Strona główna WellbeingBądź eko Homeopatia dla roślin

Homeopatia dla roślin

autor: Magdalena Wojciechowska-Budzisz Data publikacji: Data aktualizacji:
Data publikacji: Data aktualizacji:

Leczysz naturalnie siebie i swoją rodzinę. Uwielbiasz kwiaty i chcesz mieć piękny ogród i bujną zieleń wokół siebie. Zastanawiasz się, co może łączyć ze sobą obie te kwestie… Przeczytaj, jak można łatwo dbać o rośliny, wspomagając się homeopatią.

Strona główna WellbeingBądź eko Homeopatia dla roślin

Dość łatwo jest nam zaakceptować fakt, że zwierzęta – podobnie jak ludzie – również czują, doświadczają pozytywnych i negatywnych emocji, potrafią być smutne, radosne, obrażone czy zbolałe. Tymczasem powinniśmy przyjąć do wiadomości, że świat roślin reaguje podobnie.

Rośliny również mogą „odczuwać” na swój wyjątkowy sposób i umieją nam to pokazać. Trzeba tylko postarać się i chcieć je „odczytać”. Jest wiele osób, które rozmawiają z kwiatami, przytulają się do drzew czy pieszczotliwie głaszczą rośliny w swoim domu i ogrodzie. Wydaje nam się, że rośliny pozostają nieme i nie odpowiadają na taki kontakt. Lecz to nieprawda. One również odczuwają emocje i wiedzą, kiedy mamy wobec nich dobre intencje, a kiedy jesteśmy obojętni lub chcemy je zniszczyć. Co więcej, o czym wszyscy miłośnicy i hodowcy roślin wiedzą doskonale, rośliny także chorują.

Homeopatia w pielęgnacji roślin

Podobnie jak wszystkie żywe istoty, rośliny doświadczają wszelkich przejawów istnienia. Doświadczają narodzin, wzrostu, dojrzewania, rozmnażania, ale także chorób, zimna, braku wody, urazów, wpływu zanieczyszczenia środowiska, a w końcu przekwitania i śmierci. Jeśli podejdziemy do nich z odpowiednią uwagą, miłością, współczuciem i wsłuchamy się w ich potrzeby, możemy skutecznie wspomóc je naturalnymi metodami.

Jednym z dobrych i naturalnych sposobów wspomagania rozwoju roślin jest homeopatia. Tak jak u ludzi i u zwierząt, tak samo metoda ta sprawdza się także u roślin. Tym bardziej, że pochodzi prosto z natury i świetnie wpisuje się w potrzeby świata roślinnego.

Kwiaty, drzewa, krzewy wdzięcznie odpowiadają na tego typu pomoc i szybko można zaobserwować efekty włączenia homeopatii do codziennej pielęgnacji roślin. Homeopatia pomoże nam uporać się z rozmaitymi dolegliwościami, które mogą pojawiać się u roślin. Warto o niej pamiętać także w innych sytuacjach: np. aby pobudzić wzrost rośliny, zwiększyć jej płodność, czy wzbogacić jej „dietę” w sole mineralne.

Trujące rośliny doniczkowe – na które uważać?

Jak zdiagnozować roślinę?

Wydawać by się mogło, że skoro rośliny nie komunikują się z nami wprost, nie jest możliwe, abyśmy prawidłowo je zdiagnozowali i potrafili dobrać coś skutecznego na ich dolegliwości. Tymczasem roślina często pokazuje całą sobą, że coś jej dolega. Wystarczy tylko okazać jej należytą troskę i podejść do niej jak do żywego stworzenia, które stanowi niezbędny element na naszej planecie.

Wnikliwy i troskliwy hodowca potrafi od razu dostrzec, że coś złego dzieje się z rośliną, i wie, jaki jest potencjalny powód, dla którego zachorowała. Jeśli uważnie przyglądamy się naszym ulubieńcom ze świata flory, możemy dokładnie określić ich objawy chorobowe lub niepokojące zachowanie.

Może to być np. osłabiony wzrost, zniekształcone liście, zbyt mało kwiatów, przebarwienia itp. Na tej podstawie będziemy mogli włączyć do pielęgnacji roślin homeopatię, którą bez problemu dobierzemy do indywidualnych objawów, prezentowanych przez naszego „pacjenta”.

Rośliny miododajne. Stwórz ogród, który pokochają owady

Homeopatia dla roślin – w jakich sytuacjach nam pomoże?

Homeopatię można stosować u wszystkich roślin, niezależnie od tego, do jakich celów nam służą. Mogą to być zarówno rośliny hodowane w domu, w doniczkach, jak i rośliny w przydomowym ogródku, ozdobne oraz uprawne.

