Strona główna Kąpiele leśne Kiedy i jak zbierać zioła?

Kiedy i jak zbierać zioła?

autor: Dorota Mirska Data publikacji: Data aktualizacji:
Data publikacji: Data aktualizacji:

Interesujesz się ziołolecznictwem i medycyną naturalną? Chciałabyś przygotować domową, ziołową apteczkę? Musisz wiedzieć jakie skarby natury, w których miesiącach i w jaki sposób zbierać. Przeczytaj porady naszego eksperta dr. n. farm. Jerzego Jambora i już tej wiosny zacznij swoją przygodę z zielarstwem. Sprawdź, kiedy i jak zbierać zioła.

Strona główna Kąpiele leśne Kiedy i jak zbierać zioła?

Jak zbierać zioła i rośliny lecznicze?

Zbiór poszczególnych ziół powinien być prowadzony w momencie największego nagromadzenia substancji czynnych. Okres zbioru, a nawet pora dnia, mają duże znaczenie dla wartości surowca zielarskiego. Bardzo ważna jest pogoda w czasie zbioru, gdyż zawartość substancji czynnych zmienia się często w zależności od zmian aury. Źle zebrane i zanieczyszczone zioła i rośliny lecznicze są bezwartościowe.

Zjedz sobie las, czyli które drzewa są jadalne?

1. Kora drzew i krzewów

Korę zbiera się wczesną wiosną, gdyż wtedy między korą a drewnem tworzy się warstwa młodych komórek, co ułatwia oddzielenie kory. Zbiera się ją z młodych, kilkuletnich pędów. Korę zdejmuje się z gałęzi uprzednio ściętych. Nie należy jej pozyskiwać przez struganie.

2. Korzenie i kłącza roślin

Korzenie i kłącza zbiera się zwykle w okresie spoczynku rośliny – jesienią lub bardzo wczesną wiosną, kiedy nagromadzenie ciał czynnych jest w nich największe.

3. Kwiaty

Kwiaty zbiera się na początku lub w pełni kwitnienia. Nigdy nie zbiera się kwiatów przekwitłych. Niektóre należy zbierać wyłącznie na początku kwitnienia (np. kwiat mniszka, rumianku, kocanki), gdyż zebrane później przekwitają podczas suszenia i rozsypują się. Kwiaty są tą częścią rośliny, która wymaga najwięcej staranności w czasie zbioru. Zbiera się je zwykle w godzinach popołudniowych. Godziny poranne i wilgotna pogoda są nieodpowiednie.

4. Liście

Liście najczęściej zbiera się przed kwitnieniem lub w jego czasie. Nie dotyczy to roślin, które kwitną przed wytworzeniem liści (np. podbiał). Zbiera się jedynie liście dobrze wykształcone, zdrowe, bez plam i uszkodzeń.

5. Ziele

Ziele, czyli całe pędy – ulistnione łodygi z kwiatem, zbiera się w początkach kwitnienia, ścinając górne części roślin. Nigdy nie ścina się najniższej części łodygi, gdyż jest przeważnie zdrewniała.

6. Owoce i nasiona

Owoce i nasiona zbiera się, kiedy dojrzewają lub są dojrzałe. Gdy dojrzewają nierównomiernie, nie należy czekać, aż dojrzeją wszystkie, trzeba przystąpić do zbioru, kiedy większość owoców dojrzewa.

Naturalne antybiotyki – jakie rośliny działają antybakteryjnie?

Napar ziołowy - kiedy i jak zbierać zioła?

Jakie zioła zbierać i kiedy?

Mimo, że obecnie nie zaleca się już amatorskiego zbioru ziół ze stanu naturalnego, jak to było jeszcze powszechne kilkanaście lat temu (współcześnie zioła powinny być pozyskiwane przede wszystkim z kontrolowanych upraw), podajemy kilka przykładów roślin, które możemy zbierać sami.

1. Krwawnik pospolity

Krwawnik występuje powszechnie na łąkach, przy zabudowaniach, na miedzach, a nawet w lesie. Kwiaty i ziele krwawnika zbiera się w pełni kwitnienia tylko z miejsc nasłonecznionych od czerwca do września.

2. Nawłoć pospolita

Nawłoć rośnie masowo na niżu, na suchych wzgórzach. Ziele nawłoci zbiera się w okresie zakwitania, tylko górne ulistnione części łodyg, od lipca do września.

3. Babka lancetowata

Babka lancetowata jest bardzo pospolita w całym kraju, rośnie na łąkach, pastwiskach, na polach jako chwast. Liście babki lancetowatej zbiera się w pełni wykształcone w okresie kwitnienia rośliny od maja do września.

4. Bez czarny

Czarny bez rośnie w lasach, zaroślach, parkach, w pobliżu domostw. Rozkwitające kwiatostany bzu czarnego zbiera się w czerwcu, a dojrzałe owoce – gdy nabiorą lśniącej czarnej barwy w sierpniu.

5. Brzoza brodawkowata

Brzoza w Polsce jest pospolitym drzewem, a młode liście zbiera się w maju.

6. Fiołek trójbarwny

Fiołek trójbarwny rośnie pospolicie na polach i łąkach, na słonecznych zboczach. Młode, kwitnące pędy bratka polnego o żywo zielonej barwie zbiera się od maja do września.

Domowa apteczka ziołowa

Czy ten artykuł był pomocny?
TakNie

Podobne artykuły