Strona główna ZdrowieLeczenie bólu Ból podczas porodu – jak rodzić świadomie?

Ból podczas porodu – jak rodzić świadomie?

autor: Magdalena Wojciechowska-Budzisz Data publikacji: Data aktualizacji:
Data publikacji: Data aktualizacji:

Ból z reguły traktowany jest jak coś złego i niepotrzebnego. Tymczasem jest on czynnikiem, bez którego nie moglibyśmy przetrwać; informuje, że coś niedobrego dzieje się w naszym organizmie i najwyższy czas, aby temu zaradzić. Jest jednak pewien wyjątek. To ból podczas porodu.

Strona główna ZdrowieLeczenie bólu Ból podczas porodu – jak rodzić świadomie?

Poród to proces fizjologiczny

Poród kojarzy się nieodłącznie z bólem, cierpieniem, męczarnią… Od wielu kobiet słyszy się dramatyczne opowieści o niekończących się udrękach porodowych. Nic dziwnego, że wykształcił się stereotyp negatywnego podejścia do tego, naturalnego przecież, procesu przyjścia dziecka na świat. Kobiety boją się rodzić naturalnie, nie chcą cierpieć, blokują się psychicznie na samą myśl o porodzie.

Należy jednak zdać sobie sprawę z tego, iż narodziny dziecka są procesem fizjologicznym i wszystko, co z nimi związane jest specjalnie „zaprojektowane” przez naturę w ten sposób, aby cała akcja odbyła się jak najbezpieczniej i jak najkorzystniej dla dziecka i dla matki. Również ból, który temu towarzyszy, nie pojawia się tu przypadkiem.

Homeopatia na lęk przed porodem

Dlaczego poród boli? Kobieta w ciąży siedzi na łóżku i dotyka swojego brzucha.

Ból podczas porodu – dlaczego poród boli?

Ból porodowy, którego obawiamy się najbardziej, jest wręcz niezbędny. To dzięki niemu kobieta przyjmuje w czasie porodu pozycję jak najbardziej korzystną i prawidłową, aby bezpiecznie i szybko urodzić. Sam proces wydawania dziecka na świat może stanowić pewne ryzyko, ponieważ w czasie rozwierania się ciała matki dochodzi do ucisku na jej stawy i nerwy krzyżowe. I wówczas to ból właśnie „informuje” rodzącą, jaką pozycję powinna przyjąć.

On jest czynnikiem, dzięki któremu kobieta intuicyjnie układa ciało w odpowiedni sposób. Nacisk na kości i tkanki się zmniejsza, co powoduje, że akcja porodowa przebiega sprawniej, a dziecku pozwala szybciej opuścić kanał rodny.

Warunkiem, umożliwiającym akceptację bólu jest przyjęcie jego dobroczynnej roli i współpraca z własnym ciałem. Ból porodowy nie jest typem bólu ciągłego, lecz zmiennego, okresowego. Przychodzi falami, niosąc ze sobą skurcze porodowe wtedy, gdy są one najbardziej potrzebne. Dostrojenie się do tego rytmu pozwala na rozluźnienie się, uelastycznienie ciała i instynktowne poddanie się fizjologii.

Techniki oddechowe podczas porodu

Pomagać w porodzie będzie właściwa technika oddychania, która umożliwi rodzącej odprężenie się i dostosowanie do naturalnego rytmu narodzin. Bardzo pomocna w przygotowaniu się do porodu jest zatem praktyka jogi w ciąży lub innych łagodnych ćwiczeń, połączonych z oddechem i medytacją.

Joga i ćwiczenia oddechowe w ciąży pomagają:

  • uelastycznić mięśnie
  • rozciągnąć ciało
  • poprawić ogólną kondycję
  • prawidłowo oddychać i panować nad ciałem
  • wyciszyć umysł
  • poprawić koncentrację
  • zmniejszyć napięcie
  • przywrócić spokój

Kobieta w ciąży wykonuje ćwiczenia oddechowe na piłce w domu.

Spokój podczas porodu

Spokój podczas porodu jest niezbędnym czynnikiem, aby w pełni zapanować nad własnym ciałem i zdać się na mądrość swojego organizmu. Stres, zdenerwowanie, zachowania histeryczne, panika oraz silny strach przed bólem zakłócają naturalny rytm narodzin.

Lęk przed bólem porodowym powoduje u kobiety:

  • niepotrzebne napięcie
  • usztywnienie mięśni
  • zwiększenie nacisku na stawy i kości
  • zakłóca prawidłowe wydzielanie się hormonów

To właśnie ból okresowy, czyli przerywany jest odpowiedzialny za wydzielanie się w organizmie rodzącej neuroprzekaźników, zwanych katecholaminami. Są to hormony, które naturalnie uwalniają się w reakcji na strach lub stres. W czasie porodu są niezbędne, aby akcja porodowa przebiegała bez zakłóceń. Przygotowują ciało do dużego wysiłku fizycznego, przyspieszają akcję serca, podnoszą poziom glukozy we krwi, co pozwala na spory wydatek energetyczny.

Uwalniana jest także oksytocyna – niezwykle ważny hormon, powodujący skurcze mięśni macicy i ułatwiający akcję porodową. Ból i wysiłek są również bodźcami do uwolnienia się endorfin. Te hormony szczęścia tłumią odczuwanie bólu, dają poczucie błogości i wywołują stan euforyczny, przypominający trans lub hipnozę. Taki zmieniony stan świadomości znacznie ułatwia wyłączenie racjonalnej części mózgu i automatyczne zdanie się na podświadomość. Przyszła mama oddaje kontrolę nad swoim ciałem instynktowi i pozwala działać naturze.

Szkoła rodzenia – co warto o niej wiedzieć?

Poród, czyli szczęśliwe rozwiązanie

Te wszystkie procesy, zachodzące w organizmie kobiety prowadzą ostatecznie do szczęśliwego rozwiązania. Ciało się odpręża, dochodzi do pełnego rozwarcia szyjki macicy i narodzenia nowego życia.

Każdy z czynników, uczestniczących w tym procesie jest ważny i potrzebny, w tym ból. Jest on nieodzownym towarzyszem wydawania na świat nowej istoty. Zwróćmy uwagę, że jednocześnie jest bardzo szybko zapominany. Wystarczy, że maluch spojrzy na nas po raz pierwszy, a uczucie miłości i szczęścia wyprą z naszej świadomości wszelkie nieprzyjemne wspomnienia, związane z porodem.

Jeśli jednak nie pozbędziemy się lęku przed bólem, to faktycznie narodziny dziecka mogą okazać się dla nas przeżyciem traumatycznym i źle kojarzonym. Aby poradzić sobie z lękiem, należy świadomie przygotować się do porodu i przede wszystkim wiedzieć, dlaczego i po co odbywa się on w taki właśnie sposób.

Wówczas z pewnością o wiele łatwiej poradzimy sobie z tym doświadczeniem, a doznanie bólu zostanie szybko zastąpione uczuciem błogości, radości i szczęścia. Ważne, aby wiedzieć, że poród naturalny jest najpiękniejszym prezentem, jaki możemy ofiarować swojemu maleństwu na powitanie na tym świecie.

8 rad położnej Izabeli Dembińskiej, które warto znać przed porodem

Przeczytaj wywiad o zabiegach medycyny chińskiej w ciąży i przygotowaniach do porodu z Magdaleną Wojciechowską-Budzisz w książce Doroty Mirskiej-Królikowskiej „CUDowne 9 miesięcy”.

Książka cudowne 9 miesięcy. Okładka

Czy ten artykuł był pomocny?
TakNie

Podobne artykuły