Strona główna WellbeingBądź eko Zamiokulkas – jak go pielęgnować?

Zamiokulkas – jak go pielęgnować?

autor: Wojciech Wardecki Data publikacji: Data aktualizacji:
Data publikacji: Data aktualizacji:

Zamiokulkas to niezwykle popularna roślina. Spotykamy ją w biurach, galeriach handlowych, szkołach. Czym zasłużyła sobie na taką popularność? Czy to, że należy do grupy roślin oczyszczających powietrze, wystarczyło, by zyskać taką sławę? Co kryje się za jej rozpoznawalnością?

Strona główna WellbeingBądź eko Zamiokulkas – jak go pielęgnować?

Zamiokulkas zamiolistny to nie to samo co zamia

Zamiokulkas zamiolistny popularnie, ale niestety błędnie, jest nazywany zamią. Nazwę tę można bardzo często spotkać w marketach. Zaznaczyć trzeba, że zamiokulkas i zamia to dwie różne rośliny. Nie są one w żaden sposób spokrewnione ze sobą.

W domach jako roślinę pokojową uprawiamy zamiokulkasa, który należy do rodziny obrazkowatych, natomiast zamia należy do rzędu sagowców.

W naturalnych warunkach zamiokulkas występuje w Afryce, gdzie rośnie w zacienionych lasach, na podłożach piaszczystych i nawet skalistych. Właśnie stamtąd został on sprowadzony do Europy jako popularna roślina doniczkowa.

Zamiokulkas – jakie ma zalety?

Zaletą zamiokulkasa jest nie tylko to, że należy do roślin oczyszczających powietrze. Pochłania on związki lotne organiczne, benzen, ksylen czy toluen.

Związki te są praktycznie cały czas obecne w naszym życiu. Stanowią one część składową mebli, tapet, wykładzin czy paneli podłogowych. Właściwie nie da się ich uniknąć, jednak można ograniczyć ich ilość poprzez zastosowanie naturalnych filtrów, jakimi są rośliny oczyszczające powietrze.

Zamiokulkas powszechnie uważany jest za roślinę trującą. Podobnie jak skrzydłokwiat zawiera w swoim soku kryształki szczawianu wapnia. Dlatego należy trzymać go z daleka od małych dzieci i zwierząt. W Tanzanii roślinę wykorzystuje się jednak do leczenia bólów ucha i problemów skórnych.

Kwiaty do sypialni – jakie rośliny oczyszczające powietrze warto postawić przy łóżku?

Idealna roślina dla zapominalskich

Jeśli jesteś zapominalski, masz problemy z podlewaniem czy utrzymaniem jakiejkolwiek rośliny przy życiu, właśnie znalazłeś swój ideał. Zamiokulkas wybaczy Ci prawie wszystko:

  • brak światła
  • brak wody
  • zbyt ciasną doniczkę
  • wyjazd na wakacje
  • to, że o nim zapomnisz

Nie wybaczy tylko zbyt obfitego podlewania.

Gleba i przesadzanie

Zamiokulkas potrzebuje gleby żyznej i przepuszczalnej, może być ona wymieszana z perlitem, który ją rozluźni. Dno doniczki obowiązkowo powinno być wypełnione keramzytem, aby w donicy nie zalegała woda. Ph gleby może mieć delikatnie kwaśny odczyn.

Roślinę przesadzamy niezwykle rzadko i dopiero wtedy, gdy już nie mieści się w doniczce. Wybieramy tylko rozmiar większą. Zamiokulkas, by dobrze rosnąć, potrzebuje ciasnej doniczki. Zbyt duża doniczka sprawi, że roślina przestanie wypuszczać nowe liście, a swoją energię poświęci na rozrost bulw korzeniowych.

Stanowisko dla zamiokulkasa

Zamiokulkas będzie się dobrze czuł zarówno w miejscu mocno zacienionym, jak i jasnym z rozproszonym światłem. Nie powinien stać on jedynie w pełnym słońcu, przy południowym oknie. Zbyt duża dawka promieni słonecznych sprawia, że liście stają się jaśniejsze i mogą wystąpić na nich plamy – poparzenie słoneczne.

Zamiokulkas dobrze będzie rósł w sypialniach, które najczęściej mają zasłonięte rolety, w pokojach od strony północnej i wschodniej.

Zamiokulkas – podlewanie i nawożenie

Zamiokulkas to roślina o bulwiastych korzeniach, w których gromadzi zapasy wody, dlatego też dobrze znosi okresową suszę. Jest to dla niego bezpieczniejsze niż przelanie, które może doprowadzić do gnicia korzeni, żółknięcia łodyg i liści – i w konsekwencji do ich zamierania.

Podlewamy umiarkowanie, w okresie letnim nie częściej niż raz w tygodniu (przed podlaniem sprawdźmy stan podłoża). Do nawożenia używamy nawozów do roślin zielonych i ozdobnych z liści. W okresie zimowym możemy ograniczyć podlewanie i zrezygnować z nawożenia.

Jak dbać o rośliny doniczkowe zimą?

Rozmnażanie i kwitnienie

Największą ozdobą zamiokulkasa są jego sztywne, wyprostowane łodygi, które mogą dorastać nawet do 1 metra. Ciemnozielone grube i mięsiste liście przypominają pióropusz. W warunkach domowych zamiokulkas czasem zakwita. Jego kwiatostan przypomina kolbę, ledwo wyrastającą z ziemi.

Roślinę rozmnażamy przez podział większych brył korzeniowych na mniejsze części. Najlepiej to robić wiosną przy przesadzaniu.

Możemy także spróbować wykonać sadzonki liściowe. Wystarczy do plastikowego pojemniczka wsypać keramzyt, wlać do niego wodę, tak aby na dnie było jej około 1 centymetra, i wsadzić pojedyncze listki. Po około 3 miesiącach powinny pojawić się pierwsze korzonki, a może i bulwki. Ta metoda wymaga uzbrojenia się w cierpliwość.

Dodatkowe wymagania zamiokulkasa

Ze względu na swoje walory estetyczne zamiokulkas często jest stosowany do tworzenia zielonych aranżacji w przestrzeniach biurowych, recepcjach hoteli i galeriach handlowych. Wykorzystuje się go nie tylko dlatego, że oczyszcza powietrze, ale ma też mało wymagań.

Jedyne, o czym trzeba pamiętać, to fakt, że roślina w perspektywie czasu urośnie. Jej długie i bardzo ciężkie łodygi mogą przeważać doniczkę. Dlatego też musi być ona bardzo stabilna lub obciążona.

Spa dla zamiokulkasa

Liście zamiokulkasa są grube i mięsiste, pokryte warstwą przypominającą wosk. Dla prawidłowej kondycji rośliny trzeba regularnie usuwać kurz i zanieczyszczenia zbierające się na liściach. Możemy to zrobić na kilka sposobów.

  1. Przy pomocy pędzelka usuwać kurz z poszczególnych pojedynczych liści.
  2. Przy pomocy miękkiej ściereczki lub skarpetki usuwamy kurz, ostrożnie przecierając liście. Spód rośliny należy delikatnie przytrzymywać drugą ręką. Nie używamy żadnych detergentów, jedynie lekko zwilżonej w czystej wodzie ściereczki lub skarpety.
  3. Prysznic – jednak tu należy postępować niezwykle ostrożnie. Doniczkę należy wsadzić do worka na śmieci, który trzeba związać u podstawy rośliny w taki sposób, aby woda nie wlewała się do środka.

Rośliny do łazienki – jakie najlepsze?

Czy ten artykuł był pomocny?
TakNie

Podobne artykuły