O wygląd i kondycję stóp powinniśmy dbać przez cały rok, a nie tylko w czasie, gdy chętnie zakładamy sandały. Jeśli skóra na piętach popękała i widać wyraźne bruzdy, to znak, że zaniedbaliśmy ich pielęgnację, a może także swoje zdrowie. Jakie są sposoby na popękane pięty? Sprawdź, co na popękane pięty będzie najlepsze.
Spis treści
Pękające pięty – przyczyny popękanej skóry
Wśród przyczyn, które prowadzą do pękania pięt i łuszczącej się skóry na stopach, najczęściej wymienia się zaniedbania pielęgnacyjne, które polegają na nadmiernym przesuszeniu skóry. O wiele rzadziej dochodzi do pękania pięt z powodu nadmiernej potliwości stóp. Ale są też inne powody tej dolegliwości.
- Pękające pięty mogą mieć związek z przeciążeniami, czyli zbyt dużym naciskiem na skórę stóp. Taka sytuacja może dotyczyć osób ze znaczną nadwagą oraz otyłych. U osób otyłych często dochodzi do zaburzeń krążenia, które negatywnie wpływają na ukrwienie skóry i mogą być przyczyną pękania.
- Popękane pięty mogą być spowodowane niewłaściwie dobranym obuwiem. Piętom szkodzi chodzenie na szpilkach, ale także zupełnie płaska podeszwa. Jeżeli pięta jest szersza niż podeszwa buta, zwiększa się nacisk na skórę i z czasem dochodzi do pęknięć lub tworzenia się głębokich szczelin.
- Niewłaściwa dieta, czyli mało urozmaicona i pozbawiona cennych dla skóry minerałów i witamin, to także przyczyna suchych, zrogowaciałych pięt. Dotyczy to głównie niedoborów witaminy A, E oraz B5.
- Zbyt małe nawodnienie organizmu także może być powodem przesuszenia skóry, obniżenia jej elastyczności, a co za tym idzie – większej skłonności do rogowacenia i pękania.
- Sprzyja temu także praca, która wymaga długiego stania na twardej powierzchni. W takiej sytuacji należy zadbać o buty na elastycznej podeszwie lub o dobrej jakości wkładki do butów.
Grzybica stóp – jakie daje objawy i jak jej zapobiec?
Pękające pięty – czy przyczyną mogą być inne schorzenia?
Jest wiele takich schorzeń, które mają niekorzystny wpływ na skórę, także tę na piętach. Należą do nich:
1. Niedoczynność tarczycy
Niedobór hormonów tarczycowych bardzo często ma negatywny wpływ na stan skóry. Staje się ona sucha, mało elastyczna, a przez to skłonna do pęknięć. Poza tym osoby cierpiące na niedoczynność tarczycy często mają nadwagę, co sprawia, że skóra stóp jest przeciążona.
2. Cukrzyca
Osoby chorujące na cukrzycę często zmagają się z nadwagą, a ta sprzyja pękaniu pięt. Skóra jest podatna na uszkodzenia, a wszelkie rany trudno się goją. Upośledzone krążenie sprawia, że chory nie odczuwa bólu, a więc może nie zauważyć, że skóra na piętach popękała.
3. Łuszczyca
Przesuszona i popękana skóra na piętach może być pierwszym objawem choroby. Dlatego lepiej nie zwlekać z wizytą u dermatologa.
4. Atopowe zapalenie skóry
Naskórek osób chorych na AZS szybciej rogowacieje i jest pozbawiony naturalnej warstwy ochronnej, a to sprzyja pękaniu skóry na piętach.
5. Keratoliza dziobata
Nazywana też rogowcem pobrużdżonym. To choroba infekcyjna stóp, która ma związek z ich nadmiernym poceniem się, długim noszeniem zakrytych butów i ciężką pracą fizyczną. Na skórze występują dołeczkowate ubytki naskórka, które zlewają się, tworząc pęknięcia i szczeliny. Choroba zwykle obejmuje pięty i boczne krawędzie stopy.
6. Alergie
Zarówno te miejscowe, jak i ogólne mogą sprzyjać pękaniu skóry na piętach.
Alergia na pyłki – co warto o niej wiedzieć?
Popękane pięty – kiedy należy skorzystać z pomocy specjalisty?
Zawsze wtedy, gdy stopy bolą. Także wtedy, gdy zaobserwujemy, że nadmiernie się pocą, ich skóra zmieniła wygląd lub jest przesuszona, pojawiły się przebarwienia czy znamiona.
Warto skorzystać z fachowej porady, aby wiedzieć, jakich kosmetyków używać do pielęgnacji swoich stóp. Wiele osób używa do stóp kremów nawilżających, ale np. w przypadku nadmiernej potliwości nie jest to dobre, bo sprzyja infekcjom, a nawet pękaniu skóry.
