Strona główna ZdrowieLeczenie bólu Akupunktura w medycynie chińskiej

Akupunktura w medycynie chińskiej

autor: Dorota Mirska Data publikacji: Data aktualizacji:
Data publikacji: Data aktualizacji:

Akupunktura jest najlepiej znaną spośród chińskich metod leczniczych. Polega na nakłuwaniu odpowiednich miejsc (punktów akupunkturowych) na ciele chorego w celu przywrócenia prawidłowego przepływu energii przez meridiany.

Strona główna ZdrowieLeczenie bólu Akupunktura w medycynie chińskiej

W dawnych czasach wykorzystywano igły sporządzane z kamieni lub z bambusa, potem z żelaza. Zabiegi te musiały być zatem dosyć bolesne i agresywne.

Dzisiaj akupunkturzyści na całym świecie stosują najczęściej igły wykonane ze stali nierdzewnej bardzo dobrej jakości, giętkie i wytrzymałe, odporne na gorąco i korozję.

Stosowane obecnie igły akupunkturowe są jednorazowe, sterylne i pakowane próżniowo. Dzięki temu podczas zabiegu akupunktury nie ma żadnego ryzyka zakażenia lub infekcji. Są one też bardzo cienkie, więc samo nakłucie jest właściwie bezbolesne.

Co warto wiedzieć o akupunkturze?

Osoby, które chcą się poddać zabiegom, często zastanawiają się czy akupunktura boli. Pacjent, który zdecyduje się na zabiegi akupunktury, powinien zostać uprzedzony przez terapeutę, że o ile samo wkłucie igły jest w zasadzie niebolesne lub odczuwane jak ukłucie owada, to już manipulacja tą igłą może wywołać nieprzyjemne uczucie rozpierania, mrowienia, prądu lub promieniowania wzdłuż meridianu. Jest to odczucie jak najbardziej właściwe i świadczy o dobrej technice nakłuwania i manipulacji igłą.

Czas leczenia i liczba zabiegów są różne i mogą zależeć od:

  • wieku pacjenta
  • rodzaju dolegliwości, czyli umiejscowienia i natury schorzenia
  • tego, jaki meridian został najbardziej dotknięty chorobą
  • tego, na jak głębokim poziomie choroba się ulokowała

Średnio nakłuwa się od czterech do ośmiu punktów w czasie jednego zabiegu. Można wkłuwać igły po jednej stronie ciała lub symetrycznie po obu stronach. Pozostają one w ciele od około 10 do 30 minut w zależności od rodzaju dolegliwości, z którą pacjent przychodzi.

Leczenie bólu w medycynie chińskiej

Czy są przeciwwskazania do stosowania akupunktury?

Akupunkturę można zalecić praktycznie w każdej sytuacji, w której pacjent potrzebuje leczenia. Wykazuje ona dużą skuteczność zarówno w chorobach ostrych, jak i przewlekłych i w każdym momencie można się jej poddać. Akupunktura nie koliduje także z innymi metodami terapeutycznymi, a często wręcz znakomicie je uzupełnia. Tylko w niektórych przypadkach należy zachować szczególną ostrożność podczas przeprowadzania zabiegu.

Zazwyczaj nie nakłuwa się małych dzieci, poniżej 6. roku życia. Nie ma jednak ku temu żadnych obiektywnych przeciwwskazań i decyzję podejmuje specjalista wraz z rodzicami małego pacjenta.

Lecząc pacjentów bardzo chorych i wyczerpanych, należy zachować ostrożność pod względem liczby igieł w czasie jednego zabiegu oraz doboru punktów akupunkturowych. Podobną ostrożność zachowujemy u osób starszych, z mniejszą ilością życiowej energii, co przekłada się na mniejszą zdolność odpowiedzi organizmu na tego typu terapię.

U kobiet w ciąży w pierwszych trymestrach unika się nakłuwania niektórych punktów akupunkturowych. Natomiast właściwie przeprowadzony zabieg akupunktury pod koniec ciąży może spowodować właściwe ułożenie się dziecka do porodu, przyspieszyć i ułatwić poród, a następnie pomóc kobiecie zregenerować siły i wytworzyć odpowiednią ilość mleka dla niemowlęcia.

Czy ten artykuł był pomocny?
TakNie

Podobne artykuły