Strona główna WellbeingBezsenność i sen Homeopatyczna china rubra

Homeopatyczna china rubra

autor: Magdalena Wojciechowska-Budzisz Data publikacji: Data aktualizacji:
Data publikacji: Data aktualizacji:

Wszystko zawsze ma gdzieś swój początek. Tak było i z homeopatią, której odkrywcą i gorliwym krzewicielem był genialny lekarz niemieckiego pochodzenia, Samuel Hahnemann. Co to ma jednak wspólnego z chiną? Ano tyle, że to od niej zaczęła się przygoda Hahnemanna z homeopatią i na podwalinach tych doświadczeń powstała i rozwinęła się nowa dziedzina medycyny, oparta na naturalnym leczeniu metodą homeopatyczną.

Strona główna WellbeingBezsenność i sen Homeopatyczna china rubra

Pierwsza homeopatyczna próba

Samuel Hahnemann (1755 – 1843), już jako młody lekarz, nieustannie poszukiwał skutecznych i bezpiecznych metod terapeutycznych, tłumaczył wiele dzieł medycznych, między innymi rozprawę szkockiego lekarza Williama Cullena, która podsunęła mu pomysł, aby na sobie samym doświadczyć działania kory chinowej, znanej już wówczas z powszechnego stosowania w febrze (malarii).

Przekonał się wówczas, że duże dawki chiny podane zdrowemu człowiekowi, wywołują zaburzenia podobne do symptomów gorączki malarycznej, które ustępują, gdy przestanie się ją przyjmować. Natomiast china podana w minimalnej ilości osobie chorej, z objawami gorączki malarycznej, powodowała szybki powrót do zdrowia. Tak, w dużym uproszczeniu, powstał zalążek homeopatii.

Więcej o historii homeopatii i doświadczeniach Hahnemanna z korą chinową przeczytasz TUTAJ.

Jak nie chorować na wakacjach?

Homeopatyczna china rubra – pochodzenie

Roztwór do produkcji homeopatycznej chiny przygotowywany jest z wysuszonej kory drzewa Cinchona succirubra, co na język polski tłumaczy się jako Chinowiec czerwony lub soczystoczerwony.

Ojczystym regionem dla tej rośliny jest Ameryka Południowa, a do Europy została ona sprowadzona z Peru w XVII wieku. W tym czasie faktycznie zyskała niezmiernie na popularności ze względu na swoje skuteczne właściwości przeciwmalaryczne i przeciwgorączkowe.

Od czasów Hahnemanna, homeopatyczna china rubra zbiera także laury jako bezpieczna i skuteczna pomoc w wielu schorzeniach, zlokalizowanych głównie w:

  • układzie pokarmowym
  • układzie nerwowym
  • układzie krążenia

i dotyczy to zarówno stanów ostrych, jak i przewlekłych.

Leki homeopatyczne dla podróżnika

Homeopatyczna china rubra – kiedy może nas wspomóc?

Najpowszechniejsze dolegliwości, w których homeopatyczna china rubra może okazać się przydatna to:

1. Dolegliwości ze strony układu pokarmowego

  • Biegunki – niebolesne, lecz obfite i wyczerpujące chorego. Stolec jest wodnisty i zawiera resztki niestrawionego pożywienia. Objawem towarzyszącym są często gazy o bardzo nieprzyjemnej woni. Dolegliwości takie pojawiają się tu (lub pogarszają) najczęściej po spożyciu mleka lub owoców.
  • Wzdęcia – dotyczą one całego brzucha, towarzyszy im duże napięcie okolic brzucha, nadmierna perystaltyka jelit oraz silne bóle w obrębie przewodu pokarmowego.
  • Bóle brzucha, które nasilają się pod wpływem dotyku, ale pogarszają się również po mleku, owocach, herbacie i alkoholu.
  • Gorzki smak w ustach – z reguły towarzyszący wyżej wymienionym dolegliwościom.

2. Dolegliwości ze strony układu nerwowego

  • Wysoka gorączka – o charakterze nawracającym i przerywanym, co stanowi typowo malaryczny objaw. Taki obraz gorączki może pojawić się np. w przebiegu grypy lub stanów grypowych. Wiąże się najczęściej z silnym osłabieniem pacjenta, a także z dreszczami i uczuciem silnego zimna występującymi naprzemiennie z odczuciem przekrwienia i ciepła.
  • Osłabienie w okresie rekonwalescencji – po chorobach, szczególnie takich, przy których doszło do utraty płynów ustrojowych (choroby gorączkowe, infekcje przewodu pokarmowego) – sprawdź: homeopatia dla rekonwalescentów
  • Osłabienie, zarówno fizyczne, jak i intelektualne, spowodowane fizjologiczną utratą płynów ustrojowych, np. wskutek obfitych, comiesięcznych menstruacji, czy też systematyczną utratą płynów w trakcie karmienia piersią – kobiety w okresie laktacji są często narażone na osłabienie, anemię i ogólne wyczerpanie.
  • Bezsenność – spowodowana w dużej mierze nadmiernym pobudzeniem umysłowym oraz znaczną nadwrażliwością zmysłów na hałasy, zapach, światło lub dotyk. Objawom tym często towarzyszy osłabienie, zawroty głowy lub szumy w uszach (sprawdź: naturalne sposoby na bezsenność)

3. Dolegliwości ze strony układu krążenia

  • Niedokrwistość – najczęściej z niedoboru żelaza. Stan ten spowodowany jest przewlekłą utratą krwi – może to być następstwo obfitych miesiączek lub utajonego krwawienia.
  • Nawracające krwawienia – np. z nosa, z dziąseł, szczególnie jeśli towarzyszy im ogólne osłabienie.
  • Utrata krwi w wyniku różnego rodzaju urazów, wypadków, zabiegów, czy operacji, w tym np. podczas porodu. Homeopatyczna china jest pomocna również w przypadku krwotoków różnego pochodzenia.

Etiologia dla homeopatycznej chiny

 

W homeopatii przyczyna choroby bywa często ważną informacją.

W przypadku homeopatycznej chiny również możemy mówić o czynniku etiologicznym. Typową sytuacją są tu dolegliwości wynikające z nadmiernej utraty płynów ustrojowych.

Zdarza się to na przykład w sytuacjach opisanych powyżej. Utratę płynów z organizmu powoduje między innymi: wyczerpująca gorączka z silnymi potami, biegunka lub wymioty, krwawienia i krwotoki, laktacja.

Biegunka podróżnych – jak się przed nią ustrzec?

Homeopatyczna china rubra – charakterystyczne objawy towarzyszące

Jeśli w sytuacjach opisanych powyżej, zaobserwujemy dodatkowo takie symptomy jak:

  • ogólne silne wyczerpanie organizmu
  • rozdrażnienie
  • nadwrażliwość zmysłów
  • pogorszenie stanu pacjenta pod wpływem zimna, przeciągu, zimnej pogody

stanowi to wyraźną wskazówkę, że homeopatyczna china może w bezpieczny i łagodny sposób pomóc choremu powrócić do równowagi.

5 domowych sposobów na zatrucie pokarmowe

Czy ten artykuł był pomocny?
TakNie

Podobne artykuły