Pękające pięty w gabinecie podologa
- Wizyta zaczyna się od zebrania dokładnego wywiadu. Ważne, aby być szczerym i powiedzieć prawdę o swoich dolegliwościach.
- Kolejnym etapem jest postawienie diagnozy.
- Jeśli podolog podejrzewa, że przyczyną bólu są np. zmiany ortopedyczne, naczyniowe lub o podłożu alergicznym, zaleca wizytę u innego specjalisty.
- Gdy przyczyną pękających pięt jest nieprawidłowa pielęgnacja, wykonuje się zabieg polegający na zeszlifowaniu nadmiaru zrogowaciałej skóry. Czasem wystarczy jeden zabieg, a niekiedy trzeba wykonać ich kilka.
- Podolog może też dobrać wkładki do butów niwelujące mechaniczne przeciążenia pięt oraz zaproponować odpowiednie kremy i maści do codziennej pielęgnacji stóp. Może też zalecić noszenie silikonowych osłon na pięty.
Refleksologia – leczniczy masaż stóp
Domowe sposoby na popękane pięty
1. Raz w miesiącu wykonaj zabieg pielęgnacyjny na pękające pięty
Podstawą domowej pielęgnacji stóp powinna być systematyczność. Średni cykl odbudowy naskórka u zdrowego człowieka wynosi 28 dni, a więc raz w miesiącu należy wykonać zabieg pielęgnacyjny stóp.
2. Nie ścieraj skóry na piętach zbyt mocno
Rogowacenie skóry jest fizjologicznym procesem. Ale zabiegu zapobiegającego pękaniu pięt nie powinno się robić zbyt inwazyjnie. Nigdy nie ścieramy skóry na piętach do różowego naskórka, bo to może powodować przyspieszenie procesów rogowacenia.
Do usuwania zrogowaciałego naskórka najlepiej używać specjalnej tarki lub mechanicznej frezarki. Popularny pumeks jest trudny do utrzymania w higienie, ponieważ z porów kamienia niezwykle trudno usunąć resztki naskórka. Pumeks może się stać siedliskiem grzybów i bakterii, które łatwo przenieść na skórę.
3. Maść na pękające pięty
Przy pękających piętach można stosować maści lecznicze z witaminą A, mocznikiem i innymi substancjami odżywczymi, które poprawiają elastyczność skóry.
Jeśli po tygodniu lub dwóch tygodniach stosowania preparatów rezultaty nie będą zadowalające, warto zasięgnąć porady specjalisty, który indywidualnie dobierze odpowiedni preparat np. specjalny krem do stóp z mocznikiem.
Należy jednak pamiętać, że zbyt duże stężenie niektórych substancji aktywnych (jak mocznik czy kwas salicylowy) może pogłębić problem.
4. Krem do stóp i masaż
Stosując kremy do stóp, warto poświęcić kilka minut na masaż. Zabieg poprawi mikrokrążenie, a więc korzystnie wpłynie na ukrwienie i odżywienie skóry.
Wrastający paznokieć – jak sobie z nim poradzić?
Kąpiele na pękające pięty – w czym moczyć stopy?
- Przy skłonności do pękania pięt warto stosować kąpiele z dodatkiem ziół. Kąpiel nie powinna trwać dłużej niż 15 minut, aby nie doszło do maceracji skóry. Do miski z wodą warto dodać napar z ziół lub sól leczniczą.
- Moczenie stóp w wodzie z dodatkiem soli leczniczej (iwonicka, bocheńska) lub z Morza Martwego działa kojąco i leczniczo na pękające pięty.
- Siemię lniane, nasiona kozieradki i koszyczek rumianku (po 2 łyżki stołowe) zalej wrzątkiem, przykryj i odstaw na 15 minut. Następnie przelej do miski z ciepłą wodą. Kąpiel oczyszcza i regeneruje skórę, łagodzi podrażnienia i działa przeciwzapalnie.
- Ziele nostrzyka i starty korzeń żywokostu zawierają alantoinę, która ma działanie kojące i przyspieszające gojenie skóry. Weź po 2 łyżki ziół i zalej wrzątkiem. Odstaw na 10 minut. Przelej napar do miski, w której wymoczysz nogi.
- Olejek z drzewa herbacianego ma właściwości przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze i przeciwwirusowe. Można go dodawać do kąpieli stóp. Jest pomocny przy leczeniu pękających pięt.
Papka z płatków owsianych na pękające stopy
Płatki owsiane to bardzo bogate źródło witamin z grupy B. Łyżkę płatków zmieszaj z oliwą lub olejem, np. słonecznikowym, tak aby powstała gęsta papka. Nasmaruj nią pięty i pozostaw na pół godziny. Zmyj masę ciepłą wodą, osusz stopy i wmasuj krem do stóp. Kurację należy powtarzać raz w tygodniu.