Strona główna ZdrowieZdrowe odżywianiePrzyprawyCynamon – właściwości lecznicze i zastosowanie Cynamon na pleśń w doniczce

Cynamon na pleśń w doniczce

autor: Agata Jeżewska Data publikacji: Data aktualizacji:
Data publikacji: Data aktualizacji:

Pleśń często pojawia się w okresie jesienno-zimowym na powierzchni ziemi w doniczce. Sprawdź, co może być przyczyną jej powstawania, czy jest groźna, a także jak chronić rośliny oraz jak pozbyć się pleśni naturalnymi sposobami, m.in. przy pomocy mielonego cynamonu.

Pleśń to rodzaj grzyba, który żywi się rozkładającym się materiałem organicznym. Ponieważ gleba często zawiera rozkładające się rośliny, grzyby chętnie odżywiają się tymi szczątkami.
Istnieje wiele różnych rodzajów pleśni, które mogą rozwijać na glebie roślinnej. Najczęściej spotykana pleśń w doniczce wygląda jak biała pajęczyna, przypominająca biały puch, niekiedy bywa brązowa z licznymi zarodnikami, rozpostarta na powierzchni ziemi.

Przyczyny powstawania pleśni w doniczce

Skąd pleśń w doniczce? Powodem jej powstawania może być nadmierne podlewanie lub wysoka wilgotność powietrza w pomieszczeniu, w którym stoją rośliny. Większość grzybów świetnie rozwija się właśnie w warunkach wilgotnych, w cieple i przy niewystarczającej ilości światła słonecznego.

Skuteczne zapobieganie i zwalczanie pleśni

Gdy w doniczce pojawia się biały nalot, trzeba jak najszybciej usunąć strzępki pleśni z powierzchni ziemi (jeśli jesteś podatna na alergie, załóż wcześniej maskę). Warto też przenieść roślinę w bardziej słoneczne miejsce.

  • Aby pleśń w doniczce nie pojawiła się ponownie, koniecznym warunkiem jest ograniczenie podlewania rośliny.
  • Warto upewnić się, że doniczka czy skrzynka posiada otwory odpływowe. Unikajmy sadzenia roślin w osłonkach bez takich otworów, ponieważ sprzyja to nadmiernej wilgotności.
  • Na dnie doniczki warto umieścić warstwę drenażową, dzięki której woda nie będzie zatrzymywała się w ziemi.
  • Warstwę podłoża, która wciąż może być siedliskiem grzybów, najlepiej zdjąć i zastąpić świeżą ziemią (uważając, by nie naruszyć korzeni rośliny).

Czy pleśń jest groźna?

Pleśń nie zawsze jest szkodliwa dla samej rośliny. Jednak zbyt wilgotna gleba, która sprzyja jej powstawaniu, może prowadzić do gnicia korzeni, powodować więdnięcie roślin.

Groźna może być natomiast dla alergików, gdyż bywa przyczyną nasilania się objawów uczuleniowych, np. kataru, kaszlu, duszności, objawów skórnych.
Na szczęście pozbycie się pleśni w doniczkach i zapobieganie jej powstawaniu nie jest zbyt trudne.

Cynamon na pleśń w doniczce

Problemu pleśni można pozbyć się domowymi sposobami. Dlaczego akurat cynamon jest skuteczny? Ta aromatyczna przyprawa to potężny naturalny wróg pleśni. Zawiera eugenol, który ma silne działanie przeciwgrzybicze oraz przeciwbakteryjne. W dodatku jest nietoksyczna, nie stwarza zagrożenia dla zdrowego oddychania, jest bezpieczna dla dzieci i przyjazna zwierzętom.

Jak stosujemy cynamon? Po usunięciu pleśni posypujemy ziemię mielonym cynamonem, cienką i równą warstwą. Gdy grzyb zniknie, nie ma potrzeby dalszego nakładania przyprawy na glebę.

Zwalczanie pleśni – inne domowe sposoby

  • Czosnek

Niektórzy ogrodnicy do zwalczania pleśni wykorzystują ząbki czosnku, ze względu na jego działanie przeciwbakteryjne. Czosnek należy pokroić w słupki i wbić w ziemię. Jednak jego zapach jest mniej przyjemny niż woń cynamonu.

  • Soda oczyszczona

Pleśń w ziemi doniczkowej można usuwać, wykorzystując roztwór sody oczyszczonej. Jednak, ponieważ soda niekorzystnie wpływa na poziom pH gleby i może spowodować nawet zahamowanie wzrostu roślin, lepiej nie stosować jej bezpośrednio na podłoże. Można jednak używać jej do spryskiwania liści, łodyg lub kwiatów. Aby przygotować roztwór, 1 łyżeczkę sody rozpuszczamy w 1 litrze wody i spryskujemy kwiat, uważając, żeby nie zwilżyć podłoża.

Cynamon w ogrodzie

Nieproszeni goście na grządkach? Wypróbuj domowe, naturalne sposoby ich odstraszania! Warto wiedzieć, że gryzonie, wiewiórki, ślimaki bardzo nie lubią zapachu cynamonu. Ponadto zniechęca on również owady, szczególnie komary.

Cynamon na mrówki

Przyprawa działa nie tylko na pleśń w doniczce. Jeśli mamy problem z ochroną ogródka przed armią mrówek, możemy również wykorzystać do tego cynamon lub sodę. Aby chronić posadzone w ogrodzie rośliny, rozsypujemy cynamon na ziemi wokół nich lub wzdłuż zewnętrznej krawędzi grządki.

Źródła:

Cinnamon Zone. (b.d.). Cinnamon for mold. Pobrane 2 grudnia 2022 zhttps://www.cinnamonzone.hk/cinnamon_for_mold.html

This Is My Garden. (2022). How to use cinnamon in gardens & flowerbeds – help your plants & soil! Pobrane z https://thisismygarden.com/2022/05/use-cinnamon-in-gardens/

Czy ten artykuł był pomocny?
TakNie

Podobne artykuły