Strona główna Dziecko Rośliny niebezpieczne dla dzieci

Rośliny niebezpieczne dla dzieci

autor: Wojciech Wardecki Data publikacji: Data aktualizacji:
Data publikacji: Data aktualizacji:

Rośliny niebezpieczne dla dzieci są wszechobecne w domach i mieszkaniach. Chociaż kwiaty wprowadzają odrobinę natury, poprawiają mikroklimat, pięknie wyglądają, mogą być przyczyną nieszczęścia. Do momentu gdy są tylko w zasięgu ręki dorosłych, sprawa wydaje się prosta. Jednak w chwili gdy w domu pojawiają się małe dzieci, sprawa już nie jest tak kolorowa. 

Strona główna Dziecko Rośliny niebezpieczne dla dzieci

Kiedy rośliny są niebezpieczne?

W zasadzie większość roślin, zarówno tych żyjących dziko, jak i uprawianych w doniczkach, może być trująca, powodować alergie lub uczulenia. Substancje toksyczne mogą być zawarte w nasionach, liściach, soku roślinnym, kolcach. Trująca może być cała roślina albo tylko jej część. Najczęściej do zatrucia dochodzi poprzez spożycie rośliny lub kontakt jej soku ze skórą lub błonami śluzowymi. Objawy zatrucia też mogą być różne: pokrzywka, wysypka skórna, wymioty, biegunka, problemy z oddychaniem, w drastycznych przypadkach nawet śmierć. 

Jak chronić dzieci przed niebezpiecznymi roślinami?

Najmłodsze dzieci, które dopiero poznają świat wkoło, uczą się na każdy możliwy sposób. Patrzą i obserwują, ale przede wszystkim dotykają i próbują posmakować wszystkiego. Wkładanie różnych rzeczy do buzi to naturalny odruch każdego małego dziecka. Dlatego wszystkie rośliny należy umieszczać poza zasięgiem dziecka – mogą to być wysokie półki czy parapety. Starszym dzieciom trzeba wytłumaczyć, jakie zagrożenia mogą stwarzać rośliny.

Warto też uczyć dzieci podstawowych zasad BHP. Prace ogrodnicze wykonujemy zawsze w rękawicach ochronnych. Narzędzia, takie jak sekator, czyścimy po pracy, aby nie pozostały na nich resztki roślin. Podczas kontaktu z sokiem roślinnym nie dotykamy twarzy i nieosłoniętej skóry. Edukacja dzieci jest jednak na pierwszym miejscu. Nie ma potrzeby demonizować roślin i pozbywać się ich z mieszkania – wystarczy wytłumaczyć, że należy uważać.

8 trujących roślin doniczkowych

Niebezpieczne rośliny doniczkowe ozdobne z liści

Difenbachia – niezwykle popularna roślina doniczkowa. W zależności od gatunku różni się między sobą wielkością i kolorem liści. Jednak jej soki są niezwykle szkodliwe. Na zatrucie narażone są głównie małe dzieci. Sok z difenbachii zawiera szczawiany wapnia, które podrażniają delikatną błonę śluzową. Może doprowadzić to do opuchnięcia i duszności. W przypadku kontaktu ze skórą powstaje wysypka i oparzenia. Jeśli sok dostanie się do oka, następuje ból, światłowstręt i obrzęk. 

Kroton pstry, podobnie jak gwiazda betlejemska (poisencja), należy do rodziny wilczomleczowatych. W domu trzymany ze względu na niezwykle barwne liście. Przy dobrym dostępie do światła roślina wybarwia się w niezwykle jaskrawe kolory. Dlatego jest ona atrakcyjnym obiektem dla dzieci. Niestety trzeba bardzo uważać, podobnie jak w przypadku poinsecji, na wydzielany przez nią sok. Dotykanie samych nieuszkodzonych liści niczym nie grozi. 

Niebezpieczne kwitnące rośliny doniczkowe

Gwiazda betlejemska – pomimo niewątpliwej urody sok wydzielany przez uszkodzoną roślinę zawiera mleczko lateksowe, na które bardzo wiele osób ma uczulenie. Dla dzieci jest niebezpieczny z powodu delikatnego naskórka. Osoby dorosłe są bardziej odporne, chociaż nie jest to regułą. Sok powoduje uszkodzenie naskórka, wysypki i podrażnienia skóry. 

Skrzydłokwiat zaliczany jest do roślin oczyszczających powietrze. Kwiaty przypominające białe żagle to jego znak rozpoznawczy. Jednak w liściach zawarty jest szczawian wapnia, który powoduje uczulenia i podrażnienia śluzówki. 