Na początku wybór odpowiedniej homeopatii może sprawiać nam trudność, lecz z czasem nauczymy się z łatwością z niej korzystać. Najlepszym wskaźnikiem skuteczności będzie kondycja naszych roślin, które szybko pokażą, co jest dla nich najlepsze i jak reagują na takie traktowanie. Jeżeli zatem zdecydujemy się, aby skorzystać z homeopatii przy pielęgnacji roślin, przydadzą nam się:

1. Homeopatyczna arnica montana

Przy wszelkiego rodzaju urazach i ich konsekwencjach. Jeśli np. roślina doznała uderzenia, rozerwania liści, uszkodzenia systemu korzeniowego, upadku (np. doniczka spadła z parapetu i kwiat jest pokiereszowany) lub innego rodzaju uszkodzenia.

Przyda się również w przypadku uszkodzeń spowodowanych czynnikami klimatycznymi, powstałych np. wskutek silnego wiatru, gradu lub nawałnicy, która połamała łodygi czy gałęzie.

Można również wspomóc nią rośliny po ich przystrzyżeniu (obcinanie, wyrównywanie gałęzi, żywopłotu itp.). A także te, które zostały przesadzone (np. do większej doniczki) lub zmieniły lokalizację (np. zostały wysadzone do gruntu).

Wspomaga ogólne odżywienie roślin, wzmacnia roślinny system kapilarny, zapewnia dopływ soków do każdej tkanki – od korzeni po czubki liści. Nadaje się jako regenerujący tonik odżywczy, jeśli roślina potrzebuje wsparcia, np. na wiosnę, po urazie lub po jakiejś chorobie.

2. Homeopatyczny aconitum napellus

We wszystkich nagłych sytuacjach, gdy objawy pojawiają się szybko i gwałtownie. Tak może się zdarzyć, jeśli roślina doświadczy nagłego szoku, takiego jak np. silne zmarznięcie przy nieoczekiwanym spadku temperatury i nocnym przymrozku. Wówczas natychmiast obserwujemy zwiędnięcie liści, ich przykurczenie, zmianę koloru, wysuszenie.

Przydaje się zawsze wtedy, gdy rośliny narażone są przede wszystkim na skrajne czynniki klimatyczne, jak: zimny wiatr, nagła burza, intensywny upał z bezpośrednią ekspozycją na światło słoneczne czy bardzo zimne noce.

Nie zawsze pomoże uratować wszystkie zmarznięte lub zniszczone części, lecz przywróci roślinę do życia i pozwoli jej zregenerować się po wpływie niekorzystnych czynników.

3. Homeopatyczna belladonna

W sytuacjach nagłych, najczęściej związanych z uwarunkowaniami pogodowymi. Jest pomocna, gdy roślina została narażona na takie czynniki, jak: gwałtowna zmiana temperatury (np. silny mróz po ciepłym dniu), intensywny upał, silne nasłonecznienie, gorąco i brak odpowiedniego nawodnienia. W wyniku upału i suszy obserwujemy poparzenia na liściach i łodygach, brzegi liści są spalone, przybierają czerwonawy lub rdzawy kolor, a cała roślina bardzo szybko więdnie i usycha.

Jest także przydatna w przypadku długich okresów zimna i deszczu, gdy roślina przez zbyt długi czas jest eksponowana na nadmierną wilgoć. Wówczas należy zaaplikować ją do systemu korzeniowego, gdzie będzie działała jako źródło ciepła i będzie niejako „ogrzewała” roślinę, nie pozwalając na jej zniszczenie.

4. Homeopatyczna calcarea carbonica

Może posłużyć jako tonik odżywczy dla roślin. Potrafi zapoczątkować i przyspieszyć wzrost rośliny – działa jak bardzo skuteczny nawóz. Przydatna w przypadku, gdy roślina jest osłabiona, mizerna, nadmiernie wrażliwa na zimno. Roślina może być także skarłowaciała lub zniekształcona. Nie chce się rozwijać, łodygi są zbyt słabe i łatwo się łamią, a kwiaty zbyt późno się wykształcają.

Kwiaty do sypialni – jakie rośliny oczyszczające powietrze warto postawić przy łóżku?

5. Homeopatyczna silicea

U wszystkich roślin w celu ich wzmocnienia i odżywienia. Szczególnie przyda się u tych, które przeszły śnieć, grzybicę lub inne zarazy. Potrafi ustrzec roślinę przed pasożytami i szkodnikami poprzez znaczne wzmocnienie całej struktury tkankowej i zwiększenie odporności rośliny.

Pomaga także roślinom zregenerować się po wcześniejszym użyciu pestycydów lub innych chemicznych środków ochronnych. Ułatwia rekonwalescencję, jeśli roślina została narażona na niekorzystne warunki zewnętrzne, jak: przeciągi, zimno, nadmierne nawodnienie korzeni, upał, nagłe zmiany pogody z ciepłej na zimną. Homeopatyczna silicea przydaje się też u roślin skarłowaciałych, ze słabym wzrostem i opóźnionym rozwojem, a także zaniedbanych i źle pielęgnowanych.

