O leczniczych właściwościach aloesu wiadomo już od dawna. Obecnie aloes poddaje się wnikliwym badaniom w laboratoriach na całym świecie, próbując rozszyfrować tajemnice jej uniwersalnego działania pielęgnacyjnego na skórę. Dzięki temu wiemy już, że Aloe vera wspomaga regenerację skóry po zabiegach dermatologicznych, takich jak np. głęboki peeling chemiczny.
Z badań opublikowanych w „Journal of Dermatologic Surgery and Oncology” wynika, że skóra pod opatrunkiem z aloesem goi się o 3 dni szybciej [1]. By tego dowieść, pacjentom nałożono opatrunek z aloesem na część twarzy, na drugą część tradycyjny opatrunek z żelem chirurgicznym.
Spis treści
Właściwości kosmetyczne aloesu
Na czym polegają wyjątkowe właściwości aloesu? Okazuje się, że miąższ aloesowy i ludzka skóra mają takie samo pH. Gdybyśmy wnętrze liścia aloesowego rozcięli i zbadali papierkiem lakmusowym, otrzymalibyśmy wartość 5,2 – 5,6, czyli taką, jaką powinna posiadać zdrowa skóra człowieka. Właśnie takie pH zaprojektowała dla nas natura, by skóra mogła sama bronić się przed nieprzyjaznymi drobnoustrojami (większości z nich nie odpowiada takie właśnie lekko kwaśne środowisko).
Inny powód to niezwykły dostatek aktywnych substancji. Mięsiste liście aloesu zawierają aż 96 proc. wody. Pozostałe 4 proc. to bogaty koktajl witamin i minerałów, których potrzebuje skóra. Wyróżniono ich ponad 270! Są to m.in.:
- magnez
- potas
- witamina C
- żelazo
- wszystkie witaminy z grupy B
- beta-karoten
- kwas foliowy
- kwas salicylowy
- związki siarki
- aminokwasy
Taka mnogość aktywnych substancji odżywczych jest niezwykle rzadka wśród roślin. W dodatku są one biodostępne, co znaczy, że są szybko rozpoznawane i przyswajane przez komórki. Aloes ma jeszcze inną zaletę, docenianą przez kosmetologów. Obecne w nim wielocukry głęboko penetrują przestrzenie międzytkankowe, dostarczając skórze innych cennych substancji. Oznacza to, że gdy w kremie – oprócz ekstraktu z aloesu – jest np. także retinol, wielocukry sprawiają, że łatwiej dociera on w miejsce przeznaczenia.
Rośliny, które leczą skórę
Aloes w kosmetyce
Aloes stał się cenionym składnikiem szamponów, toników, kremów, balsamów, maseczek, a nawet dezodorantów (ponieważ hamuje rozkład potu przez bakterie, co zapobiega powstaniu nieprzyjemnego zapachu).
Wysoka zawartość saponin (substancji myjących) w roślinie sprawia, że wyciąg z aloesu chętnie dodawany jest do mydeł, żelów pod prysznic, płynów do higieny intymnej, płynów micelarnych. Dzięki temu kosmetyki te nadają skórze właściwą kwasowość, zmiękczają i wygładzają naskórek, działają naturalnie antybakteryjnie i antygrzybiczo, koją podrażnienia.
Warto wiedzieć, że czysty aloes pochłania część promieniowania ultrafioletowego. Można mieć zatem pewność, że krem z wysoką zawartością ekstraktu z tej rośliny jest także kremem ochronnym. Oczywiście taki faktor nie jest zbyt wysoki (wynosi około 5 SPF), ale producenci kremów do opalania i tak dodają do nich aloes ze względu na to, że chroni skórę przed przesuszeniem pod wpływem słońca.
Uwaga: Jeśli mamy swój aloes i chcemy wykorzystać go do celów leczniczych, to roślina musi mieć 3 lata, a liście ok. 20 cm. Na tydzień przed zbiorem przestajemy go podlewać.
Aloes na twarz
Aloes poprawia mikrokrążenie w skórze, utrzymuje jej prawidłowe pH, ujędrnia i wygładza. Jest naturalnym nawilżaczem skóry, a jednocześnie działa stymulująco na jej własny system nawadniający. Osoby z dojrzałą cerą ucieszy fakt, że ma on właściwości odmładzające: zmusza fibroblasty do produkowania kolagenu i elastyny, co ma wpływ na wolniejsze tempo powstawania zmarszczek. Jest także idealny do tłustej i mieszanej cery, gdyż nawilża suche partie i ogranicza pracę gruczołów łojowych w miejscach tłustych.
Maseczka z aloesu do tłustej cery: wymieszaj ubite białko z łyżką soku aloesowego. Nałóż na twarz na kwadrans, zmyj.
Aloes na trądzik
Czysty miąższ aloesowy ma działanie bakteriostatyczne, co ma niebagatelne znaczenie dla osób zmagających się z trądzikiem. Oznacza to, że potrafi jednocześnie zadbać o przyjazne skórze bakterie, a utrudnić życie drobnoustrojom chorobotwórczym.
