6 materiałów, które mogą zastąpić plastik

Plastikowe przedmioty jednorazowego użytku stanowią ogromne zagrożenie dla środowiska. Parlament Europejski chce więc zastąpić plastik materiałami mniej szkodliwymi. Jaka jest więc najlepsza alternatywa dla plastiku?

Jak zużywać mniej plastiku? Zasada zero waste. Jakie materiały mogą zastąpić plastik?

Zastąpienie tworzyw sztucznych w jednorazowych słomkach, mieszadełkach czy sztućcach materiałami łatwiej i szybciej ulegającymi biodegradacji jest jak najbardziej możliwe. I chociaż nie wpłynie ono na zmniejszenie ilości produkowanych śmieci, to przynajmniej sprawi, że będą one mniej groźne. Zamienniki, które mogą stanowić alternatywę dla plastiku to np.

  • papier – biodegradowalny i podlega recyklingowi (np. torby na zakupy)
  • bambus – lekki, wytrzymały, ekologiczny (np. słomki i mieszadełka, patyczki do uszu, sztućce, szczoteczki do zębów)
  • drewno – materiał ekologiczny, pochodzenia naturalnego, podlegający recyklingowi, zdrowy
  • szkło – powstaje z naturalnych materiałów, może być poddawane recyklingowi wiele razy.
  • otręby pszenne – z odpowiednio przetworzonych otrąb pszennych, wytwarzane są jednorazowe talerze i sztućce, które w ciągu 30 dni ulegają pełnej biodegradacji. Można je także po prostu zjeść
  • konopie Z materiałów kompozytowych na bazie konopi przemysłowych wytwarza się m.in. głośniki, obudowy instrumentów muzycznych, a nawet klocki lego

Alternatywa dla plastiku - czym zastąpić plastik?

 

09.09.2019
Naukowcy potwierdzają, że na całym świecie około 10 procent wyprodukowanego plastiku trafia do wszechoceanu. A do 2050 roku może się tam znajdować więcej takich odpadów niż ryb! Przy czym aż połowa to produkty jednorazowego użytku. Mówimy STOP!
22.05.2019
Walkę z plastikiem warto prowadzić nie tylko w skali makro, ale także mikro. Tę ostatnią propagują ruchy typu Zero Waste (tłum. brak śmieci) zachęcające do świadomego ograniczania ilości śmieci.
14.08.2019
Kochają je fanki naturalnej pielęgnacji. Bo zastępują tonik, wcierkę do włosów, są świetną bazą do maseczek, a w upały także genialną chłodzącą mgiełką. I co najlepsze: w pół godziny zrobisz je sama w domu.
26.05.2019
Prozdrowotne właściwości siemienia i oleju lnianego są znane od wieków. Współczesne badania je potwierdzają i wskazują, jakie wartościowe składniki są za to dobroczynne działanie siemienia lnianego odpowiedzialne.
07.07.2018
Podczas menstruacji cierpisz z powodu bólów i skurczów w dole brzucha? Większość kobiet radzi sobie z tym problemem, łykając leki przeciwbólowe. Warto jednak poszukać naturalnego środka, który pomoże równie skutecznie. O alternatywnych sposobach radzenia sobie z bólem i innymi dolegliwościami towarzyszącymi miesiączce rozmawiamy z dr Aliną Małmyszko-Czapkowicz, lekarzem rodzinnym.
12.07.2019
Wybieracie się samochodem w podróż z dzieckiem lub dziećmi? Wyprawa będzie udana, jeśli  dobrze się do niej przygotujecie i będziecie przestrzegać zasad bezpiecznego podróżowania z malcem. Jakich? Konsultacja Paweł Kurpiewski – ekspert ds. bezpieczeństwa dzieci w samochodach, biomechanik zderzeń, redaktor serwisu fotelik.info.