Pogląd, jakoby kwiaty doniczkowe w sypialni nie powinny stać, powoli przechodzi do lamusa. Oczywiście zwolenników teorii, że rośliny doniczkowe w nocy „kradną” tlen, nie brakuje. Jednak trudno to wytłumaczyć mieszkańcom amazońskiej dżungli, którzy mają się bardzo dobrze.
Spis treści
Kwiaty doniczkowe w sypialni – jakie mają zalety?
Rośliny w domu są niewątpliwie wspaniałym dodatkiem ozdobnym i jednocześnie uzupełnieniem architektury naszych wnętrz. Dzięki odpowiednio dobranej osłonce czy doniczce można uzyskać niesamowicie piękny efekt wizualny. Jednak to nie jedyna zaleta kwiatów doniczkowych.
Rośliny doniczkowe, zarówno kwitnące, jak i te, które mają ozdobne liście, poprawiają jakość powietrza w miejscu naszego wypoczynku. Podnoszą wilgotność w pomieszczeniach, produkują tlen podczas procesu fotosyntezy. Oczyszczają powietrze ze smogu, formaldehydów i innych substancji szkodliwych. Dzięki temu są bardzo pożądane w naszym otoczeniu – zwłaszcza w sypialni.
Warto się zastanowić, jakie kwiaty do sypialni wybrać, aby stworzyć własną niepowtarzalną oazę spokoju i relaksu. Nie każda roślina bowiem powinna stać blisko łóżka. Należy wybrać najzdrowsze kwiaty do sypialni – rośliny produkujące tlen i oczyszczające powietrze ze smogu oraz toksyn. Jeżeli dokonamy właściwego wyboru, gwarantuję, że wypoczynek i relaks będzie godny najlepszego SPA.
8 trujących roślin doniczkowych
Jakie kwiaty do sypialni?
Jest kilka kryteriów, jakimi należy się kierować przy wyborze rośliny do sypialni. Najważniejszy to nasze upodobania estetyczne. Roślina najzwyczajniej w świecie musi nam się podobać, i tyle w tym temacie.
Drugie kryterium to wybór spośród kwiatów przeznaczonych specjalnie do sypialni ze względu na swoje właściwości oczyszczające powietrze. Kolejne dwa warunki to rozmiar rośliny i jej wymagania. Właśnie dlatego przedstawiamy pięć najlepszych naszym zdaniem roślin. Wśród nich każdy znajdzie coś nie tylko dla siebie, ale także dla innych.
Kompostownik domowy – jak go zrobić?
Rośliny oczyszczające powietrze
Oto rośliny oczyszczające powietrze ze smogu i produkujące tlen, które zasługują na szczególną uwagę jako kwiaty doniczkowe w sypialni.
Skrzydłokwiat
Zdecydowanie wygrywa, biorąc pod uwagę opinię miłośników roślin kwitnących. Skrzydłokwiat posiada nie tylko zdolność oczyszczania powietrza ze smogu, ale jest też niekwestionowaną wyniosłą pięknością. Można go mieć w wersji miniaturowej, wtedy doskonale będzie się prezentować na komodzie czy nocnym stoliku.
Zielistka Sternberga
Jeżeli masz mało miejsca w sypialni, doskonale wkomponuje się w półkę między książkami lub kawałek szafy. Jeśli posiadasz żółwia, będzie to też idealne urozmaicenie jego diety.
Sansewieria
Kolejna roślina o ozdobnych liściach, zwana też żelazną damą lub językiem teściowej. Piękna, wyprostowana, idealna dla zapominalskich. Sansewieria sprawdzi się zarówno w stylowej alkowie, jak i w nowoczesnym pomieszczeniu.
Epipremnum złociste
Bardzo popularna roślina. Epipremnum posiada kilka opcji. Można ją potraktować jako roślinę zwisającą, zamontować na ścianie kratkę, po której będzie się piąć, lub postawić w donicy razem z podporą kokosową.
Aloes
Aloes to roślina, której nikomu nie trzeba przedstawiać i opowiadać o jej zdrowotnych właściwościach. Chyba każdy posiada w domu jakiś preparat z dodatkiem aloesu.
Jak zrobić las w słoiku?
Dlaczego właśnie te kwiaty do sypialni?
Wymienione kwiaty doniczkowe do sypialni to nie tylko rośliny produkujące tlen czy rośliny oczyszczające powietrze. Kwiaty te zwiększają wilgotność powietrza i są pięknym, zielonym akcentem. Stanowią też idealne uzupełnienie naszych wnętrz.
Najważniejsze jest jednak to, że wspaniale odnajdą się w sypialni. Pamiętać trzeba, że w większości przypadków jest to miejsce zacienione przez rolety lub najciemniejszy pokój w mieszkaniu czy domu. Często też zapominamy o naszych roślinach w tym miejscu. Jednak one wybaczają wiele.
Ogródek warzywny na balkonie – co można hodować w domu?
Jakich roślin nie stawiamy w sypialni?
Zdecydowanie rekomendujemy obecność roślin doniczkowych w sypialniach, jednak są malutkie wyjątki. Nie polecamy kwiatów mocno pachnących, takich jak hoja, hiacynty czy lilie.
Chociaż hoja zaliczana jest do roślin oczyszczających powietrze, zapach jej kwitnących kwiatów jest bardzo intensywny. Może to spowodować problemy z oddychaniem, duszności, zawroty głowy i ogólny dyskomfort.
Jak dbać o rośliny doniczkowe zimą?
Kwiaty do sypialni – o czym warto pamiętać?
- Ustawiając rośliny w sypialni, warto pamiętać, że umieszczając je na półkach czy szafie, należy zabezpieczyć miejsce przed ewentualnym zrzuceniem przez dzieci lub zwierzęta.
- Konieczna też będzie podstawka zabezpieczająca meble przed nadmiarem wody.
- Warto też ustawić rośliny tak, by spokojnie można było je ominąć.
- W przypadku aloesu nie trzymamy go przy lampce nocnej, aby uniknąć ewentualnego skaleczenia.
- W razie choroby rośliny, jeśli niezbędne jest zastosowanie jakiegokolwiek środka chemicznego, bezwzględnie należy to zrobić na zewnątrz.
Jak pozbyć się pleśni z wierzchniej warstwy ziemi?
Czasem kiedy jest zbyt wysoka wilgotność podłoża, w doniczce możecie zaobserwować, że na wierzchniej warstwie ziemi pojawia się pleśń. Chciałbym was uspokoić, że nie ma powodu do paniki. Naturalnym sposobem pozbycia się pleśni bez używania środków chemicznych, jest zebranie jej z wierzchniej warstwy i posypania ziemi cynamonem .
Zapytacie się, czemu cynamon? To ze względu na jego właściwości. Cynamon wykazuje m.in. działanie dezynfekujące, przeciwwirusowe, antybakteryjne, przeciwgrzybicze i przeciwzapalne. Pomoże w takiej sytuacji pozbyć się pleśni z doniczki. Pamiętaj, aby jedynie lekko posypać ziemię, bez usypywania grubej warstwy.
Rośliny do łazienki – jakie najlepsze?