6. Homeopatyczne carbo vegetabilis

Ma na celu przede wszystkim wzmocnienie rośliny. Jest pomocny w przypadku chorób grzybiczych, butwienia oraz szkód spowodowanych niewłaściwym przycinaniem rośliny. Przyda się również, jeśli na liściach pojawią się czarno-brązowe przebarwienia, spowodowane niedoborem lub utratą soków odżywczych.

7. Homeopatyczne causticum

Głównie dla roślin, które lubią wilgoć i lepiej się czują, gdy mają więcej wody (np. po spryskaniu lub zwilżeniu liści), natomiast źle znoszą suszę, niedostateczne podlewanie, nadmierną ekspozycję na światło słoneczne i długotrwałe gorąco zewnętrzne. W wyniku niekorzystnych warunków mogą rozwinąć się takie schorzenia, jak: śnieć, rdza lub zakażenia grzybicze.

8. Homeopatyczna dulcamara

W sytuacji, gdy roślina była przez dłuższy czas narażona na nadmierną wilgoć lub deszcz, w związku z czym jej korzenie zbyt długo przebywały w przesiąkniętej wodą glebie. Pomoże zapobiec skutkom nadmiernego nasączenia wodą i zniszczeniom spowodowanym zimnem i wilgocią.

9. Homeopatyczna ignatia amara

Dla roślin cechujących się wyjątkową wrażliwością i delikatnością. Dotyczy to szczególnie wrażliwości na przeciągi oraz nadmierną ilość słońca. Homeopatyczna ignatia amara może służyć również jako tonik odżywczy dla tych roślin, które zostały zaniedbane, źle pielęgnowane i zmarnowane, wskutek czego „obraziły się” i nie chcą dalej się rozwijać.

10. Homeopatyczne kalium phosphoricum

Jest przydatny w przypadku, gdy kupiliśmy piękną i okazałą roślinę, która szybko po tym zaczęła marnieć i jej kondycja zdecydowanie się pogorszyła. Wynika to zazwyczaj z faktu, że była ona sztucznie nawożona lub do jej hodowli użyto chemicznych dodatków. W warunkach domowych, bez „dopalaczy”, przestaje wzrastać. Wtedy warto pamiętać o homeopatycznym kalium phosphoricum jako toniku do jej odżywienia, wzmocnienia i dodania sił do dalszego rozwoju.

Jak pielęgnować zioła z supermarketu?

Jak stosować homeopatię u roślin?

Jest oczywiste, że aby „podać” homeopatię roślinom, musi być ona rozpuszczona w wodzie. Najłatwiejszym sposobem na przygotowanie takiej mikstury jest następujące postępowanie:

  • umieść 6–8 granulek w szklanym słoiku zawierającym około 150 ml wody i pozwól im się całkowicie rozpuścić
  • zakręć słoik i energicznie potrząśnij roztworem kilka razy
  • do przygotowania mniej więcej 30 litrów mikstury homeopatycznej wystarczy 150 ml roztworu. Wykorzystamy ją do podlewania roślin. Aby było wygodniej i abyśmy nie musieli dźwigać 30-litrowych konewek, można przygotować trzy 10-litrowe pojemniki. Wówczas wlewamy 1/3 zawartości słoika do pojemnika lub konewki, do której wcześniej wlaliśmy 10 litrów wody
  • końcowy roztwór mieszamy energicznie przy pomocy drewnianego patyka lub plastikowej łyżki

Jak dbać o rośliny doniczkowe zimą – praktyczne porady Wojtka Wardeckiego

Wskazówki praktyczne

Aby homeopatia była jak najbardziej pomocna u roślin, warto zastosować się do poniższych wskazówek:

  • podczas sporządzania mikstury używaj plastikowej lub szklanej łyżki albo drewnianego patyka lub innego drewnianego mieszadła
  • do podlewania stosuj konewki lub naczynia wykonane raczej z plastiku niż z metalu
  • po każdym podlewaniu umyj starannie konewkę, płucząc ją pod czystą, bieżącą wodą
  • podlewaj całą roślinę, razem z liśćmi i obszarem, na którym potencjalnie znajduje się system korzeniowy. Odnośnie do drzew – polej roztworem pień i podlej cały obszar znajdujący się pod koroną drzewa.
  • standardowe podlewanie roślin przy użyciu konewki wydaje się bardziej skuteczne niż np. spryskiwanie
  • staraj się stosować miksturę w pogodne i nie za ciepłe dni – rankiem lub późnym popołudniem. Liście powinny mieć możliwość szybkiego wyschnięcia. Jeśli dzień jest upalny, nie aplikuj roztworu na liście, ponieważ mogłoby to spowodować ich oparzenia przez słońce

Uwaga! Jeśli chodzi o pomidory – podlewaj tylko ziemię pod krzakiem, nigdy nie stosuj roztworu bezpośrednio na liście.

Źródło:

Maute, Ch. (2019). Homeopathy for plants. A practical guide for house, balcony and garden plants. Kandern: Narayana Verlag.

Homeopatia dla zwierząt

Czy ten artykuł był pomocny?
TakNie

Podobne artykuły