6 materiałów, które mogą zastąpić plastik

Plastikowe przedmioty jednorazowego użytku stanowią ogromne zagrożenie dla środowiska. Parlament Europejski chce więc zastąpić plastik materiałami mniej szkodliwymi. Jaka jest więc najlepsza alternatywa dla plastiku?

Jak zużywać mniej plastiku? Zasada zero waste. Jakie materiały mogą zastąpić plastik?

Zastąpienie tworzyw sztucznych w jednorazowych słomkach, mieszadełkach czy sztućcach materiałami łatwiej i szybciej ulegającymi biodegradacji jest jak najbardziej możliwe. I chociaż nie wpłynie ono na zmniejszenie ilości produkowanych śmieci, to przynajmniej sprawi, że będą one mniej groźne. Zamienniki, które mogą stanowić alternatywę dla plastiku to np.

  • papier – biodegradowalny i podlega recyklingowi (np. torby na zakupy)
  • bambus – lekki, wytrzymały, ekologiczny (np. słomki i mieszadełka, patyczki do uszu, sztućce, szczoteczki do zębów)
  • drewno – materiał ekologiczny, pochodzenia naturalnego, podlegający recyklingowi, zdrowy
  • szkło – powstaje z naturalnych materiałów, może być poddawane recyklingowi wiele razy.
  • otręby pszenne – z odpowiednio przetworzonych otrąb pszennych, wytwarzane są jednorazowe talerze i sztućce, które w ciągu 30 dni ulegają pełnej biodegradacji. Można je także po prostu zjeść
  • konopie Z materiałów kompozytowych na bazie konopi przemysłowych wytwarza się m.in. głośniki, obudowy instrumentów muzycznych, a nawet klocki lego

Alternatywa dla plastiku - czym zastąpić plastik?

 

22.05.2019
Walkę z plastikiem warto prowadzić nie tylko w skali makro, ale także mikro. Tę ostatnią propagują ruchy typu Zero Waste (tłum. brak śmieci) zachęcające do świadomego ograniczania ilości śmieci.
20.05.2019
Czy są jeszcze rzeczy, których nie zrobiono z bambusa?  Prawdopodobnie tak, ale z każdym rokiem jest ich coraz mniej, bo roślina ta znajduje zastosowanie w coraz to innych dziedzinach życia. Trudno o bardziej uniwersalny materiał niż bambus, w dodatku budzący pozytywne, proekologiczne skojarzenia. Czy słusznie? Przyjrzyjmy mu się bliżej.
19.04.2019
Europejczycy, w tym my Polacy, zużywamy ogromne ilości wody. Średnio na jedną minutę z otwartego kranu wypływa nam 9 litrów wody, są też takie z których jest to 12-14 litrów. Tymczasem zasoby wody pitnej na naszej planecie są coraz mniejsze. Oszczędzanie jej jest więc koniecznością. Sprawdź, jak oszczędzać wodę w domu.
11.05.2018
Ekstrakty z młodych pąków i pędów sosny zawierają składniki aktywne pomocne w łagodzeniu objawów przeziębienia. Najwięcej substancji leczniczych zawierają wiosną. Jeśli się pospieszysz, uda ci się jeszcze zebrać świeże pędy i zrobić z nich leki ziołowe do domowej apteczki. Dzięki nim jesienią i zimą szybko pokonasz infekcję górnych dróg oddechowych.
14.05.2019
Położna kojarzy ci się tylko z osobą, która przyjmuje poród, wspiera młodą mamę po narodzinach dziecka, uczy jak przystawić noworodka do piersi? Tymczasem tak naprawdę – jak mówi Ewa Janiuk, położna z wieloletnim  doświadczeniem – to przewodniczka po świecie kobiecości. Nawet jeśli nie jesteś w okresie okołoporodowym, zadbaj o to, by złożyć deklarację wyboru położnej […]
20.02.2019
Odkąd tak bardzo popularne stały się szumiące maskotki dla noworodków, wiele osób interesuje się tym, czy wydawany przez nie dźwięk, zwany białym szumem, rzeczywiście działa relaksująco na dzieci i dorosłych i czy długotrwałe słuchanie takich dźwięków jest bezpieczne dla uszu. Sprawdzamy!