Strona główna Baza wiedzyMedycyna chińska Akupunktura w medycynie chińskiej
Strona główna Baza wiedzyMedycyna chińska Akupunktura w medycynie chińskiej

Akupunktura w medycynie chińskiej

autor: Dorota Mirska-Królikowska

Jest najlepiej znaną spośród chińskich metod leczniczych. Polega na nakłuwaniu odpowiednich miejsc (punktów akupunkturowych) na ciele chorego w celu przywrócenia prawidłowego przepływu energii przez meridiany.

W dawnych czasach wykorzystywano igły sporządzane z kamieni lub z bambusa, potem z żelaza. Zabiegi te musiały być zatem dosyć bolesne i agresywne.

Dzisiaj akupunkturzyści na całym świecie stosują najczęściej igły wykonane ze stali nierdzewnej bardzo dobrej jakości, giętkie i wytrzymałe, odporne na gorąco i korozję.

Stosowane obecnie igły akupunkturowe są jednorazowe, sterylne i pakowane próżniowo. Dzięki temu podczas zabiegu akupunktury nie ma żadnego ryzyka zakażenia lub infekcji. Są one też bardzo cienkie, więc samo nakłucie jest właściwie bezbolesne.

Czy akupunktura boli?

Pacjent, który zdecyduje się na zabiegi akupunktury, powinien zostać uprzedzony przez terapeutę, że o ile samo wkłucie igły jest w zasadzie niebolesne lub odczuwane jak ukłucie owada, to już manipulacja tą igłą może wywołać nieprzyjemne uczucie rozpierania, mrowienia, prądu lub promieniowania wzdłuż meridianu. Jest to odczucie jak najbardziej właściwe i świadczy o dobrej technice nakłuwania i manipulacji igłą.

Czas leczenia i liczba zabiegów są różne i mogą zależeć od wieku pacjenta, od rodzaju dolegliwości, czyli umiejscowienia i natury schorzenia oraz od tego, jaki meridian został najbardziej dotknięty chorobą i na jak głębokim poziomie ta choroba się ulokowała.

Średnio nakłuwa się od czterech do ośmiu punktów w czasie jednego zabiegu. Można wkłuwać igły po jednej stronie ciała lub symetrycznie po obu stronach. Pozostają one w ciele od około 10 do 30 minut w zależności od rodzaju dolegliwości, z którą pacjent przychodzi.

Czy są przeciwwskazania do stosowania akupunktury?

Akupunkturę można zalecić praktycznie w każdej sytuacji, w której pacjent potrzebuje leczenia. Wykazuje ona dużą skuteczność zarówno w chorobach ostrych, jak i przewlekłych i w każdym momencie można się jej poddać. Nie koliduje także z innymi metodami terapeutycznymi, a często wręcz znakomicie je uzupełnia. Tylko w niektórych przypadkach należy zachować szczególną ostrożność podczas przeprowadzania zabiegu.

Zazwyczaj nie nakłuwa się małych dzieci, poniżej 6. roku życia. Nie ma jednak ku temu żadnych obiektywnych przeciwwskazań i decyzję podejmuje specjalista wraz z rodzicami małego pacjenta.

Lecząc pacjentów bardzo chorych i wyczerpanych, należy zachować ostrożność pod względem liczby igieł w czasie jednego zabiegu oraz doboru punktów akupunkturowych. Podobną ostrożność zachowujemy u osób starszych, z mniejszą ilością życiowej energii, co przekłada się na mniejszą zdolność odpowiedzi organizmu na tego typu terapię.

U kobiet w ciąży w pierwszych trymestrach unika się nakłuwania niektórych punktów akupunkturowych. Natomiast właściwie przeprowadzony zabieg akupunktury pod koniec ciąży może spowodować właściwe ułożenie się dziecka do porodu, przyspieszyć i ułatwić poród, a następnie pomóc kobiecie zregenerować siły i wytworzyć odpowiednią ilość mleka dla niemowlęcia.

Powiązane artykuły