Innymi trującymi roślinami domowymi są:

  • oleander
  • kliwia pomarańczowa
  • anturium
  • hoya

Rośliny niebezpieczne dla kota, psa i innych zwierząt domowych

Trujące rośliny ozdobne z owoców

Psianka – przepiękna roślina ozdobna o czerwonych lub pomarańczowych owocach. Można ją dostać w sprzedaży głównie w okresie Bożego Narodzenia. Najczęściej traktowana jako roślina jednoroczna. Dla małych dzieci kolorowe owoce są niezwykle atrakcyjne. Jednak to właśnie w owocach znajduje się glikozyd solaniny. Objawami zatrucia są nudności, wymioty, zaburzenia oddychania. 

Nieprzyjemne dolegliwości mogą wywołać także papryczki chili. Jeśli papryczka zostanie zjedzona, możemy złagodzić dolegliwości, podając dziecku tłuste mleko, lody lub tłuste jedzenie. To dlatego, że zawarta w owocach kapsaicyna nie rozpuszcza się w wodzie, tylko w alkoholu i tłuszczach.

Szkodliwe rośliny ogrodowe

Nie tylko rośliny domowe mogą stwarzać zagrożenie. Podobnie jest z roślinami ogrodowymi czy dziko rosnącymi. O ile w domu jesteśmy w stanie zaplanować rozmieszczenie doniczek, tak aby dzieci nie miały do nich żadnego dostępu, w warunkach naturalnych jest to mocno ograniczone lub niemożliwe.

Jedną z najbardziej niebezpiecznych roślin dziko rosnących jest barszcz Sosnowskiego. Jest to roślina mocno inwazyjna. Nie należy do rodzimego ekosystemu. W Polsce panuje zakaz uprawy i sprzedaży tej rośliny. Barszcz wydziela wodnisty sok. Jego kontakt ze skórą i promieniowaniem słonecznym powoduje bardzo silne poparzenia naskórka. Podrażnienie skóry oraz nadwrażliwość na światło może się utrzymywać nawet kilka lat. 

Inną trującą rośliną w ogrodzie jest cis pospolity – wszystkie jego części są trujące, łącznie z nasionami. Jedynie czerwona osnówka jest jadalna i smakuje jak kisiel. Szkodliwe mogą być także:

  • śnieguliczka
  • rącznik pospolity
  • konwalia majowa
  • bieluń (nazywany trąbami anielskimi)
  • naparstnica purpurowa (wykorzystywana w kardiologii jako lek, może po spożyciu wywołać nawet zatrzymanie pracy serca)

Są także rośliny, które nie wydzielają niebezpiecznych substancji, ale kontakt z nimi może okazać się bolesny. Mam na myśli różnego rodzaju rośliny z kolcami czy cierniami – takie jak:

  • berberys
  • ognik szkarłatny
  • róże
  • ostrokrzew
  • mahonia
  • rokitnik
  • kaktusy

Chroń dzieci przed toksycznym barszczem Sosnowskiego

Szkodliwość roślin – od czego zależy?

Nie można oczywiście demonizować wszystkich roślin, pomimo że większość zawiera jakieś substancje toksyczne dla ludzi lub zwierząt. Jeżeli mamy jakiekolwiek wątpliwości co do rośliny, skonsultujmy się z ogrodnikiem.

Pamiętać też trzeba, że wrażliwość na poszczególne kwiaty jest zależna od naszej odporności i predyspozycji organizmu. Przecież pomimo tego, że rumianek jest rośliną leczniczą, są ludzie, którzy mają na niego uczulenie.

Nie pozwalajmy małym dzieciom zjadać jakichkolwiek części roślin, bawić się liśćmi i połamanymi gałązkami. Warto też pamiętać, że często z dziećmi wychowują się także zwierzęta. Dla nich też te rośliny są toksyczne. 

Uwaga, uwaga!

Innymi roślinami zawierającymi substancje trujące są także: ostrokrzew, naparstnica, monstera, złotokap, wawrzynek wilczełyko. Praktycznie każdy je zna. Jeżeli mamy jakiekolwiek podejrzenia, że nasze dziecko mogło zatruć się którąś z roślin, należy się natychmiast udać do lekarza lub wezwać pogotowie. To samo dotyczy zwierząt – konsultacja z weterynarzem jest koniecznością. 

Czy ten artykuł był pomocny?
TakNie

Podobne artykuły