ryzyko zakażenia jest szczególnie duże. Trzeba też oczywiście zachować podstawowe zasady higieny intymnej, czyli dokładnie umyć narządy płciowe zarówno przed zbliżeniem, jak i po nim.

– Aby zmniejszyć ryzyko infekcji intymnej, warto również wzmocnić florę bakteryjną pochwy, stosując preparaty probiotyczne – radzi ginekolożka. W ich składzie znajdują się szczepy rodzaju Lactobacillus, czyli pałeczek kwasu mlekowego, które zasiedlają śluzówkę pochwy, zajmując terytorium, które mogłyby ewentualnie zająć szczepy patogenne. Ponadto zakwaszają środowisko pochwy, czyniąc je niesprzyjającym dla namnażania „złych” bakterii.

Infekcje intymne – jak im zapobiegać i jak leczyć?

Plamienie po stosunku w ciąży

Plamienie po stosunku w ciąży lub bez związku z nim, a także ból podbrzusza i skurcze po stosunku w ciąży – to niepokojące sygnały, które powinny skłonić przyszłych rodziców do rezygnacji ze współżycia. Nie oznaczają one jednak konieczności zachowania abstynencji seksualnej aż do porodu, a jedynie do najbliższej wizyty u ginekologa. Po zbadaniu pacjentki lekarz powinien poinformować ją, czy może uprawiać seks w ciąży. Plamienia na początku ciąży zdarzają się dość często i zwykle nie stoi za nimi żadna patologia, jednak zawsze trzeba to sprawdzić.

A co, jeśli lekarz zaleci rezygnację ze współżycia? – Wówczas zamiast całkowicie rezygnować ze zbliżeń, warto dopytać lekarza, jakie formy bliskości są bezpieczne w tej sytuacji – radzi dr Nowicka. Petting, necking czy przytulanie skutecznie podtrzymują więź pomiędzy partnerami i jednocześnie w żaden sposób nie zagrażają ciąży.

Czy ten artykuł był pomocny?
TakNie

Podobne artykuły