Nadużywanie antybiotyków narusza tę równowagę flory bakteryjnej. Dlatego przy trądziku warto sięgnąć po aloes, zanim zastosujemy antybiotyk – np. użyć toniku z czystym miąższem tej rośliny.
Izotretynoina – 10 rzeczy, które powinnaś wiedzieć, zanim rozpoczniesz leczenie trądziku
Aloes na oparzenia
W krajach anglojęzycznych aloes nazywany jest burn plant, czyli ‘roślina od oparzeń’. W przypadku takich ran tkanki ulegają zniszczeniu, a oparzeniu towarzyszy stan zapalny i większe niż w innych ranach niebezpieczeństwo zakażenia bakteryjnego. A im dłużej utrzymuje się stan zapalny, tym brzydsza i bardziej nieregularna staje się blizna.
Dlatego specjaliści, którzy zajmują się leczeniem takich ran, docenili aloes za jego wyjątkowe właściwości gojące: hamowanie namnażania bakterii, stymulowanie podziałów komórkowych i przyspieszanie regeneracji, łagodzenie bólu. Warto więc pamiętać o aloesie w okresie wakacyjnym i stosować go do kojenia poparzeń słonecznych.
Aloes na oparzenia słoneczne: zmiksuj kilka liści i zrób z nich kompres na zaczerwienioną skórę. Możesz także zastosować gotowy żel aloesowy.
Aloes na cellulit
Aloes jest częstym składnikiem kompresów stosowanych w walce ze skórką pomarańczową, bo usprawnia przemianę materii w tkankach, transportując z nich niepotrzebne substancje na zewnątrz. Dociera w głąb skóry, wzmacnia tkankę łączną i w ten sposób nie dopuszcza do rozwoju cellulitu, czyli uporczywych zgrubień podskórnych.
Kompres na cellulit: 30 liści aloesu umyj, obierz ze skórki, miąższ rozetrzyj na miazgę. Posmaruj miejsca dotknięte cellulitem, owiń folią. Zmyj po 30 minutach.
Aloes na włosy
W Ameryce Południowej od wieków stosowano sok z aloesu do wcierania w skórę głowy dla lepszej gęstości włosów. Współczesne badania potwierdziły dobroczynny wpływ tej rośliny na mieszki włosowe: potrafi on stymulować podziały komórkowe w macierzy włosa (w miejscu, gdzie rodzi się nowy włos). Szampon z aloesem wzmacnia cebulki i ogranicza wydzielanie łoju, w efekcie czego włosy wolniej się przetłuszczają.
Oczywiście to nie wszystko, co potrafi aloes w dziedzinie pielęgnacji włosów. O wszystkich szamponach, które zawierają minimum 10–15 procent aloesu, można powiedzieć, że działają przeciwłupieżowo – ze względu na przeciwgrzybicze właściwości tej rośliny. Ponadto szampony z aloesem wzmacniają cebulki i ograniczają wydzielanie łoju, w efekcie czego włosy wolniej się przetłuszczają
Przepis na płukankę do tłustych włosów: wyciśnij sok z kilku liści aloesu. Po myciu głowy dodaj do ostatniego płukania.
Naturalne kosmetyki DIY do włosów. 10 hitów ekologicznej pielęgnacji włosów
Aloes na detoks organizmu
Jeśli odczuwasz brak energii, masz poszarzałą, zmęczoną skórę, sięgnij po sok z aloesu. Wpływa korzystnie na cały organizm: oczyszcza z toksyn, wypłukuje metale ciężkie i inne zanieczyszczenia.
Jak zrobić sok z aloesu do picia?
Potrzebujemy ok. 30 liści aloesu. Wkładamy je na kilka godzin do lodówki. Następnie starannie myjemy, odcinamy boki i obieramy ze skórki. Następnie łyżką wydrążamy miąższ i blendujemy. Można dodać sok z połowy cytryny i łyżeczkę miodu. Przelewamy do ciemnej butelki i trzymamy w lodówce do tygodnia. Pijemy łyżeczkę dziennie.
[1] Fulton, J.E. (1990). The stimulation of postdermabrasion wound healing with stabilized aloe vera gel-polyethylene oxide dressing. The Journal of Dermatologic Surgery and Oncology, 16(5), 460-467. Pobrano z: https://onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1111/j.1524-4725.1990.tb00065.x
Źródła:
- Olejnik, E. (2013). Aloes na co dzień. Vademecum. Szczecin: Wydawnictwo Prestiż.
- Sahu, P., Giri, D., Singh, R., Pandey, P., Gupta, S., Shrivastava, A., Kumar A., Pandey, K. (2013). Therapeutic and medicinal uses of aloe vera: a review. Pharmacology & Pharmacy, 4(8), 599-610. Pobrano z: https://www.scirp.org/html/39281.html