6 materiałów, które mogą zastąpić plastik

Plastikowe przedmioty jednorazowego użytku stanowią ogromne zagrożenie dla środowiska. Parlament Europejski chce więc zastąpić plastik materiałami mniej szkodliwymi. Jaka jest więc najlepsza alternatywa dla plastiku?

Jak zużywać mniej plastiku? Zasada zero waste. Jakie materiały mogą zastąpić plastik?

Zastąpienie tworzyw sztucznych w jednorazowych słomkach, mieszadełkach czy sztućcach materiałami łatwiej i szybciej ulegającymi biodegradacji jest jak najbardziej możliwe. I chociaż nie wpłynie ono na zmniejszenie ilości produkowanych śmieci, to przynajmniej sprawi, że będą one mniej groźne. Zamienniki, które mogą stanowić alternatywę dla plastiku to np.

  • papier – biodegradowalny i podlega recyklingowi (np. torby na zakupy)
  • bambus – lekki, wytrzymały, ekologiczny (np. słomki i mieszadełka, patyczki do uszu, sztućce, szczoteczki do zębów)
  • drewno – materiał ekologiczny, pochodzenia naturalnego, podlegający recyklingowi, zdrowy
  • szkło – powstaje z naturalnych materiałów, może być poddawane recyklingowi wiele razy.
  • otręby pszenne – z odpowiednio przetworzonych otrąb pszennych, wytwarzane są jednorazowe talerze i sztućce, które w ciągu 30 dni ulegają pełnej biodegradacji. Można je także po prostu zjeść
  • konopie Z materiałów kompozytowych na bazie konopi przemysłowych wytwarza się m.in. głośniki, obudowy instrumentów muzycznych, a nawet klocki lego

Alternatywa dla plastiku - czym zastąpić plastik?

 

09.09.2019
Naukowcy potwierdzają, że na całym świecie około 10 procent wyprodukowanego plastiku trafia do wszechoceanu. A do 2050 roku może się tam znajdować więcej takich odpadów niż ryb! Przy czym aż połowa to produkty jednorazowego użytku. Mówimy STOP!
08.10.2019
Idea ograniczania zużycia plastiku coraz bardziej zyskuje na popularności. Jeśli i tobie leży na sercu ochrona naszej planety, może weźmiesz pod uwagę kilka pomysłów na bardziej ekologiczną pielęgnację?
14.10.2019
Co prawda w najnowszych doniesieniach WHO uspokaja, że mikroplastik nie jest niebezpieczny dla naszego zdrowia, ale… podkreśla, że konieczne są dalsze badania. Prawda jest taka, że NIE WIEMY jaki długofalowy wpływ na nasz organizm ma codzienne wchłanianie drobinek mikroplastiku. I zdecydowanie rozsądniej postąpimy, ograniczając ilość plastiku zarówno w swoim najbliższym, jak i dalszym otoczeniu.
24.04.2019
Gdy planujemy dziecko, najważniejsze jest to, by urodziło się zdrowe. Dlatego wiele z nas przygotowuje się do zajścia w ciążę już na kilka miesięcy wcześniej. Zmieniamy styl życia i dietę, rezygnujemy z alkoholu i papierosów. Robimy też badania profilaktyczne, a jedno z nich jest szczególnie ważne! To badanie poziomu TSH. Konsultacja: Anna Radomska, specjalista chorób […]
31.01.2018
Gwałtowne wymioty, a potem wodnista biegunka, do tego wysoka gorączka i ból brzucha. Tak zazwyczaj zaczyna się jedna z najczęstszych zimowych infekcji, czyli biegunka rotawirusowa, potocznie zwane grypą żołądkową. Co zrobić, żeby szybko ją powstrzymać?
31.05.2018
Przyroda po raz kolejny nas zaskakuje – właśnie zakwitły lipy! Koniecznie nazbieraj jak najwięcej lipowych kwiatów. Po wysuszeniu zrób z nich pyszną leczniczą herbatę. Pomoże podczas przeziębienia, a zmęczonym i zestresowanym ukoi nerwy i pozwoli na spokojny sen.